اسم با چه ریشه ای را برای فرزند خود انتخاب می کنید؟

مشاهده نتیجه

Loading ... Loading ...

این صفحه را دوست داشتید؟ روی دکمه زیر کلیک نمایید:

تبلیغات
معنی اسم بابک

معنی اسم بابک
5 (100%) 4 votes

معنی نام بابک

معنی و ریشه دقیق اسم بابک

همانطور که در قسمت اسم پسر با ب و همچنین اینستاگرام نام فارسی گفتیم، اسم بابک اسم ایرانی پسرانه است که علاوه بر آوای زیبا معنی آن نیز زیبا و خاص است. بابک از نام های محبوب در بین ایرانیان است و یک اسم پسر شیک برای پسران که ریشه پارسی دارد به حساب می آید.

معنی اسم بابک

بابک Babak

توضیحات تکمیلی درباره نام بابک در ادامه:

معنی بابک

اسم بابک یعنی چه؟

اسم بابک به معنی پرورنده و پدر است، در قدیم فرزند از روی مهربانی، پدر را بابک می خوانده به معنی پدر جان “بابک”؛ اسم بابک را  استوار، پدر دوست داشتنی نیز معنی کرده اند. بابک معادل پاپک نیز هست: به گفته ریچارد فرای معادل نام بابک (نیای ساسانیان) در پارسی میانه “پاپک” و “پابگ” است.

تاریخچه اسم بابک

بابک نام دلاور ایرانی که از سوی اردوان فرمانروای اصطخر بود، هم چنین نام موبدی در روزگار انوشیروان که دیوان عرض و سپاه به دست وی بود؛ علاوه بر این بابک از شخصیتهای شاهنامه، نام دلاور ایرانی، پسر ساسان موبد معبد آناهیتا و پدر اردشیر بنیان گذار سلسله ساسانی و هم چنین تخلص شاعر کرد “علی اصغر سریری” نیز بوده است.

بابک خرمدین نام جنجگجوی ایرانی ساکن در شمال غرب ایران (آذربایجان فعلی) بوده است، رهبر اصلی مبارزان ایرانی خرمدین که بعد از مرگ ابومسلم بر خلافت عباسی شوریدند. در دوران خلافت عباسیان شمال آذربایجان کانون شورش طولانی مدت و خطرناک علیه خلافت بود که توسط بابک خرمدین رهبری می‌شده‌است و بر شمال غرب ایران تأثیر گذاشت و بیش از ۲۰ سال طول کشید. از نگاه باسورث این شورش قطعاً پایه‌های دینی داشته ولی ممکن است که پایه‌های سیاسی-اجتماعی نیز داشته باشد. شورش او به روشنی از حس ضد عربی ایرانیان در آذربایجان بهره می‌برده‌است. بابک خرمدین را به دلیل مبارزه برضد اشغالگری اعراب پس از حملهٔ اعراب به ایران می شناسند. تندیس بابک در جمهوری آذربایجان بنا شده است. منبع: ویکیپدیا

ریشه اسم بابک

ریشه نام بابک ایرانی اصیل است و البته خیلی ها ریشه اش را اوستایی، پهلوی و کردی نیز می دانند و از بابک به عنوان یک اسم کردی یاد شده است، که خیلی هم چیز عجیبی نیست چرا که زبان ایرانی همانطور که قبلا هم گفته ایم ترکیبی از زبان های باستانی است و بسیار از کلمات در زبان های کردی، لری و فارسی مشترک هستند.

اسم شبیه بابک و هماهنگ با نام بابک

اسم های پسرانه

اسم پسر که به بابک بیاد:

اسم برنا، بهرام، اتابک، پاشا، پوریا، پرسام، باراد، بهزاد، بردیا و … اسم های پسر با ب رو ببینید.

اسم های دخترانه

اسم دختر که به بابک بیاد:

اسم بهار، بارانا، ماهک، کتایون، بنیتا، قاصدک، بیتا و … اسم های دختر با ب را ببینید.

برخی سوالات همراهان نام فارسی درباره اسم بابک:

استیکر اسم بابک اسم بابک برای پروفایل اسم بابک به انگلیسی اسم بابک به چه معناست اسم بابک به چه معنی است اسم بابک عکس طراحی اسم بابک معنی اسم بابک معنی اسم بابک

ارسال برای دوستانShare on FacebookEmail this to someoneShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبادل نظر درباره اسم


مشاهده بقیه کلیپ ها در: کلیپ خنده دار بچه ها