ماهور

اسم ماهور

ماهور

در پست های قبلی نام فارسی درباره معنی اسم ماهور مطلبی قرار دادیم و به درخواست دوستان این بار به بررسی دقیق تر این اسم زیبا که در حال حاضر اسم مشترک بین دختر و پسر محسوب می شود، می پردازیم.

معنی اسم ماهور

معنی ماهور Mahour

 1. ماهور از دستگاه های موسیقی ایرانی است؛ دستگاه‌های موسیقی ایرانی عبارتند از همایون، ماهور، شور، سه‌گاه، چهارگاه، راست‌پنج‌گاه و نوا.
 2. هم چنین ماهور نام گلی است از تیره گل میمونیان؛
 3. علاوه بر این ماهور در علوم زمین شناسی هریک از برآمدگی های دامنه کوه یا برآمدگی هایی که در دشت پدید می آید را می گویند.

خیلی از دوستان معتقدند به لحاظ آوایی و نیز معنایی اسم ماهور بیشتر مناسب برای دختر است. از نظر معنایی به خصوص در مورد معنای دوم آن (یعنی گل، چرا که نام گل را برای دختران انتخاب می کنند). در مورد اینکه ماهور چون نام یکی از دستگاه های موسیقی است هم نمی توان گفت که قطعا اسم پسر است یا دختر؛ چرا که “همایون” نام پسر و “نوا” نام دختر است و همانطور که گفته شد هر دو از دستگاه‌های موسیقی ایرانی هستند.

ماهور
معنی اسم ماهور

ماهور اسم دختر یا پسر؟

سالهای سال و حتی در حال حاضر نیز اسم ماهور با تلفظ Mahour درست یا غلط برای دختر و در این سالها برای پسر نیز انتخاب شده است گرچه طبق نظرات دوستان و شواهد تعداد افراد دختر و خانوم با نام ماهور بیشتر از تعداد افراد پسر و مرد با این اسم بوده است.

اسم ماهور در اداره ثبت احوال ایران

در حال حاضر ثبت احوال ایران اسم ماهور را با دو تلفظ مورد تایید می داند:

 • تلفظ Mahour اسم پسرانه (که البته مغایر با چیزی هست که در سالهای قبل در ثبت احوال ثبت می شده است)
 • و تلفظ Mahvar اسم دخترانه (که کمتر کسی این تلفظ را شنیده است یا شاید واقعا اصلا کسی نشنیده باشد)

استدلال بعضی افراد که اسم ماهور Mahour را مختص پسر می دانند:

برخی افراد با استناد به یک سریال ماهواره ای ترکیه ای که در آن بازیگری نام نقشش Mahir بوده و ماهور ترجمه شده، اسم ماهور را پسرانه می دانند. که البته عجیب است که این دوستان علاقمند به سریال و سینما چرا هنرپیشه ایرانی خانم، ماهور الوند را نادیده می گیرند.

برخی دیگر از دوستان که اسم ماهور را اسم پسر می دانند، استدلالشان این است که ماهور پسرانه و ماهورا دخترانه است که البته دلیل خوبی نیست چرا که خیلی نامهای دختر هستند که به آنها الف اضافه می شود و اسم دخترانه دیگری می سازند (مثل بهار و بهارا یا هلن و هلنا) و همچنین جدای این بحث اصلا اسم ماهورا در حال حاضر در لیست نامهای مورد تایید ثبت احوال نیست.

نظر شما چیست؟

آیا اسم ماهور اسم دخترانه است یا اسم پسرانه؟ در قسمت نظرات دیدگاه خود را درباره نام ماهور بنویسید.

سوالات همراهان NameFarsi.com

اسم ماهورا اسم ماهور به انگلیسی اسم ماهور پسرانه است یا دخترانه اسم ماهور قشنگه اسم ماهور کجاییه اسم ماهور در ثبت احوال اسم ماهور پسره یا دختر اسم ماهور چطوره اسم ماهور معنیش چیه؟ اسم ماهور به چه معناست اسم ماهور ب چ معناست؟ اسم ماهور برای پروفایل اسم ماهور به نستعلیق اسم ماهور برای پروفایل تلگرام اسم ماهور برای تلگرام اسم ماهور با فونت زیبا اسم برادر ماهور در کارادایی اسم بازیگر ماهور عکس به اسم ماهور عکس پروفایل ب اسم ماهور اسم ماهور ب انگلیسی اسم پسر ماهور یعنی چه ماهور اسم پسره؟ اسم پدر ماهور الوند اسم پروفایل ماهور ماهور اسم پسر سالار عقیلی اسم ماهور ترکی استیکر اسم ماهور تلگرام تعداد اسم ماهور در ثبت احوال تلفظ اسم ماهور تعداد اسم ماهور در ایران تاتو اسم ماهور معنی اسم ماهور در ترکی معنی اسم فیلم جدید ماهور الوند جنسیت اسم ماهور اسم ماهرخ اسم ماهرخ برای پروفایل اسم ماهرخ عکس اسم ماهرخ نی نی سایت اسم ماهرخ پروفایل اسم ماهرخ جدید اسم خارجی ماهور اسم ماهور دختره یا پسر اسم ماهور دخترونس یا پسرونه اسم ماهور دخترانس یا پسرانه؟ ریشه اسم ماهور معنی اسم ماهور و ریشه آن ماهور اسم زن است یا مرد اسم زیبای ماهور معنی اسم ماهور در زبان کردی در زبان فارسی اسم ست ماهور اسم واقعی ماهور در سریال هفت سنگ ماکسیرا کارادایی. اسم ماهور شیشه ای اسم شبیه ماهور اسم دختر شبیه ماهور اسم پسر شبیه ماهور اسم طراحی شده ماهور شکل اسم ماهور اسم ماهور طلا طراحی اسم ماهور طرح اسم ماهور طالع اسم ماهور اسم ماهور عکس اسم علمی ماهور نام ماهور عکس نام علمی ماهور گل ماهور اسم علمی عکس اسم ماهور به انگلیسی عکس نوشته اسم ماهور عکسهای اسم ماهور اسم ماهور فونت اسم فیلم ماهور الوند و میلاد کی مرام اسم فیلم ماهور الوند نام فیلم ماهور الوند و میلاد کی مرام نام فیلم ماهور الوند فراوانی اسم ماهور معنی اسم ماهور دانشنامه فرزند معنى اسم ماهور در فارسی اسم مادر اهورا قاسمی اسم کردی ماهور اسم واقعی ماهور کارا اسم اصلی ماهور کارا اسم ماهور گرافیکی اسم علمی گل ماهور گردنبند اسم ماهور اسم لاتین ماهور معنی اسم ماهور در لغت نامه دهخدا لوگوی اسم ماهور لوگو اسم ماهور ماهورا اسم مشابه ماهور ماهور اسم مرد یا زن اسم محمد ماهور ماهور اسم مرد نام مادر ماهور الوند اسم ماهور نستعلیق اسم نوشته ماهور عکس اسم نوشته ماهور نوشتن اسم ماهور به انگلیسی نظرسنجی اسم ماهور نوشتن اسم ماهور نقاشی اسم ماهور نمایش اسم ماهور و اهورا اسم هم وزن ماهور نام همسر ماهور الوند ماهور اسم پسر است؟ عکس نوشته ی اسم ماهور.

12 نظر برای “اسم ماهور”

 1. من فقط ماهور رو برای اسم دختر شنیدم
  اسم Maahvar? تا به حال نشنیدم

  1. منم به نظرم اسم دختره اما برای کامال کردن متن شما خواستم بگه که اسم سریال ترکیه ای کارادایی است که نقش اصلی ان kenan imirzalioglu نام نقشش ماهیر است و این سریال یکی از بهترین سریال های ترکیه و تا به امروز بزرگترین درامای ترکی است

 2. خیلی عجیبه من هم اسم mahvar رو تا به حال نشنیدم البته من خودم اسمم ماهکه و دنبال یک اسم دختر و یک اسم پسر که به اسم خودم بخوره می گردم تصمیم گرفته بودم اگه بچه ای که تو راهه دختر بود به عنوان خواهر بزرگتر که حق انتخاب اسم به من سپرده شده اسمش رو ماهور بذارم چون واقعا این اسم رو دوست داشتم اما حالا که میگن اسم پسره میترسم ثبت احوال یه وقت قبول نکنه … چون قبلا دختر دایی پدرم که سال ۷۵ به دنیا اومد می خواستن اسمش رو متین بذارن اما ثبت احوال قبول نکرد و گفتن یا باید متینه باشه یا متینا ! اونا هم مجبور شدن بذارن متینه ولی همینجوری متین صداش میکنن

 3. Mahvar من نشنیده بودم ولی تلفظ mahorقشنگتره و میتونه هم پسرونه باشه هم دخترونه

 4. من که اسم پسرم رو ماهور میذارم و بنظرم به آقایون هم میاد

  1. سلام
   اولا تلفظ ماهور به این صورت است: Mahoor
   من اسم پسرم رو گذاشتم ماهور البته سال ۹۶ به دنیا اومد، در مورد تلفظ بالا هم شما وقتی درخواست گذرنامه برای فرزند بدید معادل انگلیسی که تو گذرنامه ثبت میشه ملاک تلفظ خواهد بود که اداره گذرنامه هم همونطور که گفتم Mahoor ثبت کرده.

 5. اصلا اسم maahvar که یه سری دوستان اظهار فضل می کنند وجود ندارد یه نفر هم تو ایران نیست اسمش maahvar باشه من از همه دوستام پرسیدم همچین اسمی نشنیده بودن و mahoor alvand رو گفتند که دختره
  برخی دوستان خودشون رو رسما دارن می کشن بگن این اسم پسرونه است
  جالبه دختر خانومهایی که اسمشون ماهوره انسان های معتدل تری هستند و بعضا می گن باشه مشترک بین دختر و پسر هم باشه مشکلی نیست

 6. اسم ماهور اسم دختره در ایران و در ترکیه اسم پسر و mahour نوشته نمیشه mahoor نوشته میشه

 7. من اسم پسرم رو که سال ۹۵ به دنیا اومده ماهور گذاشتم و خیلی برازندشه
  از آقای سالار عقیلی شنیدم که اسم پسرشون رو گذاشتن ماهور خوشم اومد و منم برای پسرم انتخاب کردم

 8. سلام هم وطن ما کردها اسم ماهور رو برای فرزندان پسرمون انتخاب میکنیم واسم پسرم رو ماهور گذاشتیم و هیچ مشکلی هم با اسپرت بودن اسم ماهور نداریم تیام هم اسپرته هم رو پسر میزارن هم رو دختر بیاین یه مقدار تو قرن ۲۱ به خاطر یک اسم به هم بی احترامی نکنیم درست نیست دوستون دارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *