نام های مشترک دختر پسر

اسم های مشترک دختر و پسر

اسامی مشترک دختر و پسر

خیلی از نام های ایرانی (و البته غیر ایرانی) در بین دختران و پسران مشترک هستند. یعنی این اسم ها برای نامگذاری فرزند دختر و پسر به کار برده شده و می شوند. خیلی از این نام ها در گذشته مختص یک جنسیت بوده اند و در طول زمان به واسطه معنی شان برای انتخاب اسم هر دو جنسیت به کار برده شده اند. باید این نکته را اضافه کنیم که ثبت احوال مدتی، خیلی از این نام ها را تک جنسیتی کرد و فقط برای یک جنسیت ثبت می نمود. اما اخیرا با درخواست های مکرر پدر مادر های عزیز، بسیاری از این نام ها مجدد برای هر دو جنسیت پسر و دختر قابلیت ثبت در ثبت احوال را دارند. برای مثال اسم آترین در دهه های قبل برای پسر و دختر قابل ثبت بود. اما ۵ سال پیش این اسم را فقط برای فرزند دختر می تواستید ثبت کنید. اما در حال حاضر مجدد این اسم برای دختر و پسر قابل ثبت هست.

common boy girl names
Common names between girl boy

نام های مشترک دختر و پسر

اسم های ایرانی:

اسم مشترک بین دختر و پسر

اسم های الیا، وستا (اسم اوستایی)، آترین، تیام (اسم لری)، صفا، رها، توکا (اسم شمالی)، یارا، بهامین، عشرت، عزت، مونس، ساشا، شوکت، مانا، نصرت، ماهور، عصمت، میمنت، عزیز، احترام، آرمیس، وفا، فهام، محبوب، شادان، هیوا (اسم کردی).

در مورد اسم وستا به عقیده تیم نام فارسی، این اسم برای دختر مناسب است و نام اوستا برای پسر. اسم ساشا در حال حاضر از نام های مورد تایید ثبت احوال نیست.

اگر اسم یا اسم های دیگری می شناسید که مشترک بین دختر و پسر باشند در قسمت نظرات درج نمایید.

این نکته نیز قابل توجه است که خیلی از اسم های مشترک بین دختر و پسر از حدود ۸ سال پیش تا سال گذشته فقط برای یک جنسیت از سوی ثبت احوال به ثبت می رسید. برای مثال نام تیام. اما با درخواست و پیگیری دوستان از سال گذشته مجدد برخی از نام  های مشترک بین دختر و پسر، برای هر دو جنسیت قابل ثبت گردید.

اسم های غیر ایرانی و خارجی

همانطور که گفتیم در زبان های مختف دنیا هم از این نوع اسم ها (اسامی مشترک بین پسر و دختر) وجود دارد. مثلا در زبان انگلیسی نام های زیر بین دختر و پسر مشترک هستند:

Ashley
Beverly
Billie مثل Billie Joe Armstrong و Billie Eilish
Carol
Evelyn
Francis, Frances
Hilary, Hillary
Jocelyn
Joyce
Kelly
Leslie, Lesley
Lynn
Meredith
Robin (originally a nickname for Robert)
Shannon مثل Shannon leto و Shannon Lee
Shirley
Sidney, Sydney
Vivian
Whitney

NameFarsi.com

نام های مشترک دختر پسر
اسم های مشترک بین دختر و پسر

اسامی برخی از مشاهیر که نامشان مشترک بین دختر و پسر است:

Jamie (Jamie Bell and Jamie Lee Curtis)
Morgan (Morgan Freeman and Morgan Fairchild)
Taylor (Taylor Lautner and Taylor Swift)
Tracy (Tracy Morgan and Tracy Chapman)
Jordan (Jordan Knight and Jordan Pruitt)
Hayden (Hayden Christensen and Hayden Panettiere)
Peyton (Peyton Manning and Peyton List)

برخی نام های مستعار (یا مخفف) مشترک بین دختر و پسر:

alex
andi
ash
danni
joey

و …

121 نظر برای “اسم های مشترک دختر و پسر”

 1. آترین نام پسر یا دختر؟…….

  …دوستان من سالها درگیر این مسئله بودم.

  بالاخره بعد از مطالعات و مباحث فراوان و جلسات متعدد و بررسی نظرات مختلف و شورای نامگذاری سازمان ثبت و احوال، نتیجه زیر حاصل شد:

  آترین(  Atarin)  با تلفظ آتَرین (تَ ) نام دختر است ( بر وزن آفرین ) که از افسانه های متن شاهنامه گرفته شده است علاوه بر آن آترینا بروزن رامینا هم نام دختر است ولی …..

  ولی آترین با تلفظ ” ت”  ساکن (  Atrin ) که بیشتر به این شکل تلفظ میشود نام پسر است ( بر وزن آرمین ) از متن سنگنوشته بیستون گرفته شده است که نام سرداری در زمان داریوش بوده است.

  1. درود. بله. فرمایش شما درست است. آترین هم از نام های مشترک بین دختر و پسر است. گرچه در حال حاضر ثبت احوال فقط به عنوان اسم دختر ثبت می کند. سپاس از پیامتون. لذت بردم.
   شاد باشید و خوشنام.

  2. سلام ببخشید اسم «ساحل» هم میشه اسم پسر باشه ؟! یا فقط اسم دخترانه س؟!

 2. من خودم اسمم علیه
  اسم برادر کوچیکم عرفانه
  ولی همسایه خودمون اسم دخترشو عرفان گذاشت

 3. من اسم پسرمو مهرگان گذاشتم ثبت احوالم قبول کرد گفت مشترکه

 4. مسیح، فرزان، ایران، فرخ، آریا، آیدین، رها، متین، آرام، مهرزاد، مهیار، آفرین، به آفرین، فربد، مهران، مهرداد و خیلیای دیگه. بیشتر نامهایی که اصیل ایرانی هستن مثل کلا همه واژگان اصیل ایرانی بدون جنسیت هستن مگر اینکه به زیبایی یا صورت زیبای فرد اشاره داشته باشن که در اون صورت به احتمال زیاد فقط برای دختران هستند. به شخصه از کسانی که برای بچه هاشون اسم بدون جنسیت می گذارند سپاسگزاری می کنم. خیلی دوست داشتم اسم خودمم اسم قشنگ و اصیل ایرانی و بدون جنسیت بود ولی متاسفانه نیس.

 5. من اسمم نیکان و‌ دخترم
  اسم های متین اوین جانان ماهور اهورا اترین از جمله اسم های مشترک‌هستن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *