اسم های ایرانی دختر پسر

درباره ما

نام فارسی

وب سایت نام‌فارسی حدود ۸ سال است که میزبان فارسی زبانان سراسر دنیا بوده است. از پدران و مادرانی که دنبال اسم ایرانی برای فرزند خود بوده اند تا کسانی که برای مغازه و کسب کار یا برند تجاری یا نام هنری خود نام ایرانی مناسب می خواسته اند. وبسایت نام‌فارسی با ارائه لیست کامل اسامی ایرانی، نکات و راهنمای انتخاب نام و مشاوره اسم سعی نموده قدم مثبتی در نگهداری فرهنگ اصیل ایرانی و معرفی دقیق و درست آن برداشته باشد.

نام فارسی

سایت تخصصی اسم کودک

تیم نام‌فارسی با گردآوری لیست کامل نام های فارسی و تفکیک اسم های ایرانی دختر و پسر و معرفی مجموعه نام های فارسی اصیل در مرحله اول و معرفی نامهای مرسوم ایرانی دیگر که ریشه های غیر پارسی دارند (مانند ترکی، کردی، لری، بلوچی، مازنی، گیلکی و …) در مرحله بعدی، سعی در ارائه لیست کامل اسامی ایرانی به پارسی زبانان سراسر جهان داشته و دارد. تا در این راه کمکی در انتخاب نام فرزند دختر و پسر و یا انتخاب اسم مناسب برای شرکت و کسب و کار به ایرانیان عزیز کرده باشد. و ضمنا گامی مثبت در حفظ و انتقال فرهنگ اصیل ایرانی برداشته باشد، چرا که اسم ها جزئی از واژگان ما و واژگان جزوی از زبان ما و زبان جزئی از فرهنگ ماست.

فرهنگ اسم

در واقع وبسایت نام‌فارسی به نوعی فرهنگ نام ها هست. می توان گفت اینستاگرام نام‌فارسی فرهنگ مصور اسامی ایرانی است.

فهرست نام های ایرانی

اسم هایی که در حال حاضر در زبان کشور عزیزمان مرسوم هستند، به ۲ بخش تقسیم می شوند. اسم های اصیل فارسی و اسامی ایرانی غیر فارسی.

نام های اصیل فارسی

شامل اسم های زیبای دختر و پسر پارسی بوده و اصیل ترین مجموعه نام های ایران زمین هستند. جالب است وقتی به معنی و ریشه این نام ها مراجعه می کنیم خیلی از آنها با شاهنامه فردوسی ارتباط دارند. براستی که فردوسی گرانقدر با کتاب شاهنامه اش زبان فارسی را زنده نگه داشته است.

نام های ایرانی (غیر فارسی)

شامل مجموعه اسم های دختر و پسر ایرانی به تفکیک حرف شروع شونده شان با ارائه ریشه نام ها می باشد. در این لیست اسامی ترکی، کردی، بلوچی، لری، گیلکی و اسم های زبانهای باستانی ایران مثل اوستایی، پهلوی، بابلی، آشوری و نام های عربی، ارمنی و عبری وجود دارند. هم چنین نام هایی که از زبان های دیگر فرهنگ ها وارد زبان ایرانی شده اند. مانند اسامی لاتین یعنی انگلیسی، ایتالیایی، فرانسوی، یونانی.

تهران. سال ۱۳۹۶