جانان

معنی اسم جانان

معنی نام جانان

معنی و ریشه دقیق اسم جانان

اسم جانان همانطور که در قسمت اسم دختر با ج نوشتیم اسم زیبای دخترانه با ریشه فارسی است. نام جانان یکی از اسم های اصیل پارسی دخترانه است که سال ها مورد استفاده برای نامگذاری دختران بوده و هست و اکنون هم از انتخاب های اسم دختر امروزی خیلی پدر مادر هاست. برخی از دوستان از ما پرسیدند که این اسم پسرانه هم هست یا نه؟ در پاسخ باید بگوییم طبق منابع نام فارسی این اسم برای دختر بوده است. علاوه بر این آنچه از معنای اسم برداشت می شود (لطافت اسم) این نام برای دختر مناسب تر است. اما خوب سلیقه ها متفاوت است. ممکن است پدر و مادری این نام را برای پسرشان در نظر بگیرند. کما اینکه برخی از والدین، جانان را برای نام فرزند پسر خود برگزیده اند و ثبت احوال هم پذیرفته است. گرچه در لیست اخیر دریافتی ما از ثبت احوال این نام برای دختر قابل ثبت است و نه پسر. در ادامه درباره اسم جانان بیشتر بدانید:

معنی جانان

اسم جانان یعنی چه؟

نام جانان همانطور که در وب سایت NameFarsi.com و اینستاگرام نام فارسی نوشته ایم به معنی محبوب و معشوق است. معنی زیباروی هم برای اسم جانان آمده است. جانان را ترکیب جان + ان می دانند یعنی منسوب به جان و می توان معنی عزیز مثل جان را برای این اسم فارسی دخترانه متصور شد.

اسم جانان
معنی اسم جانان

ریشه اسم جانان

همانطور که گفته شد اسم دختر فارسی (پارسی) اصیل است.

اسم های ایرانی هماهنگ با جانان

اسم دختر:

اسم نگین، نرجس، ماهان، آریانا، آرمانا، نیلوفر، نرگس و …

اسم پسر:

اسم نریمان، سامان، جلال، آران، آرمان، نیما، نادر و …

نکته دیگری که بد نیست در آخر اضافه کنیم. در نظرات این اسم در اینستاگرام نام فارسی بعضا دیدیم برخی از دوستان این نام زیبا زیبا را مورد تمسخر قرار دادند. به این صورت که جانان یعنی جای نان. چنین تعبیری و در واقع چنین رفتارهایی از نظر ما رفتاری احمقانه است. جالب است که افراد با سن بالا اسامی دیگران را مسخره می کنند. بعد همان افراد به ما پیام می دهند که فرزند ما در مدرسه اسمش مورد تمسخر واقع می شود. خب راه حل این مساله را باید از خودتان و در خانه خودتان شروع کنید. تمسخر نام ها را کنار بگذارید.

جانان
معنی اسم جانان
سوالات همراهان نام فارسی درباره اسم جانان:

اسم جانان در ثبت احوال اسم جانان پسر یا دختر اسم دخترانه جانان جانان اسم دختر جانان اسم دختراست یا پسر؟ جانان اسم دختره یا پسر؟ جانان اسم پسر ریشه اسم جانان معنای اسم جانان معنی اسم جانان در فارسی معنی اسم جانان چیست؟

70 نظر برای “معنی اسم جانان”

 1. اسم جانان بنظرم ییشتر به پسر میاد اگر اسم دخترتون زو گذاشتید حانان موردی نداره ولی دیگه نیاین اینجا بگید که به درد پسرا نمیخوره کاری نکنید که پدر مادرا خز انتخاب اسمی که گذاشتن پشیمون بشن
  جانان اسمیه که هم روی مسر میزارن و هم دختر که به دوتاشم میاد

  1. شما اگر کمی مطالعه داشته باشید متوجه میشید که تمامی شعرا از جانان بعنوان معشوقه ی جنس مونثشون استفاده کردند و جانان اسم جدید الظهوری نیست که در کاربردش شکی وجود داشته باشه.این اسم در اصل دخترانه هست ولی انتخابش برای پسران بلامانع هست. وقت بخیر.

  2. بخاب بابا
   جانان واس دختره افتاد

  3. شما نظر نده آفرین
   اسم کاملا مؤنثه!!
   بعد هم فکر کن اسم پسر رو بزارن جانان! دو روز دیگه بزرگ شد میشه به یه مرد سیبیلو گفت جانان!!
   خنده دار نیست آخه؟!
   بعد هم توی سازمان ثبت احوال هم به اسم دختر ثبت شده مگر اینکه پدر و مادری درخواست بدن و بخوان روی پسرشون بزارن !ولی خب اسم کاملاً دخترونه است

  4. ب نظر من ک برای پسر خیلی یه جوریه .ابهتی ک دو فردای دیگه وقتی مرد میشه رو میخواد داشته باشه نداره ب عبارتی راحت ب ریش و سیبیل نمیاد اگه از این پسر مامانی خوشگلا باشه مهم نیست مث اسم هانی ک اصلا ی جوریه واسه پسر .بهتره ک ریش و سیبیل نزاره هرگز

  5. به نظر من جانان به لحاظ آوایی بیشتر به پسر میاد

 2. جانان رنین چه کوفتیه
  یه اسم یاد گرفتین هر پسون و پیش وندی میخواین براش میزارین
  کسایی که اسمشون جانان ناراهت میشن مسل منه ۱۲ ساله

 3. به نظر من اصلاخوب نیست اسم جانان،،اسم دختر دوست من جانان هست،،دوستاش تو مدرسه مسخره اش میکنن بهش میگن جامیوه

  1. يه بار كه مادر بچه بره بزنه دهن دوستاش رو جر بده اونوقت حال اون بچه و ننه و باباش جا مياد كه بچشون رو درست تربيت كنن….

  1. من اسم دخترم رو جانان گذاشتم
   چون هرکسی که صداش میکنه، انگار دارت قربون صدقش میره
   در ضمن اگه ب این باشه ک بخوایم واسه اینکه اینو اون بد تلفظ میکنن اسم مورد علاقمونو نزاریم که نصف اسمارو میشه ی جور دیگه تلفظ کرد
   جانان کاملا دخترانست و لطافتش به یه دختر میاد♥

 4. به نظر منم واقعا اسم دخترونست, واقعا به پسر نمیاد, فقط نباید به الان بچه نگاه کرد, بلاخره بزرگ میشه و اسمش باید متناسب باشه. در مورد مسخره کردن اسم هم باید بگم اگه بخوای مسخره کنی هر اسمی رو میشه مسخره کرد, حالا هر چی میخواد باشه.

  1. بله در مورد بحث تمسخر اسم بچه قبلا صحبت کرده ایم. در واقع هر واژه ای رو میشه تبدیل به یک واژه زشت یا بی ربط کرد که اصلا هنر نیست و این کار از افراد بی هنر بر می آید.

  2. بنظرمن برای دخترهاخیلی اسم باکلاسی مخصوصا وقتی بزرگ میشه بین دوستاش خیلی باکلاس. گورپدر اونایی هم که مسخره میکنن

 5. والا من نه اسم پسرم جانان هست نه تعصبی دارم اما واقعا بیشتر به پسر میاد به لحاظ آوایی شبیه جهان هست و معادل خارجی این اسم هم جان هست . به نظرم به اسم دختر زیاد نمیخوره

  1. جانان دخترونست مولوی میگه…مرا عهدیست با شادی که شادی آن من باشد ..مرا قولیست با جانان که جانان جان من باشد……از اون طرفم حافظ میگه:مرا عهدیست باجانان که تا جان در بدن دارم ..هواداران کویش را چو جان خویشتن دارم…..ببینید یکم ادبیات بخونید درست میشه میتونید از شعر خوندن لذت ببرین یعنی بفهمینش..جانان از عشق میاد از محبت میاد..و این حجم از احساسات تو جنس مونث جریان داه ن مذکر….. شما نام بهار رو روی پسر میزارین …خب مصلمه ن ….پس خیلی مسخرست که جانان روی پسر بره………بله جان معادل نام دخترانه جانانه و یک اسم خارجی و البته پسرانست … مثل مهدی و مهدیه….. شما باید نام پسرتون رو جان میزاشتین،ن جانان :)

  2. من اصلا درک نمیکنم چطوری از نظر شما اسم پسرونه است جانان یعنی معشوقه توی تمام شعرها جانان به عنوان معشوقه از طرف شاعر مردبه کار رفته شده مثل این میمونه بگین اشرف اسم مرده چون از لحاظ آوایی به مرد میاد بعدم معادل خارجی یعنی چی؟؟؟ جان یه اسم خارجیه با یه معنی دیگه جانان اسم ایرانیه با یه معنی دیگه جالبه فقط از نظر شما اسم پسره جانان همه میگن دخترونه است ولی انقدر استقامت دارین که همه اشتباه میگن

 6. اسم دختره منم جانان هست من واقعا این اسم رو خیلی دوست دارم واصلا نظر دیگران برام‌مهم نیست .خیلیا هستن که همه اسم ها رو مسخره مکنن وواقعا متاسفم براشون

  1. سلام، منم میخوام اسم بچمو جانان بزارم با همسرمم سر این اسم به تفاهم رسیدیم اما یکی از خواهراش برگشت گفت این چه اسمیه آدم یاد جا نونی میفته و الان نظرش برگشته و میگه آینده بچه رو خراب میکنیم.. منم گفتم افتخارم اینه که اسم بچمم جای برکت خداست اما گوشش بدهکار نیست و داره دنبال یه اسم دیگه میگرده….

 7. بنظرمن برای دخترهاخیلی اسم باکلاسی مخصوصا وقتی بزرگ میشه بین دوستاش خیلی باکلاس. گورپدر اونایی هم که مسخره میکنن

 8. من میخام اسم دخترمو بزارم جانان.اونایی ک اسم پسراشون گذاشتن جانان باید ب عقلشون شک کرد فردا با ی من سیبیل بهش بگن جانان جان خخخخ.اقا جانان ؟ داش جانان.

 9. با سلام.
  به نظر من اسم جانان یه روح لطیف داره که به دختر بیشتر میاد و واقعا یه پسر که چهار روز دیگه بزرگ میشه و ریش و سیبیل درمیاره بهش اسم جانان نمیاد و به نظرم به فکر بچه هاتونم باشید این پسر قرار نیست که تا ابد یه بچه ی ناز و خوشگل و مامانی بمونه و یه جورایی قطا در آینده میتونه مورد تمسخر اطرافیانش قرار بگیره پس بازم میگم به فکر روحیه بچه هاتون باشید و یه نکته دیگه منم همون نکته ایه که بیشتر افراد بهش اشاره کردن که اونم اشعار فارسی باستانه که از جانان به عنوان معشوقه مونث فردی مذکر یاد شده.
  باز هم تصمیم با خودتونه
  من یه آدم ۱۳،۱۴ ساله ام از یه گوشه از جهان و این حرفامم به دختر بودنم ربطی نداره به شعورمه که ربط داره.

 10. با سلام مجدد.
  حرفم با اون عزیزانیه که اسم افراد رو مورد تمسخر قرار میدن؛به نظر من مورد تمسخر قرار دادن نام هر شخص نه تنها مساویه با بی احترامی به اون شخص و آرزرده کردنش بلکه مساویه با بی احترامی و زیر سئوال بردن شعور افرادی که نام اون شخص رو انتخاب کردن و لطفا قبل انجام هر کاری به اون کار فکر کنید ؛ مثلا وقتی میخاین به اسم یه نفر بی احترامی کنین چند لحظه ای خودتون رو جای اون فرد قرار بدین و ببینین چه حس و حالی بهتون دست میده و به این فکر کنید که روی تمامی نام های موجود در جهان میشه القاب بد و زشت گذاشت مثلا اسم خودتون پس لطفا این کار رو نکید به اضافه اینکه اون فرد سرخرده هم میشه.
  با آرزوی اینکه دیگه هیچ کس مورد تمسخر قرار نگیره (و با آرزوی نابودی کرونا).
  شب و روزتون خوش :)☆

 11. ببخشیدا
  ولی جانان اسم دختره
  شما فکر کن اسم یه پسری رو بزارن جانان
  بزرگ شد رفت مکه
  همه بهش میگن حاج آقا جانان
  پوففففففف
  خنده دار نیست؟

 12. من و همسرم میخایم اسم دخترمون بزاریم جانان واقعا عاشقتم عشق زیبای مامان و بابا

 13. من و همسرم میخایم اسم دخترمون بزاریم جانان عشق بابا و مامان

 14. سلام من وخانمم اسم دخترمون را جانان گذاشتیم کاملا هم راضی هستیم از انتخابمون اونایی هم که اسم بقیه را مسخره می کنند کلا کمبود دارند بعدش هم مهم فقط خود آدمه که دوست داشته باشه مابرای بقیه زندگی نمی‌کنیم، وای خدا جون ۴روزه دیگه دنیا میاد

  1. به نظر من این دختر جانان یا باران قشنگه و اسم پسر هم کیان
   ممنون

 15. شما اسم پسرت دخترانه گذاشتی نقطه ج رو میگذاشتی بالاش میشد خانان جمع خان مردونه وپسرونه تر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *