اسم راحیل

معنی اسم راحیل

نام راحیل

معنی، ریشه، فراوانی و تعداد اسم راحیل در ثبت احوال ایران

همه چیز درباره اسم راحیل

در قسمت اسم دختر ایرانی با ر در وبسایت نام فارسی و هم چنین اینستاگرام نام فارسی گفتیم، اسم راحیل یک اسم دخترانه با ریشه عبری است که معانی مختلفی برای آن آمده. اعتقاد خیلی از دوستان این هست که راحیل در قرآن آمده و یک نام مذهبی دخترانه محسوب می شود. اما با تحقیقی که کردیم دیدیم نام راحیل در کتاب قران نیامده است. اما در هر صورت این اسم از نظر خیلی از پدر مادر ها یک اسم مذهبی دخترانه به حساب می آید.

در ادامه توضیحات کامل درباره نام راحیل را خواهید خواند:

معنی راحیل

اسم راحیل یعنی چه؟ Rahil (Rachel) Name Meaning

برای معنی نام راحیل همانطور که پیش از این در سایت NameFarsi.com گفته شد، چند تعبیر وجود دارد:

 • راحیل (عبری) معادل Rachael یا Rachel لاتین به معنی میش (گوسفند ماده) است.
 • برای شکل لاتین Rachel معنی خالص نیز آمده است.
 • برخی راحیل را عربی می دانند. که در ادامه توضیحات در این مورد را خواهید دید.

معنی راحیل در لغت نامه دهخدا

(اِخ) راحل. زوجهٔ حضرت یعقوب بود. یعقوب عاشق راحیل دختر لابان (خال خود) شد و برای آنکه به وصل او برسد هفت سال به لابان خدمت کرد. پس از انقضای هفت سال وی خواست دختر بزرگ خود لیا را بزنی به وی دهد اما یعقوب برای رسیدن به معشوق خود مجبور شد هفت سال دیگر خدمت کند شش سال پس از ازدواج حضرت یوسف از راحیل بدنیا آمد و شانزده سال بعد کوچکترین پسرش بن یامین متولد شد.

باید اشاره کنیم که نشانه اختصاری (اخ) در لغتنامه دهخدا به معنی اسم خاص هست.

معنی اسم راحیل در قران

اسم راحیل در قرآن نیامده است.

راحیل اسم پسره؟

برخی از دوستان این سوال را پرسیدند و در پاسخ باید بگوییم که خیر، راحیل اسم پسر نیست و یک نام دخترانه است.

اسم راحیل
فراوانی و معنی اسم راحیل در ثبت احوال

اسم راحیل در ثبت احوال

فراوانی اسم راحیل در ثبت احوال ایران

تعداد اسم راحیل در ثبت احوال ۲۱۴۱۷ نفر است. که البته این رقم از سال ۱۳۹۶ تا به امروز به روز نشده است. اما راحیل از جمله نام های با فراوانی متعادل نه خیلی زیبا و نه خیلی کم در ایران است که در بین خانواده های مذهبی بیشتر رایج بوده و هست.

معنی اسم راحیل در ثبت احوال ایران

راحیل در ثبت احوال به عنوان یک اسم عبری ثبت شده است و به معنی ۱- در عبری گوسفند؛ ۲- نام همسر حضرت یعقوب (ع) و دختر لابان و مادر حضرت یوسف و بنیامین (به روایت تورات).

معنی اسم راحیل بر اساس برخی دوستان

راحیل نام یک فرشته مقرب خداوند است. راحيل عربی شدهٔ لغت عبری رَجِل به معنای بی گناه است و معنای عربی آن نیز: روی بر گرداننده از هر گونه پلیدی و بدی است.

راحیل اسم فاعل رحیل به معنای کوچ کننده و مسافر نیز هست و دیگر اینکه در زبان عبری راح =به معنی شادی و یا = بو و ایل = به معنی خدا هست و راحیل یعنی شادی یا بوی خدا که خالی از هر گونه گناه و پلیدی است.

ریشه اسم راحیل

بر اساس توضیحات فوق نام راحیل یک اسم دخترانه با ریشه عبری و عربی است.

تاریخچه اسم راحیل

راحیل همسر دوم و محبوب حضرت یعقوب و مادر حضرت یوسف و بنیامین، پیامبران بنی‌اسرائیل بود که در کتاب مقدس از او بارها یاد شده است. نام او در سفر پیدایش بخش نخستین تورات ذکر گشته است. راحیل، دختر لابان دایی حضرت یعقوب و خواهر کوچک تر لیا است.

معنی اسم راحیل
معنی و ریشه اسم راحیل

ارتعاش و ابجد اسم راحیل

برای مشاهده ابجد و طالع نام راحیل قسمت محاسبه ابجد اسم را ببینید.

اسم های شبیه راحیل و هماهنگ با آن

اسم دختر که به راحیل بیاد:

لیلا، رویا، نورا، هلیا، رها، ریحانه، رومینا، شایلین، رایا و النا از اسمی دخترانه مشابه راحيل هستند. قسمت اسم دختر با ر را نیز ببینید.

اسم پسر هماهنگ با اسم راحیل و مشابه آن:

آریا، رایمون، آرمین، آروین، آرمان، رادین، رامین و رایان از نام های مشابه راحیل هستند که به نام راحیل میان. قسمت اسم پسر با ر را نیز ببینید.

راحیل به انگلیسی

فونت اسم راحیل به انگلیسی

اسم راحیل برای پروفایل (عکس نوشته نام راحيل به انگلیسی و اسم نوشته). همانطور که در بالا نیز گفتیم، راحیل را برخی منابع معادل اسم Rachel یا Rachael می دانند که تلفظش به صورت رِیچِل هست. این نام زیبا در زبان اسپانیایی نیز راکل تلفظ می شود. اما از آنجا که تلفظ این اسم در فارسی به صورت Rahil است، صورت نوشتاری آن به انگلیسی بر اساس تلفظ اسم به همین صورت خواهد بود.

Rahil
Rahil name اسم راحیل انگلیسی

نظرسنجی اسم راحیل

اسم راحیل قشنگه؟

نظر شما درباره اسم راحیل چیست؟ آیا این نام را می پسندید؟ در قسمت نظرات دیدگاه خود را درباره این اسم زیبا بنویسید.

منابع:

 1. وبلاگ نام فارسی، نوشته دکتر نیکزاد، مقاله ۶۲٫
 2. ویکی پدیا: Rachel.
 3. دهخدا: راحیل.
 4. وبسایت بی بی نیمز: Rachel.

 

4.5/5 - (48 امتیاز)

128 نظر برای “معنی اسم راحیل”

 1. با سلام. متاسفم برای اون مسئول بی سواد سازمان ثبت احوال که اسم پر از مفهوم و والای راحیل را اینگونه تعبیر کرده .در کتاب امالی شیخ صدوق مجلس ۸۳ نوشته در زمان ازدواج حضرت علی و فاطمه (س) فرشته ای به نام راحیل که در فصاحت و بلاغت بالاتر از همه فرشتگان بود خطبه عقد را خواند. راحیل فرشته ای از بهشت است

  1
  0
   1. سلام، ۱۳ سال پیش زمانی که میخواستم شناسنامه دخترم را بنام راحیل بگیرم، مسئول ثبت احوال گفت در کتاب معنی راحیل، گوسفند ذکر شده، گفتم نویسنده کتاب گوسفند بوده واین به من مربوط نیست، چون با تحقیق این نام زیبا رو برای فرزندم انتخاب کردم. خداوند حافظ فرزندانتون باشه.

    1
    0
  1. دقیقا، ثبت احوال هیچ شناختی از اسم ندارن، من اسمم راحیل هستش ولی گفتن راحیل اسم پسره و به اجبار تو شناسنامم راحیله گذاشتن که مونث بشه. الان هم ک میخام اصلاح کنم و راحیل ثبت بشه برام، گفتن چون مدارک دانشگاهیت راحیله ثبت شده برات دردسر میشه اما نمیدونم چقد این حرف صحت داره ک اسمم اصلاح کنم دردسر بشه.

   0
   0
   1. شما میتونی اسمت رو به گوسفند تغییر بدی. وزارت علوم ظرف دو ماه، اسم شما رو در تمامی مدارک تحصیلی به گوسفند تغییر میده

    0
    1
   2. سلام
    هیچ مشکلی پیش نمیاد. من از کارشناسی ارشد به بعد تغییر نام دادم در صفحه دوم شناسنامه جدید توضیح میده مشکلی نداره.

    1
    0
   3. سلام دوست عزیز به نظر من درستش کن من کلی دیدم که اسم یا فایملشون رو عوض کنن طرف استاد دانشگاه یا رئیس یه شرکت هست اسمشو عوض کرده حتی یعنی اون نیازی به مدارک دانشگاهیش نداشته !؟

    0
    0
   4. سلام من اسم دخترم رو راحیل گذاشتم هر چند دخترم ۴ ماه پیش به همراه بردار و پدرش به اسمون پرکشیدند . ثبت احوال اسم دخترمن رو همون راحیل ثبت کرد

    0
    0
   5. اسم دختر بنده راحیل است
    سال ٩۵ اسمگذارى کردم

    0
    0
   6. سلام من برای خانواده شمامتاسفم .امیدوارم خداوند روحشان راشادکند

    0
    0
  2. سلام
   متشکرم از BR
   اسم من هم راحیل هست ۴۲ سال سن دارم و اینکه من همنام یک فرشته ای مقرب هستم از زمان کودکی پدرم که اسم مرا از کتاب قصص قران گرفته بود به من گفته بودم.

   0
   0
 2. اسم های عربی زنانه اکثرا به معنی زباله و کیسه زباله مشکی هستند زنان اسلامی نیز به واسطه چادرشان و شباهت به کیسه زباله اینگونه نامیده می شوند و همانطور که حجت السلام و المسلمین آیت الله صادق شیرازی گفت زنان حیوان هستند برای استفاده مردان. این مزخرفات چیه که برایتان ارسال کرده اند و به قرآن ربط داده اند. متاسفم

  0
  0
  1. این چرت و پرتا چیه ک میگی ، صادق شیرازی کدوم ابلهیه … شیعه انگلیسی

   0
   0
  2. ایت الله شیرازی شما از آخور انگلیس میخوره.
   کمی تحقیق کن به این نتیجه میرسی که اخوند انگلیسی خودش ضد اسلام و قرآنه.
   به امید نابودی هرچی جیره خوره انگلیسی ضد اسلام.

   0
   0
  3. ظاهرا خودت بیشتر شبیه آشغالی با این چرت و پرت هایی که گفتی اون کیسه زباله ای هم که به بعضیا نسبت میدی بکش رو سر خودت که کسی قیافه نحصتو نبینه

   0
   0
 3. نه تنها در سوره مبارکه یوسف بلکه در کل قرآن چنین آیه ای نداریم لطفا تصحیح بفرمائید!

  0
  0
  1. اسم من راحیل هست،ازبچگی ازخانوادم و معلمانم شنیدم ک معنیش میشه کوچ کننده یا سفر کرده،ولی الان شنیدم ک اسم فرشته ی خداونده واینکه خطبه ی عقد حضرت علی و حضرت فاطمه رو این فرشته با اسم راحیل خونده،پس لطفا بی احترامی نکنید،نمیدونم چرا مردم کشور ما همش دنبال نکات منفیین ،یا دوست دارن دیگران رو مسخره کنن،نمیدونم این کار چه لذتی میتونه داشته باشه

   0
   0
 4. دوستان لطفا شعر ننوسید. معنی این اسم ربطی به ثبت احوال نداره. معنی واقعی راحیل در زبان عبری به معنی گوسفند هست. ثبت احوال که از خودش معنی اسم درنمیاره!

  0
  1
  1. حالا مگه گوسفند بده ..
   اصلا من گوسفند بببببببه
   سرچی بحث میکنید خجالت اوره .

   1
   0
 5. راحیل به معنی فرشته پاکی هستش پس نام یکی از فرشتگان هست وهیچ ربطی ام به گوسفند نداره

  0
  0
 6. اسم من راحیل هست..در اطلسی در فرانسه دیدم به معنای بیگناه..و اسمی کاملا عبری هست و معادل Rachel هست…در جامعه اماری امریکا بالاترین امار اسم دختر رو داشته …و خیلی هم اسم قشنگی هست به نطرم.اینکه اصرار دارن براش تعاریف دیگه ایی بیارن مشکل خودشونه.

  0
  0
 7. دوستان من یه مطلبی رو میگم که فکر میکنم زیاد بهش توجه نمیشه
  ببینید وقتی میخواید معانی یک اسم رو پیدا کنید، تنها دنبال تاریخچه و یا اینکه اسم چه کسی در تاریخ بوده توجه نکنید؛
  ما برای اسامی، یک تاریخچه داریم و یک معنی که معانی همون واژه شناسیش میشه و اینه که مهمه.
  مثلا برای راحیل اینکه نام فرشته هست یا زوجه حضرت یعقوب بوده، میشه تاریخچه و اسامی اشخاص در تاریخ. اما معنیش همون “گوسفندان” هست و نه “گوسفند”.
  پیامبرمون هم فرمودن برای فرزندان خود نام نیکو بگذارید. نیکو هم به معانی توجه داره هم به تاریخ. دوتاش باید خوب باشه.
  لطفا در انتخاب نام فرزندانتان دقت بفرمایید تا در آینده که نسل کنجکاوی هم خواهند بود، بتونید پاسخگو باشد.
  مثلا اسم من در شناسنامه کورش نوشته شده که معنی خوبی نداره. درستش کوروش هست به معنی آفتاب تابان. به من گفتن نمیتونیم عوض کنیم. و اگر حسین یا محمد بخواهید بگذارید سه سوته درست میشه ولی “و” رو اضافه نمیکنن.
  با تشکر

  0
  0
 8. راحیل خیلی قشنگ ولی متاسفانه بعضیاحتی نمیدونن اسم پسره یادختر

  0
  0
 9. سلام نظراتتونو خوندم جالب بود
  از نظر من خداوند اسم فرشته شو گوسفندان نمیذاره!
  شاید به قول شما در زبان عبری گوسفندان معنی بشه ولی حتما معنی دیگه ای هم داره که روی یک ملک خداوند گذاشته شده شاید از کلمه راحله گرفته شده باشه به معنی مسافر ،کوچ کننده ،یا بی گناه و معصوم

  0
  0
 10. من از بچگی اسم راحیل دوست داشتم
  خیلی دوست دارم اسم دخترمو بزارم؛ ولی از وقتی این معنیش رو خوندم دو دل شدم
  میترسم در آینده بی احترامی بشه به دخترمچیکار کنم؟

  0
  0
  1. واقعا که بهم بر خورد من تو شناسنامه اسمم
   زهرا هست ولی اسم راحیل رو بیشتر دوست دارم معنی اسم زهرا رو نمیدونم فقط معنی ایم راحیل یعنی پاک بی گناه فرشته مهم تر از این که لقب مادر یوسف رو داره فقط اسم راحیل رو مسخره میکننم کدوم اسکلی اسم بچشو گوسفند میزاره
   ممنون خوندین
   با تشکر :راحیل شیخ زاده

   0
   0
 11. سلام من اسمم راحیل هست و اسمم کاملا دخترانه هست و ریشه عبری داره و اینکه چرا گوسفند معنی شده در زبان عبری نیاز به ریشه یابی داره و مطمعنن دلیلی داره ، چون اگر در زبان عبری راحیل گوسفند معنی شده باشه مسلما نام مادر حضرت یوسف رو راحیل نمیگذاشتند ،
  باید تحقیق بشه و ریشه یابی بشه که علت این معنی و خطابش چه بوده ، در ضمن در جای دیگر در زبان عبری آمده ، اسم راحیل ، راح = به معنی شادی یا بو و ایل= به معنی خداست ، پس لطفا اگر دنبال مسخره کردن هستید وقتتون رو جای دیگه بگذرونید که نیاز به خوشمزگی کردن هست ، دقتتون هم بالا ببرید ، مطمعنن کسی اسم گوسفند رو روی بچش نمیگذاره کمی محققانه تر و فهمیده تر صحبت کنید .

  0
  0
  1. اگه معنی گوسفند در عبری داشت چرا باز در عبری به معنی بو یا شادی خدا در اومده؟ چرا اسم فرشته خدا باید معنی گوسفند بده؟ من اگه دختر داشته باشم حتما راحیل میزارم

   0
   0
 12. راحیل فرشته ای بوده ک خطبه عقد بین حضرت علی و حضرت فاطمه رو خونده.ریشش عبری باشه فکرنمیکنم اصلا درست باشه

  0
  0
 13. سلام
  من اسم دخترمو راحیل گذاشتم خیلی هم این اسمو دوست دارم معانی خوب زیادی داره بنظرم اینایی که دوست دارن معنی اونو بد جلوه بدن اون اشخاصی هستند که عقده هایی تو کودکی خودشون دارن مثلا تو مدرسه یا محله خودشون بابت قیافه ویا اسمشون مسخره میشدن
  لطفا توجه نکنید معنی اسم همون یکی ازفرشته های خدا و هم نام مادر حضرت یوسف و چند تا چیز خوب دیگس❤

  0
  0
 14. سلام
  اکثر دوستان براشون عجیبه که چطور ممکنه اسم همسر حضرت یعقوب، گوسفند باشه؟! خب من مثالی براتون میزنم. در زبان فارسی اسامی وجود داره مثل پرستو، آهو، پروانه و… که اسامی زیبایی هم هستن. اما اگه دقت کنید اینها هم مثل گوسفند اسامی حیوانات هستن! خب پس چرا ما با این اسم‌ها مشکلی نداریم تازه خوشمونم میاد؟ از طرفی مگه گوزن هم خوشکل نیست؟ پس چرا کسی خوشش نمیاد بهش بگن گوزن؟ به این دلیل که اسامی می‌تونن در فرهنگ‌های مختلف بار معنایی متفاوتی داشته باشن. در فرهنگ ما وقتی به کسی گفته میشه آهو یا پرستو، وجه ظرافت و زیبایی این اسامی مد نظر هست. اما وقتی به کسی گفته میشه گوسفند یا گوزن، وجه نادانی این اسامی مد نظر هست. اما قرار نیست تمام فرهنگ‌ها مثل هم به اسامی نگاه کنن. باید دید در زمان حضرت یعقوب اسم گوسفند چه بار معنایی داشته و چه وجهی رو مد نظر داشته. مثلاً ممکنه اونها در گوسفند همون ظرافت و زیبایی رو می‌دیدن که ما در آهو می‌بینیم. بنابراین اگر اسم راحیل به معای گوسفند هم باشه، دلیل نداره معناش بد باشه بلکه حتی می‌تونه به معنای زیبایی و ظرافت باشه.

  0
  0
 15. اسم منم راحیل،ولی اوایل انقلاب یعنی بهمن ۵۷ به دنیا اومدم ،مامور ثبت احوال اسممو تو شناسنامه ننوشت و گغت این چه اسمیه ،بزارین فاطمه،صغری ،کبری،،اینقد بیسواد بود که نمیدونست نام مادر حضرت یوسف،این شد که شناسنامم فاطمه است ،اینجوری راحیل،از دواسم داشتن بدم میاد

  0
  0
 16. راحیل اسم عبری (اسراییلی) هست به معنای گوسفند و راحله اسم عربیه به معنای ۴ پای بارکش
  اگه اسامیتون رو از اسامی اصلی ۱۴ معصوم نمیخواین بزارین حداقل ایرانی اصیل بزارین نه اسم یونانی و عربی و عبری

  0
  0
  1. وقتی خدا اسم فرشتشو گذاشته راحیل،پس عربی عبری یونانی اسرائیلی هرچی میخوهد باشه.مهم چیزیه که خدا گذاشته و قبولش کرده،فرشته ای که خیلی دوستش داشته و مقرب به خدا بوده.و عقد حضرت علی و فاطمرو خونده

   0
   0
 17. سلام من باردارم و دنبال اسمم ،تصمیم دارم اسم دخترمو بزارم راحیل.بااینچیزاییکه شمانوشتین ترسیدم دخترم بزرگ شد اسمشو مسخره کنن.واقعنمکه

  0
  0
  1. با اذان گفتن درگوش فرزندتان هرنامی را که دوست دارید بگذارید .راحیل اسم فرشتگان تاریکیه .فرشتگان نور همه مذکرهستند

   0
   0
 18. یه چیزی که شاید کسی ندونه.به این دلیل میگن معنی راحیل گوسفنده چون حضرت یوسف و خانوادشون چوپانی میکردن و بقولی گوسفند چران بودن.راحیل هم اسم همسر یعقوب و مادر یوسف بود.بخاطر همین میگن معنیش گوسفنده.متاسفم واسه هرکی بدون فکر کردن اینو به زبون میاره

  0
  0
 19. نام زیبارو ترین و خوش‌بیان ترین فرشته الهی، پاک، مسافر، نام همسر حضرت یعقوب و مادر حضرت یوسف (ع) – جنسيت : دختر – ابجد : ۲۴۹ – افراد دارای این نام – ۲۱,۴۱۷
  ریشه نام -عبری

  0
  0
  1. دخترمن هم راحیل هست هم زیبا هم باهوش وبانمک .وقتی به دنیااومده بود خیلی معنی اسمش رومیپرسیدن منم کامل توضیح میدادم خیلیا ازمعنیش خوششون اومده بودمعنی اسمش رو گذاشتم تو پروفایلم .خودم بیشترازاینکه فرشته ای خوش صدابوده که عقدحضرت علی وفاطمه روتواسمونها خونده خوشم اومده

   0
   0
   1. منم دوست دارم بزارم.ولی میترسم بگن یعنی گوسفند و مسخره اش کنن

    0
    0
 20. واقعا معنی راحیل چی میشه؟؟؟ من میخواستم آسم دخترمو بزارم

  0
  0
  1. یکی از فرشتگان مقرب در گاه خداست و راحیل به معنایِ بویِ خوشِ خداست

   0
   0
  1. من راحیلم و باید بگم حس قشنگی داره و خاص میشه آدم بزارید حتما

   0
   0
 21. زیبا ترین هدیه خداوند و تنها هدیه ای که خدا به من داده دخترم راحیل

  0
  0
  1. اینجا معنی گوسفند ماده و اینا که گفتن غلطه ..معنی راحیل بویِ خوشِ خداست همین❤

   0
   0

دیدگاه شما چیست؟ در کادر زیر بنویسید:

❤️دیدگاه شما تا دقایقی بعد از ارسال روی وبسایت قرار می گیرد.