رایان رايان Rayan

معنی اسم رایان

اسم رایان

معنی و ریشه نام رایان

Rayan name
اسم رایان Rayan name

رایان یکی از محبوب ترین اسم های پسرانه در چند سال اخیر است. اسمی که به دلیل اینکه خیلی کم برای نامگذاری استفاده شده از دید خیلی پدر مادر ها یک اسم جدید پسر محسوب می شود. دلیل دیگر محبوبیت این اسم، بین المللی بودنش است. به اصطلاح خیلی از دوستان، رایان یک اسم پسر شیک است.

رایان
معنی نام رایان

ریشه اسم رایان

همانطور که در مطالب قبلی گفتیم، خیلی از نام های ایرانی در دیگر کشورها نیز کاربرد دارند. بله در مورد اسم های بین المللی صحبت می کنیم. این نامها در خیلی از کشور ها یا به همان شکل یا با تلفظ کمی متفاوت به کار برده می شوند. مثل اسم مریم، سارا، مونا و خیلی از اسامی دیگر بین المللی. گاها نمی شود ریشه اصلی و اولیه آن نام را با یقین بیان نمود. مثلا اسم مریم را اعراب اسم عربی می دانند و اروپاییان عبری. اسم رایان هم همانند این نام ها یک اسم بین المللی است و دقیق نمی توان گفت که ربشه اصلی و اولیه آن از کجاست.

معنی رایان Meaning Ryan’s name

در ویکی پدیا فارسی که مرجع به نسبت معتبری است اسم رایان را همانند آنچه در سایت نام فارسی آمده است معنی کرده است. رایان نامی پارسی به معنی اندیشمند، فکر کننده و فکور، “مرکب از راه (فکر و اندیشه) + پسوند فاعلی” می داند. از طرفی اسم Rian یا Ryan با ریشه ایرلندی، بسیار پرکاربرد در انگلستان و ایرلند بوده و به معنی شاه کوچک می باشد. در منابع فارسی دیگر اسم رایان، راهنما نیز معنا شده است. (قسمت اسم پسر با ر را ببینید.)

جالب است بدانید در منبع آمریکایی نیز ریشه فارسی اسم رایان ذکر شده است. رایان در آن منبع دانا، خردمند و عاقل معنی شده است. هم چنین در منبع انگلیسی دیگر اسم Rayan با ریشه عربی معرفی شده است. با معنی سرزمین پر آب.

معنی رایان به عربی

لوگوی اسم رایان:

اسم رایان در ثبت احوال ایران

اسم رایان بعنوان اسم پسرانه مورد تایید ثبت احوال ایران است.

معنی رایان در ثبت احوال

ثبت احوال ایران نام رايان را این چنین معنی کرده است:

رایان: (اعلام) نام کوهی در حجاز و نام شهر و روستایی است.

فراوانی اسم رایان در ایران

تعداد اسم رایان در ایران نزدیک به ۱۴٫۰۰۰ نفر طبق آمار ثبت احوال تا ابتدای ماه جاری است. البته این آمار از سال ۹۶ بروز نشده. اما اسم رایان از نام های با فراوانی نسبتا کم بوده است که البته در دهه اخیر رشد فراوانی زیادی داشته است. (یعنی در دهه اخیر تعداد زیادی از پدر مادرها این اسم را برای فرزند پسر خود انتخاب کرده اند).

رایان رایان Rayan
معنی اسم رایان

اسم های مشابه نام رایان

اسم دختر هم وزن رایان:

از نام های دخترانه هموزن و شبیه رايان می توان به اسامی آیسان، رانا، یارا (اسم مشترک دختر و پسر)، آوان، دلان، باران و اسم های ختم شونده به آن.

اسم پسر هم آوا با رایان:

اسم های پسرانه شبیه رايان مثل یاران، ایمان، شاهان، ماهان، شایان، کامران.

عکس رایان

❤️ رایان عزیز که مامان باباش اسمش رو از نام‌فارسی انتخاب کردن:

Ryan رایان
عکس رایان

❤️ اگر شما هم اسم فرزندتون رو از #نام_فارسی انتخاب کردید تصویرش رو برامون ارسال کنید تا در پست مربوط به اون اسم روی وبسایت نام فارسی قرار بدیم.

محبوبیت اسم رایان

رايان را می توان جزو ده اسمی که در دهه اخیر خیلی زیاد مورد توجه پدر و مادرهای ایرانی برای انتخاب نام پسر قرار گرفت دانست. اسمی خوش آوا با معنی بسیار زیبا که یک اسم بین المللی هم محسوب می شود.

نظرسنجی اسم رایان

رایان همواره در نظرسنجی های وبسایت، تلگرام و اینستاگرام نام‌فارسی امتیاز بالایی گرفته است.

اسم رادین قشنگتره یا رایان؟

برای مشاهده نظرسنجی بین اسم رایان و رادین که هر دو از زیباترین اسم های پسرانه ایرانی محبوب هستند، اینستاگرام نام‌فارسی و نظرخواهی های روی پیج را ببینید.

347 نظر برای “معنی اسم رایان”

 1. در پاسخ به نظرات صفحه قبلی >>
  ببین عزیزم بحث عقاید بحث اصالت و ریشه هست که خیلی ندارن مهم تربیت بچه است فردوسی سی سال زحمت نکشید که ما اسم فرزندانمون رو عربی بزاریم ما قبل اعراب خدا پرست بودیم ما بزرگترین شهنشاهی جهان رد داشتیم شاهی داشتیم به نام کورورش بزرگ که کل جهان اورا ستایش میکنن دوسوم جهان زیر دست این پادشاه بزرگ بود قرار نیست ریشه و اصالت کهن و ارزشمند خودمونو گم کنیم و بچسبیم به افرادی که شیر شتر و مور ملخ میخوردن هرکسی برا خودش اعقایدی دارن پس به عقاید هرکسی احترام بگذاریم و گذشته و اینده خودتونو با دستان خودتون از بین نبرید اگه میگید باکلاس بازی پس شما ادم بی سوادی هستید که اسم عربی انتخاب میکنید یا صحرا نشینی رو انتخاب بستگی به اصالت هرشخص و خانواده ادم دارع قرار نیست که هرکی اسمش ایرانی و زیباست ادعا دارد نخیر بحث ریشه است و اگر دفاع گر هستی به سرزمین خودت وفادار باش

  1. شما میگید به عقاید هم احترام بزاریم ولی پیغام خودتون سرشار از بی احترامی هست خیلی جالب

  2. مرسی . کشوری که تاریخشو یادش بره محکومه اشتباهات گذشته رو دوباره تکرار کنه .

  3. بسه چقد از گذشتت میگی و بهش مینازی… بگو الان چی هستی و الان چی داری؟!!
   همینقدر فصیل میتونی راجع بهش حرف بزنی؟!

  4. اگه از تربیت بخواید صحبت کنید اول شما باید داشته باشید. نژادپرستی تا کی؟ همه ی ما انسانیم و هیچ نژادی به نژاد دیگه برتری نداره. همونایی که شیرشتر و مور و ملخ میخوردن الان خیلی خیلی ازشما جلوترن. و صحراهاشون تبدیل به بهترین جای دنیا شده پس لطفا اول فکرکنید بعد صحبت کنید. مهم انسانیته….

  5. داداش شما ظاهرا با حافظ و سعدی بزرگترین شعرای ایران بیگانه ای اسن دو عزیز بارها به زبان عربی شعر گفتن خیلی بزرگتر از فردوسی هم هستن هم اسمشون هم علمشون شما کاسه داغ تر از آش نشو
   راستی بودیم بودیم هم مهم نیست الان چی کاره ای تو چه گلی به سر این خاک و مملکت زدی الان که خودت رو راست یا دروغ ارین معرفی کردی

 2. جمله خودتون هر کسی ی عقایدی داره پس باید بهش احترام گذاشت پس به عقاید دیگران احترام بذارید

 3. رایان یک اسم ایرلندی که انگلیسها هم بسیار از آن استفاده می کنند، استاد شجریان که دایه احیای فرهنگ و ادب و هنر در این سرزمین را دارد،چرا باید برای فرزندش از نام غیر ایرانی و غربی استفاده کند؟؟؟؟؟؟
  این چه فلسفه یا بازی پشت پرده ایست که وقتی برخی به شهرت میرسند الگوهای اشتباه را رواج میدهند؟؟؟؟؟
  واقعا چرااااااااا

  1. شما گویا جدیدا و با شنیدن خبر فوت آقای شجریان این اسم رو شنیدید. این اسم سال هاست که در ایران رواج دارد. واژگان رای و رایان فارسی هستند. توضیحات نوشته شده در این پست را مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *