Ryan name

معنی اسم رایان

اسم رایان

معنی، ریشه، فراوانی و تعداد اسم رایان در ثبت احوال ایران

همه چیز درباره اسم رایان

Rayan name
اسم رایان Rayan name

رایان یکی از محبوب ترین اسم های پسرانه در چند سال اخیر است. اسمی که به دلیل اینکه خیلی کم برای نامگذاری استفاده شده و فراوانی کمی داشته، از دید خیلی پدر مادر ها یک اسم جدید پسر محسوب می شود. دلیل دیگر محبوبیت این اسم، بین المللی بودنش است. به اصطلاح خیلی از دوستان، رایان یک اسم پسر شیک است.

رایان
معنی نام رایان

ریشه اسم رایان

همانطور که در مطالب قبلی گفتیم، خیلی از نام های ایرانی در دیگر کشورها نیز کاربرد دارند. بله در مورد اسم های بین المللی صحبت می کنیم. این نامها در خیلی از کشور ها یا به همان شکل یا با تلفظ کمی متفاوت به کار برده می شوند. مثل اسم مریم، سارا، مونا و خیلی از اسامی دیگر بین المللی. گاها نمی شود ریشه اصلی و اولیه آن نام را با یقین بیان نمود. مثلا اسم مریم را اعراب اسم عربی می دانند و اروپاییان عبری. اسم رایان هم همانند این نام ها یک اسم بین المللی است و دقیق نمی توان گفت که ربشه اصلی و اولیه آن از کجاست.

معنی رایان

اسم رایان به چه معناست؟ Ryan name meaning

اواخر دهه ۷۰ هجری، فرهنگستان زبان با معرفی واژه رایانه برای کامپیوتر، بسیاری از ایرانیان را با این واژه آشنا کرد و البته همان زمان عموم جامعه این واژه را علی رغم تبلیغات گسترده نپذیرفت. همانطور که امروزه کمتر کسی (یا شاید هیچ کس) از این واژه (رایانه) استفاده نمی کند و رسما کاربردی ندارد. اما جدا از این بحث فرهنگستان ادعا داشت که رایانه از ترکیب “رای” + “آنه” است. رای به معنی تفکر و اندیشه است. ترکیبی که در واژگان کارانه، یارانه و بعدتر به نوعی در واژگانی چون سامانه و … به کار برد!

در ویکی پدیا فارسی که مرجع به نسبت معتبری بود اسم رایان را همانند آنچه در نام‌فارسی آمده است معنی کرده بودن که اخیرا این صفحه حذف شده است! رایان نامی پارسی به معنی اندیشمند، فکر کننده و فکور، “مرکب از راه (فکر و اندیشه) + پسوند فاعلی” می داند. از طرفی اسم Rian یا Ryan با ریشه ایرلندی، بسیار پرکاربرد در انگلستان و ایرلند بوده و به معنی شاه کوچک می باشد. در منابع فارسی دیگر اسم رایان، راهنما نیز معنا شده است. (قسمت اسم پسر با ر را ببینید.)

جالب است بدانید در منبع آمریکایی نیز ریشه فارسی اسم رایان ذکر شده است. رایان در آن منبع دانا، خردمند و عاقل معنی شده است. هم چنین در منبع انگلیسی دیگر اسم Rayan با ریشه عربی معرفی شده است. با معنی سرزمین پر آب.

رایان رايان Rayan
معنی اسم رایان

اسم رایان در لغتنامه دهخدا

 1. اسم خاص: کوهی است به حجاز. (منتهی الارب) (از معجم البلدان).
 2. (اِخ) دهی است بناحیهٔ اعلم. (منتهی الارب). قریه ای است از قراء ناحیهٔ اعلم همدان. (از معجم البلدان).
 3. (اِخ) نام شهری است در خطهٔ راجپوتانا واقع در حوزهٔ جونپور و ۱۲۶هزارگزی شمال شرقی آن. رایان دارای قلعه ای بسیار بلند و باشکوه میباشد. (از قاموس الاعلام ترکی).

همانطور که می بینید، در کتاب لغت نامه دهخدا، برای نام رایان سه معنی آمده است و هر سه به عنوان اسم خاص (کوه، نام ده و نام شهر) هست.

معنی رایان به عربی

برای رايان در عربی معنی خاصی یافت نشد.

لوگوی اسم رایان

عکس نوشته اسم رایان را در بالا هم دیدید. طراحی اسم رايان برای پروفایل:

معنی اسم رایان
عکس نوشته رایان

اسم رایان در ثبت احوال ایران

اسم رایان بعنوان اسم پسرانه مورد تایید ثبت احوال ایران است.

معنی رایان در ثبت احوال

ثبت احوال ایران نام رايان را این چنین معنی کرده است:

رایان: (اعلام) نام کوهی در حجاز و نام شهر و روستایی است.

فراوانی اسم رایان در ایران

تعداد اسم رایان در ایران نزدیک به ۱۴٫۰۰۰ نفر طبق آمار ثبت احوال تا ابتدای ماه جاری است. البته این آمار از سال ۹۶ بروز نشده. اما اسم رایان از نام های با فراوانی نسبتا کم بوده است که البته در دهه اخیر رشد فراوانی نسبتا زیادی داشته است. (یعنی در دهه اخیر تعداد زیادی از پدر مادرها این اسم را برای فرزند پسر خود انتخاب کرده اند).

اسم های مشابه نام رایان

اسم دختر هم وزن و شبیه رایان:

از نام های دخترانه هموزن و شبیه رايان می توان به اسامی آیسان، رانا، یارا (اسم مشترک دختر و پسر)، آوان، دایان، دلان، باران و اسم های ختم شونده به “آن”.

اسم پسر هم آوا و مشابه رایان:

اسم های پسرانه شبیه رايان مثل یاران، ایمان، شاهان، ماهان، شایان، آدریان، کامران.

عکس رایان

❤️ رایان عزیز که مامان باباش اسمش رو از نام‌فارسی انتخاب کردن:

Ryan رایان
عکس رایان

❤️ اگر شما هم اسم فرزندتون رو از #نام_فارسی انتخاب کردید تصویرش رو برامون ارسال کنید تا در پست مربوط به اون اسم روی وبسایت نام فارسی قرار بدیم.

محبوبیت اسم رایان

رايان را می توان جزو ده اسمی که در دهه اخیر خیلی زیاد مورد توجه پدر و مادرهای ایرانی برای انتخاب نام پسر قرار گرفت دانست. اسمی خوش آوا با معنی بسیار زیبا که یک اسم بین المللی هم محسوب می شود.

اسم رایان به انگلیسی

نوشتن اسم رایان به انگلیسی به صورت Ryan و Rayan هر دو کاربرد دارد. اما شکل Ryan صورت بین المللی تر این اسم در نوشتار لاتین است. رایان در فرانسه به صورت Rayan نوشته می شود و در انگلیسی به صورت Ryan.

Ryan
اسم رایان به انگلیسی

نظرسنجی اسم رایان

رایان همواره در سال های اخیر، در نظرسنجی های وبسایت، تلگرام و اینستاگرام نام‌فارسی امتیاز بالایی گرفته است.

نظرات درباره اسم رایان

نظر شما درباره اسم رايان چیست؟ دیدگاه خود را درباره این نام زیبا در قسمت نظرات بنویسید.

اسم رادین قشنگتره یا رایان؟

برای مشاهده نظرسنجی بین اسم رایان و رادین که هر دو از زیباترین اسم های پسرانه ایرانی محبوب هستند، اینستاگرام نام‌فارسی و نظرخواهی های روی پیج را ببینید.

منابع

 1. وبلاگ نام فارسی، نوشته دکتر نیکزاد، مقاله ۲۴، بهمن ۱۳۸۸
 2. لغت نامه دهخدا: رایان.
 3. family.disney/baby-names
 4. ویکی پدیا: رایان.
 5. nameberry.com/Rayan
4.5/5 - (58 امتیاز)

377 نظر برای “معنی اسم رایان”

 1. اسم پسر من را هم رایان گذاشتم اسمش هم مثل خودش خوشگل و دوست داشتنی است

  0
  0
 2. رایان اسم شیک، جدید، خوش آهنگ و معناداریه، اما از اون دسته اسمهاییه که تو یه دوره خیلی زیاد میشن، یعنی از هر ده تا بچه به جرأت پنج، شش تاشون اسمشون رایانه، و مطمئنا بعد یه مدت بر اثر کثرت استعمال و زیاد شدن زیبایی خودشونو از دست میدن. ضمنا من جایی خوندم که این اسم، اسمی مشترک برای نامگذاری هردو جنس هست.نمیدونم تاچه اندازه این مطلب درسته.‌ (کمی بیشتر تحقیق کنیم), و ضمنا بخاطر شباهت زیادی که به واژه ی رایانه داره و تقریبا از نظر معنایی(همون هوشمند بودن) هم به این واژه نزدیکه، بعید نیست که در جمع کودکانه ی دوستانه مورد تمسخر واقع بشه.

  0
  0
  1. موافقم
   درسته معنای خوبی داره اما چون مثل رایانه هست بنظرم خیلی جالب نیست

   0
   0
 3. رایان اسم شیک، جدید، خوش آهنگ و معناداریه، اما از اون دسته اسمهاییه که تو یه دوره خیلی زیاد میشن، یعنی از هر ده تا بچه به جرأت پنج، شش تاشون اسمشون رایانه، و مطمئنا بعد یه مدت بر اثر کثرت استعمال و زیاد شدن زیبایی خودشونو از دست میدن. و از اون جذابیت و خاص بودن اولیه میوفتن، ضمنا من جایی خوندم که این اسم، اسمی مشترک برای نامگذاری هردو جنس هست.نمیدونم تاچه اندازه این مطلب درسته.‌ (کمی بیشتر تحقیق کنیم), و در ضمن بخاطر شباهت زیادی که به واژه ی رایانه داره و تقریبا از نظر معنایی(همون هوشمند بودن) هم به این واژه نزدیکه، بعید نیست که در جمع کودکانه ی دوستانه مورد تمسخر واقع بشه، و از نظر روحی در اون بازه ی زمانی تاثیری منفی روی بچه بذاره.
  صرف بین المللی بودن یک اسم دلیل بر پذیرش اون در همه ی کشورها نیست. برای انتخاب اسم به هنجارهای جامعه ی خودمون توجه کنیم…

  0
  0
  1. دایان اسم دختره رایان اسم پسر
   چرا باید این دوتا اسم باهم مقایسه بشن?!

   0
   0
 4. سلام. اسم پسرم رو رایان گذاشتم خودشم مثل اسمش زیباس. به نظرم یکی از زیباترین نامهایی ایرانیه. شاهزاده کوچلو باباشه

  0
  0
 5. سلام امروز پسر دوم من به امید خدا بدنیا میاد ما اسمشو از قبل گذاشتیم رایان و اسم پسر اولم نیز رهام هست سعی کنید اسم فرزندانتان را نام نیک فارسی بزارید

  0
  0
 6. سلام رایان اسم زیبا و جالبیه هیچ تشابهی بین رایان و اسم من درآوردی فرهنگستان فارسی برای کامپیوتر منظورم رایانه نیست شما هر اسمی روی فرزند خود قرار بدید حتما ممکنه از طرف افرادی مورد تمسخر قرار بگیره لذا رایان یکی از بهترین اسمهای پسرانه میباشد.

  0
  0
 7. من تصمیم گرفتم اسم پسرم را رایان بزارم چون اون یکی پسرم هم رادین هستش.

  0
  0
 8. سلام من دوقلو پسر و دختر باردارم. پسرم رو میخوام رایان بزارم و دخترم روناک. لطفا نظرتان را بگویید. ممنون

  0
  0
   1. سلام
    اسم دخترم آنیاست اما از اونجا که عاشق اسم رایان هستم میخوام اسم پسرم که باردارم رو بزارم .
    بنظرتون خیلی بده که اسمها به هم نمیان؟؟

    0
    0
   1. «خدايا رحمتت را بر پيامبر و آل او نازل فرما»

    0
    0
 9. سلام من پسرم هفت ماهشه و اسمش رو رایان گذاشتیم البته باباش انتخاب کرده و من تو شناسنامه براش اسم علی رو انتخاب کردم از بچگی که بازی میکردم اسم عروشکهامو علی میزاشتم ،ببخشید مگه چه مشکلی هست که ما اسم ائمه رو روی بچه هامون بزاریم ؟؟من از همه ی دوستان معذرت میخوام ولی اینقدر باکلاس بازی درنیارید فکر نکنید من یه آدم مذهبی هستم اصلا ولی اینچیزا اصلا درست نیست سعی کنید رفتار و احترامهاتون رو با کلاس و بین المللی کنید وگرنه اسم رو میشه حتی اروپایی هم گذاشت ، در ضمن شما اگه بخوای از سر جات بلند بشی میگی یا علی ،یا یه اتفاقی برات بیفته میگی یا خدا،یا حسین ،هرگز نمیگی وای اون عربیه الان بگم یا رایان .
  اینجوری تفکیک کردن و رفتار کردن خیلی رفتار معمولیه .
  بچه های خودتونه هرچی دوست دارید بزارید مهم اینه که خوب و درست تربیت بشن وگرنه داریم علی نامهایی که آدمایی کثیفی هستن و علی نامهایی که فوق العاده هستن ، یا بچه هایی که پدر و مادراشون بخاطر باکلاس بودنش و پاسپورت اروپایی داشتن بچه هاشون کلی هزینه کردن و تو خارج بچه هاشون رو بدنیا اوردن و اون بچه ها فوق العاده بی لیاقت و قدر نشناس بودن.
  به هم و عقاید همدیگه احترام بزاریم .ممنون

  0
  0
  1. عزیزم چرا علی رو توشناسنامه گذوشتی رایان صداش میزنید برعکس شماهستید ک با کلاس بازی درمیارید من باوجود اینکه مذهبی نیستم بجا شما بودم علی صداش میکردم

   0
   0
   1. سلام
    هیچ ربطی نداره که حتما اسم عربی بذاریم چون مسلمونیم , مهم شخصیت و انسانیت و تربیت درسته که فرد باید داشته باشه حالا با هر اسمی , شما میخوای اسمشو بذار باکلاسی یا هرچی ,بهتر بود جای اینکه بیای اینجا شعار بدی همسرت رو متقاعد میکردی اسم بچتونو علی صدا بزنید نه اینکه فقط تو شناسنامه ثبت بشه !!!!!!!!!! الان هم دیر نشده لااقل خودت علی صداش بزن

    0
    0
   2. کاملا با شما موافقم یا علی بذار و صداش کن و یا رایان بذار و صداش کن

    0
    0
   3. شمابگذار رایان ولی گرگ علی صداش کنی بهتره

    0
    0
  2. سلام .اصلا ربطی به کلاس نداره خانوم.خیلیا دوست دارن اسم ایرانی رو فرزنداشون بذارن …شما بهتره یکم تاریخ بخونید

   0
   0
   1. اسم رایان اسم زرتشتی وشماایرانیها باید اسامی بچه هاتونو مثل اسامی عربها وائمه اطهار بزارید

    0
    0
   2. اسم ایرانی یا عربی نداره چطور بعضی اسم بچه هاشون رو خارجی میزارن مشکلی نداره ؟ برامثال سلین ، هلن هلما و چرت و پرت های دیگه. مهم تاریخ ایران یا اسلام نیست مهم تربیت که چطور اون بچه رو بی خاصیت و بی شخصیت بار نیاری.

    0
    0
   1. درسته اسم های ایرانی زیبا تر هم هستند با معنی های بهتر و زیباتر

    0
    0
  3. عزیزم بحث با کلاس بودن و تفکیک بودن نیست…همه زندگیه ما شده عربی خدامون دینمون عقایدمون و حتی اسطوره هامون همین یا حسین یا علی که میگین اصلا چه معنی داره ما اصالتمون رو از یاد بردیم یعنی یه کاری کردن که فراموش کنیم مغزمون رو شستشو دادن ..ما خودمون کلی اسطوره داریم که اصلا نمیشناسیمشون و هیچی نمیدونیم ..من به عنوان یک ایرانی دوست دارم بچم بدونه کیه اصالتش چیه اسمشو عربی نمیزارم یا اروپایی اسم اصیل ایرانی روش میزارم با فرهنگ ایرانی بزرگش میکنم داستان اسطوره ها و قهرمان های ایرانی رو براش میگم نمیزارم اصالت ایرانی فراموش بشه…من هروخت مشکل برام پیش میاد میگم خدایا کمکم کن اسم خدا رو میارم نمیگم علی یا حسین…حالا شماها برید اسم بچتون رو بزارید زینب و علی و حسین

   0
   0
  4. سلام
   چرا فکر میکنید اگه اسم غیر از علی و حسین و….
   بزاریم با کلاس بازیه
   با اسمهای خارجی کاری ندارم ، ولی ما خودمون اسمهای باستانی ایرانی زیبا به اندازه کافی داریم
   خسته شدم از این که هر وقت تو اینترنت به یه خارجی میگم ایرانی هستم و اون میگه عرب هستی!؟
   اصلا از عربها بدم نمیاد ، ایران عرب هم داره و کشوری مثل مصر که دوستش دارم عرب هستن
   اما من میخوام ماهیت خودم رو داشته باشم

   0
   0
  5. بنظر من فقط داری انتقاد میکنی و طرز تفکر خودتو نشون میدی.و اینکه داری به دیگران بی احترامی میکنی.پس کاری به کسی نداشته باشید اعتقادات خودتو نگه داره

   0
   0
  6. شما اگه میدونستید همون املم علی و بقیه عرب ها چه بلاهایی و کشتارها و تجاوزهایی به اجداد ما کردن و ما رو چطور با شکنجه و تجاوز مجبور کردن مسلمان بشیم هیچوقت اسم دشمنت را روی بچه ات نمیزاشتی

   0
   0
  7. دو اسمی خیلی بده ، همون علی صدا میزدید بهتر بود ک
   شما باکلاس بلزی دراووردی

   0
   0
  8. واقعأ به نظر من باید یا رایان بذاری رایانم صدا کنی یا علی بذاری و همون علی صدا کنی سرت تو کار خودت باشه
   شما خیلی بی شعوری که بچه رو از این سن دچار تضاد میکنی اون الان فکر میکنه اسمش رایانه اما وقتی وارد مهد و مدرسه بشه علی صداش میزنن و بچه اون زمان دچار مشکلات روحی زیادی میشه که شما مادر بی شعور واسه لجبازی با همسرت سر اون بچه میاری
   واقعأ بی شعوری هم حدی داره شما اول باید خودت تربیت میشدی بعد یه بچه میاوردی که تربیت کنی

   هر چی بهت توهین کنم کمه مادرِ احمق

   0
   0
  9. شما مگه عرب هستی که اسم بچتو عربی گذاشتی. یکم تفکر بد نیس.

   0
   0
  10. اسم خیلی مهمه
   من تو مدرسه کار میکنم و میتونم بگم بچه هایی که اسم های خوب و با معنی و تک و خاص دارن اعتماد به نفس های بهتری دارند.افرادی که اسم محمد و علی و اسامی ائمه رو دارن زیاد مورد توجه قرار نمیگیرن و اکثرا تو مدرسه ها دچار بحران های روحی میشن چون بقیه مسخرشون میکنن یا جدی نمیگیرنشون.مخصوصا معلما.چون به اسامی زهرا و علی و محمد و فاطمه عادت دارن زیاد جدی نمیگیرن.خیلی هام اسامی بچه هاشون افتضاحه.یعنی از اونور بوم افتادن.نه معنی داره نه تلفظ قشنگی.اونام دچار بحران میشن.بهتره تو انتخاب اسم دقت کنین.

   0
   0
  11. شما بهتره تو خونه صداش کنی رایان علی
   هم با کلاس بازی در آوردی و هم اسم ائمه رو زنده نگهداشتی

   0
   0
  12. اسمهای عربی معنای بسیار بدی دارند اول به معنا توجه کن اون اسمها مال فرهنگ بادیه نشین عربستان بوده قبل از اسم هم بوده ربطی به اسلام نداره باید اسم ایرانی انتخاب کنی که با معنی و با فرهنگ ما همخونی داشته باشه اول معنی کلمات جستجو کن کاری به این نداشته باش اون شخص کی بوده علی بوده حسین بوده معنا مهمه که به فرهنگ ما نمیخوره

   0
   0
  13. نظرت برا خودت محترمه وسعی نکن به بقیه درس زندگی بدی،دیگه زمان خرافات و جاهلیت گذشته!!
   هرکی هر اسمی دوس داره بذاره،رایان هم اسم زیبا و باکلاسیه

   0
   0
 10. رایان اسم قشنگییه ولی میترسم وقتی بزرگ بشه دوستاش رایانه صداش بزنن

  0
  0
  1. یارانه و رایانه و سامانه و پایانه… دست گل های فرهنگستان زبان جمهوری اسلامی

   0
   0
   1. من اسم رایان دوست دارم ،مجردم هروقت ازدواج کردم .وبچه دار شودم پسربوداسمشو میزارم رایان

    0
    0
 11. رایان اسم اصیل ایرانی است که در شعر های سعدی ، پروین اعتصامی و … به معنی اندیشمند و دانشمند به کار رفته است.

  0
  0
  1. سلام. ببخشید نمونه از این شعر ها رو میشه بگید؟ من خیلی دارم به این اسم فکر میکنم و هنوز دودل هستم. اگر واقعا تو اشعار فارسی بوده دلم قرص میشه. ممنون از نظرتون.

   0
   0
  2. در شعر سعدی صواب رایان آمده که منظور افراد دارای رای درست و صواب است (صواب+رای+ان). چیزی به نام رایان نیست!!!

   0
   0
 12. به نظرتون ریشه رای عربی نیست به معنی نظر ؟؟؟ من اسم رایان رو خیلی دوست دارم و این نگرانم میکنه

  0
  0
 13. من ساکن امریکا هستم پدرم نماینده مجلس در ایران بوده این اسم ها کثیفند نگذارید روی بچه تون من اگر در ایران بودم این سایت را فیلتر می کردم اسم فقط باید عربی باشد و اسلامی
  در نظرات قبلی دیدم دوستی نوشته که این سایت را به دوستانش معرفی کرده واقعا که تاسف دارد دوست بزرگوار

  0
  0
  1. بله که باید بجای شما بودیم عربی میذاشنیم ..ما بجای شما سینه نماز میزنیم و میخونیم شما حالشو ببرید..شما دزدهای کثیفی هستید..خون مردم را تو شیشه کردید..بایدم دیدن اسلام برای شماهاعزیز باشه..هرچند به ظاهر هستید..اونجا سکسی هستید

   0
   0
  2. معلومه عقده ای هستی میشناسمت فامیلیت هم سازگاره؟ البته همشون عقده ای هستند

   0
   0
  3. کثیف شما و امثال شمایید ک با پول ملت رفتین عشقو حال و صفا بعد اظهار نظر میکنی
   تو هم برو دوغتو بنوش

   0
   0
  4. شماها همون به ظاهر ادم های هستین که با پولهای این مردم بدبخت دارین ی جای دیگه دنیا حالشو میبرین
   گه میخوری که شعار الکی میدین

   0
   0
  5. دوست عزیز تو اگه اسلامی هستی پس چرا به جای زندگی کردن در دیار اسلام رفتی در بلاد کفر زندگی میکنی?
   بابای جنابعالی از کجا انقد پول در میاره که تو بری آمریکا و مارو موعظه کنی?
   تو اونجا توی دیسکوها و بار و کازینو و … اسلام رو زنده نگهدار و ما اینجا توی مساجد و تکایا و حسینه و مهدیه و…

   0
   0
 14. سلام من عاشق اسم های مذهبی وایرانی هستم . برا همین اسم پسرانم را حسین و رادین و دخترانم را زهرا و آرتمیس نامگذاری کردم . اسم خواهران وبرادرانم هم مذهبی و ایرانی است مرضیه مازیار محمد مهسا حتی اسم خاله ها وعمه ها وعمو ها و دایی هام هم ایرانی و هم مذهبی است اسم فرزندانشان هم همینطور . اسلام هم جزیی ازفرهنگ و هویت ماست . همه ایرانیها هم اجدادشان اصالتا ایرانی نبوده ترکها از مغولستان وارد ایران شدن . ولی الان ما همه قومیتها را که ساکن ایرانند ایرانی میدانیم . اسم آیدا آیلین آیشین ترکی هستند ولی مثل اسم های مذهبی همه مردم ازاسامی ترکی استقبال می کنند من یکی از دوستانم از قوم شریف لرهست ولی اسم دختر و پسرش آیسان و هستی و حسین هست . هرکسی به نظرش هراسمی خوب هست انتخاب می کنه . الان اسمهای مذهبی و فارسی و عربی وترکی هم ایرانی هستند من خدا رو شکر می کنم و افتخار می کنم که شیعه امام علی علیه السلام هستم اسم فاطمه حسن حسین زینب از جانب خدا انتخاب وبرگزیده شدن و پیامبر گرامی اسلام (ص) هم از امر الهی اطاعت کرد. وقبل از امام حسین علیه السلام کسی در دنیا به نام حسین وجود نداشته .

  1
  0
  1. سلام و درود به همه دوستان

   اسم ایرانی یا فارسی؟؟؟!!!

   ببینید دوستان جر و بحث الکی نکنید همه اسامی مورد استفاده از اقوام ایرانی از جمله ترک، کرد، بلوچ، عرب، کرمانچ، لک، لر ، گیلک اسامی ایرانی هستند اما ممکنه فارسی نباشد مثلا اسم علی یک اسم ایرانی است چون بسیاری از ایرانیان و از جمله اعراب ایران استفاده می کنند یعنی علی نام ایرانی است با ریشه عربی و فارسی نیست یا اسم آیناز اسم ایرانی است با ریشه ترکی و فارسی نیست
   آیا میشه گفت اعراب ایران ، ایرانی نیستند؟ و اگر ایرانی هستند آداب و رسوم و فرهنگ و سنن و اسامی آنها نیز ایرانی است اما فارسی نیست
   و در مورد همه اقوام ایرانی نیز این چنین است

   0
   0
 15. سلام اسم رایا دخترانه است . به معنی فکر و اندیشه وتامل . اسم رایا مورد تایید ثبت احوال کشور برای نامگذاری دختر است . ولی رایان پسرانه است .

  0
  0
 16. آقا زاده ها و سلبریتی ها به اتفاق حاکمین خون مردم رو تو شیشه می کنن
  بعد خودشون اسم ایرانی اصیل انتخاب می کنن برای تخم ترکشون
  در ظاهر هم خایه مالی آقا امام حسین میکنن و عرب پرستی و نوحه خونی می کنن

  0
  0
  1. سلام وقت بخیر به همگی دوستان
   اینکه اسم بچه چی باشه اولا هیچ باید و نبایدی در انتخاب اسم وجود نداره و اسم در سرنوشت انسان بسیار تاثیر گذاره مذهبی یا ایرانی بودنش فرقی نداره مهم معنای نیکوی اسمه تعصب بی جا در هر چیزی نشانه نادانیه
   رایان هم بسیار اسم نیکوییه و من اسم بچه ام رو چه پسر باشه چه دختر رایان میگذارم

   0
   0
 17. آردین : مقدس اسم آردین مورد تاییدثبت احوال کشور برای نامگذاری دختر است.

  0
  0
  1. خب این نظر شماست
   خداپرستی توی فطرت همه هست
   آیا همون عقل نمیگه به مولانا که افتخار کشورت در قرن بیست و یکم هست افتخار کن؟؟
   و دیدگاهش را بشناس
   همون عقل نمیگه خدا را از دیدگاه مولانا بشناس و در این مورد تامل کن؟؟؟

   0
   0
 18. ملتی که به جای معنی در واژه ها گیر کنه سرنوشت خوبی نداره
  قرن ٢١ هست احترام به عقاید دیگران را توی وجود خودمون تقویت کنیم
  اگه با تعصب بخواهیم پیش بریم باید بیوفتیم به جون همدیگه،
  تنوع فرهنگی و ژنتیکی از به نگاه دیگه موجب ایجاد نیرومندی میکنه همون چیزی که گاهی بهش برخورد میکنیم و میگیم ایرانی با هوش، توانمنده
  بنده از تنوع قومیت در کشورم لذت میبرم
  یه کرد، لر، بلوچ، گیلک و…. که میبینم لذت میبرم
  اگه اشتباهی در تفکر همدیگه دیدیم سعی کنیم با صبر و حوصله برطرفش کنیم
  هر کسی را قضاوت نکنیم
  دزدها و آقازاده های خائن باید ترد بشن
  مفت خورها باید دستشون از کشور کوتاه بشه
  نسبت به هم مهربون باشیم
  ادب بزرگترین میراث سرزمین مهر هست
  بزرگان تاریخ و ادباتمون را سرمشق فرار بدیم
  همونهایی که نام ایران از وجودشون زنده هست و زنده خواهد بود
  سعدی و حافظ و مولانا و فردوسی و نظامی
  حافظ بزرگ میفرماید:
  یکی از عقل میلافد یکی طامات میبافد
  بیا کین دارریها را به پیش داور اندازیمم

  0
  0
 19. من اسم رایان رو برای پسرم انتخاب کردم،به نظرم اسم باید تک سیلابی ،کوتاه و خوش تلفظ باشه،حالا از هر فرهنگی که دوست داریم. رایان هم فارسیه هم عربی مثل سامی که به هردو زبان معنیه خوبی داره و ریشه در هر دو زبان

  0
  0

دیدگاه شما چیست؟ در کادر زیر بنویسید:

❤️دیدگاه شما تا دقایقی بعد از ارسال روی وبسایت قرار می گیرد.