Ryan name

معنی اسم رایان

اسم رایان

معنی، ریشه، فراوانی و تعداد اسم رایان در ثبت احوال ایران

همه چیز درباره اسم رایان

Rayan name
اسم رایان Rayan name

رایان یکی از محبوب ترین اسم های پسرانه در چند سال اخیر است. اسمی که به دلیل اینکه خیلی کم برای نامگذاری استفاده شده و فراوانی کمی داشته، از دید خیلی پدر مادر ها یک اسم جدید پسر محسوب می شود. دلیل دیگر محبوبیت این اسم، بین المللی بودنش است. به اصطلاح خیلی از دوستان، رایان یک اسم پسر شیک است.

رایان
معنی نام رایان

ریشه اسم رایان

همانطور که در مطالب قبلی گفتیم، خیلی از نام های ایرانی در دیگر کشورها نیز کاربرد دارند. بله در مورد اسم های بین المللی صحبت می کنیم. این نامها در خیلی از کشور ها یا به همان شکل یا با تلفظ کمی متفاوت به کار برده می شوند. مثل اسم مریم، سارا، مونا و خیلی از اسامی دیگر بین المللی. گاها نمی شود ریشه اصلی و اولیه آن نام را با یقین بیان نمود. مثلا اسم مریم را اعراب اسم عربی می دانند و اروپاییان عبری. اسم رایان هم همانند این نام ها یک اسم بین المللی است و دقیق نمی توان گفت که ربشه اصلی و اولیه آن از کجاست.

معنی رایان

اسم رایان به چه معناست؟ Ryan name meaning

اواخر دهه ۷۰ هجری، فرهنگستان زبان با معرفی واژه رایانه برای کامپیوتر، بسیاری از ایرانیان را با این واژه آشنا کرد و البته همان زمان عموم جامعه این واژه را علی رغم تبلیغات گسترده نپذیرفت. همانطور که امروزه کمتر کسی (یا شاید هیچ کس) از این واژه (رایانه) استفاده نمی کند و رسما کاربردی ندارد. اما جدا از این بحث فرهنگستان ادعا داشت که رایانه از ترکیب “رای” + “آنه” است. رای به معنی تفکر و اندیشه است. ترکیبی که در واژگان کارانه، یارانه و بعدتر به نوعی در واژگانی چون سامانه و … به کار برد!

در ویکی پدیا فارسی که مرجع به نسبت معتبری بود اسم رایان را همانند آنچه در نام‌فارسی آمده است معنی کرده بودن که اخیرا این صفحه حذف شده است! رایان نامی پارسی به معنی اندیشمند، فکر کننده و فکور، “مرکب از راه (فکر و اندیشه) + پسوند فاعلی” می داند. از طرفی اسم Rian یا Ryan با ریشه ایرلندی، بسیار پرکاربرد در انگلستان و ایرلند بوده و به معنی شاه کوچک می باشد. در منابع فارسی دیگر اسم رایان، راهنما نیز معنا شده است. (قسمت اسم پسر با ر را ببینید.)

جالب است بدانید در منبع آمریکایی نیز ریشه فارسی اسم رایان ذکر شده است. رایان در آن منبع دانا، خردمند و عاقل معنی شده است. هم چنین در منبع انگلیسی دیگر اسم Rayan با ریشه عربی معرفی شده است. با معنی سرزمین پر آب.

رایان رايان Rayan
معنی اسم رایان

اسم رایان در لغتنامه دهخدا

 1. اسم خاص: کوهی است به حجاز. (منتهی الارب) (از معجم البلدان).
 2. (اِخ) دهی است بناحیهٔ اعلم. (منتهی الارب). قریه ای است از قراء ناحیهٔ اعلم همدان. (از معجم البلدان).
 3. (اِخ) نام شهری است در خطهٔ راجپوتانا واقع در حوزهٔ جونپور و ۱۲۶هزارگزی شمال شرقی آن. رایان دارای قلعه ای بسیار بلند و باشکوه میباشد. (از قاموس الاعلام ترکی).

همانطور که می بینید، در کتاب لغت نامه دهخدا، برای نام رایان سه معنی آمده است و هر سه به عنوان اسم خاص (کوه، نام ده و نام شهر) هست.

معنی رایان به عربی

برای رايان در عربی معنی خاصی یافت نشد.

لوگوی اسم رایان

عکس نوشته اسم رایان را در بالا هم دیدید. طراحی اسم رايان برای پروفایل:

معنی اسم رایان
عکس نوشته رایان

اسم رایان در ثبت احوال ایران

اسم رایان بعنوان اسم پسرانه مورد تایید ثبت احوال ایران است.

معنی رایان در ثبت احوال

ثبت احوال ایران نام رايان را این چنین معنی کرده است:

رایان: (اعلام) نام کوهی در حجاز و نام شهر و روستایی است.

فراوانی اسم رایان در ایران

تعداد اسم رایان در ایران نزدیک به ۱۴٫۰۰۰ نفر طبق آمار ثبت احوال تا ابتدای ماه جاری است. البته این آمار از سال ۹۶ بروز نشده. اما اسم رایان از نام های با فراوانی نسبتا کم بوده است که البته در دهه اخیر رشد فراوانی نسبتا زیادی داشته است. (یعنی در دهه اخیر تعداد زیادی از پدر مادرها این اسم را برای فرزند پسر خود انتخاب کرده اند).

اسم های مشابه نام رایان

اسم دختر هم وزن و شبیه رایان:

از نام های دخترانه هموزن و شبیه رايان می توان به اسامی آیسان، رانا، یارا (اسم مشترک دختر و پسر)، آوان، دایان، دلان، باران و اسم های ختم شونده به “آن”.

اسم پسر هم آوا و مشابه رایان:

اسم های پسرانه شبیه رايان مثل یاران، ایمان، شاهان، ماهان، شایان، آدریان، کامران.

عکس رایان

❤️ رایان عزیز که مامان باباش اسمش رو از نام‌فارسی انتخاب کردن:

Ryan رایان
عکس رایان

❤️ اگر شما هم اسم فرزندتون رو از #نام_فارسی انتخاب کردید تصویرش رو برامون ارسال کنید تا در پست مربوط به اون اسم روی وبسایت نام فارسی قرار بدیم.

محبوبیت اسم رایان

رايان را می توان جزو ده اسمی که در دهه اخیر خیلی زیاد مورد توجه پدر و مادرهای ایرانی برای انتخاب نام پسر قرار گرفت دانست. اسمی خوش آوا با معنی بسیار زیبا که یک اسم بین المللی هم محسوب می شود.

اسم رایان به انگلیسی

نوشتن اسم رایان به انگلیسی به صورت Ryan و Rayan هر دو کاربرد دارد. اما شکل Ryan صورت بین المللی تر این اسم در نوشتار لاتین است. رایان در فرانسه به صورت Rayan نوشته می شود و در انگلیسی به صورت Ryan.

Ryan
اسم رایان به انگلیسی

نظرسنجی اسم رایان

رایان همواره در سال های اخیر، در نظرسنجی های وبسایت، تلگرام و اینستاگرام نام‌فارسی امتیاز بالایی گرفته است.

نظرات درباره اسم رایان

نظر شما درباره اسم رايان چیست؟ دیدگاه خود را درباره این نام زیبا در قسمت نظرات بنویسید.

اسم رادین قشنگتره یا رایان؟

برای مشاهده نظرسنجی بین اسم رایان و رادین که هر دو از زیباترین اسم های پسرانه ایرانی محبوب هستند، اینستاگرام نام‌فارسی و نظرخواهی های روی پیج را ببینید.

منابع

 1. وبلاگ نام فارسی، نوشته دکتر نیکزاد، مقاله ۲۴، بهمن ۱۳۸۸
 2. لغت نامه دهخدا: رایان.
 3. family.disney/baby-names
 4. ویکی پدیا: رایان.
 5. nameberry.com/Rayan
4.5/5 - (59 امتیاز)

381 نظر برای “معنی اسم رایان”

 1. لطفا اگه اسمی میتوانید که به سامی بیاد و پسرانه باشه ممنون میشم.

  0
  3
  1. هحالا حتمأ باید میومدی إظهار نظر میکردی یا علی بگیم بلند بشیم پس اسم بچمونم بزاریم علی از دست خرافات و جهل شما مثلأ مسلمونا هر کی هر چی دوست داره بزاره به تو ربطی نداره دلم میخواست اینجا بودی این حرفارو با داد بهت میزدم الکی مسلمون بچتو علی صدا کن تو که حرفت تو خونت خریدار نداره بیرون از خونت إظهار نظر نکن

   12
   3
 2. سلام

  جهت اطلاع همه کاربران عزیز اسم ریان هم اسلامی است ،
  در حدیثی پیامبر صلی علیه و سلم می فرماید :یکی از دروازه های بهشت اسمش “ریان ” دروازه ای که فقط روزه دارها از آن وارد می شود .

  6
  22
 3. محض اطلاع رایان اسمی بین المللی بوده و حتی ریشه عربی هم دارد لذا با افکار ته نشین شده در ذهنتان و بدون مطالعه نظر ندهید

  9
  4
  1. اسم تنها نوه نازنین منه اصیل خوش آوا پرمعنا جهانی همیشه مد ممنون از عروسم که این انتخاب زیبارو کرد .

   0
   0
 4. کس خواهر بابام که تو شناسنامه ام اسم مذهبی ابوالفضل را گذاشت ، مادرم اسم سیاوش برام انتخاب کرده بود. ایول مادر

  13
  9
 5. در پاسخ به نظرات صفحه قبلی >>
  ببین عزیزم بحث عقاید بحث اصالت و ریشه هست که خیلی ندارن مهم تربیت بچه است فردوسی سی سال زحمت نکشید که ما اسم فرزندانمون رو عربی بزاریم ما قبل اعراب خدا پرست بودیم ما بزرگترین شهنشاهی جهان رد داشتیم شاهی داشتیم به نام کورورش بزرگ که کل جهان اورا ستایش میکنن دوسوم جهان زیر دست این پادشاه بزرگ بود قرار نیست ریشه و اصالت کهن و ارزشمند خودمونو گم کنیم و بچسبیم به افرادی که شیر شتر و مور ملخ میخوردن هرکسی برا خودش اعقایدی دارن پس به عقاید هرکسی احترام بگذاریم و گذشته و اینده خودتونو با دستان خودتون از بین نبرید اگه میگید باکلاس بازی پس شما ادم بی سوادی هستید که اسم عربی انتخاب میکنید یا صحرا نشینی رو انتخاب بستگی به اصالت هرشخص و خانواده ادم دارع قرار نیست که هرکی اسمش ایرانی و زیباست ادعا دارد نخیر بحث ریشه است و اگر دفاع گر هستی به سرزمین خودت وفادار باش

  12
  15
  1. شما میگید به عقاید هم احترام بزاریم ولی پیغام خودتون سرشار از بی احترامی هست خیلی جالب

   14
   1
  2. مرسی . کشوری که تاریخشو یادش بره محکومه اشتباهات گذشته رو دوباره تکرار کنه .

   9
   1
  3. بسه چقد از گذشتت میگی و بهش مینازی… بگو الان چی هستی و الان چی داری؟!!
   همینقدر فصیل میتونی راجع بهش حرف بزنی؟!

   8
   3
  4. اگه از تربیت بخواید صحبت کنید اول شما باید داشته باشید. نژادپرستی تا کی؟ همه ی ما انسانیم و هیچ نژادی به نژاد دیگه برتری نداره. همونایی که شیرشتر و مور و ملخ میخوردن الان خیلی خیلی ازشما جلوترن. و صحراهاشون تبدیل به بهترین جای دنیا شده پس لطفا اول فکرکنید بعد صحبت کنید. مهم انسانیته….

   17
   3
  5. داداش شما ظاهرا با حافظ و سعدی بزرگترین شعرای ایران بیگانه ای اسن دو عزیز بارها به زبان عربی شعر گفتن خیلی بزرگتر از فردوسی هم هستن هم اسمشون هم علمشون شما کاسه داغ تر از آش نشو
   راستی بودیم بودیم هم مهم نیست الان چی کاره ای تو چه گلی به سر این خاک و مملکت زدی الان که خودت رو راست یا دروغ ارین معرفی کردی

   5
   6
  6. چرا انقد جو گرفدی
   به اسم مردم چیکار داری هرچی بخوان میزارن میخواد عربی باشه یا فارسی مث اسم خودم
   منم از زبون عربی خوشم نمیاد
   ولی خب زبونه دیه زبون زبونه

   7
   0
   1. عربها هر چقدم پیشرفت کنن بازم عربن مهم فرهنگشونه که پیشرفت نمیکنه

    2
    11
  7. اون نظرات قدیمی رو من هم دیدم الان تو صفحان قبل. واقعا عجیب بودن. چه وضعشه آخه

   2
   0
 6. جمله خودتون هر کسی ی عقایدی داره پس باید بهش احترام گذاشت پس به عقاید دیگران احترام بذارید

  4
  0
 7. رایان یک اسم ایرلندی که انگلیسها هم بسیار از آن استفاده می کنند، استاد شجریان که دایه احیای فرهنگ و ادب و هنر در این سرزمین را دارد،چرا باید برای فرزندش از نام غیر ایرانی و غربی استفاده کند؟؟؟؟؟؟
  این چه فلسفه یا بازی پشت پرده ایست که وقتی برخی به شهرت میرسند الگوهای اشتباه را رواج میدهند؟؟؟؟؟
  واقعا چرااااااااا

  5
  4
  1. شما گویا جدیدا و با شنیدن خبر فوت آقای شجریان این اسم رو شنیدید. این اسم سال هاست که در ایران رواج دارد. واژگان رای و رایان فارسی هستند. توضیحات نوشته شده در این پست را مطالعه کنید.

   6
   0
  2. گمشو. بهم توهین نکن اسم به این خوبی خوب که اون بالا نوشته فارسی هم هست یعنی باهوش

   0
   0
  3. ب نظرم اصلا ربطی نداره .مهم اینه ک بچه وقتی بزرگ شد از صدا زدن اسمش توسط دیگران خوشحال باشه .مثلا یه بنده خدایی پدرش گفته اگ اسم بچتو دخترتو بزاری محترم یه میلیارد بت میدم .واقا اسم محترم واسه دهه ۳۰و ۴۰ هر دهه ای اسم های خاص خودشو میطلبه دیگ .

   2
   0
  4. واژه رایان پارسی اوستایی است.به معنی اندیشمند .در ایران قدیم به مردان رایان می گفتند

   1
   0
 8. رایان اسم بسیار زیبا و‌ با مسما،به معنای اندیشمند.من عاشق اسم رایان هستم.عالی و خاص و تک

  7
  0
 9. زیباست. سپاس از اینکه انقدر کامل توضیح دادید
  فقط حیف که فرهنگستان‌ (!!؟) زبان اسم رایانه رو روی کامپیوتر قرار داد، گرچه خدا رو شکر هیچکس هم استفاده نمی‌کنه

  2
  0
  1. چقدر اعتماد به نفس تون کمه
   فرهنگستان چه کاره ست
   ضمنا رایانه مگه چشه

   4
   0
   1. سلام. علف باید به دهن بزی شیرین بیاد. خیلی ها یه اسمی را برای فرزندشون انتخاب میکنن چون زیبا به نظرشون میرسه یا خوش آهنگه یا معنی قشنگی داره یا به اسم خودشون یا به اسم بچه دیگه شون هم میاد و .‌‌‌‌‌…. ربطی هم نداره که حالا چون‌ اسم عربی انتخاب کردن تعهد به ایران و فرهنگسون ندارن یا اسم عربی و بین المللی انتخاب کردن غرب زده ان. ماهمه ایرانی هستیم با هر فکر و اعتقادی قبل از هر چیز به ملیت خودمون افتخار میکنیم و عرق ملی داریم. هیجوقت باهم بحث نکنید به تفکرات و اعتقادات هم احترام بزارین و هیچوقت در اصول و اصل های دینی مذهبی یا ملی با همدیگه بحث نکنید.خدا و خالق همه ما یکیه. من اسم رایان را برا گل پسرم انتخاب کردم و اسم گل دخترم هم نوژان هست.
    و خیلی راضی هستم از انتخابم چون بارها اطرافیان گفتند چه اسم های زیبایی تعریف از خود نباشه گفتن مشخصه خوش سلیقه این….

    5
    0
 10. منم اسم گل پسرم رو رایان گذاشتم. خیلی اسم خوشگلیه. مطمئنم پسرم اسمش رو هم دوست خواهد داشت…

  7
  0
 11. آقا مردم چرا می ببعی ریختن تو نظرات به این رایان بدبخت فحش میدن خب یه نفر دوست داره اسمش رایان باشه یکی اصغر یکی ممد یکی کبرا یکی خیار به شما چه چرا فکر می کنید مشکل مملکت از اسمه مشکل اصلی شمایین که انقلاب کردین

  2
  0
 12. سلام بنده میخواهم دو ماه آینده که فرزندم انشاءالله به دنیا اومد اسمش را بذارم رایان

  13
  0
 13. خداوند در آیه ۵۶ سوره احزاب می‌فرماید: «خدا و فرشتگانش بر پیامبر درود می‌فرستند. اى کسانى که ایمان آورده‌اید! بر او درود فرستید و سلام گویید و کاملاً تسلیم [فرمان او] باشید».[۱] مقام پیامبر گرامی اسلام(ص) آن‌قدر والا است که آفریدگار عالم هستى و تمام فرشتگانى که تدبیر این جهان به دستور حق بر عهده آنها گذارده شده است، بر او درود می‌فرستند

  3
  1
 14. خود استاد حکیم، ابوالقاسم فردوسی هم اسم شون مذهبی بود، و این که در ابتدای شاهنامه اهل بیت رو ستودند.
  اگر سلیقه تون چیزی هست، قرار نیست به کسی تحمیل کنید.
  در خصوص اسم رایان، خوبه ولی چون شبیه رایانه است، ممکنه مورد تمسخر دیگران قرار بگیره.

  0
  1

دیدگاه شما چیست؟ در کادر زیر بنویسید:

❤️دیدگاه شما تا دقایقی بعد از ارسال روی وبسایت قرار می گیرد.