رایان رايان Rayan

معنی اسم رایان

اسم رایان

معنی و ریشه نام رایان

Rayan name
اسم رایان Rayan name

رایان یکی از محبوب ترین اسم های پسرانه در چند سال اخیر است. اسمی که به دلیل اینکه خیلی کم برای نامگذاری استفاده شده از دید خیلی پدر مادر ها یک اسم جدید پسر محسوب می شود. دلیل دیگر محبوبیت این اسم، بین المللی بودنش است. به اصطلاح خیلی از دوستان، رایان یک اسم پسر شیک است.

رایان
معنی نام رایان

ریشه اسم رایان

همانطور که در مطالب قبلی گفتیم، خیلی از نام های ایرانی در دیگر کشورها نیز کاربرد دارند. بله در مورد اسم های بین المللی صحبت می کنیم. این نامها در خیلی از کشور ها یا به همان شکل یا با تلفظ کمی متفاوت به کار برده می شوند. مثل اسم مریم، سارا، مونا و خیلی از اسامی دیگر بین المللی. گاها نمی شود ریشه اصلی و اولیه آن نام را با یقین بیان نمود. مثلا اسم مریم را اعراب اسم عربی می دانند و اروپاییان عبری. اسم رایان هم همانند این نام ها یک اسم بین المللی است و دقیق نمی توان گفت که ربشه اصلی و اولیه آن از کجاست.

معنی رایان Meaning Ryan’s name

در ویکی پدیا فارسی که مرجع به نسبت معتبری است اسم رایان را همانند آنچه در سایت نام فارسی آمده است معنی کرده است. رایان نامی پارسی به معنی اندیشمند، فکر کننده و فکور، “مرکب از راه (فکر و اندیشه) + پسوند فاعلی” می داند. از طرفی اسم Rian یا Ryan با ریشه ایرلندی، بسیار پرکاربرد در انگلستان و ایرلند بوده و به معنی شاه کوچک می باشد. در منابع فارسی دیگر اسم رایان، راهنما نیز معنا شده است. (قسمت اسم پسر با ر را ببینید.)

جالب است بدانید در منبع آمریکایی نیز ریشه فارسی اسم رایان ذکر شده است. رایان در آن منبع دانا، خردمند و عاقل معنی شده است. هم چنین در منبع انگلیسی دیگر اسم Rayan با ریشه عربی معرفی شده است. با معنی سرزمین پر آب.

معنی رایان به عربی

لوگوی اسم رایان:

اسم رایان در ثبت احوال ایران

اسم رایان بعنوان اسم پسرانه مورد تایید ثبت احوال ایران است.

معنی رایان در ثبت احوال

ثبت احوال ایران نام رايان را این چنین معنی کرده است:

رایان: (اعلام) نام کوهی در حجاز و نام شهر و روستایی است.

فراوانی اسم رایان در ایران

تعداد اسم رایان در ایران نزدیک به ۱۴٫۰۰۰ نفر طبق آمار ثبت احوال تا ابتدای ماه جاری است. البته این آمار از سال ۹۶ بروز نشده. اما اسم رایان از نام های با فراوانی نسبتا کم بوده است که البته در دهه اخیر رشد فراوانی زیادی داشته است. (یعنی در دهه اخیر تعداد زیادی از پدر مادرها این اسم را برای فرزند پسر خود انتخاب کرده اند).

رایان رایان Rayan
معنی اسم رایان

اسم های مشابه نام رایان

اسم دختر هم وزن رایان:

از نام های دخترانه هموزن و شبیه رايان می توان به اسامی آیسان، رانا، یارا (اسم مشترک دختر و پسر)، آوان، دلان، باران و اسم های ختم شونده به آن.

اسم پسر هم آوا با رایان:

اسم های پسرانه شبیه رايان مثل یاران، ایمان، شاهان، ماهان، شایان، کامران.

عکس رایان

❤️ رایان عزیز که مامان باباش اسمش رو از نام‌فارسی انتخاب کردن:

Ryan رایان
عکس رایان

❤️ اگر شما هم اسم فرزندتون رو از #نام_فارسی انتخاب کردید تصویرش رو برامون ارسال کنید تا در پست مربوط به اون اسم روی وبسایت نام فارسی قرار بدیم.

محبوبیت اسم رایان

رايان را می توان جزو ده اسمی که در دهه اخیر خیلی زیاد مورد توجه پدر و مادرهای ایرانی برای انتخاب نام پسر قرار گرفت دانست. اسمی خوش آوا با معنی بسیار زیبا که یک اسم بین المللی هم محسوب می شود.

نظرسنجی اسم رایان

رایان همواره در نظرسنجی های وبسایت، تلگرام و اینستاگرام نام‌فارسی امتیاز بالایی گرفته است.

اسم رادین قشنگتره یا رایان؟

برای مشاهده نظرسنجی بین اسم رایان و رادین که هر دو از زیباترین اسم های پسرانه ایرانی محبوب هستند، اینستاگرام نام‌فارسی و نظرخواهی های روی پیج را ببینید.

349 نظر برای “معنی اسم رایان”

 1. من رایان رو دوست دارم و به نظرم عم اسم ریحانه بهش میاد…

  1. از لحاظ ظاهر بله ولی رایان اسم فارسی هست ولی ریحانه عربی…

 2. به نظرم اسم فوق‌العاده زیبا و بین المللی و با معنی هست.

 3. من اسم پسرم رو رایان گذاشتم …یک اسم بین المللی هست که معانی فوق العاده ای هم داره

 4. اسم عشق من رایان هستش خودش هم مث اسمش دوست داشتنی و جذاب دعا کنید بهم برسیم

  1. احتمالا اسمش جعفر بوده…گفته رایان…ایشالا بهم برسید

  2. رایان به معنی نگهبان آسمان هم تشبیع شده
   همچنین به معنی دانشمند و فکور هم هست
   اسم پسرم رو رایان گذاشتم چون هم یه اسم ایرانی و بین المللی هست
   خودشم مثل اسمش باهوش و خوشکله

 5. سلام به همه من اسمم رضا میخوتم اسم پسرم رو رایان بزارم نظرتون رو میگید لطفا ممنون

  1. منم اسم پسرم رو رایان گذاشتم …خیلی قشنگه

  2. اسم قشنگ و خوش اهنگیه.. ولی،متاسفانه من بین رایان و رادوین و رادمهر موندم کدومو انتخاب کنم پسرم هم دوماه دیگه قراره بدنیا بیاد یه راهنمایی کنین دوستان

  3. شک نکنید به اسم رایان و با این اسم به پسرتون قدرت و زیبایی و اعتماد به به نفس هدیه بدین

 6. سلام.اسم پسرم رایانِ.
  قراره دختر دار شم بنظرتون آرام بهش میاد یا آی ناز؟

 7. اسم پسر من را هم رایان گذاشتم اسمش هم مثل خودش خوشگل و دوست داشتنی است

 8. رایان اسم شیک، جدید، خوش آهنگ و معناداریه، اما از اون دسته اسمهاییه که تو یه دوره خیلی زیاد میشن، یعنی از هر ده تا بچه به جرأت پنج، شش تاشون اسمشون رایانه، و مطمئنا بعد یه مدت بر اثر کثرت استعمال و زیاد شدن زیبایی خودشونو از دست میدن. ضمنا من جایی خوندم که این اسم، اسمی مشترک برای نامگذاری هردو جنس هست.نمیدونم تاچه اندازه این مطلب درسته.‌ (کمی بیشتر تحقیق کنیم), و ضمنا بخاطر شباهت زیادی که به واژه ی رایانه داره و تقریبا از نظر معنایی(همون هوشمند بودن) هم به این واژه نزدیکه، بعید نیست که در جمع کودکانه ی دوستانه مورد تمسخر واقع بشه.

  1. موافقم
   درسته معنای خوبی داره اما چون مثل رایانه هست بنظرم خیلی جالب نیست

 9. رایان اسم شیک، جدید، خوش آهنگ و معناداریه، اما از اون دسته اسمهاییه که تو یه دوره خیلی زیاد میشن، یعنی از هر ده تا بچه به جرأت پنج، شش تاشون اسمشون رایانه، و مطمئنا بعد یه مدت بر اثر کثرت استعمال و زیاد شدن زیبایی خودشونو از دست میدن. و از اون جذابیت و خاص بودن اولیه میوفتن، ضمنا من جایی خوندم که این اسم، اسمی مشترک برای نامگذاری هردو جنس هست.نمیدونم تاچه اندازه این مطلب درسته.‌ (کمی بیشتر تحقیق کنیم), و در ضمن بخاطر شباهت زیادی که به واژه ی رایانه داره و تقریبا از نظر معنایی(همون هوشمند بودن) هم به این واژه نزدیکه، بعید نیست که در جمع کودکانه ی دوستانه مورد تمسخر واقع بشه، و از نظر روحی در اون بازه ی زمانی تاثیری منفی روی بچه بذاره.
  صرف بین المللی بودن یک اسم دلیل بر پذیرش اون در همه ی کشورها نیست. برای انتخاب اسم به هنجارهای جامعه ی خودمون توجه کنیم…

  1. دایان اسم دختره رایان اسم پسر
   چرا باید این دوتا اسم باهم مقایسه بشن?!

 10. سلام. اسم پسرم رو رایان گذاشتم خودشم مثل اسمش زیباس. به نظرم یکی از زیباترین نامهایی ایرانیه. شاهزاده کوچلو باباشه

 11. سلام امروز پسر دوم من به امید خدا بدنیا میاد ما اسمشو از قبل گذاشتیم رایان و اسم پسر اولم نیز رهام هست سعی کنید اسم فرزندانتان را نام نیک فارسی بزارید

 12. سلام رایان اسم زیبا و جالبیه هیچ تشابهی بین رایان و اسم من درآوردی فرهنگستان فارسی برای کامپیوتر منظورم رایانه نیست شما هر اسمی روی فرزند خود قرار بدید حتما ممکنه از طرف افرادی مورد تمسخر قرار بگیره لذا رایان یکی از بهترین اسمهای پسرانه میباشد.

 13. من تصمیم گرفتم اسم پسرم را رایان بزارم چون اون یکی پسرم هم رادین هستش.

 14. سلام من دوقلو پسر و دختر باردارم. پسرم رو میخوام رایان بزارم و دخترم روناک. لطفا نظرتان را بگویید. ممنون

  1. سلام
   اسم دخترم آنیاست اما از اونجا که عاشق اسم رایان هستم میخوام اسم پسرم که باردارم رو بزارم .
   بنظرتون خیلی بده که اسمها به هم نمیان؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *