اسم شروین

معنی اسم شروین

شروین

معنی ریشه، فراوانی و تعداد اسم شروین در ثبت احوال ایران

همه چیز درباره اسم شروین

ریشه اسم شروین

همانطور که در قسمت اسم پسر با ش گفتیم اسم شروین یک نام فارسی (پارسی) و هم چنین شمالی (مازندارنی) است. اسم شروین یکی از محبوب ترین اسم های پسرانه بین ایرانیان، فارسی زبانان و مازنی های عزیز است. باید اضافه کنیم که خیلی ها بخصوص شمالی های عزیز دوست داشتنی (ساکنین گیلان و رشت و گرگان) اسم شروين را یک اسم شمالی می دانند که اشتباه هم نیست. این نام اسمی شمالی نیز هست همانند خیلی از اسم ها و واژگان که بین فارسی، گیلکی، مازنی و چه بسا کردی و ترکی و لری مشترک هستند. در ادامه در این مورد بیشتر خواهید خواند.

معنی نام شروین Sherwin (Shervin) name meaning

در بعضی منابع از شروین به عنوان مخفف نام انوشیروان نام برده شده‌ است. اگر چنین تعبیری درست باشد، شروین (انوشیروان یا انوشروان) به معنی “دارای روح جاوید و کسی که روحش جاودان” است، می باشد. همچنین شروین اسم تعدادی از شاهان در تبرستان بوده است و از این جهت نامی با اصالت است. شروین به معنای کسی است که همه او را دوست دارند (معشوق مردمان) و همچنین به معنی همیشه پایدار است. علاوه بر این شروین نام یکی از سرداران معاصر شاپور ذوالاکتاف (شاپور دوم) ساسانی بوده است. شروین در زبان مازنی (مازندارانی) معادل شهریور (ماه ششم سال) هم هست.

شروين
معنی اسم شروین

تلفظ اسم شروین

نکته قابل توجه درباره اسم شروین تلفظ این نام در منابعی چون لغتنامه دهخدا هست که به صورت شَروین یعنی فتحه روی حرف شین آمده است. به نظر می رسد تلفظ کتابی و درست این واژه و اسم به صورت Sharvin است. اما به احتمال خیلی زیاد با نفوذ واژگان عربی مثل “شر” (متضاد خیر)، در زبان ما ایرانیان، تلفظ این اسم خودآگاه یا نا خودآگاه به سمت شِروین رفته است. معیار ما درباره تلفظ صحیح اسم شروين تلفظی هست که عموم جامعه می پذیرند. در صورت تمایل، درباره تلفظ درست نام ها بیشتر بخوانید.

Shervin name meaning
معنی اسم شروین Shervin name meaning

در ادامه: اسم پسر دختر هم وزن شروین و اسم های مشابه شروین، معنی شروین در لغت نامه دهخدا. شروین کیست. اسم شروین به انگلیسی و فراوانی اسم شروین را خواهید خواند.

شروین کیست؟

خیلی از دوستان پرسیدند که شروین چه کسی بوده است. در پاسخ باید بگوییم که شروين از شخصیت های تاریخی ایرانی بوده است. شروین اسم انوشیروان دادگر و هم چنین نام دو تن از پادشاهان سلسله‌ طبرستان (علویان) بوده است. همانطور که گفتیم بنا به تعبیری می توان نام شروین را صورت دیگری از انوشیروان دانست که بر اساس این مورد (یعنی انوشیروان دادگر)، نیز این تعبیر دور از ذهن نیست.

اسم شروین در ثبت احوال ایران

شروين از نام های مورد تایید ثبت احوال برای فرزند پسر است. در دهه های گذشته این اسم به تعداد محدود برای فرزند دختر نیز به ثبت رسیده است. اما در حال حاضر فقط برای پسر در ثبت احوال قابل ثبت است.

معنی اسم شروین در ثبت احوال

۱) نام قلعه‌ شروان. ۲) نام انوشیروان دادگر. ۳) نام دو تن از پادشاهان سلسله‌ طبرستان. ۴) نام باستانی ناحیه‌ سوادکوه در مازندران.

فراوانی اسم شروین

تعداد اسم شروین در ثبت احوال ایران ۱۰۰۵۰ نفر است. این رقم بر اساس آمار ثبت احوال در تاریخ ۱۳۹۶ است که هنوز به روز نشده است. اما شروین از جمله اسم های با فراوانی کم پسرانه است.

اسم شروین در لغت نامه دهخدا

 1. شروین [ شَ رْ ] (اِخ) نام قلعهٔ شروان. (ناظم الاطباء) (دهار) (فرهنگ جهانگیری) (غیاث اللغات). در برهان و فرهنگ شعوری گفته نام قلعهٔ شیروان است بلی تحقیق آن است که نام انوشیروان دادگر بوده.
 2. شروین [ شَ رْ ] (اِخ) جبال شروین در اطراف تبرستان در نزدیکی دیلم و گیلان واقع شده، این کوهها، کوههای صعب الوصول و غیر قابل مرور می باشند و در آنجا کوهی بلندتر و پردرخت تر از این کوهها یافت نشود.
 3. از سرداران معاصر شاپوربن شاپور ذوالاکتاف ساسانی، که مدتی حکومت روم داشت.
 4. نام انوشیروان دادگر بوده و شهر شروان را به نام خود بنا نموده و طایفهٔ سلاطین شروان نیز از اولاد او بوده اند و شروین مخفف انوشیروان است. (انجمن آرا) (آنندراج). اما این وجه تسمیه اساس ندارد.
 5. نام یکی از فرزندزادگان ملک کیوس برادر انوشیروان هم هست. (برهان).
 6. شروین [ شَ رْ ] (اِخ) نام یکی از سپهبدان و حکام تبرستان بوده که آن طایفه را ملک الجبال می گفته اند و بعد از او پسرش شهریار که پدر ملوک باوندیه بوده به پادشاهی مازندران رسید. (انجمن آرا) (آنندراج).
 7.  ابن سرخاب بن مهر مردان بن سهراب بن باوبن شاپوربن کیوس، هفتمین از اسپهبدان طبرستان است. (یادداشت مؤلف).
 8. در تداول مازندرانیان، ماه شهریور. (یادداشت مؤلف).

اسم شروین به انگلیسی

شروین به انگلیسی به صورت Shervin یا Sherwin قابل نگارش است. مسلما در مورد نوشتار واژگان فارسی در انگلیسی نمی توان قطعی نظر داد. در ادامه اسم شروین به انگلیسی به صورت اسم نوشته برای پروفایل قرار دارد:

Shervin
اسم شروین به انگلیسی Shervin

اسم مشابه شروین

در ادامه اسامی شبیه شروين را خواهید دید. در ابتدا اسم های هم وزن شروین و سپس اسم های دخترانه و پسرانه شبیه شروین از نظر حروف و آوا.

اسم دختر هم وزن شروین

نام های آیدین، رادوین، رادین (معنی اسم رادوین را ببینید) و اروین از نام های هم وزن شروین هستند.

اسم دختر هم وزن شروین

اسامی الین، سلین، سروین و شایلین از اسم های هموزن شروين هستند. سلین و شایلین اسم های ترکی دخترانه هستند.

اسم شروین
معنی اسم شروین

اسم های شیک زیبا و جدید پسرانه با حرف ش:

علاوه بر شروین اسم های بسیار زیبایی از حرف شین برای فرزند پسر وجود دارند. اسم های اصیل ایرانی. مثل شاهان، داریوش، شهرام، شهیاد، شهراد، شاهو (اسم کردی پسر). نظر شما چیست؟ آیا اسم شروین را برای فرزند پسر می پسندید؟ از اسم های پسرانه دیگر با حرف شین چه نام هایی را بیشتر دوست دارید؟

نظرسنجی اسم شروین

اسم شروین قشنگه؟

نظر شما درباره اسم شروین چیست؟ آیا این نام را می پسندید؟ در قسمت نظرات دیدگاه خود را درباره این اسم زیبا بنویسید.

منابع

 1. وبلاگ نام فارسی، نوشته دکتر نیکزاد، مقاله ۱۴۵
 2. لغت نامه دهخدا (نسخه معتبر): شروین.
 3. قلعه شیروان.
4.4/5 - (30 امتیاز)

93 نظر برای “معنی اسم شروین”

 1. شروین اسم بسیار بسیار شیک پسرانه است وواقعا باید برای خدیجه خانم که خودشون اسم عربی دارن تاسف خوردکه شما رو چه برای اسم شروین اظهار نظر کنید تمام ایران میدونن که یه اسم اصیل فارسی وپسرانه هست ومن حتما اسم پسرم رو اگر خدا بهم بده شروین میزارم .

  1
  0
 2. سلام دوستان
  اول ازهمه می خواهم که به انسانیت احترام بگذارند تمام مااز افریقا تاآسیا واروپا و…همه ازیک نسل هستیم حالا یک عده توروسه ،یک عده افریغا ،و…ایران …ترکیه …لذا افتخارکردن به سرزمین وزبان و نژاد …خود شاید زشت نباشداما به وطن وزبان ونژاد …دیگران توهین کردن بسیارزشت است .درضمن ایران شایدتنها کشوری بوده که دهها زبان وقوم ونژاد باهمزیستی درآن می زیسته اند.کردولروبلوچ و عرب وفارس ومازندرانی وگیلک وترک ودهها زبان کوچک وبزرگ دیگر.درضمن درباره زبان عربی اینقدر به تبلیغات دشمنان کثیف ما مثل بی بی سی و…گوش ندهید بخش بزرگی ازکشورایران هم عرب بوده وهستندپایتخت ساسانیان دربغدادمرکز عراق وعرب بوده است.اگرانسان هستیم نبایدبه انسان های دیگرتوهین کرد اگرنیستیم که فبعا

  0
  0
  1. پاکزاد عزیز واقعا براتون متاسفم اگر پایتخت ساسانیان بغداد امروز بوده باید بهتون بگم لطفا تاریخ رو مطالعه بفرمایید در زمان ساسانیان مملکت ایران خیلی بزرگ‌وگسترده بود خیلی از کشورهای در حال حاضر در ان دوران مال ایران بوده نه اینکه فکر کنید بغداد را ساسانیان بعنوان پایتخت حساب کردند در واقع مال کشور ایران بوده !!!؟.

   0
   0
 3. یعنی کشته ی مرده سواد زبانشناسی اون خدیجه خانم هستم که بالا نظر داده. الهی خودت قربون خودت بری با این سواد و نظر دادنت!!!!!!

  0
  0
 4. درود بر همگی شما بجز خدیجه
  خدیجه خانم شما ک معنی اسمت میشه: سقط جنین شتر، شما رو چ به اضهار نظر راجع ب اسم های مقدس ایرانی آخه

  1
  0
 5. اسم‌ شروین بسیار بسیار زیباست چقدر زیبا تلفظ میشه و توی ذهن زیبا میشینه و ادا میشه به نظرم صاحبان این اسم مردانی زیبا و صفت های مردانه ی بسیار و قشنگی دارن زنده باد زبان شیرین پارسی با گویش های زیبا و متععدش چون کردی لری آذری گیلکی بلوچی و …… لذت بردم از این شروین خیلی زیبا وعالیه

  3
  0
 6. اسم پسرمو شروین گذاشتم .خیلییی اسم قشنگیه و کمه … مثه اسمای سام و سامیار و کارن و غیره همه گیر نشده …تک و خاصه

  2
  0
 7. خدیجه تویی که عربی و اسمت عربی حرف مفت نزن لطفا شروین اسم پسرونه است حالا مال هرکجا باشه چه کورد چه شمال چه جای دیگه دراصل ایرانیه بیسواد کور وقتی یک کلمه سواد نداری الکی زر نزن نگو

  0
  0
 8. درود بر همه
  من یه گل پسر دارم اسمش شهراد هست ، قرار بود اسم فرزند دومم اگه پسر شد بگذارم شروین و اگه دختر شد آرتمیس ، ولی متاسفانه هیچوقت به دنیا نیومد چون مادرش به نامردی و نازنی سقطش کرد ، افسوس

  0
  0
 9. بسیار اسم زیبا و با مسما و کاملا پسرانه و اصیل ایرانی هستش اسم شروین به اسم خودم هم میاد.

  0
  0
 10. خب سلام
  خب اسم من سَروینه و همه بهم میگن سِروین به خاطر اسم شِروین و خب کرد هم نیستم و لطفا همون تلفظ قبلیش رو بگید اسم من بخ بخ رو درست بگن و خدیجه عرب زاده بی تمدن میگی سروین و شروین عربیه؟ خواهشا گوشی رو ازش بگیرید با تشکر :///////

  0
  0
 11. به اون مینو که میگه وای چقدر بی سواد هستید ، شروین فقط اسم پسر هست باید بگم که من دخترم و اسمم شروین هست بعضی از اسمها معانی دارند که میتوانند هم شامل جنس مونث باشند هم مذکر ، شروین هم جزو آن دسته از اسم هاست
  پس دیگران رو مسخره نکنید .

  0
  0
  1. متاسفانه در نامگذاری اصلا به معنای اسم دقت نمیشه. درسته که شروین به تعداد محدود روی دختران گذاشته شده ولی این اسم کاملا پسرانه هست. شروین همون انوشیروان هست و اسم شاهان طبرستان . چگونه امکان داره که این اسم دخترانه باشه؟ سروین نام دخترانه هست
   در حال حاضر هم امکان ثبت این اسم برای پسران در ثبت احوال وجود ندارد.

   0
   0
 12. اسم پسر من شروین است واین اسم پسرونه اس شروینه اسم دخترونه اس شروین معنی جاودان روح جاودان و دوست داشتنی و عشق و دوست داشتنی هست نمیدونم مال کدوم قوم واز کدوم شهر اکثرا میگن کردی ولی درگوگل سرچ کردم زده شمالی به هرحال ریشه درهر قومی که داره بسیار زیباست پسرمن مثل اسمش زیباست وعاشقشم پسرم معلوله ودردل همه دوستان و فامیل جای داره

  0
  0
  1. خدا شفاشون بده
   شروین در زبان کردی دو معنا داره یکی رزمنده sarwin یکی هم مانند شیر sherwin

   0
   0
   1. شروین رزمنده؟
    من معنی شهریور و شهریاری رو ترجیح میدم.
    شاید شهوین هم بشه گفت، به معنای شاهانه و با شکوه.
    شروین با انوشیروان هیچ پیوندی نمی‌تونه داشته باشه و این پیوند زنی جز خیال‌بافی نیست. نمی‌دونم شما چطور به رزمنده پیوند زدید؟! به گمانم به کسی تعبیر کردید که شر ازش بلند میشه

    0
    0
   2. البته شروین به کسر شین رو درست گفتید، معنیش میشه مانند شیر.

    0
    0
 13. اسم پسر من شروین هست و خیلی این اسم را دوست دارم وقتی هم که معنی اسم شروین رو داخل گوگل دیدم بیشتر عاشق این اسم شدم و میخوام که اسم پسر بعدیمو بذارم شاهان خیلی ممنون از مطالب خوبتون

  0
  0
 14. اسم دختر زیبای من هم شروین است شروین به دختر بیشتر میاد تا پسر…پروین.. شروین.. شیرین

  0
  1
 15. اسم من شروین هست و اصالت من هم سوادکوهی هست و من این اسم را بسیار دوست دارم

  0
  0
 16. بسیار زیباست وفکر کنم اسمی هست مشترک بین خانم وآقاست من خانمی ۴۵ ساله به نام شروین هستم

  0
  1
 17. شروین هم اسم کردی دخترانه هست و گاهی پسرانه مثل خبات که معنی تلاش میدهد و نام مشترک پسر و دختره. اسم شروان یعنی جنگجو.

  0
  0
 18. Sharwin در زبان کردی یعنی رزمنده
  Sherwin در زبان کردی یعنی مانند شیر

  0
  0
  1. درود جناب تابناک
   زبان کردی اصیل گونه‌ای از زبان آرایی است. از این روست که شر به کسر شین (ش) در زبان آریایی هندوستان هم بمعنی شیر (شاه حیوانات) است. شلوار جافی (کردی) ما هم یادگاری هزاران ساله از پیوندمان با هندوستان است وگرنه پوشیدن چنین پای جامه (شلوار) گشادی در هوای عمدتأ سرد کردستان توجیه منطقی ندارد. هرچند که کردان امروز تاب زندگی در آن هوای گرم هندوستان را همچون اجداد دورشان ندارد ولی این یادگار باستانی را نگه داشته‌اند.

   0
   0
 19. با درود
  سپاس از سایت خوبتون و توضیحات دقیق درباره نام ها

  0
  0

دیدگاه شما چیست؟ در کادر زیر بنویسید:

❤️دیدگاه شما تا دقایقی بعد از ارسال روی وبسایت قرار می گیرد.