Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
نام فارسی

مشاوره انتخاب اسم

اسمهای جدید

معنی اسم مانیا

اسم مانیا

خیلی از دوستان معنی اسم مانیا را در پست های قبلی نام فارسی و اینستاگرام نام فارسی NameFarsi@ پرسیدند، لذا در این پست معنی این اسم بین المللی را قرار داده ایم.

معنی نام مانیا

مانیا

معنی مانیا

ریشه اسم مانیا

اسم مانیا یک اسم بین المللی است. برخی ریشه مانیا Mania را عبری (مراجعه شود به زبان عبری) می دانند. مانیا به این شکل Mania در لهستان بسیار برای نامگذاری دختران مورد استفاده قرار می گیرد و آن را شکل دیگر اسم مریم می دانند. اسم مانیا Manya در هندی به معنی شایسته احترام است. نام مانیا در فارسی به معنی علاقه بسیار زیاد است. اسم مانیا در روسی و اوکراینی نیز به معنی تلخ است.

مانیا

معنی اسم مانیا

معنی اسم مانیا

همانطور که در قسمت اسم های دخترانه با حرف م گفتیم اسم مانیا در فارسی به معنای علاقه بسیار زیاد است. مانیا به شکل لاتین Mania و Manya یک اسم دخترانه بین المللی است. در عبری به معنی دریای تلخی که به یکی از معانی اسم مریم Mary (دریای غم) خیلی نزدیک است، اسم مانیا در لاتین به معنی تلخ، در هندی به معنی شایسته احترام و محترم است.

علاوه بر این اسم مانیا در پارسی باستان خانه و سرای معنا شده است این گونه که در زبان پهلوی برابر با واژه‌ مان به معنی خانه و مسکن است. در یونانی، mania شیدایی، عشق شدید، شوق مفرط، شیفتگی معنی شده است.

مانیا در تاریخ

 • نام زن زِنیس حاکم ولایت اِاُلی جزو ایالات تحت فرماندهی فرناباذ (سردار بزرگ ایران در زمان اردشیر دوم هخامنشی)
 • مانیا نام خواهر ماری کوری، دانشمند مشهور لهستانی، نیز بوده است.

مانیا در اساطیر روم

مانیا یا مانئا در اساطیر رومی و اتروسکی، ایزدبانوی مرگ بوده است. واژه مانیا با کلمه “مِنوس” در زبان یونان باستان (که به معنای زندگی، و قدرت است) و با کلمه اوستایی “ماینیو” به معنای روح، قرابت واژگانی دارد.

مانیا در علم روانشناسی

خیلی از همراهان نام فارسی معتقد بودند که اسم مانیا یک نوع بیماری است، لذا در این قسمت توضیحاتی درباره مانیا در علم روانشناسی می دهیم. مانیا یا شیدایی عکس حالت افسردگی است. در مانیا خُلق (mood) و انرژی بیمار بسیار بالاست. تظاهرات اصلی مانیا عبارت اند از سرخوشی، تحریک پذیری، پرکاری و عقاید خود مهم انگاری. مانیا به صورت شادی، خوش بینی افراطی و خوشحالی سرایت کننده تظاهر می‌کند.

ممکن است خیلی از اسامی مثل خیلی از واژگان در زبان های مختلف یا اصطلاحات علوم مختلف معانی متفاوتی دهند (معانی مثبت یا منفی). بسته به این که فرد به چه میزان به معانی منفی و مثبت آن اسم اهمیت دهد می تواند آن اسم را انتخاب نماید یا انتخاب ننماید!

76 نظر برای معنی اسم مانیا

 • منم باردارم سونو گفته نازنینم دختره دوس دارم اسم مانیا رو
  البته از آترینا هم خوشم میاد نمدونم کدومو بزارم

 • من به کتاب های روانشناسی خیلی علاقه داشتم و دارم. مانیا و مانیک و توی این کتاب ها خوندم و گمان نمی کردم یک اسم هم باشه. به هر حال گذاشتن هر اسمی نیاز به دقت داره.

  • مانیا اسم یه بیماری روانی هم میشه،خواهش میکنم،دقت کنید.فرزند شما در آینده از اسمی که داره ناراحت نشه،درست معنی های دیگه ای داره و تلفظش قشنگه،ولی یه بار معنایی منفی هم داره

 • مانیا توی زبان ما (اورامی) یعنی خسته،

 • من میخوام اسم دخترم رو مانیا بزارم
  ولى نمیدونم به انگلیسی چجورى مینویسن؟ به خاطر معنىش میگم
  Mania یا Manya ؟

 • اسم مانیا در زبان انگلیسى Manya یا Mania نوشته میشود؟؟؟ از جهت معنیش میگم.

 • سلام اسم دختر منم که تازه بدنیا اومده مانیا هست خیلی نازه هم خودش هم اسمش

 • اسم دختر من هم مانیا هست و مادرم انتخاب کرد

 • عزیزم خیلیا mania می‌نویسن ولی لاتین اون بیماری در واقع mania هستش
  مانیا ب زبان ها و فرهنگ های مختلف ب معنی تلخی یا دریای تلخی، علاقه زیاد و عشق فراوان، خانه(محل امنیت و ارامش) اما معنی بین المللی و کاملش ک اکثریت هم ازش بی خبرن ستاره ی ریا هستش ک خیلی قشنگه از نظرم
  تا الان ک همه ی واکنش ها نسبت ب اسمم مثبت بوده
  از اسمم تعریف نکردم فقط امیدوارم بتونید اسم قشنگی و واسه نی نی کوچولوتون انتخاب کنید

 • اسم قشنگیه

 • دوستان عزیز فقط کافیه که کلمه مانیا بدون هیچ پسوند و پیشوندی مربوط میشه به حالت روانی مانیا، به احتمال بسیار زیاد زمانی که پاسپورت گرفت و از این کشور پاش رو بیرون گذاشت به مشکل جدی بر خواهد خورد، در زبان انگلیسی که عملا زبان اصلی ارتباطات بین‌المللی هست این لغت تنها معنیش بیماری روانی شیدایی هست که اکثرا به صورت اختلال دوقطبی شیدایی-افسردگی بروز پیدا می‌کنه. من آنچه شرط بلاغ است با تو می‌گویم خواه پند گیر خواه ملال

 • سلام من ۷ سال پیش اسم دخترم رو از روی کتاب فرهنگ لغت واسامی زیر نظر ثبت احوال انتخاب کردم به اسم مانیا کلا ریشه فارسی دارد وهیچ کدام از این معانی توش نبود تنها معنی که توش بود یعنی یگانه وبی نظیر معنی سده بود نمیدونم ریشه هندی ویونانی ولهستانی وبیماری روانی رو از کجا در اوردن

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *