Mahour name

معنی اسم ماهور

اسم ماهور

معنی، ریشه، فراوانی و تعداد اسم ماهور در ثبت احوال

همه چیز درباره نام ماهور

معنی ماهور

معنی اسم ماهور چیست؟ Mahour name meaning

Mahour name meaning
اسم ماهور Mahour name

اسم ماهور از جمله اسم های فارسی زیبا است که در اینکه این نام یک اسم دختر است یا نام پسر بین خیلی ها اختلاف نظر هست. برخی آن را کاملا نام دختر می دانند و اندک افرادی هم معتقدند چون اسم ماهورا (ماهور + الف تانیث یا نسبت) دخترانه است، پس ماهور اسم پسرانه است که تعبیر لزوما درستی نیست. چرا که مثال نقض زیاد دارد و برای مثال مسیح و مسیحا، هر دو نام پسرانه هستند. یا مثلا سلین و سلینا هر دو نام دخترانه هستند. در ادامه در این مورد بیشتر توضیح می دهیم.

Mahour
ماهور اسم دختر یا پسر

ماهور اسم دختر است یا پسر؟

اسم ماهور طبق منابعی که در اختیار تیم نام فارسی قرار داشت یک نام مطلقا دخترانه بود. اما چون در سال های اخیر در ثبت احوال ایران، این اسم برای پسران هم به ثبت رسیده و انتخاب این نام برای پسران در کنار نام دختران صورت گرفته، اسم ماهور را همانند خیلی از اسم های ایرانی (رها، تیام، عزت، رها، صفا و …) نام مشترک بین دختر و پسر به شمار می آوریم.

ماهور در کتاب اسم

در کتاب آوای نامها از ایران زمین نوشته پری زنگنه (در سال ۱۳۸۵) علاوه بر شرحی در معنی اسم ماهور، اشاره شده که این اسم برای نامگذاری دختران مورد پسند است.

اسم ماهور در کتاب
ماهور در کتاب نام ها

بر اساس نظرسنجی انجام شده در مرداد ماه ۱۴۰۱ در اینستاگرام نام فارسی (بین حدود ۱۷۵ هزار عضو که حدود ۱۰ هزار نفر رای دادند)، بیش از ۷۰ درصد معتقد بودند که اسم ماهور برای دختر مناسب تر است:

نظرسنجی ماهور
نظرسنجی اسم ماهور

بررسی کامل تر نام ماهور:

ریشه اسم ماهور

 در مورد ریشه نام ماهور شک و شبهه ای وجود ندارد و ریشه اسم ماهور فارسی است و نام پارسی اصیل به حساب می آید. این نام زیبا چون سال هاست برای نامگذاری کمتر استفاده شده یک اسم خاص، شیک و جدید از دید خیلی والدین محسوب می شود. NameFarsi.com

معنی ماهور

معنی اسم ماهور همانطور که در قسمت اسم دختر با م و اینستاگرام نام فارسی نوشتیم به نام یکی از دستگاه های موسیقی اصیل ایرانی است. علاوه بر این ماهور (در زمین شناسی) به برآمدگی های دامنه کوه یا برآمدگی هایی که در دشت پدید می آید می گویند.

ماهور
معنی اسم ماهور

اسم ماهور در لغت نامه دهخدا

برای نام ماهور در کتاب لغتنامه دهخدا، دو معنی آمده است. یکی به عنوان اسم خاص (نام محل) و دیگری به عنوان واژه اسم:

 1. ماهور (اِ) تپه های مسلسلی که در دامنهٔ کوه پدید باشد. (ناظم الاطباء). هریک از تپه های پیوسته که در دامنهٔ کوه پدید باشد. حصهٔ پیش آمدهٔ کوه. (فرهنگ فارسی معین). || گل ماهور. (فرهنگ فارسی معین). خرگوشک .
 2. ماهور (اِخ) دهی از دهستان عقیلی است که در شهرستان شوشتر واقع است و ۳۰۰ تن سکنه دارد که از طایفهٔ بختیاری هستند. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج ۶).

اسم ماهور در ثبت احوال

ماهور در ثبت احوال در این سال ها هم برای دختر و هم برای پسر به ثبت رسیده است. دوستانی که اصرار بر پسرانه بودن این اسم دارند، ادعا دارند که این اسم با تلفظ متفاوتی اسم دختر است. اما متاسفانه آن تلفظ متفاوت را هیچ کس نشنیده، در هیچ منبع موثقی وجود ندارد و در واقع کسی با آن اسم وجود خارجی ندارد.

فراوانی اسم ماهور در ثبت احوال ایران

تعداد اسم ماهور ۳۹۳۰ نفر در ایران است که بعنوان اسم دختر ثبت شده اند. تعداد ۳۶۹۳ نفر نیز طبق طبق آمار ثبت احوال در تاریخ ۱۷ خرداد ۱۳۹۹، ماهور به عنوان اسم پسر ثبت شده است. البته این ارقام اعلامی چند سالی است ثابت مانده است و به روز نشده.

معنی اسم ماهور در ثبت احوال ایران

ماهور = در علوم زمین هریک از برآمدگی های دامنه ی کوه یا برآمدگی هایی که در دشت پدید می آید؛ ۲- (در موسیقی ایرانی) یکی از هفت دستگاه؛ ۳- (در قدیم) (در موسيقي ايراني) از شعبه های بیست و چهارگانه ی موسیقی ایرانی.

ماهور یعنی چه
معنی اسم ماهور

درباره دستگاه ماهور

دستگاه ماهور از گسترده‌ترین دستگاه‌های موسیقی ایرانی است و در ردیف‌های گوناگون در حدود ۵۰ گوشه دارد و به علت حالت و ملودی روانش اغلب به صورت موسیقی شاد در جشن‌ها و اعیاد نواخته می‌شود. این دستگاه دارای گوشه‌های متنوعی است که با مقام‌های کاملاً متفاوت در سه بخش بم، میانی و زیر اجرا می‌شود. ناگفته نماند تمام گوشه‌ها به وسیلهٔ فرود به درآمد رجعت می‌کنند. موسیقی در دستگاه ماهور با طمانینه و باوقار است و اگر با شعر مناسبی همراه باشد ابهت و شکوه خاصی خواهد داشت.

اسم های شبیه و مشابه ماهور

اسم دختر که به ماهور بیاد

ماهرو، مهرو، ماهانا، مهری، مهرناز، هوران، مهرسا، مهسا و رها از اسامی دخترانه مشابه و متناسب با ماهور هستند. قسمت اسم های دخترانه با م را نیز ببینید.

اسم پسر که به ماهور بیاد

ماهان، همایون، مهراد، ماتیار، اهورا، هرمان، مهرزاد و مهیار از اسامی متناسب و مشابه با ماهور هستند. قسمت اسم جدید با م را نیز ببینید.

اگر شما هم به دنبال متناسب ترین نام ها با معیار های مد نظر خود هستید، قسمت مشاوره اسم را ببینید.

اسم ماهور به انگلیسی

نوشتن ماهور به انگلیسی به شکل های Mahoor و Mahour درست به نظر می رسد. گرچه درباره نگارش اسم ها و واژگان فارسی در دیگر زبان ها نمی توان قطعی نظر داد.

Mahour
اسم ماهور به انگلیسی

اسم ماهور در قرآن

برخی از دوستان پرسیدند که آیا اسم ماهور در قرآن آمده است یا نه. در پاسخ باید بگوییم که ماهور در کتاب قران نیامده است.

عکس ماهور

ماهور، عزیز دل بانمک که مامان باباش اسمش رو از نام‌فارسی انتخاب کردن:

عکس ماهور
عکس ماهور | نام فارسی

ماهور بامزه در میدان نقش جهان که مامان باباش اسمش رو از نام‌فارسی انتخاب کردن:

Mahoor
ماهور در اصفهان

❤️ اگر شما هم اسم فرزندتون رو از وبسایت یا پیج نام‌فارسی انتخاب کردید تصویرش رو برامون در تلگرام یا اینستاگرام ارسال کنید تا در پست مربوط به اون اسم روی وبسایت نام فارسی قرار بدیم.

نظرسنجی اسم ماهور

اسم ماهور قشنگه؟

نظر شما درباره اسم ماهور چیست؟ آیا به نظرتون اسم ماهور پسرانه است یا دخترانه؟ در قسمت نظرات دیدگاه خود را درباره این اسم بنویسید.

منابع:

نام فارسی | مرجع تخصصی اسم های ایرانی | از سال ۱۳۸۸

4.5/5 - (102 امتیاز)

458 نظر برای “معنی اسم ماهور”

 1. اسم ماهور پسرانه است فیلمهای ترکیه هم فقط ام پسرانه است

  1. نه عزیزم اسم ماهور دخترانه است اسم لطیف و ظریفی است برای پسر مناسب نیست

   1. یه اسم کاملا دخترانه هست یه سری تازه به دوران رسیده که اون خواننده جیره خور رو هنرمند می شناسن فقط چشمشون اون رو می بینه و حقیقت رو نمی بینن
    کافیه یه سرچ بزنن تو اینستاگرام mahour یا mahoor صد تا دختر با این اسم هست
    یک خواننده هم اسمش محمد کاظم یا محمد جواد بوده کرده اسمش رو ماهور و پسره
    بقیه همه دختر و یا خانوم هستند.

  2. در فیلم های ترکی اسم ماهیر هست که در ترجمه ماهور میگن

  3. دلت خوشه فیلم ترکیه؟!
   فیلم ایرانی هم ببین اگه اهل فیلمی
   هنرپیشه ایرانی ماهور الوند خانومه با اجازت

 2. ماهور در فرهنگ فارسی کاملا اسمی دخترونست. به بقیه فرهنگ ها هم کاری نداریم. توی بقیه فرهنگ روی پسر میذارن مربوط ب فرهنگشونه. اما در فرهنگ فارسی کاملا دخترونست. اسمی زیباست و من اسم دخترم رو ماهور گذاشتم

  1. اسم بچه هامون به خودمون مربوطه همون طور که دیدی هم اسم دختر ماهور هست هم پسر مشترکه پس کاملا دخترونه نیست

  2. همین الان سایت نوشته هم پسر هست هم دختر بعد شما میگی توی فرهنگ های دیگه روی پسر میذارن؟

  3. خدا حفظش کنه عزیز اسم منم ماهور هست ماهور اسم دختره متأسفم برخی از آدما این اسم را اسم پسر میدونن.

 3. اسم ماهور دخترانه اس اسم لطیف وزیباس برای پسر خوب نیست فردا تو جامع و سربازی و جاهای دیگر مسخرش نکنن ( نگن پسره گولی مگولی است)

 4. چرا دیدگاهی که ارسال کردم روی وب سایت قرار نگرفته؟

   1. در عجبم از جماعت بیسواد و بیخبر از مثال های بزرگی از اسم ماهور که در جامعه وجود دارند و بعضی ها از آن اظهار بی اطلاعی میکنند،اسم ماهور با نوایی کاملا دخترانه از ازل برای دختران انتخاب میشده و نامی کاملا دخترانه است،همسر استاد فریدون شهبازیان ماهور موسائیان نام دارند و حدود ۵۵ سال دارند و دختر شاعر بزرگ احمدرضا احمدی که حدود چهل سال دارد ماهور نام دارد،دختر سیروس الوند ماهور الوند نام دارد و دختر کارن همایونفر ماهور نام دارد و نوه حسین پناهی هم همینطور و ماهور جوزایی نوه استاد جوزایی کمانچه زن هم و چندین و چند مثال دیگر…
    سالار عقیلی نمیتوانست اسم همایون را انتخاب کند و تقلید از استاد شجریان داشته باشد اسم پسرش را معکوس انتخاب کرد دلیل نمیشود اسم ماهور پسرانه شود یا سریال ترکیه ای که اسم بازیگر ماهیر هست و به اشتباه ماهور ترجمه شده
    من به عنوان کسی که آواز ایرانی تدریس میکنم میگویم ماهور نامی کاملا دخترانه است

 5. ماهور در فرهنگ لغت دهخدا به ۳ معنا آمده که یکی از آن ها به معنای گلی از خانواده گل میمون می باشد پس برای نام دختر مناسب است . از طرفی در زبان کردی به معنای تابناک می باشد و برای نام پسرانه به کار می رود پس ماهور هم اسم دختر است و هم پسر

 6. ماهور هم دخترانه اس هم پسرانه
  بنده شخصا اسم پسرم ماهور

 7. ماهور اسم پسره .ماهورا ،مهوار ،ماه ور بیشتر دختره شما نگران تلفظ اسم پسرم تو سربازی نباش .کی گفته اسم لطیف و زیبا فقط مناسب دختراس ،چه طرز فکر مزخرفی . والاه دخترای الان از پسرا هم گرگترن

   1. من از این اسم خوشم میاد اما اللن ک دیدم مشخص نیست دختره یاپسر ترسیدم

  1. بیچاره اولش با ماه شروع شده اسم کاملا دخترونست بیچاره پسرت تو مدرسه یا سربازی صد در صد مسخره خواهد شد

 8. همونطور ک از دوستان اشاره کردن این اسم هم دخترونه است هم پسرونه. هر کس یه دیدگاهی داره .پس ب عقاید همدیگه احترام بزاریم

 9. من دخترم ، اسمم ماهوره زن یه پسری میشم که اسمش ماهور باشه، بیخیال سخت نگیرید

 10. نام نیکو برای فرزند یکی از وظایف سنگین پدرو مادر هستش اسم اشرف دخترانه هستش اما من اسم مرد هم دیدم که سیداشرف هستش

 11. اسم دختر عزیزم که شهریور میشه ۱۲ ساله ماهور است. برای پسرم اسم ماهان خوبه؟

 12. این اسم درسته که هم پسرانه ست هم دخترانه،اما بنظرم کسیکه پسر دار میشه این اسمو برای پسرش نذاره بهتره چون بیشتر به دخترا میخوره و شاید بعدا بچه از اسمش ناراضی بشه بخاطر آواش

 13. بجایه اینکه نظر بدن بیشتر دعوا میگیرن عزیزایه من هر کسی هر اسمی دوست داره رو بچش میزاره این که ناراحتی نداره

 14. خواستم برای فرزند آیندم این اسم رو بگذارم اما با این تفاصیل پشیمون شدم

 15. من بعد از کلی تحقیق اسم دخترم رو ماهور گذاشتم چون خیلی اسم خاص و تک هستش قبل از بچه سالارعقیلی هیچ پسری اسمش ماهور نبوده :) :)

 16. منم میخوام اسم پسرم رو ماهور بذارم چون خیلی دوست دارم و همونطور که فروانی اسم ماهور برای دختر حدود ۳۹۰۰ و پسر ۳۶۰۰ هستش یعنی تفاوت خیلی زیادی نیست و به نظر من نمیشه مطلق دخترونست طبق آمار ثبت احوال خیلی ها الان بعنوان پسر با این اسم هستند پس الکی جنگ نکنید

دیدگاه شما چیست؟ در کادر زیر بنویسید:

❤️دیدگاه شما تا دقایقی بعد از ارسال روی وبسایت قرار می گیرد.