ماهور

معنی اسم ماهور

اسم ماهور

معنی نام ماهور Mahour name meaning

Mahour name meaning
اسم ماهور Mahour name

اسم ماهور از جمله اسم های فارسی زیبا است که در اینکه این نام یک اسم دختر است یا نام پسر بین خیلی ها اختلاف نظر هست. خیلی ها آن را کاملا نام دختر می دانند و خیلی ها معتقدند اسم ماهورا (ماهور + الف تانیث) دخترانه است پس ماهور اسم پسر است. در ادامه در این مورد بیشتر توصیح می دهیم.

ماهور اسم دختر است یا پسر؟

اسم ماهور طبق منابعی که در اختیار تیم نام فارسی قرار داشت نام دخترانه بود. اما با تحقیقاتی که انجام شد و به دلیلی که گفته شد و انتخاب این نام برای پسران در کنار دختران، در نتیجه اسم ماهور را همانند خیلی از اسم های ایرانی (رها، تیام، عزت، رها، صفا و …) اسمی مشترک بین دختر و پسر به شمار می آوریم.

درباره نام ماهور:

ریشه اسم ماهور

 در مورد ریشه نام ماهور شک و شبهه ای وجود ندارد و ریشه اسم ماهور فارسی است و نام پارسی اصیل به حساب می آید. این نام زیبا چون سالهاست برای نامگذاری کمتر استفاده شده یک اسم خاص، شیک و جدید از دید خیلی والدین محسوب می شود.
NameFarsi.com

Mahour
ماهور Mahour

معنی ماهور

معنی اسم ماهور همانطور که در قسمت اسم دختر با م و اینستاگرام نام فارسی نوشتیم به نام یکی از دستگاه های موسیقی اصیل ایرانی است. علاوه بر این ماهور (در زمین شناسی) به برآمدگی های دامنه کوه یا برآمدگی هایی که در دشت پدید می آید می گویند.

اسم ماهور در ثبت احوال

ماهور در ثبت احوال در این سال ها هم برای دختر و هم برای پسر به ثبت رسیده است. دوستانی که اصرار بر پسرانه بودن این اسم دارند، ادعا دارند که این اسم با تلفظ متفاوتی اسم دختر است. اما متاسفانه آن تلفظ متفاوت را هیچ کس نشنیده است و در واقع کسی با آن اسم وجود خارجی ندارد.

فراوانی اسم ماهور در ثبت احوال

تعداد اسم ماهور ۳۹۳۰ نفر در ایران است که بعنوان اسم دختر ثبت شده اند. تعداد ۳۶۹۳ نفر نیز طبق طبق آمار ثبت احوال در تاریخ ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ (که البته این رقم چند سالی است که ثابت است) ماهور به عنوان اسم پسر ثبت شده است.

ماهور یعنی چه
معنی اسم ماهور

درباره دستگاه ماهور

دستگاه ماهور از گسترده‌ترین دستگاه‌های موسیقی ایرانی است و در ردیف‌های گوناگون در حدود ۵۰ گوشه دارد و به علت حالت و ملودی روانش اغلب به صورت موسیقی شاد در جشن‌ها و اعیاد نواخته می‌شود. این دستگاه دارای گوشه‌های متنوعی است که با مقام‌های کاملاً متفاوت در سه بخش بم، میانی و زیر اجرا می‌شود. ناگفته نماند تمام گوشه‌ها به وسیلهٔ فرود به درآمد رجعت می‌کنند. موسیقی در دستگاه ماهور با طمانینه و باوقار است و اگر با شعر مناسبی همراه باشد ابهت و شکوه خاصی خواهد داشت. ویکی پدیا فارسی

نام فارسی مرجع اسم های ایرانی زیبا

278 نظر برای “معنی اسم ماهور”

 1. ثبت احوالشان مهریار رو هم دخترانه ثبت کرده،که اشتباهه،منبع سازمان ثبت احوال نیست که،مهریار اسم پسره

 2. با سلام و تشکر از مدیریت سایت
  تا جایی که اطلاع دارم و در فرهنگ دهخدا و چند فرهنگ دیگر دیده ام، ماهور (با ضمه) علاوه بر پستی و بلندیهای زمین و دستگاه موسیقی، نام دیگر گل خرگوشک هم هست. گلی وحشی با گلبرگهای زرد و برگهای پرزدار . هر چند جنسیت در نام خیلی مهم نیست اما در فرهنگ ایرانی رسم است که نام گلها را بر دختران می نهند. با احترام به سایت رسمی ثبت احوال، میخواهم بگویم کارشناسان این سایت مصون از اشتباه نیستند.
  در ترکیه هم نام ماهیر ( که تلفظ ترکی ماهر به معنی کاردان و خبره است) برای پسران مرسوم است. در حالیکه ماهور ریشه ایرانی دارد.

 3. کامنت بالا کاملا درست به این موضوع پرداخته.
  ماهور باتوجه به معنی و آوای دخترانه چندان مناسب برای پسر نیست. با این حال احترام به همه افراد با هر دیدگاه و نظری واجب هست.

 4. من هرچی ماهور شنیدم دختر بوده. این نام دخترانه هست. بعضی سایت ها من میرفتم اول نوشته بود دختر بعد یه مدت نمیدونم چه اتفاقی افتاد که شد پسر. نکنید اینکارا رو. نام دخترونه رو پسر هاتون نذارید…

 5. آقایون خانوما ماهور اسم دختر منه نبینم این اسمو رو پسرتون بذارین آ.
  گفته باشم. کدورت ایجاد نکنین.

 6. ماهور از معنیش هم پیداست که ظرافت اسم دخترانه داره و دخترانه س حالا اینکه یه نفر بر اساس سلیقه اسم پسرش و گذاشته ماهور دلیل نمیشه که حرف خودش و به کرسی بنشونه که دل خودش و قانع کنه که پسرانه س
  یه اسم کاملا دخترانه س ثبت و احوال خیلی اسمهای اصیل ایرانی را که اصلا نمیزنه تا با یه فتحه و کسره جداش کنه

 7. سلام به همه
  من انشاالله برج ۲ صاحب دو فرزند پسر میشم
  میخوام اسم یکیشونو بزارم آقا مهدی و اون یکی آقا ماهور
  چطور؟

  1. بذار ماهور و مهسا! که به هم بیشتر بیان

 8. تورا خدا ابن حرفهای عجیب چیه وقتی شک داری که پسرانه ست چرا میزاری ماهور اینکه اسم کاملا دخترانه ست بعدا پشیمون میشی ،بازیگر زن داریم ماهور الوند مگه نمیشناسید ، بخاطر اینکه یه نفر مشهور اسم پسرش وگذاشته ماهور میشه پیروی کرد ، مگه دارییییم
  حالا اسم شاید دو جنسیتی باشه ولی مثلا مهدی با ماهور همخانی داره آخهههه
  بیخیال باشید دوستان ماهور کاملا دخترانه ست حتی آقای دکتر بیژنی دخترش استاد موسیقی در برلینه اسم دخترش ماهور
  آقا ماهور مگه میشه!!!!!!!!!!!!
  مثلا بگیم ناهید آقا

  1. من بچم دوماه دیگه بدنیا میاد تو نام فارسی هم دیده بودم رفتم ثبت احوال پرسیدم حالا درست یا غلط ماهور mahourرو پسر و mahvarو ماهوارا رو دختر ثبت کرده بودند مهم نیست نظر بقیه چی باشه شما باید هر اسمی که فکر میکنی برا بچت مناسبه و دوسش داری بزاری اون خانمی که گقته بود بچت بزرگ شه میخوان بگن حاج ماهور. خانم محترم اومدیم این پسره دکتر شد یا خلبان شد یا …. به نظرم کاپیتان ماهور یا دکتر ماهور بسیار هم عالیه

 9. چقدر خنده داره دیدن دعوا و گاهی توهین به همدیگه بخاطر یک اسم. و جالب اینکه هیچ کدوم نمیخوان بپذیرن ماهور چه اصالتا پسرانه چه دخترانه فعلا برای هردوجنسیت استفاده میشه. من هردوشو بارها دیدم. پس تا هم ۱۰سال هم دعوا کنین تاثیری نداره.

 10. ماهور، نام پسر عزیز من هستش که هم فارسیه و هم کردی که در زبان کردی به معنی ماه و خورشید و برخی جاها هم میگن، از آواز باستانی کردی”هوره ” که همان ستایش اهورا مزدا بوده، خیلی از مقام های هوره وارد دستگاه موسیقی ماهور شده است

 11. با سلام
  ماهور نامی است کاملا دخترانه
  ۱- از الحان موسیقی است . آهنگی زیبا ،‌شاد و نشاط آور ۲- نام گل است در ویکیپدیا آمده ۳- نام مکانی است در
  در موسیقی قدیم به آن ماخوری میگفتند ( ماه + خور) که باز هم به اسم دخترانه میخوره
  توضیح استاددهخدا

  اگه سالار عقیلی اسم پسرش رو گذاشته ماهور چون نمیتونسته اسم مناسب موسیقایی دیگری (غیر از همایون و سپهر و نوروز ) برای پسرش بزاره .
  در دستگاههای موسیقی اسم نوا و ماهور و در گوشه های موسیقی اسامی دلکش ، خجسته ، نغمه ،کرشمه ، مهربانی ، گلریز ،‌صفا ، شهناز و چکاوک و پروانه ،‌روح افزا……. هستند که همگی اسامی دخترانه هستند .
  اسم همایون رو هم نمیتونست بزاره چون در اون صورت علاوه بر اینکه در خوندن از استاد شجریان تقلید میکنه در نام گذاری هم از ایشون تقلید میکرد.
  از اشخاص معروف نام دختر : ماهور الوند (هنرپیشه) ،‌ماهور احمدی (طراح) ، ماهور عربیان ، ماهور صالحی و ….
  هرچند بسیاری از عزیزان نام ماهو را بر ای پسرانشان انتخاب کرده اند .

  با احترام به همه خوانندگان عزیز
  ماهور مناسب است فقط برای دختر
  شاد باشید

  1. سلام
   نقد جالبی بود
   ممنون
   ماهور خانم گل

 12. ماهور (mahur) اسم پسرم پنج ماهه من هست. با هر بار نامیدنش حس خوبی بهم دست میده. معانی زیبایی ای اسم داره.از همکاران من هم اسم پسرشون ماهور هست.

 13. خدا پسرتو برات نگه داره
  اسم ها کمی مانند مسواک شخصیند !!
  من برای دخترم میزارمش بعدا !!

 14. در ثبت احوال کشور ماهور اسم پسرانه ثبت شده است و اسم ماهور اسم دخترانه ثبت شده است .
  برای اینکه املاء این دو نان کاملا شباهتدارد اختلاف بین پسر و دختر بودن اسم زیاد میشود
  در اصل در اقوام ترک به علت علاقه زیادبه داشتن فرزند پسر گاهی بر روی دختران خود نام پسرانه میگذارند و این کار باعث میشود اسامی در کشور هم بر روی پسر دیده بشود و هم بر روی دختر که باز هم هیچ اشکال ندارد و هر کس نطر خودش محترم اما به صورت رسمی و ثبت شده در ثبت احوال مشخص شده است

  1. دلت خوشه ها
   ثبت احوال این همه سوتی داده یه اسم رو نمی تونن درست بنویسن تو شناسنامه
   تو هر خانواده یه مشکل تو شناسنامه شون ایجاد کردن حالا شما می خوای به حرف اونا عمل کنی؟
   من که بچه ندارم و نمی خوام بچه دار بشم
   تخصصم گل هست. گل داریم به اسم ماهور و نه ماهوَر که شما می گی.
   ضمنا اهانت و دروغ محضی که به قوم ترک نسبت دادی رو هم نادیده می گیرم

  2. موافقم..منم پسرم چند ماه دیگه بدنیا میاد..اسم ماهور یکی از اسامی انتخابیمون هست…ولی دوس ندارم بعدا رو شخصیت بچه تاثیر بذاره…با دینکه دخترانش ماهور هست…ماه ور…ولی سر هم نوشته شده…

 15. من اسم دخترم رو توی ثبت احوال همین کشور گذاشتم که روی دیوارش با خط درشت یکی از قوانین نامگذاری رو ممنوعیت استفاده اسم جنس مخالف نوشته بود. ولی وقتی گفتم ماهور بدون هیچ مخالفتی ثبتش کردن. اگه پسرانه بود باید این اسم رو برای دخترم قبول نمی کردن.!!!!

  1. دقیقا مثل ما. بدون هیچ محدودیتی اسم دخترم رو تو شناسنامه ثبت کردند.

  2. درسته. بعضیا می گن اسم مشترک شده مثل رها که ما همیشه شنیدیم اسم دختره اما حالا پسر هم هست گویا
   در هر صورت به انتخاب کسایی که اسم پسرشون رو رها گذاشته اند احترام می گذاریم مثل این سایت نام فارسی

 16. من که ۲ماه دیگه پسرم به دنیا میاد و اسمش رو می خوام ماهور بزارم

 17. در کل اسم برای هر دو جنسیت استفاده میشه و سلقیه ایی دیگه دعوا نداره که الان حشمت و حجت رها و متین و کلی اسم دیگه داریم دو جنسیتیه چرا دعوا میکنید

 18. سلام. بنده دکترای ادبیات فارسی و عضو هیئت علمی دانشگاه هستم.
  نام ماهور ابتدا یاد آور دستگاه موسیقیایی است بعد برآمدگی زمین و نام گل. اصلا نزدیک به صد در صد مردم اگر معنی ماهور را بدانند در همان معنای موسیقیایی آن می دانند.
  به نظرم هر وقت اسم همایون که نام دستگاهی ست نام دختر شد، ان شاالله ماهور هم خواهد شد!!!
  شور و ماهور و همایون و نوا/ پس سه گاه چارگاه و پنجگاه

  اینکه صدای موسیقی لطیف است و لذا ماهور مناسب نام دختر است که نشد استدلال. پس همایون چیه که ۶۰۰ سال پیش خواجوی کرمانی منظومه عاشقانه همای و همایون را سروده و همایون نام پسر داستان هست!!
  پسر من ماه آینده به دنیا میاد و اسمش رو ماهور گذاشتم.

  شاد باشید.

  1. سلام.
   آقای “دکتر” استدلالتون کاملا غلطه.
   می فرمایی “هر وقت همایون دختر شد، ماهور هم دختر شود؟”
   پس لابد اسم “نوا” هم که دستگاه موسیقی است پسرونه است؟ این چه استدلالی است جناب؟
   چرا به خاکی می زنید؟ همایون اسم پسره، نوا و ماهور هم که هر دو از دستگاه های موسیقی هستند اسم دخترند.
   کمی فکر کنید خواهشا

  2. کاملاً درسته
   ممنون از شما
   منم پسرم دو ماه دیگه بدنیا میاد که قصد دارم اسمش رو بذارم ماهور و اگر یه وقتی دختر شد میذارم نگار

  3. آفرین به عقل شما
   اینم که هنوز نمی دونی بچه ت دختره یا پسره جالب بود :lol: :lol:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *