اسم کوروش

معنی اسم کوروش

اسم کوروش (کورش)

معنی، ریشه، فراوانی (تعداد) اسم کوروش در ثبت احوال ایران

همه چیز درباره اسم کورش

اسم کوروش یا کورش اسم اصیل ایرانی با ریشه فارسی است که از دیرباز در سرزمین ایران برای نام گذاری پسران استفاده می شود. همانطور که در قسمت اسم پسر با ک گفتیم، کوروش نام خیلی از پادشاهان ایران باستان بوده است. نام فارسی کوروش (کورش) اسم سه تن از پادشاهان هخامنشی بوده است و کورش بزرگ از مقتدرترین پادشاهان ایران است که بنیانگذار حقوق انسان ها و آزادی و برابری بشریت است. سایرس Cyrus شکل لاتین این اسم هست که به نوعی معادل اسم سیروس هم هست.

کوروش
معنی اسم کوروش Name meaning Cyrus

کوروش بزرگ (كورش  بزرگ)

کوروش بزرگ یا کوروش کبیر، همچنین سیروس و کورُس (برگردان آن از تلفظ‌های اروپایی)، بنیان‌گذار و نخستین شاه سلسله هخامنشی بود که به مدت سی سال، در بین سال‌های ۵۵۹ تا ۵۲۹ پیش از میلاد، بر نواحی گسترده‌ای از آسیا حکومت می‌کرد. برگرفته از ویکی پدیا.

استوانه یا منشور کوروش لوحی از گل پخته است که در سال ۵۳۸ پیش از میلاد به فرمانِ كوروش بزرگ هخامنشی نگاشته شده است.

ریشه نام کوروش

همانطور که گفتیم اسم کورش اسم ایرانی اصیل است. در یونانی صورت دیگری از نام کوروش به صورت kyrus که در اصل ریشه فارسی دارد و از زبان فارسی گرفته شده است وجود دارد و به معنی دوراندیش و هم چنین جوان است. هم چنین اگر كوروش را متناسب با نام kyrios با ریشه یونانی بدانیم به معنی مالک، فرمانروا و پادشاه است. در ادامه معنی اسم کوروش را خواهید خواند. اسم سیروس که در قسمت اسم پسر با س به آن اشاره شد، شکل دیگر اسم کوروش، سیروس است Cyrus در واقع شکل فرانسوی نام کورش است. NameFarsi.com

معنی نام کورش

برای اسم کوروش معانی متعددی ذکر می شود. خیلی ها معنی نام کورش را خورشید یا همانند خورشید می دانند، بعضی دیگر کوروش را جوان و برخی دیگر قهرمان معنی کرده اند. در خیلی از منابع اسم کوروش خوار کننده دشمن (در مشاجره) معنی شده است. علاوه بر این معنی بخشنده و مراقب برای اسم کوروش آمده است.

به نقل از “یوستی” (ایران شناس آلمانی)، اسم کوروش از واژه “کورو” به معنی خور یا خورشید است. به نقل از بعضی منابع اسم کوروش از ریشه بابلی به معنی چوپان است. بنابراین شاید کورش به معنای خورشید باشد؛ “کور” که جزء اول آن است به معنی خور یا هور. شاید هم بخش نخست این واژه “کُر” به معنای رودخانه کُر باشد . در این صورت اسم کورش یعنی به بزرگی رود کُر. در روایت استرابو (کتاب ۱۵، فصل ۳، بند ۶)، نام کوروش بزرگ در آغاز “آگراداتس” بود و “کوروش” نامی است که او پس از پادشاهی و با الهام از نام رود “کُر” در جنوب پاسارگاد بر خود نهاد.

کوروش یا کورش

نوشتن صحیح اسم کورش

درباره نگارش اسم كورش و نوشتن آن به شکل كوروش و یا کورش بین خیلی ها اختلاف نظر هست. از نظر تلفظی چون حرف  واو دوم با صدای ضمه (اُ) خوانده می شود شاید نوشتار اسم اسم پسرانه اصیل زیبا به شکل کورش درست تر باشد. اما در لغت نامه دهخدا کورش به هر دو شکل آمده است. به لحاظ تلفظی شاید اگر به شکل کورش نوشته شود بهتر باشد و به لحاظ معنا (دهخدا)، نگارش به شکل کوروش مناسب تر.

اسم کورش
معنی اسم کورش

اسم کوروش در ثبت احوال ایران

حدود دو سال پیش، به مدت دو هفته اسم کوروش (کورش) از لیست نام های ثبت احوال حذف شده بود. اما با پیگیری های تیم نام‌فارسی و بسیاری از ایرانیان عزیز این نام به فهرست نامهای مورد تایید ثبت احوال بازگشت. البته باید اضافه کنیم که دلیل این اتفاق را مشکل سیستمی ذکر کردند.

معنی اسم کوروش (کورش) در ثبت احوال ایران

 • به معنی خور یا خورشید.
 • چوپان.
 • نام سه تن از شاهان ایران از سلسله‌ هخامنشی:
 1.  كوروش اول: شاه انشان (ایلام) [قرن ۷ پیش از میلاد]، نیای کوروش بزرگ، که پس از تسخیر سرزمینش به وسیله‌ آشور بانیپال، خراجگزار وی شد [۶۳۹ پیش از میلاد].
 2. كوروش بزرگ: شاه [۵۵۹-۵۳۰ پیش از میلاد] و بنیانگذار شاهنشاهی ایران. او آخرین شاه ماد را برانداخت [۵۵۰ پیش از میلاد] ولیدی [۵۴۷ پیش از میلاد] و بابل [۵۴۰ پیش از میلاد] را تسخیر کرد.
 3. کوروش کوچک: پسر داریوش دوم، مدعی برادر خود اردشیر دوم در جانشینی پدر. در سال ۴۰۱ پیش از میلاد به یاری مزدوران یونانی روانه‌ جنگ با اردشیر شد، ولی از او شکست خورد و کشته شد.

فراوانی اسم کوروش در ثبت احوال ایران

تعداد اسم کوروش در ایران، طبق آمار ثبت احوال ایران حدود ۶۰٫۰۰۰ نفر اعلام شده است.

معنی اسم کوروش
معنی و ریشه اسم کوروش

اسم کوروش به زبان های مختلف

کوروش در لاتین به شکل Cyrus نوشته می شود و سایروس خوانده می شود. در واقع نام سیروس شکل دیگر اسم كورش هست.

اسم کوروش به ایتالیایی

بر اساس اطلاعات برگرفته از مترجم گوگل: کوروش (کورش)، در ایتالیایی به شکل Ciro نوشته می شود. از دوستان مسلط به زبان ایتالیایی نیز درخواست می شود تا اگر اطلاعات دقیقی در این مورد دارند در قسمت نظرات بنویسند.

اسم کوروش و کورش در لغت نامه دهخدا

کورش در لغت نامه:

برای “كورش” تمامی معانی ای که در بالا (ثبت احوال) گفتیم آمده است و در واقع معانی ارائه شده در ثبت احوال برگرفته از کتاب لغت نامه دهخدا: کورش هست.

کوروش در لغت نامه:

 1. کوروش (اِخ) رجوع به کورش کبیر، کورش کوچک و کورش اول شود.
 2. [ کورْ وَ ] (ق مرکب) کوروار. مانند کور. چون کوران. همچون نابینایان: کوروش قائد و عصا طلبی بهر این راه روشن و هموار.هاتف. و رجوع به کوروار شود.

به همین دلیل شاید نوشتن نام کورش به این شکل، یعنی “کورش” برای جلوگیری از ایجاد ابهام درست تر باشد.

اسم های شبیه (هم خانواده) کوروش

البته اصطلاح هم خانواده اصطلاح درستی برای نام های مشابه با کورش نیست اما تعبیری هست که خیلی از دوستان دارند و بیان می کنند. در ادامه اسامی دختر و پسر شبیه نام کوروش را می بینید:

اسم دختر شبیه کورش

رکسانا، کیارا، روشا، کژال، ملکا، روشنا و قسمت اسم دختر با کاف روی وب سایت مون رو ببینید.

اسم دختر شبیه کورش

کیاوش، کاوه، کیان، کیارش، کیبد، کامیار، کیوان، کیاشا، آرش و قسمت اسم پسر با ک را رو ببینید.

فرزندان کوروش چه نام داشتند؟

برای برخی از دوستان سوال بود که اسم فرزندان کوروش بزرگ چه بوده است، در ادامه خواهید خواند.

نام فرزندان کورش:

کمبوجیه، بردیا، آتوسا، آرتیستون و روشنک (رکسانا) که همگی از اسامی اصیل ایرانی هستند.

اسم کوروش به انگلیسی

طراحی عکس اسم کوروش

نوشتن اسم کوروش (عکس نوشته و اسمنوشته نام کوروش به انگلیسی Kourosh) برای پروفایل با فونت زیبا.

Kourosh
اسم کوروش به انگلیسی
معنی اسم کوروش
کورش

نظرسنجی اسم کوروش و محبوبیت نام

اسم کوروش قشنگه؟

نظر شما درباره اسم کورش چیست؟ آیا این نام را می پسندید؟ در قسمت نظرات دیدگاه خود را بنویسید.

❤️ نام‌فارسی: اولین و بزرگترین مرجع اسم های ایرانی زیبا.

4.7/5 - (33 امتیاز)

118 نظر برای “معنی اسم کوروش”

 1. من ب اتفاق همسرم نام نیکو و بلند مرتبه کوروش را که ب معنای فرمانروا میباشد را برای پسر عزیزمان انتخاب نمودیم امیدواریم در زندگی آینده پسرمان همانند جدش کوروش مقتدر و دور اندیش بشود ًبدرودً

  1
  0
 2. چنین به گمان می رسد که نام هایی مانند داریوش، کوروش، ماتیوش، و ماریوش نه یک نام، که آمیخته ای از واژگان برای آرزو برای بزرگان نامی هستند که در داستان (تاریخ) کهن کاربری و رواگی داشته اند. داریوش از دار- بن نونیگ (مضارع) داشتن و پسوند یوش ساخته شده است و شاید به این چیم باشد: {خداوند} او را {نگه} بدارد. ماریوش نیز نامی کهن است که از مار- بن نونیگ ماردَن و یوش ساخته شده، شاید با این چیم که: {خدا} او را ببیند و بر او نگرش داشته باشد. ماتیوش از بن نونیگ مات- از بن ماتیتَن و پسوند یوش ساخته شده است، شاید با این چیم که: {نزد خدا} بسیار ارزش داشته باشد، و کوروش نیز شاید چنین خواسته و آرزوی نیکی را نشان بدهد که {نزد خدا} چون خورشید فروزان باشد و یا چون رود کُر همواره پایدار و جاویدان باشد.

  0
  0
 3. من خانمی هستم باردار فرزندم پسره و اسم کوروش و به همراه همسرم انتخاب کردیم خیلی دوستش دارم اسمی واقعا زیبا و با اصالت ایرانی هستش و امیدوارم فرزندمم بعدا از اسمی ک براش انتخاب کردیم لذت ببره

  1
  0
 4. نام فرزند خیلی مهمه و باید دقت کنیم در زندگی اخروی هم به او کمک کند و نور داشته باشد. بعضی از اسامی نور دارند و بعضی تاریک هستند. مثل اسم محمد که وقتی انسان می شنود آرامش می گیرد.

  0
  0
 5. درود بیکران برایرانیان افتخارمیکنم که ازنسل کوروش بزرگم وفرزندم هم نام این ابرمردو یدک میکشه

  1
  0
 6. همه نام های نیکو از آن اهورامزداست یا (خداوند) سعی کنید مثل معنی اسمتان باشید.

  0
  0
 7. من و همسرم اسم اصیل ایرانی کوروش را برای پسرمون انتخاب کردیم ، امیدوارم پسرم در آینده از اسمش راضی باشه

  1
  0
 8. من اسم شناسنامه ام امین هست ولی توی سن ۳۰ سالگی تصمیم گرمتم اسممروبه کوروش تغییربدم وافتخارم میکنم وبه همه پیشنهادمیکنم ازمتفاوت بودن نترسن وراه خودشون روخودشون انتخاب کنن بدرود

  3
  0
 9. سلام. من و همسرم تصمیم گرفتیم اسم پسرمونو بزاریم کوروش پنج ماه دیگه بدنیا میاد و افتخار میکنیم به این اسم، به امید اینکه مردم ایران اسم ایرانی و از بزرگان خودشون استفاده کنند.

  1
  0
 10. با توجه به نفوذ و کتابت یهودی ها احتمالا ش آخر کوروش س باشه چون توی زبان عبری سین و شین به هم تبدیل میشن و ممکنه کوروش به صورت کوروس بوده باشه و از طرفی این نام ها رو یونانی ها ثبت کردن و در زبان یونانی هم اوس به کلمات اضافه میشه مثل ژولیوس. و میتونه کوروس هم کور بوده باشه به معنی پسر.
  در مورد داریوش هم همین روند میتونه صدق کنه یعنی داریوس و اوس هم حذف بشه ، میشه دار یا دارا یا داراب.
  ممکنه برای همینه که اسمی از داریوش و کوروش در کتاب های قدیمی ما از جمله شاهنامه نباشه ولی دارا با داراب رو داری که شباهت زیادی به شاهان هخامنشی داره.

  0
  0
 11. کوروش اسم بزرگیه ریشه کوردی داره کور(پسر) اوش(روشنایی) در کل معانی زیادی براش وجود داره که همشون بزرگ و با ارزشن. کوروش کبیر لیاقت اسمش رو داشته امیدوارم هرکی چه اسمش کوروش باشه و چه نباشه به حقوق همه احترام بذاره تا ایرانی رویایی داشته باشیم

  1
  0
 12. چقد دوست دارم منم پسرداشته باشم بذارم کوروش…بههه باعث افتخار …چه مزخرفاتی که اسم تاثیراره تواخروی پس صدام حسینم بهشتی هست به تعبیرشما!!!!!اه اه.. نمیدونم ماباقدمت ۲۵۰۰ساله چه به ۱۴۰۰سال عرب

  3
  0
 13. سلام من وهمسرم فرزند پسر داریم .متولد که شد اسمش رو کورش بزرگ میگذاریم . و خیلی خوشحالم که اسم اصیل ایرانی مگذاریم

  1
  0
 14. نام کوروش اصلا فارسی نیست و هنوز کسی نتونسته نام واقعی کوروش چه بوده ، زبانشناسان معتقدند که کوروش برگرفته از زبان یونانی عبری است که در یونان باستان کوروس گفته میشود و عبری ها کوروش می گفتند . حتی داریوش هم یونانی عبری است که ریشه اصلی این نام در ایران بنام “دارا” بوده .

  0
  0
  1. درود. اگر منابعی (منبع موثق مکتوب) در این زمینه دارید در قسمت تماس با ما برای ما ارسال نمایید.

   0
   0
 15. سلام من درشناسنامه اسمم اصغر بود والان بادرخواست تغییر نام درثبت احوال الان درشناسنامه اسمم کورش هست وبسیار از این کار خودم خورسند وخوشحال هستم

  3
  0
 16. با سلام ،کوروش یک اسم کوردی باستانی است و به معنای پسرشاه.

  0
  0
  1. یه کوردی میگفت روی سنگ قبر کوروش نوشتن ازم کوروش یعنی منم کوروش که البته فصدش مزاح و خنده بود

   0
   0
  2. کلا همه اسم های دنیا کردی هستند حتی زبانهای دنیا همگی در اصل کردی هستند

   0
   1
  3. سلام
   درسته کوروش اسم کردی است
   و نامش کره اشا بوده که کم کم به کوروش معروف شد.
   کوره یعنی پسر و آشا یعنی متین و آراسته

   0
   0
  4. اسم سگ سلطان مهران مدیری کوروش هست
   سلطان جوک گو حامی مردم

   0
   0
  1. من هم نامم کوروش است. و خیلی اسمم رو دوست دارم، داشتن چنین اسطوره هایی مثل کوروش بزرگ برای تمام ایران زمین مایه افتخار است

   1
   0
  2. نامی بسیار زیبا و اصیل اسمی که هیچگاه قدیمی نمیشه نامی پرابهت

   1
   0
 17. عالی
  به علاوه ی اینها معانی دیگری هم ذکر شده کلا خیلی معنی برای این اسم هست.

  0
  0
 18. باتوجه به ریشه سکایی اقوامی که از شمال به فلاتی که اکنون ایران نامیده شده و اتفاق نظر بر اینکه منشاء و مبداء مهاجرتها از شمال بوده و هم چنین اتفاق نظر بر اینکه منشاء آن اقوام مهاجر ، قوم سکا بوده و در نظر داشتن علاقه شدید کوروش به ازدواج با تومروس خاتون شاه وقت قوم سکا که بدلیل مخالفت با این وصلت منجر به قتل پسر تومروس و متعاقبا بریده شدن سر کوروش بدست تومروس و عنایت به اینکه قوم سکا از اقوام تورک بوده ، در تفسیر نام کوروش ، بنظر میرسد باتوجه به تورک بودن
  سکاها، رسیدن به نام کوروش که از مصدر کورماک بمعنی بنیانگذاری بوده و ایضا به اینکه وی پس از بنیانگذاری پادشاهی ، این اسم را برخود نهاده ، تفسیر کوروش به بنیانگذاری ، ما را به نتیجه مطلوب خواهد رسانذ و فراموش نکنیم که سعی مورخین غربی بر ایجاد اختلاف بین پارس و تورک بوده و هست تا به نتیجه مطلوب خود برسند.

  0
  0
  1. درود.
   بله متاسفانه تلاش برای ایجاد اختلاف بین اقوام ایرانی از سوی حکومت ها، دولتمردان شرق و غرب از قدیم تا به امروز وجود داشته. متاسفانه در برخی از نظرات در قسمت اسم های ترکی یا اسم های کردی نیز چنین تعصبات کورکورانه در نظرات برخی دوستان در وبسایت ما نیز وجود دارد که عمیقا ناراحت کننده است. مردم ایران با فرهنگ های مختلف سالهای سال در کنار هم زندگی کرده و به یکدیگر احترام گذاشته اند. به امید روزهای بهتر.

   0
   0
  2. سلام
   اسم کوروش در اصل کوراشا بوده نامی کردی از قوم ماد.
   کور در زبان کردی یعنی پسر و آشا یعنی متین و آراسته.
   که کم کم به کوروش معروف شده و معنای پسر خورشید را هم می دهد.
   کوراشا : پسر متین و آراسته.

   0
   0
 19. سلام
  باید این را در نظر گرفت ما در زبان فارسی به ریشه کلمات نمیتوانیم برسیم بنابر این همیشه سعی میکنیم بطوریکه فقط برای خودمان قابل فهم باشد تعبیر و داستان سرایی بکنیم این اسامی کوروش و داریوش را اگر با اسامی یونان باستان مانند کراسوس و…. مقایسه کنیم شاید این کوروس و داریوس هم ریشه یونانی داشته باشند که بعد س تبدیل به ش شده است یا تبدیل کرده اند همانگونه که هخامنش برای ما نامفهوم است شاید همان خاخام منش بود.

  0
  0
  1. سلام. با این تصور شما در هیچ زبان، فرهنگ، دین و آیین و تاریخ به هیچ چیز نمی توان استناد کرد و به قول شما همگی داستان سرایی بوده اند.

   0
   0
  2. لطفا بدون مطالعه و استناد به منابع موثق چیزی رو عنوان نکنید ، شما اگر اندکی درباره زبانهای باستانی ایران میدانستید نمیگفتید واژه های پارسی قابل ریشه یابی نیست ، طی هزاره ها و قرنهای متمادی زبان پارسی دستخوش دگرگونیهای بسیاری شده ، واژه هایی که امروز به کار میره در گذشته نوع تلفظ و نوشتار آنها بر اساس زبانهای پارسی باستان یا اَوستایی و پهلوی اشکانی و ساسانی و دری و و و….. تغییر یافته ، واژه ی داریوش در کتیبه بیستون به زبانهای باستانی ایرانی آمده آنوقت شما آنرا با زبان یونانی میسنجید ؟؟!!؟

   0
   0
  3. سلام واقعا متاسفم برای شما و کسانی که چنین دیدگاهی دارند با این طرز فکرفقط اصالت این اسم بزرگ را زیر سوال میبرید ، هرچند که همه میدانیم که اصالت چیست غیراز..

   0
   0
  4. واقعا متاسفم برای شما و طرز فکرتون،، لطفاً کمی مطالعه کنید و بعد نظر دهید

   0
   0
 20. نامم کوروش و بدان افتخار میکنم.صرف نظر از اینکه اسم خودم کوروش است باید بگم زیباترین و باابهت ترین نام پسرانه ایران است.لطفا اقوام فارس سعی کنن بیشتر نام ایرانی اصیل روی فرزندانشون بزارن.گفتم اقوام فارس چون گاها دیدم ترکها وکردها و عربها و…… نامهای اقوام خودشون رو روی فرزندانشون میزارن و نمیشه گلایه ای کرد

  0
  0
  1. اسم کوروش ریشه کردی دارد و اسم فارسی نیست.
   از دو کلمه کردی : کوره یعنی پسر و آشا یعنی متین و آراسته گرفته شده است
   در اصل کوره آشا بوده یعنی پسر متین و آراسته.
   که به کوروش صداش می زدند و به این اسم معروف شده است.
   و البته اینو تاریخ گفته. کوروش از قوم ماد و ماد ها هم کرد ها هستند.

   0
   0
  2. بسیار سنجیده و زیبا فرمودید دوست عزیز و خوشا بحال شما و پدر و مادر ارجمندتان که چنین نامی زیبا بر شما گذاشته اند. اکثر بچه های دهه های ۶۰ تا اواخر دهه ۶۰ نام های عربی دارند و این برمیگرده به گرایشات و گاها تعصبات بیش از حد والدین و نیزنا آشنا بودن با نام های زیبای پارسی، کوردی ، تورکی، وسایر اقوام بزرگ و غیور سرزمین ایرانشهر و ایدئولوژی حاکم بر جامعه در آن دوران که سعی بر بسط اسلام و مراسمات اسلامی و اسلام گرایی در آن دوران در سالهای اول انقلاب ۵۷ که مادربزرگ بنده که می خواسته اسم خاله ام رو « ادلیا » بذارن، ثبت احوال موافقت نکرده.در صورتیکه ادلیا یک نام فارسی اصیل و با قدمت هست.

   1
   0
   1. اسم اصیل ایرانی هستند. هم داریوش هم کوروش.

    0
    0
  3. آرزومه که یه پسر داشته باشم اسمشو کوروش بذارم دختر داشته باشم آتوسا میذارم ولی هیچکدوم قسمتم نشده،
   به اسمت افتخار کن

   1
   0
 21. سلام
  کوروش نامیست کردی از قوم ماد که از دو کلمه کردی کوره به معنی پسر و آشا به معنی متین و آراسته گرفته شده است.
  نام پدرش کمبوجیه ( کامبوجیه)
  نام مادرش ماندانا

  0
  0
 22. با سلام املای نام مردانه کورش با یک (واو ) درست میباشد و خورشید گون یا خورشید سا به معنی مانند خورشید معنا میدهد نه خورشید و نامهای زنانه ای چون خوروش و شید وش هم معنای نام کورش میباشد چوپان و خوار کننده دشمن هم از معانی نام کورش میباشد آگراداتس با کسر (ت) لقب کمبوجیه یکم پدر کورش بزرگ شاهنشاه دادگستر هخامنشی مشهوراست نه نام اولیه کورش

  1
  0

دیدگاه شما چیست؟ در کادر زیر بنویسید:

❤️دیدگاه شما تا دقایقی بعد از ارسال روی وبسایت قرار می گیرد.