اسم کوروش

معنی اسم کوروش

اسم کوروش (کورش)

معنی، ریشه، فراوانی (تعداد) اسم کوروش در ثبت احوال ایران

همه چیز درباره اسم کورش

اسم کوروش یا کورش اسم اصیل ایرانی با ریشه فارسی است که از دیرباز در سرزمین ایران برای نام گذاری پسران استفاده می شود. همانطور که در قسمت اسم پسر با ک گفتیم، کوروش نام خیلی از پادشاهان ایران باستان بوده است. نام فارسی کوروش (کورش) اسم سه تن از پادشاهان هخامنشی بوده است و کورش بزرگ از مقتدرترین پادشاهان ایران است که بنیانگذار حقوق انسان ها و آزادی و برابری بشریت است. سایرس Cyrus شکل لاتین این اسم هست که به نوعی معادل اسم سیروس هم هست.

کوروش
معنی اسم کوروش Name meaning Cyrus

کوروش بزرگ (كورش  بزرگ)

کوروش بزرگ یا کوروش کبیر، همچنین سیروس و کورُس (برگردان آن از تلفظ‌های اروپایی)، بنیان‌گذار و نخستین شاه سلسله هخامنشی بود که به مدت سی سال، در بین سال‌های ۵۵۹ تا ۵۲۹ پیش از میلاد، بر نواحی گسترده‌ای از آسیا حکومت می‌کرد. برگرفته از ویکی پدیا.

استوانه یا منشور کوروش لوحی از گل پخته است که در سال ۵۳۸ پیش از میلاد به فرمانِ كوروش بزرگ هخامنشی نگاشته شده است.

ریشه نام کوروش

همانطور که گفتیم اسم کورش اسم ایرانی اصیل است. در یونانی صورت دیگری از نام کوروش به صورت kyrus که در اصل ریشه فارسی دارد و از زبان فارسی گرفته شده است وجود دارد و به معنی دوراندیش و هم چنین جوان است. هم چنین اگر كوروش را متناسب با نام kyrios با ریشه یونانی بدانیم به معنی مالک، فرمانروا و پادشاه است. در ادامه معنی اسم کوروش را خواهید خواند. اسم سیروس که در قسمت اسم پسر با س به آن اشاره شد، شکل دیگر اسم کوروش، سیروس است Cyrus در واقع شکل فرانسوی نام کورش است. NameFarsi.com

معنی نام کورش

برای اسم کوروش معانی متعددی ذکر می شود. خیلی ها معنی نام کورش را خورشید یا همانند خورشید می دانند، بعضی دیگر کوروش را جوان و برخی دیگر قهرمان معنی کرده اند. در خیلی از منابع اسم کوروش خوار کننده دشمن (در مشاجره) معنی شده است. علاوه بر این معنی بخشنده و مراقب برای اسم کوروش آمده است.

به نقل از “یوستی” (ایران شناس آلمانی)، اسم کوروش از واژه “کورو” به معنی خور یا خورشید است. به نقل از بعضی منابع اسم کوروش از ریشه بابلی به معنی چوپان است. بنابراین شاید کورش به معنای خورشید باشد؛ “کور” که جزء اول آن است به معنی خور یا هور. شاید هم بخش نخست این واژه “کُر” به معنای رودخانه کُر باشد . در این صورت اسم کورش یعنی به بزرگی رود کُر. در روایت استرابو (کتاب ۱۵، فصل ۳، بند ۶)، نام کوروش بزرگ در آغاز “آگراداتس” بود و “کوروش” نامی است که او پس از پادشاهی و با الهام از نام رود “کُر” در جنوب پاسارگاد بر خود نهاد.

کوروش یا کورش

نوشتن صحیح اسم کورش

درباره نگارش اسم كورش و نوشتن آن به شکل كوروش و یا کورش بین خیلی ها اختلاف نظر هست. از نظر تلفظی چون حرف  واو دوم با صدای ضمه (اُ) خوانده می شود شاید نوشتار اسم اسم پسرانه اصیل زیبا به شکل کورش درست تر باشد. اما در لغت نامه دهخدا کورش به هر دو شکل آمده است. به لحاظ تلفظی شاید اگر به شکل کورش نوشته شود بهتر باشد و به لحاظ معنا (دهخدا)، نگارش به شکل کوروش مناسب تر.

اسم کورش
معنی اسم کورش

اسم کوروش در ثبت احوال ایران

حدود دو سال پیش، به مدت دو هفته اسم کوروش (کورش) از لیست نام های ثبت احوال حذف شده بود. اما با پیگیری های تیم نام‌فارسی و بسیاری از ایرانیان عزیز این نام به فهرست نامهای مورد تایید ثبت احوال بازگشت. البته باید اضافه کنیم که دلیل این اتفاق را مشکل سیستمی ذکر کردند.

معنی اسم کوروش (کورش) در ثبت احوال ایران

 • به معنی خور یا خورشید.
 • چوپان.
 • نام سه تن از شاهان ایران از سلسله‌ هخامنشی:
 1.  كوروش اول: شاه انشان (ایلام) [قرن ۷ پیش از میلاد]، نیای کوروش بزرگ، که پس از تسخیر سرزمینش به وسیله‌ آشور بانیپال، خراجگزار وی شد [۶۳۹ پیش از میلاد].
 2. كوروش بزرگ: شاه [۵۵۹-۵۳۰ پیش از میلاد] و بنیانگذار شاهنشاهی ایران. او آخرین شاه ماد را برانداخت [۵۵۰ پیش از میلاد] ولیدی [۵۴۷ پیش از میلاد] و بابل [۵۴۰ پیش از میلاد] را تسخیر کرد.
 3. کوروش کوچک: پسر داریوش دوم، مدعی برادر خود اردشیر دوم در جانشینی پدر. در سال ۴۰۱ پیش از میلاد به یاری مزدوران یونانی روانه‌ جنگ با اردشیر شد، ولی از او شکست خورد و کشته شد.

فراوانی اسم کوروش در ثبت احوال ایران

تعداد اسم کوروش در ایران، طبق آمار ثبت احوال ایران حدود ۶۰٫۰۰۰ نفر اعلام شده است.

معنی اسم کوروش
معنی و ریشه اسم کوروش

اسم کوروش به زبان های مختلف

کوروش در لاتین به شکل Cyrus نوشته می شود و سایروس خوانده می شود. در واقع نام سیروس شکل دیگر اسم كورش هست.

اسم کوروش به ایتالیایی

بر اساس اطلاعات برگرفته از مترجم گوگل: کوروش (کورش)، در ایتالیایی به شکل Ciro نوشته می شود. از دوستان مسلط به زبان ایتالیایی نیز درخواست می شود تا اگر اطلاعات دقیقی در این مورد دارند در قسمت نظرات بنویسند.

اسم کوروش و کورش در لغت نامه دهخدا

کورش در لغت نامه:

برای “كورش” تمامی معانی ای که در بالا (ثبت احوال) گفتیم آمده است و در واقع معانی ارائه شده در ثبت احوال برگرفته از کتاب لغت نامه دهخدا: کورش هست.

کوروش در لغت نامه:

 1. کوروش (اِخ) رجوع به کورش کبیر، کورش کوچک و کورش اول شود.
 2. [ کورْ وَ ] (ق مرکب) کوروار. مانند کور. چون کوران. همچون نابینایان: کوروش قائد و عصا طلبی بهر این راه روشن و هموار.هاتف. و رجوع به کوروار شود.

به همین دلیل شاید نوشتن نام کورش به این شکل، یعنی “کورش” برای جلوگیری از ایجاد ابهام درست تر باشد.

اسم های شبیه (هم خانواده) کوروش

البته اصطلاح هم خانواده اصطلاح درستی برای نام های مشابه با کورش نیست اما تعبیری هست که خیلی از دوستان دارند و بیان می کنند. در ادامه اسامی دختر و پسر شبیه نام کوروش را می بینید:

اسم دختر شبیه کورش

رکسانا، کیارا، روشا، کژال، ملکا، روشنا و قسمت اسم دختر با کاف روی وب سایت مون رو ببینید.

اسم دختر شبیه کورش

کیاوش، کاوه، کیان، کیارش، کیبد، کامیار، کیوان، کیاشا، آرش و قسمت اسم پسر با ک را رو ببینید.

فرزندان کوروش چه نام داشتند؟

برای برخی از دوستان سوال بود که اسم فرزندان کوروش بزرگ چه بوده است، در ادامه خواهید خواند.

نام فرزندان کورش:

کمبوجیه، بردیا، آتوسا، آرتیستون و روشنک (رکسانا) که همگی از اسامی اصیل ایرانی هستند.

اسم کوروش به انگلیسی

طراحی عکس اسم کوروش

نوشتن اسم کوروش (عکس نوشته و اسمنوشته نام کوروش به انگلیسی Kourosh) برای پروفایل با فونت زیبا.

Kourosh
اسم کوروش به انگلیسی
معنی اسم کوروش
کورش

نظرسنجی اسم کوروش و محبوبیت نام

اسم کوروش قشنگه؟

نظر شما درباره اسم کورش چیست؟ آیا این نام را می پسندید؟ در قسمت نظرات دیدگاه خود را بنویسید.

❤️ نام‌فارسی: اولین و بزرگترین مرجع اسم های ایرانی زیبا.

4.7/5 - (33 امتیاز)

118 نظر برای “معنی اسم کوروش”

 1. کوروش
  روبخام خلاصه بگم
  نشان گر عظمت یک مرد یک پادشاه و یک انسان هست
  روحت شاد شاه شاهان

  24
  0
  1. سپاس از وبسایت و پیج اینستاگرام عالی شما
   سالهاست از مطالب شما استفاده می کنم

   8
   0
 2. کورش با توجه به شاه هخامنشی زیبا ترین اسم یه که تاحالا شنیدم

  25
  0
 3. من هم از شنیدن نام کوروش ب وجد میام و اسم پسر کوچکم رو کوروش گذاشتم

  24
  0
   1. به اسم کوروش اهانت نکن اجنبی‌ یعنی اسم پدرت سگ بوده نه بابا بیشتر به انگل میخورید شماها حیف سگ

    5
    0
   1. من اسم خودم کوروش هستش و به این انتخاب پدرم اسم من رو کوروش گذاشتن و من هم از این انتخاب پدرم خیلییییییییییییی راضی هستم

    3
    0
  1. هم تو گوه خوردی هم مهران مدیری و هم هر خر دیگه ای که با اسم های ایرانی اینجوری میکنن.که البته سگ شرف داره به شما

   21
   0
  2. اسم ننه تو هم پری بلنده هست انگار از اون تخمو ترکه هستید زنا زاده های تازی

   3
   0
  3. خب که چی بشه! منم اسم سگم رو گذاشتم مبین، میتونی اسمت رو عوض کن بزاری دوبرمن

   0
   0
 4. خب کورش در میان مادها بزرگ شد و مادرش هم ماد بود بعید نیست اسم کوردی باشه اسمش یا همون معنی کور و یا پسر متین رو بده اسمش

  3
  8
 5. البته واژه‌های فارسی که الان گم شدن در زبان کوردی پیدا میشن و خب فارسئ خیلی نزدیک به کوردی هست و معنئ کوروش هم بعید نیست همون پسر متین و شجاع باشه، کور+وش پسر+متین و شجاع

  8
  3
 6. روحت شاد کوروش کبیر/ای کاش ایران مردان دلسوزی همچون تورا ببیند!

  16
  0
 7. زنده و پاینده باد کوروش بزرگ ..
  من ، اسم پسرم رو با افتخار کوروش گذاشتم

  24
  1
 8. تو کتیبه بیستون که کوروش رو جوری نوشته که کَوروش kavroush تلفظ میشه…و با اجازتون اسم خواهر ماندانا آمیتیس بود که یه اسم لیدیه ایه…و کوروش چند رگه ماد و پارس و لیدیه ایه…با منطق بعضی از شما بخوایم بریم جلو از کجا معلوم اسمش لیدی ای نباشه….

  1
  7
 9. پدر بزرگ کوروش هم اسمش کوروش بود….نکنه اونم ننه ش مادی بود؟؟؟؟؟ لااقل یکی بیاد بگه ریشه عیلامی داره یه چیزی چون شباهتایی با کورلوش داره که یه اسم عیلامی عه واسه مردمان بومی فلات ایران

  1
  2
 10. کوروش اسم زیبایی ست و من بسیار و با افتخار بنا به این دلیل که اسم پادشاه بزرگ ایرانی هم بوده احترام زیادی به این اسم قائل هستم و واقعا برام ارزشمنده درود بر ایران باستانیان که چقدر به خاکشون اهمیت ارزش و احترام قائل بودن.

  11
  0
 11. من کرد تبارم و با افتخار اسم پسر اولم رو کوروش و اسم پسر دومم رو کاوه گذاشتیم ،،
  پندار نیک؛ گفتار نیک؛ کردار نیک
  چو ایران نباشد تن من مباد

  24
  2
 12. اولا همه مردم ماد رو کوت می‌گفتند همون کورد ،در زبان کوردی به پسر میگن کور به آفتاب هم می‌گن روژ ،کوروژ هم معنیش میشه پسر آفتاب

  4
  1
  1. با سلام و درود بر شما
   آفرین بر شما ء بنظر از همه حدسیات این قابل قبول تره. اگرقبل از زبان فارسی کردی باستانی تره پس میشه گفت کو یا خو ( حورء خور) + روش ( روزء روژ) است. چون در قدیم خیلی از ( خ) ها ( ک و یا ح) تلفظ میشده.

   1
   0
 13. متاسفم از کسی به نام مهران مدیری که قلب و وجودش، انسانهای بزرگ را بر نمی تابد. اکثر آدمهای خود بین و کوچک همینطور هستن. درود و صد درود به پادشاه خوبیها و نیکیها.

  6
  0
 14. اسم کوروش ساخته‌ و پرداخته‌‌ محمدرضا‌ پهلوی‌ است
  در آثار‌ هیچ‌کدام‌ از شعرا‌ همچون‌ شاهنامه‌ فردوسی
  ‌‌و سایر‌ شاعران‌ و تاریخ‌نویسانی‌ مثل‌ طبری‌ و کسروی
  و غیره‌ هیچ‌ اشاره‌ای‌ نیامده‌است‌، اسم‌ پدربزرگ‌ کسی
  کوروش‌ نبوده‌است‌ بعد‌ از جشن‌های ‌۲۵۰۰‌ ساله‌‌ درست شده‌ است

  0
  9
  1. شعرا همچون شاهنامه؟ داداش شعرا جمع شاعره
   اصلا فرض محال کنیم حرف شما درست و کوروش رو محمدرضا شاه ساخته!
   چه کار باحالی کرده دمش گرم. صد رحمت بهش. ارباب های تو چی؟ که ۵۰ ساله دارن ایران و ایرانی رو تخریب می کنن. که جیره بهت میدن بیای تو اینترنت تخریب کنی….
   آخرشه خوب بخور.

   8
   0
   1. آفرین خوب سرویسش کردی
    کوروش اسم به این زیبایی

    0
    0
  2. حدود ۲۰۰۰ کتاب در مورد کوروش بزرگ در سراسر جهان وجود داره . کشورهای دیگری هم در زمان امپراطوری کوروش بزرگ وجود داشتند که در زمان حیات این انسان بزرگ از او بعنوان یک پادشاه نمونه یاد کرده اند و در موردش کتاب نوشتند. کمی تفکر

   9
   0
 15. مهران مدیری که انقدر در برنامه دورهمیش ادعای سوادش میشه و مردم رو به سخره می گیره و بی سواد جلوه میده، همش باد هست. دروغگوی متقلب چندین بار بلوف های وحشتناک زد در برنامه کتاب باز که سوتی های بزرگی ازش شد. بگذریم این فرد عادی ساز، اسم سگش رو گذاشته کوروش…

  3
  0
 16. اسم پسر من کورش هست خیلی هم دوست دارم اسمش رو اسم پسر بزرگم هم داریوش هست مهم مادر و پدر و خود بچه هست بقیه مهم نیستن

  1
  0
 17. من تا حالا کسی رو ندیدم توی شناسنامه اسمش کورش نوشته شده باشه، جز خودم
  شما چطور؟ تا حالا دیدین اسم کسی کورش نوشته شده باشه و کوروش نباشه؟

  0
  0
 18. با افتخار اسم خودم داریوش اسم فرزندانم رکسانا و ماندانا
  و اسم نوه ام کوروش هست من ایرانیم عاشق کشورم و اسامی زیبایش

  0
  0

دیدگاه شما چیست؟ در کادر زیر بنویسید:

❤️دیدگاه شما تا دقایقی بعد از ارسال روی وبسایت قرار می گیرد.