یارا

معنی اسم یارا

معنی نام یارا

معنی و ریشه دقیق اسم یارا

همانطور که در قسمت اسم پسر با ی و همچنین اینستاگرام نام فارسی گفتیم، اسم یارا، اسم پسرانه و دخترانه با ریشه فارسی است. یارا اسم کوتاه ۴ حرفی است که آوای خوب و تلفظ راحتی دارد.

Yara name meaning
معنی اسم یارا Yara

توضیحات تکمیلی درباره نام یارا:

معنی یارا

اسم یارا یعنی چه؟ Yara Name meaning

یارا به معنی توان، توانایی، قدرت، جسارت و همچنین به معنی ای یار (ترکیب یار و الف) و نیرومند است. NameFarsi.com

ریشه اسم یارا

ریشه نام یارا همانطور که گفته شد فارسی است و یارا اسم ایرانی پسر با ریشه فارسی می باشد.

یارا اسم دختر یا پسر؟

خیلی از همراهان نام فارسی در اینستاگرام پرسیدند که یارا اسم دختر است یا پسر؟ در پاسخ باید بگوییم از نظر معنا و مفهوم می توان این اسم را بدون جنسیت دانست. گرچه از دید این سازمان، يارا در وهله اول اسم پسر است و اگر استعلام نماید، به عنوان اسم پسرانه به شما پیشنهاد می شود. اما ثبت احوال این اسم را برای پسر و دختر (توضیح پایین این صفحه را بخوانید) می پذیرد. علاوه بر این طبق نظر همراهان #نام_فارسی در اینستاگرام این اسم برای فرزند دختر نیز ثبت می شود و در خارج از ایران نیز اسم دختر است.

نظر شما درباره اسم یارا

علاوه بر این بر اساس نظرسنجی انجام شده در اینستاگرام و تلگرام نام‌فارسی درباره نام یارا، بیشتر دوستان این اسم زیبا را برای فرزند دختر بیشتر می پسندند تا فرزند پسر. شاید یکی از دلایلش، ختم شدن این اسم به حرف الف باشد که در بسیاری از نام های دخترانه به چشم می خورد. از نظر ظراوت و کوتاهی واژه نیز شاید برای نام دختر مناسبتر به نظر برسد. گرچه برخی به دلیل معنی یارا، این اسم را برای فرزند پسر مناسب تر می دانند. در هر صورت سلیقه هر کس محترم هست و ما این نام را یک اسم مشترک بین دختر و پسر می دانیم. باز هم اگر نظری در این مورد دارید در قسمت نظرات (پایین همین صفحه)، دیدگاه خود را بنویسید.

نمونه هایی از اسم یارا که نام دخترانه هستند را ببینید:

که البته دال بر صرفا دخترانه بودن این اسم نمی شود. طبق معمول گویی نامگذاری فرزند خیلی از سلبریتی ها (مثل اسم پناه، ماهان، ماهور و …) روال متضادی با مردم دارد. مثلا پناه را ثبت احوال برای مردم، نام پسر می داند اما سلبریتی ای که نامش خاطرم نیست این اسم را برای دخترش ثبت می کند. و خیلی ها دچار سردرگمی می شوند و مدام از ما پرسند که این اسم پسرانه است یا دخترانه؟! اگر پسرانه است پس چرا نام فرزند دختر فلان بازیگر است و … در هر صورت از نظر ما ملاک سلیقه و انتخاب مردم است و اگر دوستان این اسم را برای پسر می پسندند برای فرزند پسر خود انتخاب نمایند و اگر برای دختر می پسندند برای فرزند دختر خود.

اسم یارا در ثبت احوال

سه معنی برای نام یارا آمده است:

 1. توانایی، قدرت؛
 2. جسارت، جرات؛
 3. (در قدیم) فرصت، مجال.

یارا در ثبت احوال به عنوان اسم پسر درج شده است. اما با استعلامی که اخیرا تیم نام‌فارسی از ثبت احوال داشت متوجه شدیم این اسم برای دختر نیز قابل ثبت است.

فراوانی اسم یارا

طبق آمار ثبت شده در ثبت احوال ایرانی تعداد افراد با نام یارا در ایران ۳۴۷ نفر هستند. (آمار ثبت احوال تا اول ماه جاری که متاسفانه چند سالی است به روز نشده است.)

یارا
معنی اسم یارا

اسم های مشابه و هماهنگ با نام یارا

اسم های پسرانه شبیه یارا

اسامی سینا، رایان، یوسف، یونس، شایان.

اسم های دخترانه مشابه یارا

نام های یسنا، آرام، آرنا، نورا، آنا، آدرینا.

برای دریافت نام های متناسب و خاص قسمت مشاوره اسم را ببینید.

سوالات درباره اسم یارا

 • اسم یارا به چه معناست؟ معنى اسم یارا؟ اسم یارا به معنی؟ در بالا اسم يارا معني شد.
 • اسم یارا برای پسر؟ بله برای پسر و دختر مورد تایید ثبت احوال ایران است.

30 نظر برای “معنی اسم یارا”

 1. اسم یارا در خارج از کشور بخصوص امریکا برای دختر استفاده میشه چون به حرف «ا» ختم میشه. من خودم به شخصه با دفتر ثبت احوال در واشنگتن تماس گرفتم و گفتن کاملا اوکی هست برای دختر

  1. ایران قبول نمیکنه نیاز نبود با واشنگتن تماس بگیری

 2. یارا اسم پسرانست توروخدارودخترا نذارید اونوقت بقیه مارو مسخره میکنن که روی پسرمون اسم دخترونه گذاشتیم در اصل اسم پسرونست ثبت احوال نباید اجازه بده

  1. اسم یارا اسم دخترونس
   من متولد ۷۵هستم‌ اسمم یاراس

  2. من برای دخترم اسم یارا رو گرفتم .بنظرم اصلا هم جای مسخره کردن نداره که یه اسم هم برای دختر باشه هم پسر

  3. دهن هرکی این اسمو رو دختر بزاره

  4. واقعااا برازنده اسم پسر هست یارا چون خیلی قشنگه این الف اخر مال خود اسم هست ربطی به دخترونه محسوب شدن اسم نداره و کاملاا از لحاظ معنا پسرونس

 3. چرا همچین حرفی میزنید تو تموم دنیا یارا اسم دخترونست ، تو ایرانم مشترکه عزیزم

 4. یارا کاملا اسم پسرانه است از معنی اش هم مشخصه دیگه. توان و قدرت برای جنس مرد و اسم هایی که لطافت و طنازی داره برای دختراست. پس یارا اسم پسرانه محسوب میشه.

 5. اسم یارا کاملا دخترانست در همه جای دنیا
  دختر فریبا نادری اسمش یاراست
  بنظر من اصر شبیه اسم پسرونه نیست

 6. اسم قشنگیه تبریک می گم منم اسم پسرم یارا است و اسم دخترم تارا است
  اسم پسر یغما گلرویی هم یارا است

  1. واقعا این اسمو دوست داشتم از همون موقع که شنیدم معنیش به دلم نشست ( قدرت و توانایی ، جرات) برا همینه برای پسرم انتخابش کردم .
   البته قبلش در موردش خیلی تحقیق کردم ولی وقتی دیدم یک شاعر معروف ( یغما گلرویی ) شاعر آهنگهای خواننده های معروف با وسواس برای پسرش این اسمو انتخاب کرده مطمن شدم این اسم برای پسراست .

 7. تو کشور های دیگه دخترانه هست چون معنیش فرق داره با یارای ایرانی

  1. دوست عزیز ما تو ایران زندگی می کنیم ، شاید تو کشورهایی دیگه خیلی اسما باشه ولی تو ایران معنی بدی بده دلیل نمیشه ما تو ایران زندگی می کنیم ، به معنیش تو ایران توجه کنیم و کارشناسی که تو ثبت احوال شده که برای پسر تاییدش کردن .

 8. دوست عزیز ما تو ایران زندگی می کنیم ، شاید تو کشورهای دیگه خیلی اسم ها باشه ولی تو ایران معنی بدی بده دلیل نمیشه ما تو ایران زندگی می کنیم ، به معنیش تو ایران توجه کنیم و کارشناسی که تو ثبت احوال شده که برای پسر تاییدش کردن .

 9. من میخواستم دخترم رو بذارم یارا ثبت احوال اجازه نداد چون پسرانه بود

  1. من تو تاریخ ۱۴۰۰/۱/۱۰ثبت احوال مرکزی بودم و برای اسم یارا سوال کردم و طبق اماری که داشتن حدود ۸۰ درصد مردم این اسم برای دخترشون انتخاب کرده بودن و گفتن که یک اسم بین المللی دخترانست.تمام

  2. شعر قشنگی گفتی و سبب خنده من و خواهرم شد. خواهر من ثبت احوال کار می کنه (خانم رحمتی)، هیچ آمار درست دقیقی در مورد اسم ها درایران نیست چه برسه به درصد خنده داری که گفتی. ضمنا اینجا هم نوشتن در ثبت احوال این اسم پسرانه ثبت شده

 10. مگه مجبورید اسمی که واسه دختر و پسر مشترکه رو بچتون بزارید آخه.
  یارا حکم اسم نصرت و ایمان و ماهان و … رو داره که واسه دختر و پسر مشترکن و بنظرم بنده خداها بچه هایی با این نام ها واقعا گناه دارن ،تو جامعه مسخره میشن.

 11. اسم پسر آقای گلرویی که شاعر هستن، یاراست.
  به معنی قدرت‌و جرات هست که به پسرها میشه لقب داد
  و هیچگونه لطافتی در اون نیست.

 12. وقتی معنی اسمی مشخصه این دیگه بحث نداره یارا اسم کاملا پسرانه هست هم تلفظ هم معنا همه جوره ب پسر میاد بعضیا با خودشونم لج دارن

 13. اصلا ب اسم دختر نمیخوره چجوری میزارن واسه دختراشون !!!!

 14. چقدر مسخره چون نماد قدرت برای مرده این اسم شما اگ تونستی یکماه یه بچه تو شکمت داشته باشی قدرت داری این اسم. دخترونه اسم پسر دیار میتونه باشه

 15. حالا هی چرا بحث الکی میکنید هرکی دوس داره بزاره رو دخترش این نام رو هرکی هم دوس داره بزاره رو پسرش

 16. یارا تو ترکی ب معنیه زخمه. یا حتی وقتی آدم عصبی بشه ب ترکی میگن یارا .ما ترک زبونا ک نمیش بزاریم رو بچمون مسخرع میکنن

دیدگاه شما چیست؟ در کادر زیر بنویسید: