آناهیتا

معنی اسم آناهیتا

 آناهیتا

معنی، ریشه و فراوانی (تعداد) اسم آناهیتا در ثبت احوال ایران

همه چیز درباره اسم آناهیتا

معنی آناهیتا

اسم آناهیتا یعنی چی؟ Anahita name meaning

آناهیتا یعنی: الهه آب و از بین برنده ناپاکی و پلیدی، نام ایزد آب که در اوستا بصورت دوشیزه ای بسیار زیبا و بلند بالا توصیف شده است. اناهیتا یعنی پاک و بی آلایش و در کتاب اوستا به عنوان صفت برای فرشتگان آمده است.

ریشه اسم آناهیتا

ریشه نام آناهیتا پارسی و بهتر است بگوییم اوستایی (زرتشتی) است. آناهیتا یا ناهید یکی از ایزدبانوان ایرانی-آریایی است. آناهيتا الهه‌ای است که در یشت پنجم اوستا پرستیده و توصیف شده است. او توسط اهورامزدا و زرتشت ستایش می‌شود و دارای ارزش و اعتبار بسیاری است. آناهیتا هدایت و نگهبانی تمام آب‌های جهان را به عهده دارد. به خاطر قدرت بسیاری که ناهید داشت، فره زرتشت به او سپرده شد تا از آن محافظت کند.

آناهیتا معادل اناهیتا یک اسم زرتشتی دختر، نامی اصیل ایرانی که در دهه ۶۰ در ایران نسبتا محبوب گشت و رشد فراوانی اسم اناهیتا در این دهه بالا رفت.

معنی اسم آناهیتا
معنی آناهیتا

اسم آناهیتا در ثبت احوال ایران

فراوانی آناهیتا در ثبت احوال

تعداد اسم آناهیتا در ثبت احوال ایران ۲۵۵۷۱ نفر است. که نشان از فراوانی نسبتا کم این اسم دارد. در این چند سال هم بر اساس تعاملات ما با دوستان عزیز، رشد فراوانی این اسم منفی بوده است. پس به نظر می رسد در دهه پیش رو این اسم نیز از اسم های دخترانه با فراوانی کم باشد.

معنی اسم آناهیتا در ثبت احوال ایران

آناهیتا = (اوستایی) ۱- بی‌آلایش، پاک، به دور از آلودگی و ناپاکی؛ ۲- (در اساطیر) به معنای مادر مقدس نیالوده (= باکره)، برجسته ترین نماد مادینه‌ی آریایی، نمایه‌ی زن (= مادر کامل) است.

معنی اسم آناهیتا به ترکی

خیلی از دوستان معتقد هستند که آناهيتا یک اسم ترکی دختر است و از ترکیب آنا + هیتا ساخته شده است. انا در ترکی به معنی مادر است ولی آیا هیتا در ترکی معنی دارد؟ از دوستان ترک زبان اگر کسی معنی ای برای “هیتا” در ترکی می داند، در قسمت نظرات بنویسد.

Anahita statue
مجسمه آناهیتا سوار بر گردونهٔ خویش در شهر مراغه

اسم آناهیتا در لغت نامه دهخدا

معنی اسم آناهیتا در لغت نامه دهخدا

آناهیتا در لغتنامه دهخدا نیامده و معنی نشده، اما اناهیتا که بی شک معادل آن است به صورت زیر معنی شده است.

اناهيتا: [ اَ ] (ص) در اوستا، اناهیتا یا اناهیته مرکب از جزء «اَ»، ادات نفی + آهیته یعنی چرکین و پلید و ناپاک، «اَ» نفی بنا بقاعدهٔ دستور زبان اوستایی، چون بکلمهٔ آهیته پیوسته مابین آنها نون وقایه فاصله شده است مانند انیران (MMM ان ایران MMM غیرایرانی، بیگانه)، بنابراین اناهیته یعنی پاک و بی آلایش، در اوستا این صفت بارها در مورد فرشتگان و اشیاء استعمال شده، غالباً مهر و تشتر (تیر) و هوم و برسم و آب زور و فروغ و غیره بصفت اناهیته یعنی پاکی و بی آلایشی متصف شده اند.

در پارسی باستان نیز همین کلمه چهار جا به معنی فرشته بما رسیده. (از مزدیسنا و تأثیر آن در ادبیات پارسی ص ۳۲۹). || (اِخ) مخفف اناهیتا، ناهید است. بعدها اناهید و ناهید را بستارهٔ زهره یعنی ستارهٔ زیبایی که رومیان عنوان الههٔ وجاهت بدان داده اند اطلاق کرده اند.

آناهیتا به عنوان اسم خاص در فرهنگ ایران

اناهیتا: (اِخ) ایزدی که بالاخص بدین نام موسوم است ایزد آب است که بنام اردوی سوره اناهیته خوانده شده. فرشتهٔ نگهبان آب. در آیین زردشتی نگهبانی عنصر آب با فرشتهٔ اناهیتا (ناهید) است، این فرشته در نزد ایرانیان قدیم دارای مقام بلند و ارجمندی است.

برخی از خاورشناسان نوشته اند که ممکن است ناهید ایرانیان از اثر نفوذ الههٔ سومر موسوم به ایشتار که بعدها در بابل و آشور هم پرستیده می شد بوجود آمده باشد، ایشتار که مادر و مولد نوع بشر تصور می شد در برخی از خصایص شباهتی با ناهید دارد و ممکن است بعدها در بیرون از حدود ایران بعضی از خصایص و رسومات دینی این الهه را ضمیمهٔ پرستش ناهید ایرانی کرده باشند.

اردشیر دوم هخامنشی ستایش ناهید را در نقاط مختلف ایران و در ممالکی که در تحت تصرف شاهنشاهان هخامنشی بود منتشر ساخت و مجسمهٔ او را در معابد برپا نمود، آثار خطوط میخی که از اردشیر دوم باقی مانده است دلیل است که در عهد این پادشاه ستایش ناهید و مهر در ایران بالا گرفته است.

آتشکده های اناهیتا (ناهید)

در ایران قدیم معابد بزرگی به نام اناهیتا وجود داشته است. معبد ناهید در همدان بخصوص مجلل و در همه جا معروف بوده است.بیشتر پوشاکهای فلزی این معبد در وقت فتح اسکندر بتاراج رفت، از این تاریخ ببعد اشیاء قیمتی معبد در معرض دستبرد سلوکیدها بود تا آنکه مابقی آلات طلا و نقرهٔ آنرا آنتیوخس بزرگ که مقتدرترین سلاطین سلوکید بود (۲۲۳ -۱۸۶ ق. م.) در عهد اردوان اول غارت کرد. برخی از دانشمندان گمان کرده اند که قدمت معبد اناهیتای همدان تا عهد دومین پادشاه ماد هووخشترا یا جانشین وی استیاج میرسد. دیگر از معابد معروف اناهیتا معبد کنگاور و معبد شوش بوده است.

اسم های مشابه آناهیتا

اسم دختر که به آناهیتا بیاد

نام های دخترانه آرمانا، آرمیتا، بنیتا، مهتا، آویتا، بیتا، تینا و آریانا از جمله اسم های دخترانه متناسب با آناهیتا هستند. قسمت اسم دختر با آ را نیز ببینید.

اسم پسر که به آناهیتا بیاد

نام های پسرانه آرمان، آرتان، آرات، اوستا، هومن، اهورا، آدرین، آرتین و هیروان از جمله اسم های پسرانه متناسب با نام آناهیتا هستند.

اگر شما هم به دنبال متناسب ترین نام ها با معیار های مد نظر خود هستید، قسمت مشاوره اسم را ببینید.

اسم آناهیتا به انگلیسی

نام آناهیتا به انگلیسی با فونت زیبا برای پروفایل، استیکر، عکس نوشته و اسمنوشته اسم آناهیتا Anahita.

آناهیتا به انگلیسی
اناهيتا به انگلیسی با فونت زیبا
Anahita
اسم آناهیتا به انگلیسی

نظرسنجی اسم آناهیتا

اسم آناهیتا قشنگه؟

نظر شما درباره اسم آناهیتا چیست؟ آیا این نام را می پسندید؟ در قسمت نظرات دیدگاه خود را درباره این اسم زیبا بنویسید.

منابع

 1. وبلاگ نام فارسی، نوشته دکتر نیکزاد، مقاله ۶۹
 2. آناهیتا: ویکی پدیا.
 3. لغتنامه دهخدا: اناهیتا.
4.6/5 - (39 امتیاز)

68 نظر برای “معنی اسم آناهیتا”

 1. آناهیتا دو کلمه ترکی است در ترکی و در کل کشورهای ترک زبان و هرکسی که به ترکی صحبت میکند…. به معنای.. آنا به معنای مادر و هیتا هیتا همان اقوام هیت میباشند و به معنای مادر هیتا میباشد خط میخی برای ترکها است شما یک کلمه از زبان فارسی در کتیبه های کرده پیدا کن…. اما من جمله آنا هیتا رو با ترکی امروز براتون ترجمه کردم کافیه از ترکها بپرسید در ترکی به مادر چه میگویند لطفا تاهمین کنید بعد تمام تاریخ این کشور به خاطر دشمنی با مردمش در طول تاریخ تغییر کرده

  1. خیلی چون اسمشون آناهیتا هستش دوستش دارن اما من نه چون خیلی زشته

   1. من اسمم اناهیتا نیست اما خیلی دوسش دارم چون خیلی قشنگه! برام جالبه حوصلت شده اومدی تو صفحه اسمش اظهار نظر کردی

  2. اقوام ترک در حدود ۱۲۰۰ سال پیش وارد ایران شدند ، خیلی قبل تر از اینکه ترک ها بدونند ایران کجاست کوروش بزرگ منشور حقوق بشر رو نگاشته بود، با کمال احترام به تمام اقوام

   1. سلام ممنون از نظر های خوبتون راجع اسم من و بقیه دوستان عزیز همونطور که گفتین آناهیتا که به معنی الهه آب هستش اسم بسیار بسیار زیبا خاص و اصیلی هستش البته تصادف نشه و اینکه نظر همه راجع این اسم محترمه و در سخن پایانی از پدر و مادر عزیزم تشکر می کنم که این اسم خاص رو برام انتخاب کردن . ممنون از سایت خوبتون
    خسته نباشین

  3. چه غلطا… ترکا همه چیو تو تاریخ بخودشون نسبت میدن. تو مباحثها ترکای مقیم کشور ترکیه که میگن کوروشم برای ماست.

  4. دوست عزیز سرزمین ایران و امپراطوری کوروش کبیر با قدمتی بیش از ۲۵۰۰ سال اصلا قابل مقایسه با قدمت کشور ترکیه نیست که شما اسم اصیل آناهیتا رو منتسب به ترک ها می دونید. لطفا اول مطالعه کنید بعد نظر بدید.

  1. اسم خواهر زاده من که تازه به دنیا اومده آناهیتاس حس خاصی نسبت به این اسم ندارم

  2. اسم من آناهیتا هست آناهیتا بهترین اسم دنیا است

 2. آنا=مادر
  هیت=نام یک امپراتوری در ترکیه ۱۶۰۰ق م
  آ= مالکیت برای همه

 3. آناهیتا یک اسم زیبا و مناسب برای دختران خوش رو هست اما باید دقت کنیم که این اسم در ترکیه به کار می رود و هیت یک امپراتور می باشد همه با با این نظر سنجی که آناهیتا اسم زیبا و نیکو و شایسته ای برای یک دختر است موافقیم و

 4. آناهیتا
  به معنی ملکه ی آب ها است
  این خیلی عالیه چون من خودم اسمم آناهیتا است

 5. من از اسمم خیلی خوشم میاد چون
  به معنی:ملکه آب هاست

 6. همچنین عنصر آناهیتا آب هستش
  یعنی پاک زیبا بلند مرتبه
  خودم اسم آناهیتا ست و تمام اطرافیان و دوستانم هم به میگن که مثل اسمم هستم همونطور زیبا و خوش برخورد که ازشون خیلی خیلی ممنونم❤

 7. تورکهای عزیز آناهیتا یعنی الهه آب
  البته تورک در اصل ایرانی بوده در کنار کورد و لر
  عرب از زیر حمله کرده

 8. اسم من اناهیتاست و معنی اناهیتا یعنی الهه ابها یا فرشته ابها

 9. خسته شدیم از دست این ترک ها همه میدونن آناهیتا اسمی باستانی و آریایی به معنای الهه آب می باشد . ایا چرا میخوان همه چیز و به نام خوشون ثبت کنن اگه هویت دارید به هویت دیگران دست درازی نکنید

 10. آناهیتا اسم اوستایی ایرانی است … اونی که شما میگید دو اسم و یک ضمیر به هم در ترکی وصل میشن او کلمه ای دیگه س … آناهیتا اینجا منظور همان اسم آریایی است .

  1. اسم دختر خوشگلم آناهیتا ست و مثل ملکه ها خوش‌رو،خوش برخورد ،مهربان ،بلند قامت ومثل آب پاک وزلال هست.واقعا که این اسم لایقشه

  1. آناهیتا حسینی هستم
   از مرودشت هستم و به اسم خودم افتخار می کنم.

 11. من اناهیتا رو خیلی دوست دارم اسم قشنگیه و اسم عشقم هم هست

 12. آناهیتا حسینی هستم از مرودشت هستم من به اسم خودم افتخار می کنم

 13. دختر من هم آناهیتا ست زیباترین اسم جهان والان باردارم هنوز نمیدونم دختر یا پسر دارم و هر چی فکر میکنم اسمی به زیبایی آناهیتا پیدا نکردم که بهش بیاد. ♥

 14. << در پاسخ به نظرات قدیمی با سلام ببینید اناهیتا اسم زیبا و اصیل هستش. و اینکه هر کسی یه دیدگاه نسبت بع این اسم داره. لطفا توهین نکنید به این اسم من یا کسای دیگه ای که اسمشون اناهیتاست نااحت میشن. با سپاس.

  1. من به اسم خودم افتخار می کنم ممنون از مادر و پدر عزیزم که این اسم زیبا رو برام انتخاب کردن
   ممنون از سایت خوبتون
   خسته نباشید

 15. آناهیتا خیلی اسم قشنگی هستش به معنای الهه آب اسم دختر دومم آناهیتا هست . خیلی ممنون از این سایته خوبتون . سپاس ..

 16. سلام ممنون از نظر های خوبتون در مورد اسم من و بقیه دوستان به نظر من آناهیتا که به معنی الهه آب هست بسیار اسم اصیل زیبا و خاصی هست البته تصادف براتون پیش نیاد و اینکه نظر هرکسی در مورد این اسم زیبا محترمه و باید بگم به اسم خودم افتخار می کنم و در سخن پایانی باید بگم ممنون از مادر و پدر عزیزم که این اسم زیبا رو برام انتخاب کردن
  ممنون از سایت خوبتون
  خسته نباشید

 17. من به اسم خودم افتخار می کنم ممنون از مادر و پدر عزیزم که این اسم زیبا رو برام انتخاب کردن
  ممنون از سایت خوبتون
  خسته نباشید

دیدگاه شما چیست؟ در کادر زیر بنویسید:

❤️دیدگاه شما تا دقایقی بعد از ارسال روی وبسایت قرار می گیرد.