روشنک

معنی اسم روشنک

روشنک

معنی، ریشه و فراوانی (تعداد) اسم روشنک در ثبت احوال ایران

همه چیز درباره اسم روشنک

معنی روشنک

روشنک به چه معناست؟ Roshanak Name Meaning

روشنك یعنی: نور کوچک، روشنایی کوچک، روشن. در ادبیات و فرهنگ ما “روشنایی” مفهوم بسیار مثبتی دارد و “نور کوچک” یا “روشنایی کوچک” نماد امید و امیدواری در تاریکی و ظلمت ناامیدی است.

ریشه اسم روشنک

ریشه نام روشنک اوستایی و فارسی است. روشنک نام دختر دارا (داریوش سوم) بوده است. بد نیست بدانید که نام رکسانا شکل یونانی اسم روشنک این نام اوستایی است. غربی ها روشنک را به عنوان همسر اسکندر می شناسند. برخی معتقدند روشنک در اوستایی به صورت روخشنه، رخشان و رخشانه بوده است.

علاوه بر این روشنک، دومین دختر کوروش بزرگ و ملکه کاساندان بود که در سال ۵۴۳ پیش از میلاد زاده شد. وی خواهر کمبوجیه، بردیا، آتوسا و آرتیستون بود و در سال ۵۲۲ پیش از میلاد درگذشت.

معنی اسم روشنک
معني روشنك

❤️ در ادامه بررسی کامل اسم روشنک را خواهید دید.

روشنک در شاهنامه

اسم روشنک از اسامی دختر در شاهنامه است و در چند بین از شاهنامه فردوسی آمده است:

اسم روشنك در شاهنامه فردوسی

کجا مادرش روشنک نام کرد / جهان را بدو شاد و پدرام کرد

و در اشعار دیگر فردوسی درباره اسم روشنک می فرماید:

نویسنده از کلک چون خامه کرد  / سوی مادر روشنک نامه کرد

یکی مهد با چتر و با خادمان / نشست اندرو روشنک شادمان

گر آید یکی روشنک را پسر / بود بی گمان زنده نام پدر

گیاه روشنک

درخت روشنک یا روشَنَکان (نام علمی: Burseraceae) نام یک خانواده از راسته افراسانان است. پس به نوعی شباهت با درخت افرا دارد که بیشتر شناخته شده است.

اسم روشنک در ثبت احوال

فراوانی اسم روشنک در ثبت احوال ایران

تعداد اسم روشنک در ثبت احوال ایران به طور دقیق نامشخص هست. اما روشنک از نام های با فراوانی کم در ایران است.

معنی اسم روشنک در ثبت احوال ایران

روشنک: (اوستایی) ۱- روشن؛ ۲- (در گیاهی) نام گیاهی است (شاتل)؛ ۳- (اَعلام) در روایات ایرانی نام دختر دارا (داریوش سوم) كه اسكندر با او ازدواج كرد.

اسم روشنک در لغت نامه دهخدا

معنی روشنک در کتاب لغتنامه دهخدا:

روشنک = [ رَ / رُو شَ نَ ] (مصغر، اِ) یا روشنک [ رَ / رُو شَ نْ ] نام دارویی است مانند کمای خشک شده. (ازبرهان) (ناظم الاطباء). شاطل. شاتل. ساتل. ساطل. (فرهنگ فارسی معین). شاطل: روشنک، گرم است مسهل صفرا و اخلاط غلیظه. (منتهی الارب). و رجوع به مترادفات کلمه شود. || (در دکن) ترازو سنگ. (برهان). || (در دکن) مشعل دار. (برهان) (انجمن آرا). مشعل چی. (ناظم الاطباء).

روشنک: [ رَ شَ نَ ] (اِخ) دختر دارا. (خمسهٔ نظامی حواشی ج ۴). نام دختر دارا است که اسکندر بموجب وصیت دارا او را به عقد نکاح خود درآورد. (برهان) (از انجمن آرا) (از جهانگیری) (از شرفنامهٔ منیری). به یونانی رخسانه یا رکسانه. (یادداشت مؤلف). نام دختر دارا که اسکندر گرفت و تلفظ یونانی آن روخسنه است. (فرهنگ لغات شاهنامه). رکسانا. در فهرست شاهنامهٔ ولف روشنک آمده و در یونانی رکسانه یوستی در نامنامهٔ ایرانی آنرا روشنک آورده از اوستا راوخشنه . باید دانست که دختر دارا (داریوش سوم) که زن اسکندر شد استاتیرا نام داشت و آریان نام او را برسین نوشته و اسکندر بار دوم که به شوش آمد (۳۲۵ ق.م.) با او ازدواج کرد. اما رکسانه، زن دیگر اسکندر دختر اکسیارتس از نجبای سغد بود که اسکندر در سفر سغد با او ازدواج کرد و همین نام است که در ادبیات ما به “روشنک” تبدیل شده و او را دختر دارا (داریوش سوم) پنداشته اند. (از ذیل برهان چ معین). و رجوع به ایران باستان ج ۲ ص ۱۴۴۶ و ۱۸۸۳ و ج ۳ ص ۱۹۵۴ و فارسنامهٔ ابن بلخی ص ۱۲ و ۵۶ و حبیب السیر چ سنگی ج ۱ صص ۷۳ -۷۴ و مجمل التواریخ و القصص ص ۵۶ و مزدیسنا و ادب پارسی ص …

اسم های مشابه روشنک

اسم دختر که به روشنک بیاد

نام های دخترانه روشا، روشنا، روناک (اسم کردی دختررومینا، رونیکا، ماهک، بهارک و آروشا از جمله اسم های دخترانه متناسب با روشنک هستند. قسمت اسم دختر با ر را نیز ببینید.

اسم پسر که به روشنک بیاد

نام های پسرانه رامین، آرش، آرشان، آرشا، کارن، اشکان، هوشنگ، کیاوش و کیارش از جمله اسم های پسرانه متناسب با نام روشنک هستند.

مشاوره اسم

اسم روشنک به انگلیسی

نام روشنک به انگلیسی برای پروفایل و عکس نوشته و اسمنوشته اسم روشنک Roshanak.

Roshanak
اسم روشنک به انگلیسی

نظرسنجی اسم روشنک

اسم روشنک قشنگه؟

نظر شما درباره اسم روشنک چیست؟ آیا این نام را می پسندید؟ در قسمت نظرات دیدگاه خود را درباره این اسم زیبا بنویسید.

منابع

  1. وبلاگ نام فارسی، نوشته دکتر نیکزاد، مقاله ۲۷۳
  2. لغت نامه دهخدا | روشنک.
5/5 - (3 امتیاز)

یک نظر برای “معنی اسم روشنک”

  1. اسم زیبا و اصیل ممنون
    کلا اسم ها رو خیلی مناسب تفسیر کردید

    0
    0

دیدگاه شما چیست؟ در کادر زیر بنویسید:

❤️دیدگاه شما تا دقایقی بعد از ارسال روی وبسایت قرار می گیرد.