مانیا

معنی اسم مانیا

اسم مانیا

خیلی از دوستان معنی اسم مانیا را در پست های قبلی نام فارسی و اینستاگرام نام فارسی NameFarsi@ پرسیدند، بنابراین در این پست معنی این اسم بین المللی را قرار داده ایم.

معنی نام مانیا Mania name meaning

ریشه اسم مانیا

اسم مانیا یک اسم بین المللی است. برخی ریشه مانیا Mania را عبری (مراجعه شود به زبان عبری) می دانند. مانیا به این شکل Mania در لهستان بسیار برای نامگذاری دختران مورد استفاده قرار می گیرد و آن را شکل دیگر اسم مریم می دانند. اسم مانیا Manya در هندی به معنی شایسته احترام است. نام مانیا در فارسی به معنی علاقه بسیار زیاد است. اسم مانیا در روسی و اوکراینی نیز به معنی تلخ است.

معنی اسم مانیا

همانطور که در قسمت اسم های دخترانه با حرف م گفتیم اسم مانیا در فارسی به معنای علاقه بسیار زیاد است. مانیا به شکل لاتین Mania و Manya یک اسم دخترانه بین المللی است. در عبری به معنی دریای تلخی که به یکی از معانی اسم مریم Mary (دریای غم) خیلی نزدیک است، اسم مانیا در لاتین به معنی تلخ، در هندی به معنی شایسته احترام و محترم است.

علاوه بر این اسم مانیا در پارسی باستان خانه و سرای معنا شده است این گونه که در زبان پهلوی برابر با واژه‌ “مان” به معنی خانه و مسکن است. در یونانی، mania شیدایی، عشق شدید، شوق مفرط، شیفتگی معنی شده است.

اسم مانیا در ثبت احوال ایران

مانیا به عنوان اسم دختر مورد تایید ثبت احوال است. معنی مانیا در ثبت احوال ایران:

 1. در زبان پارسی باستان خانه، سرای.
 2. در پهلوی معادل واژه‌ی مان به معنی خانه و مسکن.

فراوانی اسم مانیا

تعداد از مانیا در ایران ۱۴۶۸۲ نفر است. از نظر تعداد و فراوانی از نام های با فراوانی نسبتا کم است.

مانیا در تاریخ

 • نام زن زِنیس حاکم ولایت اِاُلی جزو ایالات تحت فرماندهی فرناباذ (سردار بزرگ ایران در زمان اردشیر دوم هخامنشی).
 • مانیا نام خواهر ماری کوری، دانشمند مشهور لهستانی، نیز بوده است.
مانیا
معنی مانیا

مانیا در اساطیر روم

مانیا یا مانئا در اساطیر رومی و اتروسکی، ایزدبانوی مرگ بوده است. واژه مانیا با کلمه “مِنوس” در زبان یونان باستان (که به معنای زندگی، و قدرت است) و با کلمه اوستایی “ماینیو” به معنای روح، قرابت واژگانی دارد.

مانیا در علم روانشناسی

خیلی از همراهان نام‌فارسی معتقد بودند که اسم مانیا یک نوع بیماری (بیماری مانیک) است، لذا در این قسمت توضیحاتی درباره مانیا در علم روانشناسی می دهیم. مانیا یا شیدایی عکس حالت افسردگی است. در مانیا خُلق (mood) و انرژی بیمار بسیار بالاست. تظاهرات اصلی مانیا عبارت اند از سرخوشی، تحریک پذیری، پرکاری و عقاید خود مهم انگاری. مانیا به صورت شادی، خوش بینی افراطی و خوشحالی سرایت کننده تظاهر می‌کند.

ممکن است خیلی از اسامی مثل خیلی از واژگان در زبان های مختلف یا اصطلاحات علوم مختلف معانی متفاوتی دهند (معانی مثبت یا منفی). اسم مانیا، اسم با م، از اسم های با فراوانی کم و با معنی خوب در زبان فارسی است. به عقیده تیم نام‌فارسی، حیف هست که یک نام زیبای فارسی به خاطر اینکه در اصطلاحی پزشکی معنی مثبتی ندارد از فرهنگ و دایره اسامی و واژگان ما حذف شود. مسلما این نام خیلی پیش تر از اینکه اصطلاح پزشکی به وجود بیاید در زبان ما موجود بوده است و تاریخچه ای دیرینه تر دارد.

نظر شما درباره اسم مانیا چیست؟ آیا این نام را برای فرزند می پسندید؟

104 نظر برای “معنی اسم مانیا”

  1. خیلی سپاسگزارم امروز اسم دخترم را مانیا نهادم

 1. ما هم اسم دخترمونو مانیا گذاشتیم.. خیلی هم دوست داریم این اسمو.. دکترش گفت اسمشو عوض کنین . گفتم آقای دکتر من با اسم دخترم مشکل ندارم خیلی هم زیبا و با معنیه .. اونایی که میگن مانیا معنیش بده آیا اسم شیدا رو هم انکار میکنن؟؟

  1. اخه در بیماران دوقطبی اسم یکی از فاز های بیماری، مانیا هست
   شاید دکتر شما به همین دلیل گفتن اسم رو عوض کنین! وگرنه که معنی اسم مانیا، خوبه ☺☺

  2. ببین من ی جا خوندم مانیا خدای جنون بوده

  3. اسم دختر اولم مانیا و اسم دومی رو گذاشتیم سانیا
   جفتشونم قشنگه و دوسش داریم
   هررر کسی هم دیده خوشش اومده

   ممنون از توضیحات عالی و کامل

 2. من عاشق این اسمم دخترم اسمش مانیاست خیلی هم راضی هستیم

 3. نمیدونم چکار کنم خیلی مانیا دوست دارم نمیدونم چرا این حرفای دکتر اذیتم کرد که گفته بهش اسمشو عوض کنه

 4. سلام ممنون از توضیحات کامل و دقیقتون من عاشق اسمم هستم .

 5. وقتی معنیش مشخصه یک بیماریه چه ازومی داره بزاریم ،این همه اسم زیبا ،

  1. نه اخه اسم تو خوبه مثلا میخوان اسمتو بشکونن چی میگن …..شقا ……شقی ……. مانیا رو اگه بشکنی میشه مانی که اسم بسیار بسیار بسیار زیبایی هست
   بعدشم کسی مجبورت نکرد همچین اسم زیبایی رو رو آدمی مثل تو بذارن یا رو دخترت تو اصلا لیاقت همچین اسمی رو نداری

 6. سلام
  ممنون از توضیحات کاملتون در مورد این اسم زیبا. ما ایرانیا عادت داریم درمورد هر مسئله یی منفی ترین نکتشو ببینیم. داستان پروفسور حسابی با هم کلاسی معلولشو شنیدین حتما. این اسم زیبا معانی بسیار خوبی داره. در ضمن همه توجه کنین که کسایی که لاتین درست صحبت میکنن حرف a بصورت (اَ) تلفظ میکنن نه بصورت ( آ) که ما به اکثرا به اشتباه تلفظ میکنیم.

 7. مانیا نوعی بیماری روانی هست درسته که تو ایران خیلیا این اسم رو نشنیدن ولی کشورای انگلیسی زبان و برخی کشورای دیگه عوام هم از معنی این اسم اطلاع دارن به خاطر همین پزشکتون اینو گفتن

 8. من اسم پسرم گذاشتم مانیارخیلی هم خوشم میاد اگر دختردار شدم میزارم مانیا

 9. به نظر من اسم بدی نیست. مگر اینکه فردی بخواد مهاجرت کنه به کشوری که در آن کشور این اسم معنی بدی داشته باشد (که خود بنده تا نپرسم از ایشان مطمئن نمیشم)
  البته جای تشکر از عوامل سایت نام فارسی داره که فقط به معنی نام ها بسنده نمی کند و موشکافانه به بررسی اسم ها می پردازد.

 10. اسم من حانیه است تو ثبت احوال نزاشتن گفتن معنی نداره سال ۷۴ ولی الان میخوام ب اسم مانیا تغییر بدم نمیدونم چکار کنم. حانیه نام عربی و اصلا خوشم نمیاد چرا باید دیگران دخالت کنن الان با گذشت زمان هنوز نتونستم با این اسم کنار بیام و هردو اسم رو صدام میکنن

 11. به نام خدا اسم دخترمنم مانیا هست خیلی راضی وخوشحال هستم

 12. .Man dar brititain zendegi mekonam
  Madaram man ro 30 sale pish dar los angeles be donya avordan.man hich moshkeli ba esmaam na dar iran na dar kharej iran nadaram.
  Omidvaram farhange negative bodan az beyn bere.

 13. اسم دختر من مانیا ست عاشق خودش و اسمش هستم فکر میکنم جزو بهترین اسم های دخترانه است
  معنی اسمش به فارسی مهمه که علاقه بسیار زیاد هست
  و یه اسم بین و مللی هستش اینکه یه جایی از دنیا این اسم معنی خوبی نداره فکر نمیکنم تاثیری تو انتخاب اسم برای ما ایرانی ها داشته باشه من خودم اسم و فامیل ام محمد حسینی هستش هر موقع رفتم فرودگاه خارج از کشور من و ۱ ساعت سوال پیچ میکنن و ۱۰ جا تماس میگیرن به خاطر اسمم که شبیه به تروریست های القاده میمونه والا به خدا

 14. بسیار اسم زیبایی است و همین طور ب معنی الهه جنون و شیفتگی است و طبق چیزهایی که من خوندم نام دیگر شهبانوی زیرزمینی در یونان باستان مانیا بوده اسمشو عوض نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *