اسم کوروش

معنی اسم کوروش

اسم کوروش

معنی نام کوروش Name meaning Cyrus

اسم کوروش یا کورش اسم اصیل ایرانی با ریشه فارسی است که برای نام گذاری پسران استفاده می شود. همانطور که در قسمت اسم پسر با ک گفتیم، کوروش نام خیلی از پادشاهان ایران باستان بوده است. نام فارسی کوروش (کورش) اسم سه تن از پادشاهان هخامنشی بوده است و کورش بزرگ از مقتدرترین پادشاهان ایران است که بنیانگذار حقوق انسان ها و آزادی و برابری بشریت است. سایرس Cyrus شکل لاتین این اسم هست که به نوعی معادل اسم سیروس هم هست.

کوروش
معنی اسم کوروش Name meaning Cyrus

کوروش بزرگ

کوروش بزرگ یا کوروش کبیر، همچنین سیروس و کورُس (برگردان آن از تلفظ‌های اروپایی)، بنیان‌گذار و نخستین شاه سلسله هخامنشی بود که به مدت سی سال، در بین سال‌های ۵۵۹ تا ۵۲۹ پیش از میلاد، بر نواحی گسترده‌ای از آسیا حکومت می‌کرد. برگرفته از ویکی پدیا

استوانه یا منشور کوروش لوحی از گل پخته است که در سال ۵۳۸ پیش از میلاد به فرمانِ كوروش بزرگ هخامنشی نگاشته شده است.

ریشه نام کوروش

همانطور که گفتیم اسم کورش اسم ایرانی اصیل است. در یونانی صورت دیگری از نام کوروش به صورت kyrus که در اصل ریشه فارسی دارد و از زبان فارسی گرفته شده است وجود دارد و به معنی دور اندیش و هم چنین جوان است. هم چنین اگر كوروش را متناسب با نام kyrios با ریشه یونانی بدانیم به معنی مالک، فرمانروا و پادشاه است. در ادامه معنی اسم کوروش را خواهید خواند. اسم سیروس که در قسمت اسم پسر با س به آن اشاره شد، شکل دیگر اسم کوروش، سیروس است cyrus در واقع شکل فرانسوی نام کورش است. NameFarsi.com

معنی نام کورش

برای اسم کوروش معانی متعددی ذکر می شود. خیلی ها معنی نام کورش را خورشید یا همانند خورشید می دانند، بعضی دیگر کوروش را جوان و برخی دیگر قهرمان معنی کرده اند. در خیلی از منابع اسم کوروش خوار کننده دشمن (در مشاجره) معنی شده است. علاوه بر این معنی بخشنده و مراقب برای اسم کوروش آمده است.

معنی اسم کوروش
کورش

به نقل از “یوستی” (ایران شناس آلمانی)، اسم کوروش از واژه “کورو” به معنی خور یا خورشید است. به نقل از بعضی منابع اسم کوروش از ریشه بابلی به معنی چوپان است. بنابراین شاید کورش به معنای خورشید باشد؛ “کور” که جزء اول آن است به معنی خور یا هور. شاید هم بخش نخست این واژه “کُر” به معنای رودخانه کُر باشد . در این صورت اسم کورش یعنی به بزرگی رود کُر. در روایت استرابو (کتاب ۱۵، فصل ۳، بند ۶)، نام کوروش بزرگ در آغاز “آگراداتس” بود و “کوروش” نامی است که او پس از پادشاهی و با الهام از نام رود “کُر” در جنوب پاسارگاد بر خود نهاد.

اسم کوروش

اسم کوروش در ثبت احوال ایران

حدود دو سال پیش، به مدت دو هفته اسم کوروش (کورش) از لیست نام های ثبت احوال حذف شده بود. اما با پیگیری های تیم نام‌فارسی و بسیاری از ایرانیان عزیز این نام به فهرست نامهای مورد تایید ثبت احوال بازگشت. البته باید اضافه کنیم که دلیل این اتفاق را مشکل سیستمی ذکر کردند.

معنی اسم کوروش (کورش) در ثبت احوال ایران

 • به معنی خور یا خورشید.
 • چوپان.
 • نام سه تن از شاهان ایران از سلسله‌ هخامنشی:
 1.  كوروش اول: شاه انشان (ایلام) [قرن ۷ پیش از میلاد]، نیای کوروش بزرگ، که پس از تسخیر سرزمینش به وسیله‌ي آشور بانیپال، خراجگزار وی شد [۶۳۹ پیش از میلاد]
 2. كوروش بزرگ: شاه [۵۵۹-۵۳۰ پیش از میلاد] و بنیانگذار شاهنشاهی ایران. او آخرین شاه ماد را برانداخت [۵۵۰ پیش از میلاد] ولیدی [۵۴۷ پیش از میلاد] و بابل [۵۴۰ پیش از میلاد] را تسخیر کرد.
 3. کوروش کوچک: پسر داریوش دوم، مدعی برادر خود اردشیر دوم در جانشینی پدر. در سال ۴۰۱ پیش از میلاد به یاری مزدوران یونانی روانه‌ جنگ با اردشیر شد، ولی از او شکست خورد و کشته شد.

فراوانی اسم کوروش در ثبت احوال

طبق آمار ثبت احوال تعداد اسم كوروش در ایران حدود ۶۰٫۰۰۰ نفر اعلام شده است.

نام‌فارسی: اولین و بزرگترین مرجع اسم های ایرانی زیبا. NameFarsi.com

4.3/5 - (9 امتیاز)

66 نظر برای “معنی اسم کوروش”

 1. با سلام ،کوروش یک اسم کوردی باستانی است و به معنای پسرشاه.

  1. یه کوردی میگفت روی سنگ قبر کوروش نوشتن ازم کوروش یعنی منم کوروش که البته فصدش مزاح و خنده بود

 2. عالی
  به علاوه ی اینها معانی دیگری هم ذکر شده کلا خیلی معنی برای این اسم هست.

 3. باتوجه به ریشه سکایی اقوامی که از شمال به فلاتی که اکنون ایران نامیده شده و اتفاق نظر بر اینکه منشاء و مبداء مهاجرتها از شمال بوده و هم چنین اتفاق نظر بر اینکه منشاء آن اقوام مهاجر ، قوم سکا بوده و در نظر داشتن علاقه شدید کوروش به ازدواج با تومروس خاتون شاه وقت قوم سکا که بدلیل مخالفت با این وصلت منجر به قتل پسر تومروس و متعاقبا بریده شدن سر کوروش بدست تومروس و عنایت به اینکه قوم سکا از اقوام تورک بوده ، در تفسیر نام کوروش ، بنظر میرسد باتوجه به تورک بودن
  سکاها، رسیدن به نام کوروش که از مصدر کورماک بمعنی بنیانگذاری بوده و ایضا به اینکه وی پس از بنیانگذاری پادشاهی ، این اسم را برخود نهاده ، تفسیر کوروش به بنیانگذاری ، ما را به نتیجه مطلوب خواهد رسانذ و فراموش نکنیم که سعی مورخین غربی بر ایجاد اختلاف بین پارس و تورک بوده و هست تا به نتیجه مطلوب خود برسند.

  1. درود.
   بله متاسفانه تلاش برای ایجاد اختلاف بین اقوام ایرانی از سوی حکومت ها، دولتمردان شرق و غرب از قدیم تا به امروز وجود داشته. متاسفانه در برخی از نظرات در قسمت اسم های ترکی یا اسم های کردی نیز چنین تعصبات کورکورانه در نظرات برخی دوستان در وبسایت ما نیز وجود دارد که عمیقا ناراحت کننده است. مردم ایران با فرهنگ های مختلف سالهای سال در کنار هم زندگی کرده و به یکدیگر احترام گذاشته اند. به امید روزهای بهتر.

 4. سلام
  باید این را در نظر گرفت ما در زبان فارسی به ریشه کلمات نمیتوانیم برسیم بنابر این همیشه سعی میکنیم بطوریکه فقط برای خودمان قابل فهم باشد تعبیر و داستان سرایی بکنیم این اسامی کوروش و داریوش را اگر با اسامی یونان باستان مانند کراسوس و…. مقایسه کنیم شاید این کوروس و داریوس هم ریشه یونانی داشته باشند که بعد س تبدیل به ش شده است یا تبدیل کرده اند همانگونه که هخامنش برای ما نامفهوم است شاید همان خاخام منش بود.

  1. سلام. با این تصور شما در هیچ زبان، فرهنگ، دین و آیین و تاریخ به هیچ چیز نمی توان استناد کرد و به قول شما همگی داستان سرایی بوده اند.

  2. لطفا بدون مطالعه و استناد به منابع موثق چیزی رو عنوان نکنید ، شما اگر اندکی درباره زبانهای باستانی ایران میدانستید نمیگفتید واژه های پارسی قابل ریشه یابی نیست ، طی هزاره ها و قرنهای متمادی زبان پارسی دستخوش دگرگونیهای بسیاری شده ، واژه هایی که امروز به کار میره در گذشته نوع تلفظ و نوشتار آنها بر اساس زبانهای پارسی باستان یا اَوستایی و پهلوی اشکانی و ساسانی و دری و و و….. تغییر یافته ، واژه ی داریوش در کتیبه بیستون به زبانهای باستانی ایرانی آمده آنوقت شما آنرا با زبان یونانی میسنجید ؟؟!!؟

 5. نامم کوروش و بدان افتخار میکنم.صرف نظر از اینکه اسم خودم کوروش است باید بگم زیباترین و باابهت ترین نام پسرانه ایران است.لطفا اقوام فارس سعی کنن بیشتر نام ایرانی اصیل روی فرزندانشون بزارن.گفتم اقوام فارس چون گاها دیدم ترکها وکردها و عربها و…… نامهای اقوام خودشون رو روی فرزندانشون میزارن و نمیشه گلایه ای کرد

دیدگاه شما چیست؟ در کادر زیر بنویسید:

❤️دیدگاه شما تا دقایقی بعد از ارسال روی وبسایت قرار می گیرد.