Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
نام فارسی

مشاوره انتخاب اسم

اسمهای جدید

معنی اسم کوروش

اسم کوروش

معنی نام کوروش

اسم کوروش اسم اصیل ایرانی با ریشه فارسی است که برای نام گذاری پسران استفاده می شود. همانطور که در قسمت اسم پسر با ک گفتیم، کوروش نام خیلی از پادشاهان ایران باستان بوده است. نام فارسی کوروش اسم سه تن از پادشاهان هخامنشی بوده است و کورش کبیر از مقتدرترین پادشاهان ایران است که بنیانگذار حقوق انسان ها و آزادی و برابری بشریت است.

کوروش

معنی اسم کوروش Name meaning Cyrus

کوروش کبیر

کوروش بزرگ یا کوروش کبیر، همچنین سیروس و کورُس (برگردان آن از تلفظ‌های اروپایی)، بنیان‌گذار و نخستین شاه سلسله هخامنشی بود که به مدت سی سال، در بین سال‌های ۵۵۹ تا ۵۲۹ پیش از میلاد، بر نواحی گسترده‌ای از آسیا حکومت می‌کرد. برگرفته از ویکی پدیا

ریشه نام کوروش

همانطور که گفتیم اسم کوروش اسم ایرانی اصیل است. در یونانی صورت دیگری از نام کوروش به صورت kyrus که در اصل ریشه فارسی دارد و از زبان فارسی گرفته شده است وجود دارد و به معنی دور اندیش و هم چنین جوان است. هم چنین اگر کوروش را متناسب با نام kyrios با ریشه یونانی بدانیم به معنی مالک، فرمانروا و پادشاه است. در ادامه معنی اسم کوروش را خواهید خواند. اسم سیروس که در قسمت اسم پسر با س به آن اشاره شد، شکل دیگر اسم کوروش، سیروس است cyrus در واقع شکل فرانسوی نام کورش است. NameFarsi.com

معنی اسم کوروش

برای اسم کوروش معانی متعددی ذکر می شود. خیلی ها معنی نام کوروش را خورشید یا همانند خورشید می دانند، بعضی دیگر کوروش را جوان و برخی دیگر قهرمان معنی کرده اند. در خیلی از منابع اسم کوروش خوار کننده دشمن (در مشاجره) معنی شده است. علاوه بر این معنی بخشنده و مراقب برای اسم کوروش آمده است.

به نقل از “یوستی” اسم کوروش از واژه “کورو” به معنی خور یا خورشید است. به نقل از بعضی منابع اسم کوروش از ریشه بابلی به معنی چوپان است. بنابراین شاید کورش به معنای خورشید باشد؛ “کور” که جزء اول آن است به معنی خور یا هور. شاید هم بخش نخست این واژه “کُر” به معنای رودخانه کُر باشد . در این صورت اسم کورش یعنی به بزرگی رود کُر؛ در روایت استرابو (کتاب ۱۵، فصل ۳، بند ۶)، نام کوروش بزرگ در آغاز “آگراداتس” بود و “کوروش” نامی است که او پس از پادشاهی و با الهام از نام رود “کُر” در جنوب پاسارگاد بر خود نهاد.

نام فارسی. اولین و بزرگترین مرجع اسم های ایرانی. NameFarsi.com

اسم کوروش

44 نظر برای معنی اسم کوروش

 • سلام کوروش از کور به معنی پسر و وش به معنی روشنایی که میشه پسر روشنایی یا پسر خورشید

 • کوروش یکی از زیباترین نامهای ایرانیه.
  اگه من و همسرم دارای فرزند پسری بشیم نامش رو کوروش میذاریم ❤

 • من و همسرم نام پسرمون را کورش گذاشتیم امیدواریم مانند کورش پاسدار حقوق برابری و عدالت و نماد انسانیت باشه

 • امیدواریم روزی شاهد این باشیم ک همه از اسم ایرانی برای فرزندانشون انتخاب کنن

 • اسم پسرم کوررشه ازاینکه این اسم زیباروبراش انتخاب کردم افتخارمیکنم وخوشحالم.اگه یه برداشته باشم اسمشوشهبانومیزارم.

 • من ب اتفاق همسرم نام نیکو و بلند مرتبه کوروش را که ب معنای فرمانروا میباشد را برای پسر عزیزمان انتخاب نمودیم امیدواریم در زندگی آینده پسرمان همانند جدش کوروش مقتدر و دور اندیش بشود ًبدرودً

 • چنین به گمان می رسد که نام هایی مانند داریوش، کوروش، ماتیوش، و ماریوش نه یک نام، که آمیخته ای از واژگان برای آرزو برای بزرگان نامی هستند که در داستان (تاریخ) کهن کاربری و رواگی داشته اند. داریوش از دار- بن نونیگ (مضارع) داشتن و پسوند یوش ساخته شده است و شاید به این چیم باشد: {خداوند} او را {نگه} بدارد. ماریوش نیز نامی کهن است که از مار- بن نونیگ ماردَن و یوش ساخته شده، شاید با این چیم که: {خدا} او را ببیند و بر او نگرش داشته باشد. ماتیوش از بن نونیگ مات- از بن ماتیتَن و پسوند یوش ساخته شده است، شاید با این چیم که: {نزد خدا} بسیار ارزش داشته باشد، و کوروش نیز شاید چنین خواسته و آرزوی نیکی را نشان بدهد که {نزد خدا} چون خورشید فروزان باشد و یا چون رود کُر همواره پایدار و جاویدان باشد.

 • من خانمی هستم باردار فرزندم پسره و اسم کوروش و به همراه همسرم انتخاب کردیم خیلی دوستش دارم اسمی واقعا زیبا و با اصالت ایرانی هستش و امیدوارم فرزندمم بعدا از اسمی ک براش انتخاب کردیم لذت ببره

 • نام فرزند خیلی مهمه و باید دقت کنیم در زندگی اخروی هم به او کمک کند و نور داشته باشد. بعضی از اسامی نور دارند و بعضی تاریک هستند. مثل اسم محمد که وقتی انسان می شنود آرامش می گیرد.

 • درود بیکران برایرانیان افتخارمیکنم که ازنسل کوروش بزرگم وفرزندم هم نام این ابرمردو یدک میکشه

 • همه نام های نیکو از آن اهورامزداست یا (خداوند) سعی کنید مثل معنی اسمتان باشید.

 • من و همسرم اسم اصیل ایرانی کوروش را برای پسرمون انتخاب کردیم ، امیدوارم پسرم در آینده از اسمش راضی باشه

 • من اسم شناسنامه ام امین هست ولی توی سن ۳۰ سالگی تصمیم گرمتم اسممروبه کوروش تغییربدم وافتخارم میکنم وبه همه پیشنهادمیکنم ازمتفاوت بودن نترسن وراه خودشون روخودشون انتخاب کنن بدرود

 • سلام. من و همسرم تصمیم گرفتیم اسم پسرمونو بزاریم کوروش پنج ماه دیگه بدنیا میاد و افتخار میکنیم به این اسم، به امید اینکه مردم ایران اسم ایرانی و از بزرگان خودشون استفاده کنند.

 • با توجه به نفوذ و کتابت یهودی ها احتمالا ش آخر کوروش س باشه چون توی زبان عبری سین و شین به هم تبدیل میشن و ممکنه کوروش به صورت کوروس بوده باشه و از طرفی این نام ها رو یونانی ها ثبت کردن و در زبان یونانی هم اوس به کلمات اضافه میشه مثل ژولیوس. و میتونه کوروس هم کور بوده باشه به معنی پسر.
  در مورد داریوش هم همین روند میتونه صدق کنه یعنی داریوس و اوس هم حذف بشه ، میشه دار یا دارا یا داراب.
  ممکنه برای همینه که اسمی از داریوش و کوروش در کتاب های قدیمی ما از جمله شاهنامه نباشه ولی دارا با داراب رو داری که شباهت زیادی به شاهان هخامنشی داره.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *