اسم کوروش

معنی اسم کوروش

اسم کوروش

معنی نام کوروش Name meaning Cyrus

اسم کوروش اسم اصیل ایرانی با ریشه فارسی است که برای نام گذاری پسران استفاده می شود. همانطور که در قسمت اسم پسر با ک گفتیم، کوروش نام خیلی از پادشاهان ایران باستان بوده است. نام فارسی کوروش اسم سه تن از پادشاهان هخامنشی بوده است و کورش کبیر از مقتدرترین پادشاهان ایران است که بنیانگذار حقوق انسان ها و آزادی و برابری بشریت است.

کوروش
معنی اسم کوروش Name meaning Cyrus

کوروش کبیر

کوروش بزرگ یا کوروش کبیر، همچنین سیروس و کورُس (برگردان آن از تلفظ‌های اروپایی)، بنیان‌گذار و نخستین شاه سلسله هخامنشی بود که به مدت سی سال، در بین سال‌های ۵۵۹ تا ۵۲۹ پیش از میلاد، بر نواحی گسترده‌ای از آسیا حکومت می‌کرد. برگرفته از ویکی پدیا

ریشه نام کوروش

همانطور که گفتیم اسم کورش اسم ایرانی اصیل است. در یونانی صورت دیگری از نام کوروش به صورت kyrus که در اصل ریشه فارسی دارد و از زبان فارسی گرفته شده است وجود دارد و به معنی دور اندیش و هم چنین جوان است. هم چنین اگر کورش را متناسب با نام kyrios با ریشه یونانی بدانیم به معنی مالک، فرمانروا و پادشاه است. در ادامه معنی اسم کوروش را خواهید خواند. اسم سیروس که در قسمت اسم پسر با س به آن اشاره شد، شکل دیگر اسم کوروش، سیروس است cyrus در واقع شکل فرانسوی نام کورش است. NameFarsi.com

معنی نام کورش

برای اسم کوروش معانی متعددی ذکر می شود. خیلی ها معنی نام کورش را خورشید یا همانند خورشید می دانند، بعضی دیگر کوروش را جوان و برخی دیگر قهرمان معنی کرده اند. در خیلی از منابع اسم کوروش خوار کننده دشمن (در مشاجره) معنی شده است. علاوه بر این معنی بخشنده و مراقب برای اسم کوروش آمده است.

معنی اسم کوروش
کورش

به نقل از “یوستی” اسم کوروش از واژه “کورو” به معنی خور یا خورشید است. به نقل از بعضی منابع اسم کوروش از ریشه بابلی به معنی چوپان است. بنابراین شاید کورش به معنای خورشید باشد؛ “کور” که جزء اول آن است به معنی خور یا هور. شاید هم بخش نخست این واژه “کُر” به معنای رودخانه کُر باشد . در این صورت اسم کورش یعنی به بزرگی رود کُر؛ در روایت استرابو (کتاب ۱۵، فصل ۳، بند ۶)، نام کوروش بزرگ در آغاز “آگراداتس” بود و “کوروش” نامی است که او پس از پادشاهی و با الهام از نام رود “کُر” در جنوب پاسارگاد بر خود نهاد.

نام فارسی. اولین و بزرگترین مرجع اسم های ایرانی. NameFarsi.com

اسم کوروش

58 نظر برای “معنی اسم کوروش”

 1. با سلام ،کوروش یک اسم کوردی باستانی است و به معنای پسرشاه.

 2. عالی
  به علاوه ی اینها معانی دیگری هم ذکر شده کلا خیلی معنی برای این اسم هست.

 3. باتوجه به ریشه سکایی اقوامی که از شمال به فلاتی که اکنون ایران نامیده شده و اتفاق نظر بر اینکه منشاء و مبداء مهاجرتها از شمال بوده و هم چنین اتفاق نظر بر اینکه منشاء آن اقوام مهاجر ، قوم سکا بوده و در نظر داشتن علاقه شدید کوروش به ازدواج با تومروس خاتون شاه وقت قوم سکا که بدلیل مخالفت با این وصلت منجر به قتل پسر تومروس و متعاقبا بریده شدن سر کوروش بدست تومروس و عنایت به اینکه قوم سکا از اقوام تورک بوده ، در تفسیر نام کوروش ، بنظر میرسد باتوجه به تورک بودن
  سکاها، رسیدن به نام کوروش که از مصدر کورماک بمعنی بنیانگذاری بوده و ایضا به اینکه وی پس از بنیانگذاری پادشاهی ، این اسم را برخود نهاده ، تفسیر کوروش به بنیانگذاری ، ما را به نتیجه مطلوب خواهد رسانذ و فراموش نکنیم که سعی مورخین غربی بر ایجاد اختلاف بین پارس و تورک بوده و هست تا به نتیجه مطلوب خود برسند.

  1. درود.
   بله متاسفانه تلاش برای ایجاد اختلاف بین اقوام ایرانی از سوی حکومت ها، دولتمردان شرق و غرب از قدیم تا به امروز وجود داشته. متاسفانه در برخی از نظرات در قسمت اسم های ترکی یا اسم های کردی نیز چنین تعصبات کورکورانه در نظرات برخی دوستان در وبسایت ما نیز وجود دارد که عمیقا ناراحت کننده است. مردم ایران با فرهنگ های مختلف سالهای سال در کنار هم زندگی کرده و به یکدیگر احترام گذاشته اند. به امید روزهای بهتر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *