اسم کوروش

معنی اسم کوروش

اسم کوروش (کورش)

معنی نام کوروش Name meaning Cyrus

اسم کوروش یا کورش اسم اصیل ایرانی با ریشه فارسی است که برای نام گذاری پسران استفاده می شود. همانطور که در قسمت اسم پسر با ک گفتیم، کوروش نام خیلی از پادشاهان ایران باستان بوده است. نام فارسی کوروش (کورش) اسم سه تن از پادشاهان هخامنشی بوده است و کورش بزرگ از مقتدرترین پادشاهان ایران است که بنیانگذار حقوق انسان ها و آزادی و برابری بشریت است. سایرس Cyrus شکل لاتین این اسم هست که به نوعی معادل اسم سیروس هم هست.

همه چیز درباره اسم کورش

کوروش
معنی اسم کوروش Name meaning Cyrus

کوروش بزرگ (كورش  بزرگ)

کوروش بزرگ یا کوروش کبیر، همچنین سیروس و کورُس (برگردان آن از تلفظ‌های اروپایی)، بنیان‌گذار و نخستین شاه سلسله هخامنشی بود که به مدت سی سال، در بین سال‌های ۵۵۹ تا ۵۲۹ پیش از میلاد، بر نواحی گسترده‌ای از آسیا حکومت می‌کرد. برگرفته از ویکی پدیا.

استوانه یا منشور کوروش لوحی از گل پخته است که در سال ۵۳۸ پیش از میلاد به فرمانِ كوروش بزرگ هخامنشی نگاشته شده است.

ریشه نام کوروش

همانطور که گفتیم اسم کورش اسم ایرانی اصیل است. در یونانی صورت دیگری از نام کوروش به صورت kyrus که در اصل ریشه فارسی دارد و از زبان فارسی گرفته شده است وجود دارد و به معنی دوراندیش و هم چنین جوان است. هم چنین اگر كوروش را متناسب با نام kyrios با ریشه یونانی بدانیم به معنی مالک، فرمانروا و پادشاه است. در ادامه معنی اسم کوروش را خواهید خواند. اسم سیروس که در قسمت اسم پسر با س به آن اشاره شد، شکل دیگر اسم کوروش، سیروس است Cyrus در واقع شکل فرانسوی نام کورش است. NameFarsi.com

معنی نام کورش

برای اسم کوروش معانی متعددی ذکر می شود. خیلی ها معنی نام کورش را خورشید یا همانند خورشید می دانند، بعضی دیگر کوروش را جوان و برخی دیگر قهرمان معنی کرده اند. در خیلی از منابع اسم کوروش خوار کننده دشمن (در مشاجره) معنی شده است. علاوه بر این معنی بخشنده و مراقب برای اسم کوروش آمده است.

به نقل از “یوستی” (ایران شناس آلمانی)، اسم کوروش از واژه “کورو” به معنی خور یا خورشید است. به نقل از بعضی منابع اسم کوروش از ریشه بابلی به معنی چوپان است. بنابراین شاید کورش به معنای خورشید باشد؛ “کور” که جزء اول آن است به معنی خور یا هور. شاید هم بخش نخست این واژه “کُر” به معنای رودخانه کُر باشد . در این صورت اسم کورش یعنی به بزرگی رود کُر. در روایت استرابو (کتاب ۱۵، فصل ۳، بند ۶)، نام کوروش بزرگ در آغاز “آگراداتس” بود و “کوروش” نامی است که او پس از پادشاهی و با الهام از نام رود “کُر” در جنوب پاسارگاد بر خود نهاد.

کوروش یا کورش

نوشتن صحیح اسم کورش

درباره نگارش اسم كورش و نوشتن آن به شکل كوروش و یا کورش بین خیلی ها اختلاف نظر هست. از نظر تلفظی چون حرف  واو دوم با صدای ضمه (اُ) خوانده می شود شاید نوشتار اسم اسم پسرانه اصیل زیبا به شکل کورش درست تر باشد. اما در لغت نامه دهخدا کورش به هر دو شکل آمده است. اما به لحاظ تلفظی به نظر می رسد اگر به شکل کورش نوشته شود بهتر خواهد بود.

اسم کورش
معنی اسم کورش

اسم کوروش در ثبت احوال ایران

حدود دو سال پیش، به مدت دو هفته اسم کوروش (کورش) از لیست نام های ثبت احوال حذف شده بود. اما با پیگیری های تیم نام‌فارسی و بسیاری از ایرانیان عزیز این نام به فهرست نامهای مورد تایید ثبت احوال بازگشت. البته باید اضافه کنیم که دلیل این اتفاق را مشکل سیستمی ذکر کردند.

معنی اسم کوروش (کورش) در ثبت احوال ایران

  • به معنی خور یا خورشید.
  • چوپان.
  • نام سه تن از شاهان ایران از سلسله‌ هخامنشی:
  1.  كوروش اول: شاه انشان (ایلام) [قرن ۷ پیش از میلاد]، نیای کوروش بزرگ، که پس از تسخیر سرزمینش به وسیله‌ آشور بانیپال، خراجگزار وی شد [۶۳۹ پیش از میلاد].
  2. كوروش بزرگ: شاه [۵۵۹-۵۳۰ پیش از میلاد] و بنیانگذار شاهنشاهی ایران. او آخرین شاه ماد را برانداخت [۵۵۰ پیش از میلاد] ولیدی [۵۴۷ پیش از میلاد] و بابل [۵۴۰ پیش از میلاد] را تسخیر کرد.
  3. کوروش کوچک: پسر داریوش دوم، مدعی برادر خود اردشیر دوم در جانشینی پدر. در سال ۴۰۱ پیش از میلاد به یاری مزدوران یونانی روانه‌ جنگ با اردشیر شد، ولی از او شکست خورد و کشته شد.

فراوانی اسم کوروش در ثبت احوال

تعداد اسم کوروش در ایران، طبق آمار ثبت احوال ایران حدود ۶۰٫۰۰۰ نفر اعلام شده است.

اسم کوروش به زبان های مختلف

کوروش در لاتین به شکل Cyrus نوشته می شود و سایروس خوانده می شود. در واقع نام سیروس شکل دیگر اسم كورش هست.

اسم کوروش به ایتالیایی

بر اساس اطلاعات برگرفته از مترجم گوگل: کوروش (کورش)، در ایتالیایی به شکل Ciro نوشته می شود. از دوستان مسلط به زبان ایتالیایی نیز درخواست می شود تا اگر اطلاعات دقیقی در این مورد دارند در قسمت نظرات بنویسند.

اسم کوروش و کورش در لغت نامه دهخدا

کورش در لغت نامه:

برای “كورش” تمامی معانی ای که در بالا (ثبت احوال) گفتیم آمده است و در واقع معانی ارائه شده در ثبت احوال برگرفته از لغت نامه دهخدا: کورش، هست.

کوروش در لغت نامه:

  1. کوروش (اِخ) رجوع به کورش کبیر، کورش کوچک و کورش اول شود.
  2. [ کورْ وَ ] (ق مرکب) کوروار. مانند کور. چون کوران. همچون نابینایان: کوروش قائد و عصا طلبی بهر این راه روشن و هموار.هاتف. و رجوع به کوروار شود.

به همین دلیل شاید نوشتن نام کورش به این شکل، یعنی “کورش” برای جلوگیری از ایجاد ابهام درست تر باشد.

اسم های شبیه (هم خانواده) کوروش

البته اصطلاح هم خانواده اصطلاح درستی برای نام های مشابه با کورش نیست اما تعبیری هست که خیلی از دوستان دارند و بیان می کنند. در ادامه اسامی دختر و پسر شبیه نام کوروش را می بینید:

اسم دختر شبیه کورش

رکسانا، کیارا، روشا، کژال، ملکا، روشنا و قسمت اسم دختر با کاف روی وب سایت مون رو ببینید.

اسم دختر شبیه کورش

کیاوش، کاوه، کیان، کامیار، کیوان، کیاشا، آرش و قسمت اسم پسر با ک را رو ببینید.

معنی اسم کوروش
کورش

نظرسنجی اسم کوروش و محبوبیت نام

اسم کوروش قشنگه؟

نظر شما درباره اسم کورش چیست؟ آیا این نام را برای فرزند می پسندید؟ در قسمت نظرات دیدگاه خود را بنویسید.

نام‌فارسی: اولین و بزرگترین مرجع اسم های ایرانی زیبا.

4.5/5 - (22 امتیاز)

98 نظر برای “معنی اسم کوروش”

  1. تو کتیبه بیستون که کوروش رو جوری نوشته که کَوروش kavroush تلفظ میشه…و با اجازتون اسم خواهر ماندانا آمیتیس بود که یه اسم لیدیه ایه…و کوروش چند رگه ماد و پارس و لیدیه ایه…با منطق بعضی از شما بخوایم بریم جلو از کجا معلوم اسمش لیدی ای نباشه….

  2. پدر بزرگ کوروش هم اسمش کوروش بود….نکنه اونم ننه ش مادی بود؟؟؟؟؟ لااقل یکی بیاد بگه ریشه عیلامی داره یه چیزی چون شباهتایی با کورلوش داره که یه اسم عیلامی عه واسه مردمان بومی فلات ایران

دیدگاه شما چیست؟ در کادر زیر بنویسید:

❤️دیدگاه شما تا دقایقی بعد از ارسال روی وبسایت قرار می گیرد.