آدلیا

اسم آدلیا

آدلیا Adlia, Adliya, Adelia name

معنی، ریشه و فراوانی اسم آدلیا در ثبت احوال ایران

همه چیز درباره اسم آدلیا

یکی از نام های دخترانه زیبا که در این سال ها بسیار در مورد آن از ما سوال می شود اسم آدلیا هست. اسم دختر شیک جدید که خیلی از دوستان به دلیل اینکه این اسم شباهت زیادی به اسم های بین المللی دختر دارد، آن را بیشتر می پسندند. پیش از این در نوشته های قبلی وبسایت #نام_فارسی درباره اسم آدلیا و ادلیا توضیحات دقیقی دادیم اما در این قسمت به بررسی دقیق تر و تخصصی تر اسم آدلیا می پردازیم.

Adelia name
اسم آدلیا Adelia name

همه چیز درباره اسم آدلیا

معنی اسم آدلیا

آدلیا یعنی معروف، نامدار، شهره، محبوب، نامی و مشهور.

ریشه اسم آدلیا

ریشه آدلیا ترکی است. آدلی در ترکی یعنی معروف و نامدار. آدلیا از نظر ترکیب واژه ترکی و فارسی محسوب می شود، چون از ترکیب آدلی (ترکی) + الف مونث ساز یا الف نسبت ساخته شده است. اما به عقیده خیلی دوستان بهتر است به عنوان اسم، یک نام دختر ترکی خوانده شود.

اسم آدلیا آدليا
آدلیا

در ادامه بررسی کامل و دقیق تر نام آدلیا را ببینید:

آدليا

اسم آدلیا با تلفظ Adliya اسم دخترانه از اسامی مورد پذیرش ثبت احوال ایران است. آدلی Adli در ترکی به معنی نامی و معروف است. از آنجا که آدلیا از ترکیب آدلی + آ ساخته می شود، می توان آدلیا را ترکی – فارسی دانست. الف در واقع الف نسبت است. پس آدلیا یعنی منسوب به آدلی. دختری که به لحاظ زیبایی مشهور و نامی است.

اما جالب است که آدلی و آدلیا را ترک زبانان هم در گذشته برای نام فرزند انتخاب نمی کرده اند و فقط آدلی بعنوان نام خانوادگی خیلی کم کاربرد داشته است. به همین دلیل واقعا قرار دادن این اسم در میان لیست اسم ترکی دختر واقعا کمی مشکل است!

نوشتن اسم آدلیا در انگلیسی

درباره نگارش اسم باید گفت که در ترکی تلفظ این اسم Adlia یا به عبارت بهتر Adliya  هست. (/ādliyā/)

تلفظ اسم آدلیا در خارج از ایران

اسم Adelia یک اسم بین المللی دخترانه با ریشه لاتین (در برخی منابع آلمانی و در برخی دیگر فرانسوی) و به معنی نجیب، شریف، اصیل و با شکوه هم است. هم ریشه با Adele و Adelaide.

درباره تلفظ اسم آدلیا باید بگوییم که ترک زبانان در ایران این اسم را Adlia تلفظ می کنند. اما خیلی از ایرانیان ترجیح می دهند این اسم را Adelia بخوانند. نمی توان تعیین کرد که کدام تلفظ درست و کدامیک غلط است چون در واقع هردو صحیح است. از آن جا که ثبت احوال اسامی خارجی را مورد پذیرش قرار نمی دهد، تلفظ Adlia را قبول دارد، گرچه در شناسنامه اعراب گذاری انجام نمی شود.

طبق نظر خیلی از دوستان در پاسپورت نیز اسم هر کس بر اساس آنچه در فرم متقاضی پر می شود ثبت می گردد. در مورد خیلی از نام ها این اتفاق می افتد و عموم جامعه تلفظی که دوست دارند را ترجیح می دهند و رفته رفته تلفظ مورد علاقه عموم مرسوم شده و رسمی می شود (مثل خیلی از واژگان).

آدلیا به انگلیسی

Adlia
اسم آدلیا به انگلیسی

اسم آدلیا در ثبت احوال ایران

معنی اسم آدلیا در ثبت احوال:

آدلیا: ترکی ـ فارسی. آدلی= نامی، مشهور + ا (پسوند نسبت). ۱- منسوب به آدلی. ۲- به مجاز دختری که به لحاظ زیبایی مشهور و نامی است.

فراوانی اسم آدلیا در ثبت احوال:

تعداد اسم آدلیا در ایران ۶۷۲ نفر طبق آمار ثبت احوال ایران است. البته این رقم از سال ۱۳۹۶ به روز نشده است. اما آدلیا از نام های دخترانه زیبا با فراوانی کم در ایران است.

معنی اسم آدلیا در لغت نامه دهخدا

آدلیا در کتاب لغتنامه دهخدا نیامده است و معنی نشده، آدلی نیز همینطور.

عکس آدلیا

آدلیای ناز بانمک که مامان باباش اسمش رو از نام‌فارسی انتخاب کردن:

Adliya
آدلیا Adliya

❤️ اگر شما هم اسم فرزندتون رو از #نام_فارسی انتخاب کردید تصویرش رو برامون ارسال کنید تا در پست مربوط به اون اسم روی وبسایت نام‌فارسی قرار بدیم.


نظرسنجی اسم آدلیا

اسم آدلیا قشنگه؟

نظر شما درباره اسم آدليا چیست؟ آیا این نام را می پسندید؟ در قسمت نظرات دیدگاه خود را درباره این اسم زیبا بنویسید.

منابع:

5/5 - (7 امتیاز)

5 نظر برای “اسم آدلیا”

 1. سلام،
  ۵ سال پیش اسم دخترم رو آدلیا گذاشتم، از نامهای کم تکزار و زیباست. تلفظش برای بعضی ها سخت و عجیب بود. همه بچه های ایران زمین موفق باشند

  3
  0
 2. سلام من ده سال پیش اسم دخترم را آدلیا گذاشتم الان کلاس چهارم است اوایل کسی نمی توانست اسم دخترم را تلفظ کند اما الان بهتر شده آدلیا اسم قشنگی است

  0
  0

دیدگاه شما چیست؟ در کادر زیر بنویسید:

❤️دیدگاه شما تا دقایقی بعد از ارسال روی وبسایت قرار می گیرد.