اسم الوین

معنی اسم الوین

الوین (ائلوین)

معنی، ریشه و فراوانی تعداد اسم الوین در ثبت احوال ایران

معنی الوین Elvin name meaning

الوین یعنی: سرآمد ایل. یعنی شخصیت برتر ایل، قوم یا طائفه که می تواند نماد مردم و نماینده ای شایسته برای مردمان ایل باشد. به نوعی یعنی آنکه مردم او را قبول دارند و به نوعی به او افتخار می کند. الوین یعنی فرد ممتاز و برگزیده ایل و مردم. شخصیت برتر و برجسته ایل.

ریشه اسم الوین

ریشه نام الوین ترکی است که البته نگارش درست آن از نظر املایی ائلوین است و با تلفظ Elvin.

آیا اسم الوین مورد تایید ثبت احوال است؟

بله این نام زیبای پسرانه، مورد تایید ثبت احوال ایران است. اما لازم به ذکر است که در ثبت احوال ایران این اسم پسر ترکی به صورت ائلوین به ثبت می رسد.

همه چیز درباره اسم الوین (ائلوین) را در ادامه بخوانید.

Alvin name meaning
معنی اسم الوین
photo: Jennifer willard

تلفظ اسم الوین Alvin یا Elvin

در ایران اسم الوین معادل ائلوین (اسم ترکی) شناخته می شود. گرچه خیلی از دوستان تمایل دارند این نام را اَلوین (یعنی با فتحه روی الف) بخوانند و آن را معادل نام Alvin که ریشه غیر ایرانی دارد بدانند. اما این اسم در ایران معادل ائلوین ترکی هست و به صورت Elvin تلفظ می شود. برای اسم اَلوین نیز ریشه های متفاوتی در منابع خارجی زبان ذکر شده و به نظر می رسد یک اسم بین المللی باشد. ریشه های انگلیسی، سوئدی، آلمانی، فرانسوی، هلندی و … برای این اسم پسرانه آمده است.

اسم الوین در ثبت احوال ایران

الوین به صورت ائلوین از اسم های مورد تایید ثبت احوال کشور برای نامگذاری فرزند پسر است.

فراوانی الوین در ثبت احوال

تعداد اسم الوین در ثبت احوال نامشخص است و آماری در این زمینه از این سازمان ارائه نشده است. اما الوین (ائلوین) از نام های با فراوانی کم در ایران است که چند سالی است بیش از گذشته شناخته شده است و در ایران و به خصوص استان های آذربایجان شرقی و غربی و در میان تورک زبانان عزیز محبوب شده.

معنی الوین در ثبت احوال

الوین = معنی برای الوین و ائلوین در ثبت احوال ایران نیامده است.

Elvin Elwin name
اسم الوین Elwin

اسامی مشابه الوین

اسم دختر که به الوین بیاد

نام های دخترانه الناز، دلوین، لیانا، النا، لاوین، ال آی و المیرا از جمله اسم های دخترانه متناسب با الوین هستند. قسمت اسم دختر ترکی با الف را نیز ببینید.

اسم پسر که به الوین بیاد

نام های پسرانه اردلان، اروین، ایلیا و رادوین از جمله اسم های پسرانه متناسب با نام الوین هستند.

اگر شما هم به دنبال متناسب ترین نام ها با معیار های مد نظر خود هستید قسمت مشاوره اسم را ببینید.

نظرات در مورد اسم الوین

نظر شما درباره اسم الوین چیست؟ آیا این نام زیبا را برای فرزند می پسندید؟ در قسمت نظرات (پایین) دیدگاه خود را در مورد نام الوین (ائلوین) بنویسید.

4.7/5 - (4 امتیاز)

3 نظر برای “معنی اسم الوین”

 1. مهدی حسنی ( اردبیل لی )

  در لغت نامه ها و سایت های ریشه یابی نامدار انگلیسی خبری از بررسی واژه « ائلوین : elvine » نیست ولی برخی سایت های نه چندان معتبر ریشه یابی آن را مرتبط با واژه elf انگلیسی در مفهوم « جن، پری و فرشته» که از ریشه انگلیسی باستان ælf
  : اََلف و همراستا با al آلمانی دانسته و واژه واریانتی از Adalwin یا albin آلمانی در مفاهیم « دوست نجیب زاده ، دوست پری ها » معنی نموده اند ،درباره ترکی بودن واژه نیز خبری از آن در منابع کهن نیست ،شاهمرسی آن را « اعتبار قبیله » معنی نموده ولی ریشه یابی ارائه نداده است ، هادی ،بی هادی ،gülensoy و… آنرا در لغت نامه های خود ذکر ننموده اند ولی ساختارش مطابق با قاعده ترکی می تواند باشد ، قسمت اول واژه اگر همانند آنچه برای انگلیسی و آلمانی ذکر شده یعنی « آل » باشد باز در ترکی نیز هم همراستا با آنها در مفهوم « پری ، جن و… » است چنانچه « آل آروادی » در همین مفهوم وجود داشته ولی اگر واژه را متشکل از دو قسمت « ائل+وین » فرض کنیم ، لازم به ذکر است که « ائل » در ترکی دارای سه مفهوم « دولت ، سرزمین و ملت » است و « وین » شاید واریانتی از لغت کهن « بان» ban > bin در مفهوم « جا ،محل زندگی ، خانه و… » چنانچه در ایلامی ، دده قورقود و… نیز ذکر شده باشد (برای اطلاعات بیشتر به ریشه یابی واژه بانو رک ) که در این صورت « ائلوین » را می توان به مفهوم « جا و مکان مردم و دولت » و بصورت مجازی « تکیه گاه ایل » در نظر گرفت، یا اگر ساختارش را بصورت « ائل+بین(عددهزار) » فرض کنیم چیزی شبیه ساختار به کار رفته در ترکی، مانند « ائل بیر(ریشه کلمه بیرلشمک: یکی شدن ) : هم ایل و… می شود که در آن صورت « ائل بین : ائلوین یعنی اتحاد هزار ایل » معنی خواهد داد ، البته امکان فرض آن بصورت « آلب + ین » در مفهوم آلب : آلپ : دلاور ، پهلوان و… + ین ( علامت جمع باستانی ترکی ) که مفهومش « دلاورها» و در معنی مجازی « مرد بسیار شجاع » خواهد بود.
  الله اعلم …
  آنچه مشخص است این واژه نیز همانند بسیاری از واژگان رایج امروزی دیگر با کاربردش در چندین زبان به نزدیک شدن فرهنگ ها یا همان دهکده جهانی کمک می کند.

  1. درود و سپاس از توضیحات شما. کاملا درست نوشته اید.
   زنده باشید. به امید روزهای بهتر برای تمامی مردمان این دهکده جهانی.

 2. ممنون از سایت دقیق و درست‌تون که مطالب زرد منتشر نمی‌کند

دیدگاه شما چیست؟ در کادر زیر بنویسید:

❤️دیدگاه شما تا دقایقی بعد از ارسال روی وبسایت قرار می گیرد.