معنی اسم امیر

امیر

معنی، ریشه و فراوانی تعداد اسم امیر در ثبت احوال ایران

معنی امیر

امیر یعنی: پادشاه و حاکم. امیر در بعضی نام ها بصورت پیشوند می آید و نام را باشکوه تر می کند. برای مثال در نام های ترکیبی با امیر مثل: امیر رضا، امیر ارسلان (اسم تاریخی)، امیر آراد، امیر آرشام، امیر حسین، امیرساعد و امیربانو (اسم دختر). امیر را می توان جاوید و جاودان نیز معنی کرد. در ادامه بررسی دقیق و تخصصی اسم امير را بخوانید.

ریشه اسم  امیر

ریشه اسم امیر عربی است. از ریشه ا م ر به معنی امر کردن و فرمان دادن. به عقیده برخی از صاحب نظران امیر واژه ای ایرانی اصیل است و امیر را ترکیب الف + میر می دانند. ترکیبی که در واژگان و اسم های اوستایی مثل نام اوستا (الف + وستا) نیز به چشم می خورد. به این گونه امیر را نامیرا و جاودان معنی می کنند.

اسم امیر در ثبت احوال

فراوانی  امیر  در ثبت احوال

تعداد اسم امیر در ثبت احوال ۳۴۶.۲۲۶ نفر است.

معنی امیر در ثبت احوال

معني اسم امير در ثبت احوال ایران: امیر = (عربی) پادشاه، حاكم، درجه‌ای پایین‌تر از پادشاه، فرمانده‌ی سپاه، سردار، سپهسالار.

در ادامه: لقب برای اسم امیر. معنی اسم امیر علی در ثبت احوال. فراوانی اسم امیر. اسم امیر انگلیسی Amir. اسم امیر حسین. لقب با اسم امیر. ویژگی های اسم امیر.

لقب با اسم امیر

از اسم های ترکیبی با امیر چندین مورد در بالا گفته شد. اما از نام های دیگر می توان به اسم های زیر اشاره کرد:

امیرآریا، امیربردیا، امیر علی، امیر محمد، امیر کورش، امیر رهام، امیر ارشا، امیرارسلان، امیرپاشا، امیراتابک، امیرارشان، امیربابک، امیراشکان و خیلی نمونه های دیگر.

معنی اسم امیر علی در ثبت احوال

امیرعلی = (عربی) امیر و حاكم بزرگ و بلند قدر، پادشاه شریف و توانا. {در واقع ترکیب دو واژه امیر (فرمانروا) و علی (بلندمرتبه) است.} برخی از افراد مذهبی این نام را لقب حضرت علی، امام شیعیان می دانند.

اسم های مشابه امیر

اسم دختر که به امیر بیاد

نام های دخترانه مارال، مایا، رایا و مهرو از جمله اسم های دخترانه متناسب با امیر هستند. قسمت اسم دختر با الف را نیز ببینید.

اسم پسر که به امیر بیاد

نام های پسرانه امید، رامین، ارمیا و رامیار از جمله اسم های پسرانه متناسب با نام امیر هستند. قسمت اسم پسر با الف را نیز ببینید.

اگر به دنبال متناسب ترین نام ها با معیار های مد نظر خود هستید، قسمت مشاوره اسم را ببینید.

نظر شما درباره اسم امیر چیست؟ آیا این نام را برای فرزند پسر می پسندید؟

دیدگاه شما چیست؟ در کادر زیر بنویسید:

❤️دیدگاه شما تا دقایقی بعد از ارسال روی وبسایت قرار می گیرد.