Lori Names

زیباترین اسم های لری

زیباترین اسامی لری دختر و پسر

زبان لری

پیش از ارائه لیست نام های لری بد نیست در مورد زبان لری و استان های لر زبان ایران بیشتر بدانیم. زبان لُری یک زبان ایرانی غربی و جنوب غربی است که توسط مردم ساکن و کوچ‌نشین منطقه بزرگی در غرب و جنوب ایران، استان لرستان و جنوب ایلام، و حداقل از نیمه جنوبی همدان (تویسرکان، نهاوند و ملایر) و همچنین شهر کنگاور و شهرستان گودین در استان کرمانشاه – که به گویش لری ثلاثی صحبت می کنند. استان خوزستان: دزفول، اندیمشک، مسجد سلیمان، لالی، اندیکا، رامهرمز، ایذه، باغملک، شوش، شوشتر، اهواز، باوی، ماهشهر، بهبهان، امیدیه و اکثر شهرستان‌های این استان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، استان فارس، استان بوشهر و استان اصفهان تکلم می‌شود.

این زبان در کنار فارسی به شاخه جنوبی زبان‌های ایرانی غربی تعلق دارند. زبان‌های لری خود به دو گروه متمایز متناظر با تمایز بین لر بزرگ و لر کوچک تقسیم می‌شوند. زبان لری همانند زبان فارسی نواده‌ای از زبان پارسی میانه است و واژه‌های آن همانندی بسیاری با فارسی دارد. ریشه زبان‌های ایرانی، لری – بختیاری و سایر گویش‌های لری مانند زبان فارسی به پارسی میانه و از طریق پارسی میانه به پارسی باستان برمی‌گردد.

اسامی زیبای لری محبوب Beautiful Lori (Luri) Names

لیست کامل اسم لری دختر و اسم لری پسر را در مطالب قبلی نام‌فارسی، قرار داده ایم. لیستی کامل از نام های لری که اکثریت نام ها از اسامی لري مرسوم در ایران هستند. بسیاری از نام ها و واژگان لری در زبان فارسی و کردی نیز وجود دارند و حقیقتا نمی توان گفت آن واژه فقط لری، یا فارسی و یا کردی است. گرچه برخی دوستان کرد یا لر اعتقاد محکم و اصرار به کردی یا لری بودن آن واژه دارند. اما از نظر ما آن واژگان و اسامی بین هر دو زبان مشترک هست و همین اشتراکات سبب یکپارچگی، برادری و همبستگی اقوام دوست داشتنی در ایران شده است. در مورد اسامی مثلا اسم هانا یک نام دخترانه زیباست که در زبان کردی هم ریشه دارد و البته یک اسم بین المللی نیز محسوب می شود.

کتاب نام های لری

در واقع با وجود لیست کامل مجموعه اسامی لری زیبا در لینک های بالا روی وبسایت نام‌فارسی قرار گرفته است و نیاز به تهیه کتاب اسم لری نیست.

نام های لری دخترانه

اسم هایی مثل تیارا، هانا، گلاره و تیام (که البته اسم مشترک بین دختر و پسر است)، نام های هستند که در نظرسنجی های اخیر اینستاگرام و تلگرام نام‌فارسی، اسامی لري محبوب تر بودند و در مشاوره های انجام شده توسط مشاور ما، دکتر نیکزاد، جزو اسامی ای بودند که بیشتر مورد توجه پدر و مادر های ایرانی برای انتخاب اسم فرزند دختر قرار می گرفتند.

سایر اسم های لری دختر در این لیست:

نام های دیارا، سایدا، ترنه، مهیدا، چیماه، چیمه، سوتیام، مریدا، تی گل، تیناز، آساره، یاردا، ستین و تیاناز از اسامی زیبای لری دخترانه هستند.

Lori girl name
اسم لری دختر Lori girl name

به نظر شما در این بین کدام اسم لوری زیباتر است؟

نام های لری پسرانه

برای مثال اسم های تیام، آرتا (که ریشه فارسی هم دارد)، دیار، ارسام (که می توان آن را معادل اسم آرسام نیز دانست) از اسم هایی هستند که در این چند سال خیلی بیشتر مورد توجه برای اسم پسرانه قرار گرفته اند و از اسامی محبوب پسرانه چه بسا در بین فارسی زبانان نیز بوده اند. بخصوص اسم های تیام، دیار، آرسام و آرتا.

سایر اسم های لري پسر در این لیست:

اسم های باوان، بنیا، آروان، تاراز، دامون، لوران، الیما، بایار، هیرمان، ویرا، پایار، باوام و آسام نیز از دیگر نام های ایرانی زیبا با ریشه لری هستند.

Lori boy name
اسم لری پسر Lori boy name

در آخر باید بگوییم که:

  • این لیست بر اساس تعاملات تیم نام‌فارسی از سال ۱۳۸۸ با شما عزیزان تهیه شده است. (نامهای لری که محبوبیت بیشتری داشته اند.)
  • معنی تمامی اسم های لري Lori names بالا روی وبسایت نام‌فارسی هست. از قسمت جستجو روی سایت استفاده کنید.
  • اگر اسم لری زیبایی را می شناسید که در لیست بالا نیست در قسمت نظرات درج نمایید.
اسامی لری
اسم های لری

❓ به نظر شما کدام اسم پسر و کدام اسم دختر زیباترین اسم های لری هستند؟

❤️ نام فارسی | مرجع تخصصی اسم های ایرانی | از سال ۱۳۸۸

منابع

4.9/5 - (17 امتیاز)

4 نظر برای “زیباترین اسم های لری”

  1. بسیار زیبا بود. خیلی ممنون از اسامی لری. البته به دوستان علاقه مند پیشنهاد می کنم که لیست کامل اسم های لری رو در همین سایت ببینند.

    2
    0

دیدگاه شما چیست؟ در کادر زیر بنویسید:

❤️دیدگاه شما تا دقایقی بعد از ارسال روی وبسایت قرار می گیرد.