beautiful Northern names

زیباترین اسم های شمالی

اسم های گیلکی و مازنی

اسامی مرسوم در شمال کشور (استان های گیلان و مازندران)

زیباترین نام های دختر و پسر جدید شمالی که در این سال ها محبوب بوده اند و به نوعی اسم جدید شمالی (گیلکی و مازنی) محسوب می شوند.

زبان شمالی

پیش از ارائه لیست نام های شمالی (مازنی و گیلکی) بد نیست در مورد زبان شمالی که شامل زبان های گیلکی و مازنی (مازندرانی) هست کمی صحبت کنیم. زبانی که شامل گیلکی و مازنی است و تفکیک بینشان بسیار مشکل و شاید اصلا درست نباشد.

زبان گیلکی

زبان گیلکی از گروه زبان های ایرانی شاخه شمال غربی است که زبان مادری اکثر مردم استان گیلان و جوامع کوچکتری در استان های مجاور، از جمله استان های مازندران، استان قزوین و نیز استان تهران است. گیلکی از شرق با گویشوران مازندرانی و از غرب با گویشوران تالشی و از جنوب با گویشوران تاتی همجوار است و در درون محدوده خود دارای گونه‌هایی است. زبان گیلکی در مجموع زبان‌های کاسپین است. علاوه بر گیلکی این خانواده شامل زبانهای تالشی، مازندرانی و تاتی هست. از دیدگاه تاریخی این زبان ها به زبان پارتی (اشکانی) وابستگی دارند. گیلکی با دیگر زبان‌های ایرانی شمال غربی نزدیکی دارد. مردم شمال غربی گیلان، به زبانی دیگر از خانواده گویش‌های کناره دریای خزر که زبان تالشی هست سخن می گویند.

زبان مازندرانی

زبان مازندرانی (یا مازنی، مازِرونی، تبری، طبری، گِلِکی) نام یکی از زبان‌های ایرانی شمال غربی است که در گروه زبان‌های کاسپین قرار دارد (دقیقا مثل گیلکی). این گروه شامل زبان‌های زازاکی، گورانی، تالشی، گیلکی، طبری، تاتی، هرزندی و سمنانی می‌باشد و از لحاظ تاریخی جزء شاخه شمال غربی زبان‌های ایرانی بوده و در ارتباط با زبان پهلوی اشکانی می‌باشد. مازندرانی زبان مادری ۳ تا ۴ میلیون نفر می‌باشد. زبان مازندرانی از غرب با گویشوران گیلکی، از جنوب با گویشوران تاتی و از شرق و جنوب شرق با گویشوران ترکمنی و فارسی همجوار است و در درون خود شامل گونه‌هایی است.

اسم های گیلکی و اسامی مازنی را به سختی می توان تفکیک کرد و از هم جدا دانست. اما می توانید از قسمت زیر لیست کامل هر کدام را نیز ببینید:

و در ادامه محبوب ترین و زیباترین اسم های گیلکی و مازندرانی

اسامی زیبای شمالی محبوب Beautiful Northern Names

لیست کامل اسم شمالی دختر و اسم شمالی پسر را در مطالب قبلی نام‌فارسی، قرار داده ایم. لیستی کامل از نام های شمالي (گیلانی و مازندرانی) که اکثریت نام ها از اسامی شمالی مرسوم در ایران هستند. بسیاری از نام ها و واژگان شمالی در زبان فارسی و حتی در دیگر زبان ها اشتراک دارد و حقیقتا نمی توان گفت آن واژه فقط شمالی و یا فارسی است. در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد.

اسم های گیلکی و مازندرانی Gilaki & Mazani names

زیباترین اسامی شمالی دختر

اسم هایی مثل گیلدا، الیکا و مانلی نام های هستند که در نظرسنجی های اخیر اینستاگرام و تلگرام نام‌فارسی، اسامی لري محبوب تر بودند و در مشاوره های انجام شده توسط مشاور ما، دکتر نیکزاد، جزو اسامی ای بودند که بیشتر مورد توجه پدر و مادر های ایرانی و به خصوص شمالی های عزیز، برای اسم دخترانه قرار می گرفتند.

سایر اسم های لری دختر در این لیست:

نام های تیکا، ماه تیسا، گیلان، گیلانا، ماتینا، توکا (که اسم مشترک بین دختر و پسر محسوب می شود)، میا، شوکا، ونوشه، روجا، ریرا، ارمون، وارش، ونوشا، برفین، دلوسه، ماه تی تی، شوکا و تی تی از اسامی زیبای گیلکی و مازندرانی دخترانه هستند.

Northern girl name
اسم شمالی دختر Northern girl name

به نظر شما در این بین کدام اسم دختر شمالی زیباتر است؟

زیباترین اسامی شمالی پسر

برای مثال اسم های نیما، شروین، دامون، توکا و کیا از اسم هایی هستند که در این چند سال خیلی بیشتر مورد توجه برای اسم پسرانه قرار گرفته اند و از اسامی محبوب پسرانه چه بسا در بین فارسی زبانان نیز بوده اند. مثلا نیما، کیا و شروین جزو این دسته هستند و به نوعی خیلی ها این نام ها را کاملا فارسی می دانند که حقیقتا هم نمی توان منکر آن بود چرا که زبان و فرهنگ اقوام ایرانی در هم گرفته خورده است.

سایر اسم های شمالی پسر در این لیست:

اسم های رایکا، دامون، رایمون (که همیشه در مورد اینکه این اسم مورد تایید ثبت احوال ایران هست یا نه از ما سوال بوده و مدن مدیدی این نام از لیست اسامی ثبت احوال حذف شده بود اما اخیرا برخی از دوستان پیام دادند و موفق به ثبت این اسم پسرانه زیبا شده اند)، و نام های یاور، گیل، ریکا، امینا، ایاز، فاراب، باوند، کوبار و آرنگ از دیگر نام های ایرانی زیبا با ریشه مازنی و گیلکی هستند.

Northern boy name
اسم پسر شمالی Northern boy’s name

در آخر باید بگوییم که:

  • این لیست بر اساس تعاملات تیم نام‌فارسی از سال ۱۳۸۸ با شما عزیزان تهیه شده است. (نامهای شمالي که محبوبیت بیشتری داشته اند.)
  • معنی تمامی اسم های شمالی Northern names بالا روی وبسایت نام‌فارسی هست. از قسمت جستجو روی سایت استفاده کنید.
  • اگر اسم شمالي زیبایی را می شناسید که در لیست بالا نیست در قسمت نظرات درج نمایید.
Mazani Gilaki names
اسم گیلکی مازنی (مازندرانی)

❓ به نظر شما کدام اسم پسر و کدام اسم دختر زیباترین اسم های شمالی (مازنی یا گیلکی) هستند؟

❤️ نام فارسی | مرجع تخصصی اسم های ایرانی | از سال ۱۳۸۸

4.9/5 - (9 امتیاز)

یک نظر برای “زیباترین اسم های شمالی”

دیدگاه شما چیست؟ در کادر زیر بنویسید:

❤️دیدگاه شما تا دقایقی بعد از ارسال روی وبسایت قرار می گیرد.