انتخاب اسم بچه

انتخاب اسم

در مطالب قبلی وبسایت نام فارسی، در مشاوره های اسم و در تبادل نظر در شبکه های اجتماعی مثل اینستاگرام نام فارسی درباره انتخاب اسم مناسب، معیارهای پدر مادرها و ویژگی های یک نام خوب، مناسب و زیبا صحبت کرده ایم. اما لازم دیدیم در این باره در این قسمت نیز مطالبی را بیان کنیم تا دوستان در زمان انتخاب اسم دختر یا اسم پسر برای فرزند خود این الگو ها را مد نظر قرار دهند.

معیارهای انتخاب اسم

انتخاب اسم برای بچه دختر و پسر Choosing name for baby

choosing baby name
choosing child’s name

کوتاه بودن

بسیاری از پدر مادرهای امروزی (و البته پدر مادرهای تنبل امروزی!) به دنبال اسم های کوتاه هستند. اسم های دو هجایی در این روزها بیشترین کاربرد را در انتخاب اسم بچه دارند. اغلب پدر مادرها ترجیح می دهند تعداد حروف اسم فرزندشان نیز نهایت ۴ الی ۵ حرف باشد. گرچه گاها از ما در مشاوره اسم درخواست اسم ۳ حرفی و دو حرفی هم می کنند! کوتاه بودن سبب سهولت در صدا زدن نام فرزند می شود. هم چنین نام های کوتاه غیر قابل تقسیم هستند. البته اینکه بعضا اسمی را مخفف کنیم و نصفه صدا بزنیم هم کار درستی نیست و تقریبا تخریب یک واژه است. گرچه خیلی ها از سر تنبلی یا تمسخر اسم این کار را انجام میدهند که باز هم پسندیده نیست. در هر صورت نام های کوتاه کمتر قابل تقسیم و مخفف سازی هستند.

خوش آوایی

آوایی خوب یکی از معیارهای مهم در انتخاب اسم است. لطافت آوا بخصوص درباره اسم دختر، معیاری است که باید حتما در نظر گرفته شود. گرچه امروزه پدر مادر ها در مورد اسم فرزند پسر خود نیز این معیار را کاملا در نظر می گیرند. اسمی که تلفظ راحت داشته باشد. خیلی از ایرانیان و فارسی زبانان خارج از کشور نیز در زمان مشاوره اسم از ما نام هایی درخواست دارند که در خارج از کشور مشکل تلفظی نداشته باشد. ما نیز چنین اسم هایی را به ایشان پیشنهاد می دهیم.

معنی خوب

مسلما معنی زیبای اسم میتواند مهمترین معیار برای انتخاب اسم باشد. چرا که هر واژه همیشه همراه معنیش است و اسم از این قاعده جدا نیست. زمانی که اسم کودک شما پرسیده می شود خیلی این اتفاق می افتد که فرد پرسشگر معنیش را می پرسد (بخصوص زمانی که اسم فرزند، به اصطلاح یک اسم جدید باشد که کمتر شنیده شده است.) یا آگاهانه یا ناخود آگاه زمانیکه برای برای دفعات اول اسم کسی را صدا می زنیم لحظه ای نیز معنی آن نام را از ذهن خود می گذرانیم. علاوه بر این تاثیری که معنی و مفهوم یک اسم روی شخصیت کودک دارد بیشتر از سایر معیارهای نامگذاری است. کودک از زمانی که با نام خود خو می گیرد، نا خودآگاه خود را شخصیتی با مفهوم اسم خود می بیند. این مورد زمانی که نام فرزند، اسم شخصیت تاریخی هست نیز اتفاق می افتد. و کودک خود را مشابه آن فرد با ویژگی های نیک وی می پندارد و رفتارش متاثر از خصوصیات نیکوی آن شخصیت می شود.

عدم معنی بد در زبان های دیگر

نداشتن معنی بد در دیگر زبان ها. موردی دیگری که بارها در مشاوره اسم “نام فارسی” برای خیلی از دوستان در نظر گرفته می شود. اسمی انتخاب شود که در دیگر زبان ها معنی بد ندهد یا بار منفی نداشته باشد. این مورد زمانی که دوستان خارج از کشور هستند اهمیت خیلی بیشتری پیدا می کند.

حروف ابجد

انتخاب اسم بچه با حروف ابجد یکی دیگر از مواردی است که برخی پدر مادر ها در این سال ها از ما درخواست داشته اند. در صورت علاقه به این مورد قسمت انتخاب اسم با ابجد را ببینید. مفصل توضیح داده ایم.

ریشه اسم

ایران عزیز را از شمال و جنوب، از شرق و غرب اقوام مختلف در بر می گیرد. اقوام با فرهنگ، زبان و گویش ویژه، شیرین و دوست داشتنی مختص خود. ترک، کرد، لر، فارس، لک، عرب، ارمنی، بلوچ، گیلکی، مازنی همه ایرانی هستند. به طبع خیلی از ترک زبان ها شاید تریجحشان انتخاب اسم ترکی باشد. یا مثلا کردزبان ها اسم کردی را برای فرزند خود ارجح بدانند. جنوبی های عزیز شاید تمایل بیشتری برای انتخاب اسم عربی داشته باشند و شمالی ها اسم های شمالی.

فراوانی اسم

یکی دیگر از معیار های مهم برای پدر مادر ها در انتخاب اسم بخصوص در دو دهه اخیر خاص بودن اسم فرزندشان است. والدین امروزی بیشتر سعی دارند اسمی را برای کودک خود انتخاب کنند که فراوانی کمتری داشته باشد. یعنی تعداد آن اسم در ایران کم باشد. در پیام های بسیاری که روزانه در وبسایت نام فارسی، تلگرام یا اینستاگرام نام فارسی دریافت می کنیم بیش از ۸۰ درصد دوستان از ما درخواست اسم جدید دارند. البته منظور دوستان را خوب می دانیم. اسمی با فراوانی حداقلی را درخواست دارند و در مشاوره اسم به ایشان پیشنهاد می شود.

Choosing name
Choose a baby name
5/5 - (3 امتیاز)

6 نظر برای “انتخاب اسم”

  1. ب نظر شما اسم ادرین چ نوع اسمیه و آیا اسم قشنگی هست یا ن

    1
    0

دیدگاه شما چیست؟ در کادر زیر بنویسید:

❤️دیدگاه شما تا دقایقی بعد از ارسال روی وبسایت قرار می گیرد.