داریوش

معنی اسم داریوش

داریوش

معنی، ریشه و فراوانی (تعداد) اسم داریوش در ثبت احوال ایران

همه چیز درباره اسم داریوش

معنی داریوش Dariush name meaning

داریوش یعنی: مرکب از دو واژه “دار” و “هو” (نیکی). در مجموع یعنی دارنده نیکی. مجازا یعنی نیک منش و خوب. داريوش از نام های پسرانه ایران باستان است و نام چند تن از پادشاهان هخامنشی بوده است.

معنی اسم داریوش
معنی و ریشه اسم داریوش

ریشه اسم داریوش

ریشه نام داريوش فارسی است و یکی از اصیل ترین نام های پسرانه ایرانی به حساب می آید. داریوش بزرگ، پادشاه هخامنشی، را می توان جزو برجسته ترین شخصیت های تاریخ ایران دانست.

تاریخچه اسم داریوش

داريوش نام فرزند ویشتاسب و نوه آرشام است. داریوش با شاهدخت ایرانی، دختر کوروش بزرگ، آتوسا ازدواج می کند. خشیارشا نام یکی از فرزندان داریوش و آتوسا هست.

Dariush name
معنی، ریشه و فراوانی اسم داریوش

اسم داریوش در ثبت احوال ایران

فراوانی داریوش در ثبت احوال

تعداد اسم داریوش در ثبت احوال ایران ۶۹۵۵۳ نفر است. این رقم گرچه از سال ۱۳۹۶ به روز نشده اما گویای فراوانی متوسط نام داريوش در ایران است.

معنی اسم داریوش در ثبت احوال ایران

داریوش = ۱- (= دارا، دارای، داراب) به معنی دارنده نیکی (بهی)؛ ۲- (اَعلام) نام سه تن از شاهان ایرانی از سلسله‌ هخامنشی. ۱) داریوش اول: معروف به داریوش بزرگ (کبیر) [۵۲۱-۴۸۶ پیش از میلاد] پسر ویشتاسپ؛ که به یاری بزرگان پارسی گوماتا را دستگیر کرد و خود به پادشاهی نشست. ۲) داریوش دوم: [۴۲۴- ۴۰۴ پیش از میلاد] فرزند نامشروع اردشیر اول، او اسپارت را بر ضدّ آتن به جنگ واداشت. ۳) داریوش سوم: [۳۳۶- ۳۳۰ پیش از میلاد] که در زمان او اسکندر به ایران تاخت و او را شکست داد. او در جریان فرار به دست کسانش کشته شد.

معنی اسم داریوش در لغت نامه دهخدا

داریوش: [دارْ] (اِخ) کلمه ای است از پارسی باستان، که در حالت فاعلی دارایاواوش می شود، مرکب است از داریا (دارا) +وهو (MMM نیکی) و جمعاً به معنی دارندهٔ نیکی. (بارتلمه ۷۳۸). این نام در پهلوی دارای و داراب خوانده شده و در ادبیات اسلامی دارا و داراب و داریوش آمده است. سه تن در سلسلهٔ هخامنشی بدین نام خوانده شده اند: داریوش اول یا داریوش بزرگ پسر وشتاسپ، داریوش دوم پسر اردشیر اول، و داریوش سوم پسر آرسان و نوادهٔ داریوش دوم (۳۳۶-۳۳۰ ق . م.) و اوست که مغلوب اسکندر شد. رجوع به حاشیهٔ برهان قاطع چ معین و هر یک از این سه کلمه در ردیف خود شود.

اسم های مشابه داریوش

اسم دختر که به داریوش بیاد

نام های دخترانه روشا، آروشا، نیوشا، نوشا، دنیا و دیانا از جمله اسم های دخترانه شبیه و متناسب با داریوش هستند.

اسم پسر که به داریوش بیاد

نام های پسرانه آرشان، پاشا، سیاوش، گرشا، دامون و شایان از جمله اسم های پسرانه شبیه و متناسب با نام داریوش هستند. قسمت اسم پسر با د را نیز ببینید.

شما هم به دنبال متناسب ترین نام ها با معیار های مد نظر خود هستید؟ قسمت مشاوره اسم را ببینید.

نام داریوش به انگلیسی و طراحی اسم

طرز نوشتن اسم داریوش به انگلیسی

صورت نوشتاری اسم داریوش به انگلیسی: انگلیسی زبان ها نام زیبای داریوش را به صورت Darius می نویسند: Darius the Great. گرچه شاید از نظر تلفظی ترجیح ما به نگارش اسم داريوش به صورت Dariush باشد. در ادامه طراحی اسم داریوش به انگلیسی برای پروفایل را ببینید.

نام داریوش به انگلیسی (با دو فونت زیبا)

Darius name
اسم داریوش به انگلیسی
Dariush
داریوش با فونت زیبا

اسم داریوش به چینی

برخی از دوستان نیز طرز نوشتن اسم داریوش به چینی را پرسیدند که به صورت مقابل است: 大流士 .

اسم داریوش خواننده

خیلی از دوستان پرسیدند که نام اصلی داریوش خواننده قدیمی و صاحب سبک ایرانی چیست. نام وی داریوش اقبالی زاده هست. شاید این سوال از این حیث برای برخی دوستان پیش آمده که خیلی از خواننده ها نام مستعار و هنری برای خود انتخاب می کنند که متفاوت با نام اصلی ایشان است اما در مورد داريوش خواننده این چنین نیست.

نظرسنجی اسم داریوش

اسم داریوش قشنگه؟

نظر شما درباره اسم داريوش چیست؟ آیا این نام را می پسندید؟ در قسمت نظرات دیدگاه خود را درباره این اسم زیبا بنویسید.

منابع

 1. وبلاگ نام فارسی، نوشته دکتر نیکزاد، مقاله ۵۸
 2. لغت نامه دهخدا: داریوش.
 3. ویکی پدیا: شاهنشاهی هخامنشی.
4.7/5 - (44 امتیاز)

66 نظر برای “معنی اسم داریوش”

 1. اسم فقط محمد و علی. داریوش رو از کجاتون در آوردین؟ ایران همه مسلمون هستند از صد ها سال قبل. مراسم سینه زنی آقا امام حسین (ع) رو ببینید.

  0
  45
   1. احتملا شما از نطفه های حاصل از جنگ اعراب هستید
    که این چنین درباره اسم داریوش حرف می زنی

    46
    0
  1. تاریخ قبل حمله اعراب رو بخونید شما احتمالا ایرانی نیستی

   29
   1
  2. سلام من اسم پسرم داریوش است داریوش یعنی مالک و دارنده دیار و صاحب نیکی و اسم مقدسی میباشد و بزرگ ایران از ۲۵۰۰ سال پیش… البته ما به امامان خودمان هم احترام میگذاریم با نیکی و احترام…. خودمم محمد هستم…

   21
   1
  3. همونایی رو که خوردی فعلا بالا نیار! توی مغز خودت نگه دار بیگانه پرست بی هویت!

   17
   0
   1. اسم من داریوش از من از نوادگان هخامنشی هستم به نیاکانم میبالم

    18
    0
  4. *** نخور عمو من ایرانیم اسمم ایرانیه
   اونا عربن اسمشونم عربیه
   **** تو عربا

   19
   0
   1. به یزدان که گر ما خرد داشتیم کجا این سرانجام بد داشتیم

    4
    0
  5. داریوش اسم اصیل ایرانی ایران زمین به نام داریوش از اسمهای عربی خیلی هم بهتره

   17
   0
  6. کلمه مندرج درجمله سئوالی شما(یعنی همان از کجاتون) مبین شخصیت و اصالت شماست. بنابراین، آن چیز که عیان است چه حاجت به بیان است.

   11
   0
  7. اسم اصیل ایرانی یعنی اینا علی و محمد و سگ؟ اینا اسم عربه اگه ناراحتی سیکتیر کن عربستان زندگی کن *** هخامنشیا تو ** ننه ی **** ت بی سطح

   9
   1
  8. داداش تو شماره تو با آدرسشو بده تا همون بلایی که سر حصین اومد و سر خودت و ننت بیارم

   5
   1
  9. ما ایرانی هستیم و داریوش یک اسم ایرانی اصیل است. بدبخت که مشخصه جیره خور و سایبری هستی چند روز دیگه حقوقت قطع میشه انقدر پاچه خاری عرب ها و عرب پرست ها رو نکن. صد رحمت به یهودی ها و حتی مذهبیونشون. دیگه تو مقعد مردم سرشون رو نمی کنن و نظر نمی دن.

   4
   0
  10. با سلام، دوست عزیز محمدعلی شاید ما اکنون در تاریخ مانده بودیم اسامی عربی برای ما تعجب اور بود، من اسمم داریوش و بسیار به مرحوم پدرم دعاگو هستم که این اسم را برای من برگزیده جدای از دین و اعتقادات داریوش یک افتخار در اسم گذاری هست صدها مشکل من بخاطر اسمم ناخوداگاه حل شده ولی فامیلم عباس خلاصه این اسم را پیشنهاد می کنم چه برادر دیگرم اسامی سیاوش، کوروش و هوشنگ هستند روح پدر شاد که برای ما افتخار گذاشت نه اسم.

   8
   0
   1. سلام دوست عزیز اسم من هم داریوش هست . دقیقا همینطور هست بسیار فرصت های بسیار مثبت برایم به شرایط اسمم ایجاد شده و همیشه احترام خاصی به نسبت در جمع دارم به لحاظ شرایط اسمی

    7
    0
  11. به اسم داریوش اهانت می کنی؟ پس یا ایرانی نیستی یا از مریضی گوارشی شدید رنج می بری مربوط به ناحیه انوس.

   5
   0
  12. من خودم یه فرد مذهبی هستم . اما از دید من شما یک احمق هستین

   3
   1
  13. تو احتمالا عرب زاده غیر ایرانی هستی که بهشون علاقمندی

   3
   0
  14. شما بنده خدا دیدت کوتاهه ، وگرنه تاریخ ایران و فرهنگ و تمدن این کشور بی‌نظیر که در حمله اعراب به ایران شکل نگرفته
   ایران یعنی ایران متمدن با تمدنی بیش از ۲۵۰۰ سال یعنی تمدنی در حد منشور کوروش بزرگ و آثاری همچون تخت جمشید و….

   2
   0
  15. شر و ور … عشق فقط ایران و ایرانی های که برای این آب و خاک زحمت کشیدن جون دادن، چسبیدین به پاچه عرب های که غیر سکس و تجاوز و دزدی و زورگویی چیزی نداشتن، این یارو که ایرانی ها رو تحقیر کرده با برادرش ایرانی را رو قتل عام کردن.

   2
   0
  16. حروم زاده ی بی اصل و نسب ، تخم و ترکه عربی احتمالا … **** به تمام ابا و اجداد عربت و پیغمبر و امامت … بی ناموس …. اسم کوروش و داریوش رو به دهن کثیفت نیار … خار*** چهل پدر

   1
   0
  17. برو ح ز. شما یا اصالتت عرب هستی یا به اصل و نصب خودت پشت کردی.مسلمان بودن بنا نمیشه اصالت اریایی خودمون رو فراموش کنیم.داریوش اسمی هست که تمام مردم دنیا بهش احترام میگذارن
   نابود باد هرکسی که بخواد اصالت ایران و اریایی رو از بین ببره درود به شرف و غیرت هر ایرانی که اصالت خودش افتخار میکنه.من ایرانی اریایی ار نوادگان داریوش و کورش کبیرم

   0
   0
  18. شعر نگو من اسم شناسنامم محمد ولی از بچگی داریوش صدام کردن با هر دو شم حال میکنم هردو ادمای بزرگین بعد تو رو چه حساب داری گو میخوری.. ایران هیشکی مسلمون نیست اگرم باشه یا جیره خوره یا خره یا واقعا انسان ساده ایه…
   دفعه اخررت باشه راجع به اسم پادشاهان زر زیاد میزنی

   0
   0
 2. اسمم داریوش هس .این اسم یکی از اسامی اصل ایرانی هست و معنی آن هم داریوش یعنی دارنده نیکی .قریب به هفتاد هزار ایرانی اسمشون داریوش می‌باشد برادر عزیز اطلاع نداری نگو از کجا اومده .از بعد که اسلام به ایران وارد شده اسامی ما شده عربی ..

  7
  0
  1. اینهائی که به اسم داریوش توهین میکنن ایرانی نیستن
   بیشتر از اعراب ملخ خوارن

   6
   0
 3. اسم سگ مهران مدیری کوروش و لابد اسم گربه زنش داریوش
  باز هم بشینید پای اراجیف این دلقک که ۴۰ ساله تمام بدبختی مردم رو عادی سازی میکنه

  2
  2
  1. سیکتیر عرب مادر **** ** ننت خار*** ***م تو هر چی **** مادر **** س تو خودتو دینتو و مادر **** ت

   3
   1
  1. من سه روز دیگه بچه من به دنیا میاد اگه خدا بخواد میخوام اسمشو بزارم داریوش..داریوش همیشه داریوش افتخار ایران زمین

   9
   0
 4. چرا تا یه اسم عربی یا فارسی میشنوین هویت اصلی خودتون رو نشون میدین.محمد وعلی نامهای پرمعنا وزیبایی هستن وداریوش هم نام پرافتخارایران بود.ولی زود به دین حمله نکنین گیرم ایران زردتشتی بود آیا ازآیین مزخرف و تحریف شده زردتشت قبل ازاسلام خبردارین آیا میدونین شاهان ایرانی تحت تاثیرخرافات آخوندهای زردتشتی که به فلاکت وبدبختی گرفتارنشن مجبوربودن با خانواده خودشون خاله وعمه وحتی خواهرشون ازدواج کنن؟العان اسلام اومده واینا رواصلاح کرده این که عالیه؟میدونستین ایرانیان باستان زنان زنده رو بامردان مرده دفن میکردن؟!اسلام یعنی سلامتی درهمه چیز به نظام ایران نگاه نکنیدکه اصلا اسلامی نیست جزیی بسیاربسیارکوچک ازاسلام ومساوات وعدالت اسلامی رومیتونین درقطروکویت وامارات وجزیره های کوچک اماراتی وعمان مشاهده کنین.

  3
  8
  1. واقعا واسه این صحبت های خودتون دلیل و مدرک دارین؟ مگه میشه پیامبر زرتشت که در ۲۵ سالگی به پیامبری رسید بعد پیامبر ما در ۴۰ سالگی دارایو زرتشتی که دارای کتاب و منطق و خواندن نماز بوده.. از علم ژنتیک بی بهره باشه و بگه خانواده میتونن با هم ازدواج کنن.. دلیل عدم ازدواج یک خانواده با هم چی که جهش ژنتیک اتفاق میفته و ضعف های خانوادگی بیشتر و بیشتر میشه و همه منگل می‌شوند..

   5
   0
  2. اسلام یعنی دورویی (هر وقت اقتضا شد رنگ عوض می‌کنم)،
   اسلام یعنی مال مردم را به زور بگیری و ترویج بیسوادی کنی (خروجی حوزه های علمیه قم و نجف)
   اسلام یعنی تجاوز به هر شکل به مردم، اسلام یعنی خدعه و نیرنگ

   2
   0
  3. و پاسخ به محمد امیر باقر احمق نژاد ایرانی فروهر است اصل ایرانی ازادگی است واز این که بیشتر اسم ها و کلماتی که به زبان میاوریم و میاورم از زبان بیگانه زبان عربی است بسیار ناراحت هستم و نا راحت هستم که مردمان ایرانی با غنی ترین و پاک ترین غوم و ملت از خود وپیشینه پدران خود افتخار نمیکنند بسیاری از سردیس های داریوش بزرگ و کوروش بزرگ در سراسر جهان نصب شده مسکو روسیه سردیس داریوش و بر سردر مرکز پست المان چهره کوروش نصب شده
   وما پاچه خاری عراب کون لخت با کون پر گو شو نشستن بر تخت شاهنشاهی ساسانی تکیه زدند ودلیل اصلی حمله مسلمانان به ایران بردن وچپاقل ایران بود و زمانی که عراب با چوب سنگ به نبرد ایرانی ها می امدند ایرانی ها با فیل و سوار نظام به اسم کاتافراکت به حمله عراب میرفتند وعراب را با وسوسه های پول ها ایران حمله کردند و سخنی از سرباز ساسانی که میگه ما جانمان رابرای جان مال ناموس شما جانمان رادادیم
   و شما برای ما که جانمان رادادیم یک قطره اشک نریختید
   و ۱۴۰۰سال برای مردمانی بیگانه اشک‌ ریختید‌ یعنی‌ من‌ میز‌ باید‌ مسلمان‌ خیانت‌ کنم یا‌باید‌مثل‌مسلمان‌ها به‌ ناموستان‌ تجاوز‌ کنم‌ یا باید به‌ مرد لن‌ اسیرتان‌ را بکشم

   0
   0
  4. برو زیاد نخور. اونا عرب بودن که زن هاشون رو به همدیگه میدادند و خواهرانشون رو هدیه میکردند
   ایران زرتشت خداپرست و یکتا پرست بوده تو تخم عرب اومدی تخم حروم بودن خودت و اجداد عربت رو رو مالی کنی. دنیا میدونه علت بوجود اومدن دین اسلام این بوده که عرب ها خواهر و مادر خودشون تجاوز میکردند و زنشون رو به دوستشون میدادن
   پس گوه زیادی نخور .احتمال بسیار قوی تخم تو از همون زمان قبل از اسلام عرب افتاده که به ایران و یگانه پرستی اریایی توهین میکنی

   0
   0
 5. این هائی که به اسم داریوش توهین میکنن ایرانی نیستن
  بیشتر از اعراب ملخ خوارن
  میدونستی باید اصالت داشته باشی اگر ایرانی باشی
  ایران یک کشور باقدمت۸۰۰۰ساله خوبو بدش هم مال
  ایرانیهاست نه اعراب

  8
  0
 6. اسم پسرمنم داریوش اسم اصیل ایرانی ایران را باید زنده نگه داریم تا کلا عرب نشدیم پس از اسم ایرانی قافل نشوید

  6
  0
  1. از نزدیکان حاج آغا جنتی به مدرسه ما آمده بود ده سال پیش، می گفت:
   داریوش اسم صهیونیسمی هست و یهودی است
   یهودیان سرزمین اسلام را تصرف کردند و امام خمینی آن را پس گرفت”
   همه بچه ها خندیدن بیچاره ضایع شد

   6
   0
 7. اسم داریوش از اصیل ترین نام های ایرانی است و خوش به حال هر کس که این نام را دارد.

  6
  0
 8. اسم پسر من هم داریوش
  جدای از عرب و ایرانی مهم معنی اسم هست که را مفهوم و زیباست
  به دین توهین نکنید
  پیامبر ما که اسلام آورد نگفت هویت خودتون رو گم کنید ماهمه ایرانی هستیم با دین اسلام ن دین عرب

  4
  0
  1. منم به امید خدا به کوری چشم هر چی ضد ایرانی اسم پسرم می‌زارم داریوش

   5
   0
 9. من موقعی که فرزندی نداشتم، همیشه به همه می‌گفتم اسم کودکانم را حتما پارسی خواهم گذاشت و بارها مورد تمسخر قرار گرفتم …
  الان هم که اسم کودکانم را دیانا و داریوش گذاشتم، وایب مثبتی که دریافت می‌کنم صدها برابر از اسم‌ عربی که به پیشینه وطن من ربطی نداره، بیشتره…

  3
  0
 10. با افتخار اسم پسرم داریوش و خودش که ۱۳سالشه میگه از اسمم خیلی خرسندم

  1
  0

دیدگاه شما چیست؟ در کادر زیر بنویسید:

❤️دیدگاه شما تا دقایقی بعد از ارسال روی وبسایت قرار می گیرد.