دیاکو

معنی اسم دیاکو

دیاکو

معنی، ریشه و فراوانی (تعداد) اسم دیاکو در ثبت احوال ایران

اسم دیاکو اسم ایرانی اصیل پسرانه با فراوانی نسبی کم است. نامی که خیلی از کردزبانان عزیزمان نیز آن را اسم کردی می دانند. دیاکو را می توان از قدیمی ترین نام های ایران و چه بسا دنیا دانست. اسم اولین پادشاه در ایران (سرزمین پارس) در زمان ماد ها در ایران (از نخستین تمدن ها بر روی کره زمین). بد نیست بدانید که یونانی ها به ماد ها، مدیا می گفتند. همانطور که در قسمت اسم دختر ایرانی با م هم اشاره شد، مدیا از اسامی دخترانه است.

Diako name meaning
معنی اسم دیاکو

همه چیز درباره اسم دیاکو

در ادامه بررسی کامل اسم دیاکو، یعنی معنی، ریشه، فراوانی و تعداد اسم در ثبت احوال ایران، اسمنوشته دیاکو (عکسنوشته) برای پروفایل و … را خواهید دید:

دیاکو
اسم دیاکو

معنی دیاکو

معنی نام دیاکو چیست؟ Diako name meaning

دياكو برگرفته از واژهٔ ایرانی Dahyu-ka به معنی سرزمین است. خیلی ها (بخصوص کردزبانان عزیز) نیز اسم دیاکو را ترکیب دو واژه “دیا” + “آکو” می دانند. بر اساس این تعبیر آکو به تنهایی خودش اسم پسر کردی است و به معنی قله کوه، مکان بلند، انسان با عظمت و مقتدر است. هم چنین دیا به معنی نور چشم. پس دیاکو را می توان انسان بلند مرتبه و محبوب معنی کرد. (بی اختیار به یاد مرحوم جهان پهلوان، تختی گرامی افتادم. کسی که دارای ویژگی بلندمرتبه، قدرتمند و محبوب که نور چشم مردمان بوده است. یادش گرامی باد.)

Diako name
معنی ریشه فراوانی اسم دیاکو Diako

ریشه اسم دیاکو

تاریخچه اسم دیاکو

دياكو نام بنیان‌گذار و نخستین شاه حکومت ماد بوده است. نخستین کار دیاکو پس از به پادشاهی رسیدن، گماشتن نگهبانانی برای خود و نیز ساخت پایتخت بود. شهری که دیاکو برای این منظور برگزید در زبان فارسی باستان هگمتانه و به زبان یونانی اکباتان خوانده می‌شد که در واقع همدان امروزی است. از نظر شهرسازی و تمدن شناسی این شهر از نخستین شهرهای دنیا است. مشهور است که دیاکو در عدالت بسیار دقیق بوده است.

نام همسر دیاکو

خیلی از دوستان نام همسر دیاکو را پرسیدند که متاسفانه منبع موثقی در این باره وجود ندارد و اسم همسر و زن دیاکو مشخص نیست که چه بوده.

اسم دیاکو در ثبت احوال

دیاکو در ثبت احوال ایران برای فرزند پسر قابل ثبت است و اسم پسرانه مورد تایید ثبت احوال است.

معنی اسم دیاکو در ثبت احوال ایران

دیاکو در ثبت احوال این چنین معنی شده است: دیاکو = دیا اكو، پسر فرورتیش، نخستین شاه ایران (حدود ۷۴۰-۷۰۸ پیش از میلاد مسیح) از سلسله‌ ماد که شهر همدان را به پایتختی برگزید.

فراوانی اسم دیاکو در ایران

تعداد اسم دیاکو در ثبت احوال ایران ۴۶۴۰ نفر طبق آمار ثبت احوال تا ابتدای ماه اخیر است. البته این رقم از سال ۹۶ به روز نشده است. اما همانطور که گفتیم دياكو از نام های پسرانه با فراوانی نسبتا کم است.

اسم دیاکو به انگلیسی

طراحی عکس نوشته (اسمنوشته) نام دیاکو به انگلیسی و نوشتن اسم دیاکو به انگلیسی:

Diako
عکس اسم دیاکو به انگلیسی

اسم های شبیه دیاکو

اسم پسر که به دیاکو بیاد

اسامی پسرانه شبیه اسم دياكو: کایان، داریو، داریوش، دیان، دانیال و قسمت اسم پسر با د را ببینید.

اسم دختر که به دیاکو بیاد

اسم های دخترانه شبیه دياكو: دلارا، درسا، دیانا، کیانا، دایان و قسمت اسم دختر با د را ببینید.

برای دریافت متناسب ترین نام ها با موارد مد نظرتان (اسم پدر و مادر، نام خانوادگی، اسم فرزند اول یا …) قسمت مشاوره اسم را ببینید.

عکس دیاکو

دیاکو، عزیز دل چشمون سیاه، که مامان باباش اسمش رو از نام‌فارسی انتخاب کردن:

عکس دياكو
عکس دیاکو

❤️ اگر شما هم اسم فرزندتون رو از نام‌فارسی انتخاب کردید تصویرش رو برامون ارسال کنید تا در پست مربوط به اون اسم روی وبسایت نام فارسی قرار بدیم.

Diako English
نوشتن اسم دیاکو به انگلیسی Diako

نظرسنجی اسم دیاکو

اسم دیاکو قشنگه؟

نظر شما درباره اسم دیاکو چیست؟ آیا این نام را می پسندید؟ در قسمت نظرات دیدگاه خود را درباره این اسم زیبا بنویسید.

4.7/5 - (56 امتیاز)

107 نظر برای “معنی اسم دیاکو”

 1. عزیز دیاکو یک اسم کردی است و من ۲۰ سال پیش یک دوست دانشجوی کرد داشتم اسمش دیاکو بود، بعنوان یک فارس نمی‌دونستم اصلا دیاکو چیه!
  بهتره صادق باشیم و دزدی نکنیم!

  22
  12
  1. دیاکو اسم ایرانی هست و کرد ها بسیار از کلمات اصیل رو بهتر پاس داشتن.
   دزد پدرته. کرد یعنی ایرانی. بدبخت احمق تفرقه ننداز

   31
   11
   1. تفرقه انداز تویی چطور وقتی اسم فارسی باشه مشکلی با واژه فارسی ندارید اما اسم کورد میاد تن و بدنتون میلرزه و میگید نه این ایرانیه بعد ایران رو ترجمه میکنید سرزمین پارس و در نهایت میگید این اسم فارسی است ، من واقعا درک نمیکنم پانفارس ها چرا انقد پخیل اند من به شخصه با موفقیت فارس و پشتون آذری و تاجیک هیچ مشکلی ندارم و همشون رو هم تبار میبینم اما امان از پارس های سگ

    0
    4
  2. سسشر نگو مومن دزدی چیه شاسکول؟ شما هم فارسی حرف می زنید ما بگیم شما دزدی؟ یا اسم فارسی انتخاب کنی باید بگیم دزد؟ عرب پرست هستی یا آخوند که تو ذهنت دزدیه؟

   3
   3
  3. دیاکو، دا- اوکو DAUKU : از نامهای رایج در بین ترکان ماد قید شده به سال ۷۱۵ قبل از میلاد.جاعلین، در صددند که برای این نام، ریشه و معنای کردی و پارسی بتراشند و جعل کنند.در واقع، این نام به فور از ترکیب واژهء ترکی سومری «دا» یعنی «به کمک او(خدا)» و واژهء سومری «اوکو» به معنی فرزند، اولاد و وارث ساخته شده است.

   3
   4
 2. این همه جعل، خوب حتی معنی این در کٌردی هست، تا ۱۰ سال پیش اصلا نمی‌دنستید دیاکو کی هست، حتی قبر صد سال تو کردستان این اسم روش هست، کمی خجالت بکشید از این همه جعل و دزدی!

  13
  4
  1. دیاکو اسم ایرانی هست. اگر ایرانی نیستی پس غلط کردی در ایران زندگی می کنی و دزد پدرت و مادرت هستن و خدا شفات بده عمله ی عرب پرست.

   9
   9
  1. دیاکو، دا- اوکو DAUKU : از نامهای رایج در بین ترکان ماد قید شده به سال ۷۱۵ قبل از میلاد.جاعلین، در صددند که برای این نام، ریشه و معنای کردی و پارسی بتراشند و جعل کنند.در واقع، این نام به فور از ترکیب واژهء ترکی سومری «دا» یعنی «به کمک او(خدا)» و واژهء سومری «اوکو» به معنی فرزند، اولاد و وارث ساخته شده است و انتساب این نام به نام مجعول دهیوک بسیار خنده دار است

   1
   2
  2. دیاکو و مادها ترکان آذربایجان بودند و به کردهای مهاجر هندی تازه وارد پشت کوه نشین چه ربطی دارن؟

   1
   1
 3. اسمی دياكو واقعا زیباست و بی نظیر
  مهم اینه که اسم قشنگیه

  12
  0
  1. خواهر زادهای دوقلوی گلم یک ماه پیش دنیا اومدن واسمشون رو دیاکو و دیس گذاشتیم .ضمن اینکه هردو اسم کوردی هستن

   7
   3
  2. دیاکو یکی از زیباترین اسم های پسرانه است وکوردی اسم پسر منم دیاکو نام دارد

   9
   0
 4. فقط اونکه میگه مادها کرد بودن/ شروع تاریخ کرد قرن ۴قبل از میلاده،مادها از قرن ۶قبل میلاد بودن ینی قبل به وجود امد کرد/مادها آریایی تبار بودن و اسم دیاکو آریاییه و اینکه اگه کرد بود نامهای بعدی پادشاه مادها چیه؟ایناس دیاکو، فرورتیش، هووخشتره و ایشتوویگو/کجاش کردیه؟ و اما همدان که پایتخت مادهاس چرا فارس تبارن و بعد ترک،قشر کرد خیلی کم داره و اگه باشه مهاجرن بسمت همدان آمده اند.تاریخ بدانید و سخن بگویید که تن جدمان در گور ترکید ازخنده

  13
  6
  1. با سلام درزمان حکومت مادها ترکی در کار نبوده ترکها در اصل از فایل صحراگرد مغول هستند که بعد از حمله چنگیز در تاریخ ایران پیداشدن ساردولیدی یا ترکیه کنونی هم ترک نبودن

   2
   0
 5. نزدیک ترین زبان زنده در این سرزمین به زبان رایج در لوح های عهد هخامنشی زبان کردی و بعد لری است. بیشترین مشترکات رو با زبان متداول آن دوران دارا هستن. دیاکو در زمان باستان به کدخدا اطلاق می شده و معنی کدخدا رو می داده….
  پادشاه دیاکو در واقع کدخدای بزرگ و دادگری بوده که به خواست مردم به حکومت و قدرت منطقه ای میرسه و حاضر نمیشه جز کد خدا صفت دیگری داشته باشه ایشون اولین شاه ماد ها هم نیستن ایشون جزء حکومت های محلی به حساب می آیند. سکه های طلای با نقش نام دیاکو و تصویر این حاکم عادل اکنون در موزه سکه ایران در خیابان جمهوری موجود است.
  دور از انتظار نیست این نام در زبان کردی امروزی معنای دیگری داشته باشه….
  درود به ادب و احترام

  6
  1
  1. هخامنشیان که یهودها برای مقابله با بابلی ها هاخام خاخام ها رو پشت بابلی ها درست کردن کورش هم شد ….. برو تارخ درست بخون نه جفنگیات مربوط کلونی انگلغو روس رو ، کردها و پارسها رو از هند آوردن کوچوندن …… چطور تا صد و بیست سال پیش اسم کورش وجود ندارد یا کسی منشور رو ندیده از نزدیک که اجازه تحقیقات داشته باشد و ……

   1
   2
   1. ایران جای مادها وپارس ها و پارت ها بوده. که مادها کوردها ولرها واک ها هستن. پارس هاهم که فارس و پارت هم عرب ها. ترک اصلا وجود نداشت بعداز حمله مغول ها وروس ها ترک ها وارد ایران شدن ومغول ها۱۰۰سال به ایران حکومت کردن وطبیعتا اسم بسیاری ازشهرها و روستا هارو ترکی مغولی کردن. بیشتر آثار تاریخی دوران مغول توی شهرهای ترک نشین هست و اینم نشان دهنده ی مغول بودن وروس بودن ترک هاست. عجیبه همش دنبال جعل تاریخ هستن. ۸۰۰ساله وارد ایران شدین وماهم قبولتون کردیم. لطفا بشینید سرجاتون. باتوهین به اقوام اصیل ایرانی فقط خودتون سبک تر میشید وبس

    4
    0
   2. مشخصه مغول هستی. چون مغول ها همه رومهاجر میدونن. احمق ها

    1
    2
 6. دیاکو، دا- اوکو DAUKU : از نامهای رایج در بین ترکان ماد قید شده به سال ۷۱۵ قبل از میلاد. برخی محققین و جاعلین، این نام را دارای ریشهء پارسی و کردی میدانند در حالیکه سخت در اشتباهند و این نام به فور از ترکیب واژهء ترکی سومری «دا» یعنی «به کمک او(خدا)» و واژهء سومری «اوکو» به معنی فرزند، اولاد و وارث ساخته شده است.

  0
  1
 7. دیاکو، دا- اوکو DAUKU :
  دیاکو نام بنیان گذار و اولین پادشاه سلسله ترک ماد در آذربایجان می باشد.جعلیات ویکیپدیا فارسی مبنی بر اینکه نام دیاکو از واژه ایرانی “دهیوک” گرفته شده جعلی و دروغ و فاقد سابقه تاریخی می باشد و در هیچ کتاب تاریخی معتبر، کلمه ای بنام “دهیوک” را نمیتوان پیدا کرد

  0
  0
 8. دیاکو، دا- اوکو DAUKU : دارای ریشه ترکی و از نامهای رایج در بین ترکان ماد قید شده به سال ۷۱۵ قبل از میلاد.جاعلین، در صددند که برای این نام، ریشه و معنای کردی و پارسی بتراشند و جعل کنند.در واقع، این نام به فور از ترکیب واژهء ترکی سومری «دا» یعنی «به کمک او(خدا)» و واژهء سومری «اوکو» به معنی فرزند، اولاد و وارث ساخته شده است.دیاکو نام بنیان گذار و اولین پادشاه سلسله ترک ماد در آذربایجان می باشد.جعلیات ویکیپدیا فارسی، مبنی بر اینکه نام دیاکو از واژه ایرانی “دهیوک” گرفته شده یا به معنی سرزمین است، جعلی و دروغ و فاقد سابقه تاریخی می باشد و در هیچ کتاب تاریخی معتبر، کلمه ای بنام “دهیوک” را نمیتوان پیدا کرد

  0
  1
 9. “نام کرد در قرن‌های میانه (کم و بیش از قرن پنجم میلادی تا شانزدهم میلادی) نامی بود که بر همه‌ رمه‌گران و کوچ‌گران ایرانی نامگزاری می‌شد.”چندین بار حتی “کردهای عرب” در منابع نامبرده شدند که بمعنی عربهای چوپان می باشند.در کارنامه‌ اردشیر بابکان هم کردان به معنی شبانان آمده است، نه نام و نژاد یا قبیله.در گویش طبری امروز نیز کلمه‌ کرد به معنی چوپان و شبان است. (واژه نامه طبری، صادق کیا، ص ۱۶۶)
  در بسیاری از منابع تاریخی که به زبان عربی در قرنهای نخستین اسلام تألیف یافته، این کلمه را معادل کلمه « شبان » و « چوپان » بکار برده اند.واژهٔ کرد در دوران تاریخی پس از حمله اعراب به ایران به معنای رمه گردانان و کوچ‌نشینان فلات ایران بزرگ به كار رفته است و هرگز معنی زبانی خاص یا قوم خاص یا فرهنگی خاص را نمی‌دهد. چنانکه امروز هم این واژه هنوز معنی زبانی خاص یا گروهی خاص را نمی‌دهد.
  اگر به حدود دوران گسترش امپراتوری اعراب نگاه کنیم، خواهیم یافت که عنوان کرد با رمه‌گر و کوچ‌گر دارای یک معنی است
  واژه‌ی “کرد” در متون پارسی تنها به معنی چادرنشینان و رمه‌گران بوده است و زبان یا قوم خاصی را منظور نبوده است، بلکه یک نوع شیوه‌ زندگی بوده است.کرد صفتی عامیانه در تاریخ بوده و بار معنایی قومی اتنیکی نداشته است.کردها قوم نیستند.استفاده و برداشت کردها از کلمه کرد به مفهوم قومی اتنیکی باعث شده این نادانان، تصور حضوری چندین هزار ساله در منطقه و ادعای تمدن ماد را بکنند.چون عقل نیست جان در عذاب است

  0
  0

دیدگاه شما چیست؟ در کادر زیر بنویسید:

❤️دیدگاه شما تا دقایقی بعد از ارسال روی وبسایت قرار می گیرد.