Diako name meaning

معنی اسم دیاکو

دیاکو

معنی، ریشه و فراوانی اسم دیاکو

اسم دیاکو اسم ایرانی اصیل پسرانه با فراوانی نسبی کم است. نامی که خیلی از کردزبانان عزیزمان نیز آن را اسم کردی می دانند. دیاکو را می توان از قدیمی ترین نام های ایران و چه بسا دنیا دانست. اسم اولین پادشاه در ایران (سرزمین پارس) در زمان ماد ها در ایران (از نخستین تمدن ها بر روی کره زمین). بد نیست بدانید که یونانی ها به ماد ها، مدیا می گفتند. همانطور که در قسمت اسم دختر ایرانی با م هم اشاره شد، مدیا از اسامی دخترانه است.

دیاکو
اسم دیاکو

همه چیز درباره اسم دیاکو

در ادامه بررسی کامل اسم دیاکو، یعنی معنی، ریشه، فراوانی و تعداد اسم در ثبت احوال ایران، اسمنوشته دیاکو (عکسنوشته) برای پروفایل و … را خواهید دید:

معنی دیاکو

معنی نام دیاکو چیست؟ Diako name meaning

دياكو برگرفته از واژهٔ ایرانی Dahyu-ka به معنی سرزمین است. خیلی ها (بخصوص کردزبانان عزیز) نیز اسم دیاکو را ترکیب دو واژه “دیا” + “آکو” می دانند. بر اساس این تعبیر آکو به تنهایی خودش اسم پسر کردی است و به معنی قله کوه، مکان بلند، انسان با عظمت و مقتدر است. هم چنین دیا به معنی نور چشم. پس دیاکو را می توان انسان بلند مرتبه و محبوب معنی کرد. (بی اختیار به یاد مرحوم جهان پهلوان، تختی گرامی افتادم. کسی که دارای ویژگی بلندمرتبه، قدرتمند و محبوب که نور چشم مردمان بوده است. یادش گرامی باد.)

Diako name
معنی ریشه فراوانی اسم دیاکو Diako

ریشه اسم دیاکو

تاریخچه اسم دیاکو

دياكو نام بنیان‌گذار و نخستین شاه حکومت ماد بوده است. نخستین کار دیاکو پس از به پادشاهی رسیدن، گماشتن نگهبانانی برای خود و نیز ساخت پایتخت بود. شهری که دیاکو برای این منظور برگزید در زبان فارسی باستان هگمتانه و به زبان یونانی اکباتان خوانده می‌شد که در واقع همدان امروزی است. از نظر شهرسازی و تمدن شناسی این شهر از نخستین شهرهای دنیا است. مشهور است که دیاکو در عدالت بسیار دقیق بوده است.

نام همسر دیاکو

خیلی از دوستان نام همسر دیاکو را پرسیدند که متاسفانه منبع موثقی در این باره وجود ندارد و اسم همسر و زن دیاکو مشخص نیست که چه بوده.

اسم دیاکو در ثبت احوال ایران

دیاکو در ثبت احوال ایران برای فرزند پسر قابل ثبت است و اسم پسرانه مورد تایید ثبت احوال است.

معنی دیاکو در ثبت احوال

دیاکو در ثبت احوال این چنین معنی شده است: دیاکو = دیا اكو، پسر فرورتیش، نخستین شاه ایران (حدود ۷۴۰-۷۰۸ پیش از میلاد مسیح) از سلسله‌ ماد که شهر همدان را به پایتختی برگزید.

فراوانی اسم دیاکو در ایران

تعداد اسم دیاکو در ثبت احوال ایران ۴۶۴۰ نفر طبق آمار ثبت احوال تا ابتدای ماه اخیر است. البته این رقم از سال ۹۶ به روز نشده است. اما همانطور که گفتیم دياكو از نام های پسرانه با فراوانی نسبتا کم است.

اسم دیاکو به انگلیسی

طراحی عکس نوشته (اسمنوشته) نام دیاکو به انگلیسی و نوشتن اسم دیاکو به انگلیسی:

Diako English
نوشتن اسم دیاکو به انگلیسی Diako

اسم های شبیه دیاکو

اسم پسر که به دیاکو بیاد

اسامی پسرانه شبیه اسم دياكو: کایان، داریو، داریوش، دیان، دانیال و قسمت اسم پسر با د را ببینید.

اسم دختر که به دیاکو بیاد

اسم های دخترانه شبیه دياكو: دلارا، درسا، دیانا، کیانا، دایان و قسمت اسم دختر با د را ببینید.

برای دریافت متناسب ترین نام ها با موارد مد نظرتان (اسم پدر و مادر، نام خانوادگی، اسم فرزند اول یا …) قسمت مشاوره اسم را ببینید.

نظرسنجی اسم دیاکو

اسم دیاکو قشنگه؟

نظر شما درباره اسم دیاکو چیست؟ آیا این نام را می پسندید؟ در قسمت نظرات دیدگاه خود را درباره این اسم زیبا بنویسید.

4.7/5 - (15 امتیاز)

13 نظر برای “معنی اسم دیاکو”

 1. دیاکو یه اسم پسرانه هستش و این ایم فقط و فقط کوردی هستش ، چرا تاربخ کوردها رو تحربف میکنینن ؟ چون به نفع تون نیست ، دیاکو ، چیاکو ابن ایم ها کوردی هیتن بسه دورغ ، دیاکو به معنی درون کوه ، مادر کوه ، کو یعنی کوه همینطور که ما کردها میگیم کویستان یعنی کوهستان . دیاکو از تلفظش هم کاملا مشخثه کوردیه ، کسایی میگن جون کوردها این اسم رو میذارن دلیل نمیشه کوردی باشه ، این یه دلیلش هست ، دلیل اصلی اون اینه که این اسم و تلفظش کاملا کوردیه ، ریشه اونم کوردیه ، کوریه ، کوردی . بفهمین
  کسی حق نداره هر جیزی که مربوط به کوردهاست رو تحریف کنه .

  1. کلا آدم و حوا هم کورد بودن ما هم داریم کوردی حرف می زنیم. کل دنیا کورد هستند. خیالتان راحت.
   مرد حسابی قوم مادها هم لابد قبلش کورد بودن
   سرزمین پرشیا هم کوردیا بوده لابد
   چقدر عقده ای هستی
   اوکی دیاکو پادشاه کوردستان بوده و ایران هم در واقع کوردستان هست
   ببینم چه گلی به سر خودتون می زنید

  2. دادش منم کورد ام ولی شما برای یه اسم خیلیییی دیگه داغ کردی.خب مشخصا دیاکو اسم کوردیه.و از اولین پادشاه ماد که یه سلسله اریایی اصیل و کورد هستش میاد خیلی هم این موضوع واضحه.دیگه دعوا نداره.چرا بی جنبه بازی در میاری برادر من؟تعصب خوبه ولی دیگه تعصب شما بیش از حده.اینکه به ما کورد ها ظلم میشه هیچ حرفی توش نیست ولی دیگه قرار نیست نسبت به عالم و ادم متنفر باشی.تنفر ات رو برای اون چیزی که به مردم ظلم میکنه و همه میشناسنش نگه دار،

  1. جوک نفرمایید. دیاکو نام اولین شاه ایران بوده.

 2. صحبت در مورد گذشته واقعا ضرورتی نداره ولی بایکوت کردن قوم ماد که همینطور نویسنده به اشتباه نوشته پادشاه ماد در سرزمین ماد این یک تحریف تاریخی هست مادها (کرد ها) و پارس ها(لر ها)در واقع عمو زاده های هستن از نژاد آریا.اما فارس ها از نژاد و هم خانواده افعان و تاجیک از آسیای میانه هستن.نام دیاکو یک اسم کردی هست و هیچ ریشه و عبارت فارسی در آن موجود نیست.بازهم تاکید میکنم فقط در بحث حقیقت ماجرا عرض کردم وگرنه قصد ناراحتی هیچ یک از اقوام عزیز ایران را نداشتم

  1. خیلی بی سوادی واقعا
   انقدر تعصب؟؟؟؟ کورد کورد… خیلی خودتون رو از ایرانی و فارسی جدا میدونید جدا بشید خب
   بدبخت یکم تاریخ بخون. پرشیا از ترکیه بوده تا هند
   بعد میگی کورد = مادها؟
   خدا شفات بده
   تمام دنیا میگن persia روی نقشه های قدیمی هم حک شده پرشیا
   بعد میگی کورد؟
   لابد خط میخی هم کوردی بوده یا زبان اوستایی هم کوردی بوده
   التماس تفکر بی تعصب

  2. اسم چیاکو . زانکو . زمانکو. ءاکو همش اسم کردیه دهش چرا میخاید تاریخ و تحریف کنید

  3. کوردها کم مونده بگن آدم و حوا هم کورد بودن و چینی ها هم کورد هستند

 3. باسلام واحترام خدمت همه دوستان ضمن اینکه احترام هر مورد تاریخی که مطرح می شود منبع معتبری هم داشته باشد برای مطالعه بیشتر بهتره خدانگهدار

 4. با سلام خدمت همه هم میهنان عزیز چه فرقی میکنه دیاکو اسم کردی باشه یا غیره مهم اینه دیاکو اولین پادشاه ایران بوده از هرقومی میخواد باشه عدالت خواه بود و راه راستین رو میرفت منم یه بختیاریم اسم پسرمم گذاشتم دیاکو چون از این اسم خوشم میاد مهمم نیست برام حرف بقیع

دیدگاه شما چیست؟ در کادر زیر بنویسید:

❤️دیدگاه شما تا دقایقی بعد از ارسال روی وبسایت قرار می گیرد.