دایان

معنی اسم دایان

دایان Diane

Diane's name
اسم دایانDiane’s name meaning

اسم دایان از جمله نام های با فراوانی کم، خوش آوا، با تلفظ روان است. اسمی که طبق آخرین نظرات همراهان پیج اینستاگرام NameFarsi اسمی مشترک بین دختر و پسر است و ثبت احوال برای هر دو جنسیت آن را ثبت می نماید.

اسم دایان اسم دختر یا پسر؟

دایان از جلمه نام هایی است که بارها در اینستاگرام، تلگرام و فیسبوک نام فارسی از ما پرسیده شد که دایان اسم دختر است یا اسم پسر؟ خیلی ها با این استدلال که دایانا اسم دختر است و خیلی از نام های پسرانه با اضافه شدن الف تانیث اسم دخترانه می شوند اظهار دارند که دایان اسم پسر است. اما بر اساس منابع دیگر، ثبت احوال و معنی اسم دایان، به نظر می رسد این اسم برای دختر مناسب تر باشد. در هر صورت در ادامه بررسی دقیق معنی و ریشه اسم دایان را بخوانید:

معنی اسم دایان Diane’s name meaning

در منابع اسم دایان سرافرازی (ترکی)، دایه و ماما (کردی) معنی شده است. لازم به ذکر است که دايان در ترکی به معنی تکیه بده، بایست و صبر کن نیز معنی می دهد. که البته این معانی بعنوان معنی اسم بجا به نظر نمی آید. اگر دایان را هم ریشه با اسم دایانا بدانیم معنی زیبا، گرانمایه مانند زر سرخ نیز برای این اسم قابل تعبیر است.

ریشه اسم دایان

همانطور که گفتیم، دایان را می توان اسمی کردی، ترکی، فارسی و حتی یک اسم بین المللی دانست. اسم دایان در خارج از ایران نیز برای نامگذاری استفاده می شود. برای مثال دایان کیتون، دایان کروگر نام بازیگران زن بازیگر اهل آمریکا و آلمان هستند. نگارش دایان در لاتین به صورت Diane درست است. اما اگر این اسم را صرفا یک اسم ایرانی بدانیم نوشتار Dayan و Daian نیز برای این اسم درست است.

اسم دایان در ثبت احوال ایران

دایان در ثبت احوال ایران اسم دختر ذکر شده است. اما بر اساس آخرین تعاملات ما با همراهان اینستاگرام نام‌فارسی و مهم تر از آن استعلامی که از سازمان ثبت احوال کشور داشتیم، این اسم برای هر دو جنسیت پسر و دختر ثبت می شود. پس می توان دایان را از اسم های مشترک بین دختر و پسر دانست.

فراوانی اسم دایان

تعداد اسم دایان در ایران ۳۹۷ نفر است. (طبق آمار ثبت احوال ایران در خرداد ۱۳۹۹). که البته متاسفانه آمار قابل اتکایی نیست. فراوانی اسم ها طبق آمار ثبت احوال حدود سه سال است که به روز نشده است. اما در هر صورت دایان از نام های با فراوانی کم و به اصطلاح اسم جدید محسوب می شود.

معنی اسم دایان در ثبت احوال

دایان را ثبت احوال این چنین معنی کرده است: (كردی) ماما، دایه.

اسم های مشابه دایان

اسم پسر شبیه دایان

اسم های آدرین، رادان، رایان، شایان، رادین و کایان از اسامی مشابه دایان هستند. قسمت اسم پسر با د را نیز ببینید.

اسم دختر شبیه دایان

اسم های دایانا، دنیا، دینا، دیانا و آدرینا از اسامی دخترانه مشابه دایان هستند. قسمت اسم دختر با د را نیز ببینید.

عکس اسم دایان

عکس نوشته اسم دایان

Diane name
عکس نوشته اسم دایان

جمع بندی اسم دایان

اسم دایان نامی با فراوانی کم، اسم دو هجایی خوش آوا با معنی زیباست. لازم به ذکر است که این اسم را نباید با نام دیان اشتباه گرفت. پیشنهاد نام‌فارسی این است که این اسم برای پسر انتخاب نشود چرا که این نام در خارج از ایران برای فرزند دختر انتخاب می شود.

5/5 - (5 امتیاز)

2 نظر برای “معنی اسم دایان”

  1. معنی و ریشه اسم رو عالی توضیح دادید اما کاش فقط پسرانه بود
    دوستان به نظرتون برای دختر قشنگ تره با پسر؟

دیدگاه شما چیست؟ در کادر زیر بنویسید:

❤️دیدگاه شما تا دقایقی بعد از ارسال روی وبسایت قرار می گیرد.