اسم گرشاسب

اسم گرشاسب

گرشاسب

معنی، ریشه و فراوانی تعداد اسم گرشاسب در ثبت احوال ایران

همه چیز درباره اسم گرشاسب

گرشاسب از جمله اسم های پسرانه شاهنامه است، نام جد رستم و همچنین نام آخرین پادشاه پیشدادیان (نخستین سلسلهٔ پادشاهان در شاهنامه و اساطیر ایرانیان) بوده است. برخی معتقدند که اسم گرشا صورت مخفف این نام هست که در منبع موثقی این چنین نیامده است. اگر گرشا معادل گرشاه (گلشاه) باشد معادل نام کیومرث هست و نه گرشاسب.

معنی اسم گرشاسب

Garshasb name meaning

گرشاسب بر اساس لغت نامه دهخدا معادل گوشاسب ذکر شده است. زمانی که به معنی گوشاسب در این فرهنگ لغت مراجعه می کنیم، معنی زیر را می بینیم:

گوشاسب: (اِ) به معنی خواب دیدن باشد که عربان رؤیا گویند. (برهان) (شعوری ج ۲ ص ۳۱۵). خواب دیدن. (لغت فرس). بوشاسپ. کوشاسب. (برهان): شنیدم که خسرو به گوشاسپ دید چنان کآتشی شد به دورش پدید.

اما در برخی منابع دیگر همچون سازمان ثبت احوال، گرشاسب معنی شده: دارنده اسب لاغر.

ریشه اسم گرشاسب

ریشه گرشاسب فارسی است. اما زمانی که این نام را دقیق تر بررسی می کنیم، ریشه اوستایی برای این نام ریشه دقیق تری خواهد بود. ادامه را ببینید.

تاریخچه اسم گرشاسب

یکی از اصیل ترین نام های ایرانی است که ریشه در تاریخ ایران زمین دارد. نام جد رستم اسطوره ادبیات و فرهنگ ایرانی و آخرین پادشاه پیشدادیان بوده است. حکیم اسدی طوسی فتوحات او را منظوم نموده و به گرشاسب نامه موسوم است. “اما بنا کردن سیستان به دست گرشاسب بن اثرت بن شهربن کورنگ بن بیداسب بن توربن جمشیدالملک…” (تاریخ سیستان ص ۲).

نام گرشاسب جهان پهلوان در اوستا (کتاب مقدس ایرانیان باستان) بارها یاد شده و او در کتاب مقدس مزدیسنا به منزلهٔ رستم در شاهنامه یا هرقل یونانیان است. پس شاید بر این اساس بهتر باشد بگوییم که گرشاسب ریشه اوستایی دارد و یک اسم اوستایی پسرانه است.

گرشاسپ نامه

منظومه‌ای حماسی است سرودهٔ اسدی طوسی در سدهٔ پنجم هجری قمری است. گرشاسپ نامه، به دلاوری‌های گرشاسپ، پهلوان سیستانی (نیای بزرگ رستم) می‌پردازد که نامش با پهلوان ایران باستان گرشاسب پسر تریتا از تبار سام یکی است، گرچه جدا از یکسان بودن این نام و اینکه اسدی وی را اژدهاکش شناسانده‌است همانندی دیگری میان اثر اسدی و دیگر نوشته‌های اوستایی و پهلوی پیدا نمی‌شود.

معنی اسم گرشاسب
معنی و ریشه اسم گرشاسب

اسم گرشاسب در ثبت احوال ایران

معنی اسم گرشاسب در ثبت احوال ایران

گرشاسب = کرشاسپ و گرشاشپ ۱- به معنی دارنده‌ی اسب لاغر؛ ۲- اَعلام ۱) (در شاهنامه) از پهلوانان ایرانی سپاه منوچهر در جنگ با سلم و تور و خزانه دار منوچهر. گرشاسبنامه سرگذشت اوست. ۲) آخرین شاه از سلسله‌ی پیشدادیان و پسر زو که نه سال پادشاهی کرد.

فراوانی اسم گرشاسب در ثبت احوال ایران

تعداد اسم گرشاسب ۳۹۱ نفر در ثبت احوال آمده است. این آمار از سال ۹۶ به روز نشده است، اما گرشاسب از نام های با فراوانی کم در ایران است.

اسم گرشاسب در لغت نامه دهخدا

 1. [ گِ ] (اِ) احتلام. (ناظم الاطباء). و آن مصحف گوشاسب (بوشاسپ) است. رجوع به گوشاسب و گوشاسپ و بوشاسب و بوشاسپ شود.
 2. گرشاسب [ گَ ] (اِخ) نام یکی از اجداد رستم زال است و او پسر اترد باشد که از نبائر جمشید است. (جهانگیری) (برهان). معاصر فریدون بود. ترکستان و خطا را مسخر کرده.
 3. گرشاسب [ گَ ] (اِخ) گرشاسپ نام زو پسر طهماسب است. او در حیات پدر در جنگ اسفندیار کشته شد. (جهانگیری) (برهان). نام پسر زوبن طهماسب که بدست افراسیاب کشته شد. صاحب تاریخ پارسی نوشته که مادر او نبیرهٔ بن یامین بن یعقوب بوده است.
 4. [ گَ ] (اِخ) آخرین پادشاه پیشدادیان است. (نخبةالدهر دمشقی) (مفاتیح). در شاهنامه نام برده شده و او پسر زو (زاب) و دهمین پادشاه پیشدادی بوده و نه سال پادشاهی کرد.

اسامی مشابه گرشاسب

اسم های دختر  و پسر که به گرشاسب بیاد

گرشا، لهراسب، راستین، مهراس، طهماسب، گشتاسب، سهراب و آرشا از اسم های پسرانه متناسب با نام گرشاسب هستند. اسم های گیلدا، گلایل، گیسو، رستا، آرشیدا و گلاره نیز از اسامی دخترانه مشابه با نام گرشاسب هستند.

اسم گرشاسب به انگلیسی

طراحی اسم گرشاسب عکس گرشاسب

نوشتن اسم گرشاسب (عکسنوشته و اسمنوشته نام گرشاسب به انگلیسی) برای پروفایل با فونت زیبا.

Garshasb
اسم گرشاسب به انگلیسی

نظرسنجی اسم گرشاسب

اسم گرشاسب قشنگه؟

نظر شما درباره اسم گرشاسب چیست؟ آیا این نام را می پسندید؟ در قسمت نظرات دیدگاه خود را درباره این اسم زیبا بنویسید.

منابع

 1. لغت نامه دهخدا: گوشاسب.
 2. وبلاگ نام فارسی، نوشته دکتر نیکزاد، مقاله ۸۸
 3. ویکی پدیا: پیشدادیان.
 4. لغت نامه دهخدا: گرشاسب.
 5. ویکی پدیا: گرشاسب نامه.
5/5 - (16 امتیاز)

یک نظر برای “اسم گرشاسب”

 1. من بهترین حالت را دارم که نامم گرشاسب است
  از مرحوم پدر بسیار سپاسگزارم که این نام را برایم انتخاب کرده.دوستتان دارم

  1
  0

دیدگاه شما چیست؟ در کادر زیر بنویسید:

❤️دیدگاه شما تا دقایقی بعد از ارسال روی وبسایت قرار می گیرد.