معنی اسم هانی

هانی

معنی، ریشه و فراوانی تعداد اسم هانی در ثبت احوال ایران

معنی اسم هانی  Hani name meaning

هانی یعنی: مرد دلسوز و مهربان. مسرور و شادمان. همچنین هاني نام چند تن از مشاهیر عرب. شاید برخی تصور کنند که اسم هانی به لحاظ شباهت با واژه Honey یک اسم دخترانه است. اما اینطور نیست و هانی یک اسم پسرانه می باشد. اغلب اسم هانیه یا حانیه نیز در ایران، به صورت هانی صدا زده می شوند و این مورد نیز نباید با اسم هانی اشتباه شود.

ریشه اسم هانی

ریشه نام هانی عربی است.

در ادامه: نظر در مورد اسم هانی. معنی اسم هانیتا. معنی اسم هانا و هانیا و هانیه. معنی اسم هانی در لغت نامه دهخدا. معني اسم هاني. معنی هانی به کردی.

اسم هانی در ثبت احوال ایران

هانی از اسم های مورد تایید ثبت احوال برای نامگذاری فرزند پسر است.

فراوانی هانی در ثبت احوال

تعداد اسم هانی در ثبت احوال ۱۰.۰۴۲ نفر است (بر اساس آمار ثبت احوال تا ابتدای ماه جاری). البته این آمار از سال ۱۳۹۶ بروز نشده است اما هانی از جمله اسم هایی بوده است که در این سال ها رشد چندانی در فراوانی آن رخ نداده است و از نام های خاص و با فراوانی کم پسرانه در ایران است.

معنی هانی در ثبت احوال

هانی = (عربی) مسرور. میسر. نام چند تن از مشاهیر عرب. نام یكی از یاران امام حسین (ع) در شهر كوفه. باید اضافه کنیم که مشاهیر یعنی افراد مشهور و معروف و در واقع به معنی بزرگان و ناموران است.

معنی اسم هانی در لغت نامه دهخدا

هانی: نوکر، خادم. به همین دلیل برخی معتقدند که اسم هانیه نیز معنی زن خدمتکار دارد که به نظر کمی عجیب می رسد (این معنی بر اساس وبسایتی است که ادعا دارد مطالبش بر اساس لغت نامه دهخدا هست.)

اسم های مشابه هانی

معنی اسم هانیتا، هانیا، هانیه و هانا

اسم های هانا، هانیتا، هانیه و هانیا از اسم های خیلی شبیه نام هانی هستد و به نوعی می توان به غیر از هانا بقیه را هم ریشه با “هانی” دانست. هانیتا یعنی مثل هانی، هانیا معادل هانیه است که به معنی مسرور و شادمان و همچنین مهربان و دلسوز هستند. هانیه = هانی + ه و هانیا = هانی + ا. معنی اسم هانا را هم ببینید. هانیتا را می توان نامی ایرانی دانست از این جهت که در زبان عربی کاربرد ندارد. شناخت اسم هانیتا از نظر واژه، نامی عربی – فارسی است. اما این اسم چون در ایران (و البته در هند) کاربرد دارد و نه در کشورهای عرب زبان، نمی توان گفت اسم عربی است. هانا هم ریشه کردی، لری و بین المللی دارد.

اسم دختر که به هانی بیاد

نام های دخترانه هوروش و حنا، ریحانه، هانیا، حنانه از جمله اسم های دخترانه متناسب با هانی هستند.

اسم پسر که به هانی بیاد

نام های پسرانه مانی، هومن و هوتن از جمله اسم های پسرانه متناسب با نام هانی می باشند.

اگر به دنبال متناسب ترین نام ها با معیار های مد نظر خود هستید، قسمت مشاوره اسم را ببینید.

نظر درباره اسم هانی

نظر شما درباره اسم هانی چیست؟ آیا این نام را برای فرزند می پسندید؟ قسمتی از نظرات را نیز می توانید در اینستاگرام نام فارسی  بخوانید.

4 نظر برای “معنی اسم هانی”

  1. بنده اسمم هانی هست و اگر اسمم هانی نبود قطعا این اسمو واس پسرم میزاشتم خیلی دوسش دارم

  2. هانیل( با تلفظ Haniel) اسم خیلی زیبایی برای دختر هست که به اسم هانی شبیهه

  3. پسر من ۲۰ روزشه و من اسم هانی رو براش انتخاب کردم بنظرم قشنگ و خاصه

  4. سلام
    من هم اسمم هانی هست . ولی متاسفانه اکثر اداره جات که نیاز به معرفی دارم و نام خود را میگم باعث تعجبشان میشه . فکر میکنن هانی نام دخترانه هست . از این نظر ناراحت هستم .

دیدگاه شما چیست؟ در کادر زیر بنویسید:

❤️دیدگاه شما تا دقایقی بعد از ارسال روی وبسایت قرار می گیرد.