نام فارسی سیارات

اسم های فارسی در منظومه شمسی

اسم ایرانی سیاره ها

نام های ایرانی در منظومه شمسی

سیارات دختر!

در مجموعه اسامی سیارات و کرات منظومه شمسی، اسم های زهره، ونوس، ناهید و البته ستاره اسم دختر هستند. اسم های دخترانه زیادی هم هستند که از ماه ساخته می شوند. با پسوند ماه مثل پریماه، یا با پیشوند ماه مثل ماهگل  و یا با پیشوند “مه” مثل خیلی از اسم ها: مهسا، مهشید و غیره.

ناهید و زهره و ونوس همگی شکل های مختلف نام یک سیاره هستند Venus. ناهید واژه فارسی و زهره معادل عربی آن است. ونوس نیز واژه ای لاتین است.

سیارات پسر!

اسم های شهاب، بهرام، کیوان، هرمز، اریس و فیروز نیز اسم پسر هستند. بهرام، کیوان و هرمز نام سیاره های منظومه شمسی هستند. اریس نام یک سیاره کوتوله و فیروز که خارجی ها آن را به افتخار دکتر فیروز نادری ” ۵۵۱۵ Naderi” نامگذاری کرده اند اسم یک سیارک است. البته ما ایرانیان بدون شک آن را فیروز نادری می نامیم که مایه افتخار ایران و ایرانیان است.

نماد سیارات و اجرام آسمانی منظومه شمسی (خورشیدی)

Iranian names in Solar system

شناخت نماد و سمبل هر یک از سیارات جالب است. چه برای علاقمندان نجوم چه برای سایر دوستان. در شکل بالا این نمادها را مشاهده می فرمایید.

🔅 نام فارسی: مرجع نام ها 🔅

5/5 - (3 امتیاز)

یک نظر برای “اسم های فارسی در منظومه شمسی”

  1. خیلی جالب بود این اسم ها. دلیلش هم مشخص هست که اسامی ایرانی دارند، قدیمی ترین اخترشناسان یا بهتره بگیم ستاره شناسان، ایرانی بودند.

    5
    0

دیدگاه شما چیست؟ در کادر زیر بنویسید:

❤️دیدگاه شما تا دقایقی بعد از ارسال روی وبسایت قرار می گیرد.