اسم یوحنا

اسم یوحنا

یوحنا

معنی، ریشه و فراوانی تعداد اسم یوحنا در ثبت احوال ایران

همه چیز درباره اسم یوحنا

یوحنا یک اسم عبری است، عبری از زبان های باستانی بشریت و زبان فعلی یهودیان است. یوحنا یک نام چهار حرفی کوتاه پسرانه، اسمی خوش آوا با معنی زیبا که ریشه پارسی دارد.

معنی یوحنا

معنی اسم یوحنا چیست؟ John name meaning

یوحنا یعنی “لطف خدا”، “او که مورد لطف و مرحمت خدا قرار گرفته”. معنی “یهوه (خداوند) بخشنده است” نیز به صورت “Yahweh is gracious” در منابع لاتین آمده برای معنای يوحنا است.

ریشه اسم یوحنا

ریشه نام یوحنا عبری است، گرچه در برخی منابع يوحنا را لفظ یونانی یوحانان دانسته اند و آن را یونانی می دانند. در منابعی دیگر آمده است که یوحنا اصل عبرانی (عبری) کلمهٔ یحیی است. یعنی صورت عبری اسم یحیی (که خود عربی است). بد نیست بدانید یوحنا در واقع معادل اسم John، ژوانا و یوحان Johan / Johann است که اسمی مرسوم و مذهبی در غرب و نامی شناخته شده در کل دنیا است.

یوحنا که بود؟

يوحنا از حواریون و از دوازده رسول برگزیده عیسی (ع) بود. در مسیحیت، او را نویسنده انجیل یوحنا و نیز نویسندهٔ کتاب مکاشفه یوحنا می‌دانند.

تاریخ نامه یوحنا

برخی از دوستان کتاب خوان نیز با کتاب “تاریخ نامه یوحنا” آشنایی دارند و دست کم اسم این کتاب که نوشته اسقف نیکیو هست و منبع مهمی برای تاریخ پرتلاطم قرن ششم و هفتم پس از میلاد به حساب می آید را شنیده اند.

اسم یوحنا
معنی و ریشه اسم یوحنا

❤️ در ادامه بررسی کامل اسم یوحنا را خواهید دید.

اسم یوحنا در ثبت احوال ایران

اسم یوحنا اگرچه در سایت سازمان احوال نیامده است، اما بر اساس استعلام تیم نام‌فارسی از این سازمان، از اسم های پسرانه مورد تایید سازمان ثبت احوال برای نامگذاری فرزند پسر است.

فراوانی یوحنا در ثبت احوال

تعداد اسم یوحنا در ثبت احوال ایران نامشخص است. یوحنا از نام های با فراوانی خیلی خیلی کم در ایران هست و به اصطلاح عام یک اسم جدید پسر به حساب می آید.

معنی اسم یوحنا در ثبت احوال ایران

یوحنا در ثبت احوال معنی نشده است.

اسم یوحنا در لغت نامه دهخدا

 1. (اِ) لفظ یونانی یوحانان است و معنی آن انعام توفیقی خداست. (از قاموس کتاب مقدس). اصل عبرانی کلمهٔ یحیی است که نام پیغمبر معروف و اشخاص دیگر است. (از قاموس الاعلام ترکی).
 2. (اِخ) ابن بختیشوع. یکی از پزشکان نامی سریانی مقیم دربار خلفای عباسی که آثار پزشکی زبانهای دیگر را به عربی نقل کرده اند. او پزشک مخصوص چند تن از خلفای عباسی بود.
 3. (اِخ) ابن حیلان یا جیلان یا جیلانی. شاگرد یکی از حکمای ایرانی بوده است ساکن مرو. (ابن ابی اصیبعة ص ۱۳۵). ابونصر فارابی علم منطق را از او فراگرفت. وفات وی به روزگار مقتدرباللََّه عباسی بوده است.
 4. ابن زبدی. نام پدرش زبدی و نام مادرش سالومه بود. او یکی از دوازده حواری مسیح و برادر یعقوب زبدی و صاحب یکی از اناجیل اربعه است. رؤیا یا مکاشفات حضرت مسیح را می نوشت.
 5. ابن زکریا یا یوحنا المعمدان یا یحیی تعمیددهنده. وی پسر زکریا بود و حضرت عیسی را غسل تعمید داد و ظاهر شدن عیسی را از پیش خبر داد و به سال ۳۱ م. کشته شد.
 6. (اِخ) ابن ماسویه، مکنی به ابوزکریا. پزشکی فاضل و مصنفی عالم و طبیب مخصوص هارون و مأمون بود. هارون او را به ترجمهٔ کتبی که در انگوریه و سایر بلاد مفتوحهٔ روم به دست مسلمین افتاد.
 7. (اِخ) ابن یعقوب ابکاریوس. دانشمند تاریخ و مستعرب است. اصل وی ارمنی و از مردم بیروت بود. به سال ۱۳۰۶ هـ. ق. در سوق العرب لبنان درگذشت. از آثار اوست: ۱- نزهةالخواطر.
 8. (اِخ) ابن یوسف، مکنی به ابوعمر. از ناقلان و مترجمان قرون اولیهٔ هجری بود و از جملهٔ ترجمه های او کتاب «آداب الصبیان» افلاطون بود.
 9. (اِخ) بلو یسوعی. از خاورشناسان و راهبان و نویسندگان عربی فرانسه بود و در الجزایر عربی آموخت و به بیروت رفت و به نشر روزنامهٔ «البشر» دست یازید.
 10. (اِخ) یا یوحنا ذهبی فم. یکی از آباء کنیسه، بطریق قسطنطنیه. او را فصاحتی به کمال بود و امپراتریس ادکسی او را بکشت (۳۰۷-۳۴۷ م.). یادکرد و ذکران وی به بیست و هفتم ژانویه است.
 11. (اِخ) عَنْحوری. او را حُنین عنحوری نیز گویند. از مترجمان فرانسه به عربی بود. اصل و زادگاهش سوریه است ولی در عهد محمدعلی پاشا در مصر شهرت یافت.

اسم های مشابه یوحنا

اسم دختر که به یوحنا بیاد

نام های دخترانه حانا، هانا، ژوان، آنا، حنانه، هانیه و حانیه از جمله اسم های دخترانه متناسب با یوحنا هستند. قسمت اسم دختر با ی را نیز ببینید.

اسم پسر که به یوحنا بیاد

نام های پسرانه هرمان، هونام، هومن، طاها، یونا، یونس، یوسف، یحیی و احسان از جمله اسم های پسرانه متناسب با نام یوحنا هستند. قسمت اسم پسرانه را نیز ببینید.

اگر شما هم به دنبال متناسب ترین نام ها با معیار های مد نظر خود هستید، قسمت مشاوره اسم را ببینید.

اسم یوحنا به انگلیسی

طراحی اسم یوحنا عکس یوحنا

نوشتن اسم یوحنا (عکسنوشته و اسمنوشته نام یوحنا به انگلیسی) برای پروفایل با فونت زیبا.

Yuhana
اسم یوحنا به انگلیسی

نظرسنجی اسم یوحنا

اسم یوحنا قشنگه؟

نظر شما درباره اسم یوحنا چیست؟ آیا این نام را می پسندید؟ در قسمت نظرات دیدگاه خود را درباره این اسم زیبا بنویسید.

منابع

 1. وبلاگ نام فارسی، نوشته دکتر نیکزاد، مقاله ۱۵۵
 2. لغت نامه دهخدا: یوحنا.
 3. ویکیپدیا: یوحنا.
 4. ثبت احوال ایران.
5/5 - (16 امتیاز)

9 نظر برای “اسم یوحنا”

 1. اسم یوحنا و اسم زکریا هر دو قشنگ خوش اهنگ وزین و با معنی هستند

  9
  0
 2. در همین وبسایت جستجو کنید زبان عبری و فرقش رو با زبان عربی بدانید

  2
  0
 3. از اینکه معنی و پیشینه اسم خودم رو اینجا دیدم خیلی خوشحال شدم.
  سپاس از شما

  3
  0
 4. اسم پسرم یوحناست،،،، خیلی زیباست، همه وقتی می شنوند تعجب میکنند

  3
  0
 5. اسم پسرم یوحنا هست هرکس می‌شنوه هم خوشش میاد و اینکه واقعاً تعجب می‌کنند

  2
  0
 6. اسم پسربزرگ منم یوحنا هسش.. وقتی کسی میشنوه تعجب میکنن میپرسن معنیش چیه ووووخلاصه خیلی قشنگوخاصه اسم پسرکوچیکمم یاشاره

  2
  0

دیدگاه شما چیست؟ در کادر زیر بنویسید:

❤️دیدگاه شما تا دقایقی بعد از ارسال روی وبسایت قرار می گیرد.