معنی اسم کسری

کسری

معنی، ریشه و فراوانی تعداد اسم کسری در ثبت احوال ایران

معنی کسری Kasra name meaning

کسری (کسرا): نام انوشیروان پادشاه ساسانی فرزند قباد. به معنای پادشاه نیکنام (دارای آوازه نیک). کسری یا کسرا در واقع صورت عربی نام خسرو هست. یعنی واژه خسرو فارسی است و کسری شکل عربی اسم خسرو. خسرو یعنی نیکنام. گویند که پادشاهان سلسله ساسانی را با این عنوان می خواندند. (خسرو پرویز از معروف ترین شاهان با این  لقب است). خسرو و کسری نامی است که در ایران و ارمنستان بسیار به کار برده شده است و معنای آن پادشاه است.

ریشه اسم کسری

ریشه نام کسری فارسی است، شکل عربی خسرو. در واقع ریشه اصلی این نام فارسی است و نمی توان گفت چون اعراب این اسم را به صورت کسری می خوانند، آن را عربی دانست. علاوه بر این در برخی منابع آمده است که خسرو نیز در واقع ریشه پهلوی (زبان باستانی ایرانیان) دارد و این بیانگر قدمت و اصالت این نام است. در شاهنامه نیز، کیخسرو نام پسر سیاوش است. کی خسرو از نظر معنی واژه، به معنی پادشاه نیکنام است و از اسم های شاهنامه ای محسوب می شود.

در ادامه: معنی اسم کسری در ثبت احوال. اسامی مشابه کسری: اسم دختر شبیه کسری. معنی اسم محمد کسری. اسم کسری در قران. اسم کسری نی نی سایت. لوگوی اسم کسری به انگلیسی. اسم کسرا برای پروفایل.

اسم کسری در ثبت احوال ایران

فراوانی کسری در ثبت احوال

تعداد اسم کسری در ثبت احوال ۳۲۲۶۰ نفر است. که تعداد نسبتا کمی هست و می توان این نام پسرانه را در دسته اسم های با فراوانی نسبتا کم دانست. فراوانی اسم خسرو نیز ۶۲۳۵۶ نفر است.

معنی کسری در ثبت احوال

کسری = معرب از فارسی خسرو. (اَعلام) عنوان هر یک از پادشاهان ساسانی. در ادامه معنی خسرو را بخوانید:

خسرو = (معرب پهلوی) یعنی پادشاه؛ (اَعلام) شاه سلسله‌ اشکانی: [۱۱۰-۱۲۸ میلادی] که در زمان او ترایانوس (تراژان) امپراتور روم به ایران تاخت و تیسفون را گرفت، ولی با مرگ او جانشینش هادریانوس با ایران صلح کرد و غنایم جنگی را به ایران پس داد. خسرو انوشیروان: شاه ساسانی ملقب به انوشیروان عادل. خسرو پرویز: شاه سلسله‌ ساسانی [۵۹۰-۶۲۸ میلادی] پسر و جانشین هرمز چهارم. خسرو شاه: شاه سلسله‌ی غزنوی [۵۴۷-۵۵۵ قمری] که بر اثر حمله‌ی غیاث‌الدین محمّد سام از پایتخت خود غزنین به لاهور گریخت و معزالدین محمّد سام به جایش بر تخت سلطنت نشست.

اسامی مشابه کسری

اسم دختر شبیه کسری

نام های دخترانه کیانا، اسرا، کرشمه، سروین، سارینا، سارا، مرسانا و مهرسا از جمله اسم های دخترانه متناسب با کسری هستند.

اسم پسر شبیه کسری

نام های پسرانه کیارش، کارن، کاوه، آرسان و آرسین از جمله اسم های پسرانه متناسب با نام کسری هستند. قسمت اسم پسر با ک را نیز ببینید.

برای دریافت متناسب ترین نام ها با معیار های مد نظر خود، قسمت مشاوره اسم را ببینید.

نظر شما درباره اسم کسری چیست؟ آیا این نام را برای فرزند می پسندید؟

4.2/5 - (12 امتیاز)

7 نظر برای “معنی اسم کسری”

دیدگاه شما چیست؟ در کادر زیر بنویسید:

❤️دیدگاه شما تا دقایقی بعد از ارسال روی وبسایت قرار می گیرد.