اسم لاریسا

معنی اسم لاریسا

لاریسا

معنی، ریشه و فراوانی اسم لاریسا در ثبت احوال ایران

همه چیز درباره اسم لاریسا

معنی لاریسا Larissa’s name meaning

لاریسا از سری اسم های بین المللی دختر است که در زبان فارسی نیز معنی دارد. و به قول مشاور #نام_فارسی از نام های ایرانی – بین المللی است. لاریسا در زبان های مختلف معانی مختلفی دارد که در ادامه با این معانی آشنا می شویم. پس شاید بهتر باشد ابتدا به بررسی ریشه اسم لاریسا بپردازیم.

ریشه اسم لاریسا

لاريسا Larissa از اسم هایی است که هم ریشه ایرانی و هم ریشه بین المللی (معمولا یونانی و لاتین) دارد. لاريسا در فارسی به معنی ارزشمند است. از ترکیب لاری + سا. لاری نوعی سکه در ایران باستان بوده است. جالب است بدانید که واحد پول کشور گرجستان در حال حاضر لاری است که هیچ بعید نیست میراثی از آن سکه در زمان ایران باستان در فرهنگ گرجستان باشد.

همچنین لاریسا در یونانی نام شهری در یونان بوده است و معنی دژ و ارگ (قلعه) برایش آمده است. این اسم دخترانه در اروپای شرقی، کشورهایی که مذهب ارتودکس دارند مرسوم است. لاریسا در سال ۲۰۰۹ پرکاربردترین اسم در کشور رومانی بوده است (منبع: ویکیپدیا). ضمنا به خاطرم آمد دوستی در رومانی به این اسم داشتم.

بر اساس منابع انگلیسی زبان، لاریسا اگرچه یک نام اصیل یونانی است، اما در این سال ها یک نام مدرن دخترانه در کشور آمریکا محسوب می شود. مشابه خیلی از اسامی اصیل ایرانی که این روزها در ایران باز محبوب شده اند و حتی با عنوان اسم جدید خوانده می شوند.

Larissa name meaning
لاریسا Larissa

اسم لاریسا در ثبت احوال ایران

لاریسا در ثبت احوال ایران برای دختر قابل ثبت است.

معنی لاریسا در ثبت احوال

لاری = نوعی سکه‌ نقره‌ای که در فارس ضرب می‌شده است + سا (پسوند شباهت) شبیه به لاری، مثل لاری. به مجاز یعنی نفیس و با ارزش. در قدیم شهری بود در كنار دجله برای دولت ماد، كه بعد به تصرف پارس ها در آمد. همچنین نام شهری در یونان.

فراوانی اسم لاریسا در ایران

تعداد اسم لاریسا در ایران ۸۴۰ نفر طبق آمار ثبت احوال تا ابتدای ماه اخیر می باشد. البته این رقم از سال ۹۶ به روز نشده است. اما چیزی که مشخص است این هست که لاريسا از نام های دخترانه با فراوانی کم می باشد.

اسامی شبیه لاریسا

اسم پسر که به لاریسا بیاد

مهرسام، راستین، مهراس، سینا، رستم، ایلیا، لیام و قسمت اسم پسر با ل را ببینید.

اسم دختر که به لاریسا بیاد

لیا، لیانا، النا، سارا، رایسا، آریسا، سلینا، سلین، سارینا، رستا و قسمت اسم دختر با ل را ببینید.

برای دریافت متناسب ترین نام ها با موارد مد نظرتان (اسم خودتان، نام خانوادگی، اسم فرزند اول یا …) قسمت مشاوره اسم را ببینید.

اسم لاریسا
معنی اسم لاریسا Larissa name

معنی اسم لاریسا در لغت نامه دهخدا

لاریسا در کتاب لغتنامه دهخدا به عنوان اسم خاص آمده است و هر دو نام محلی هستند:

 1. (اِخ) نام شهری از یونان (تسالی) دارای ۲۷۵۰۰۰ تن سکنه. کرسی ناحیه ای بهمین نام. صلیبیون فرانک آن را در سال ۱۲۰۵ م مسخّر کردند.
 2. (اِخ) محلی به کنار دجله و آنجا شهری بوده است بزرگ از آن دولت ماد. کزنفون راجع به عقب نشینی ده هزار نفری یونانیها پس از جنگ کوناکسا گوید یونانیها بقیهٔ روز را حرکت کرده بی اینکه آزاری از طرف دشمن بینند به محلی در کنار دجله رسیدند موسوم به لاریسا، این محل سابقاً شهری بود بزرگ و مادیها مالک آن بودند… و وقتی سکنهٔ شهر نیز از مادیها بودند. قطر دیوار آن ۲۵ پا و ارتفاعش صد پا و محیطش دو فرسنگ است.

اسم لاریسا به انگلیسی

نوشتن اسم لاریسا (عکسنوشته و اسمنوشته نام لاريسا به انگلیسی Larisa) برای پروفایل با فونت زیبا. لاریسا به هر دو شکل Larisa و Larissa نوشته می شود اما نوشتارش به شکل دوم در دنیا مرسوم تر هست.

Larissa
اسم لاریسا به انگلیسی

نظرسنجی اسم لاریسا

اسم لاریسا قشنگه؟

❓ نظر شما درباره اسم لاریسا چیست؟ آیا این نام را می پسندید؟ در قسمت نظرات دیدگاه خود را درباره این اسم زیبا بنویسید.

منابع

 1. وبلاگ نام فارسی، نوشته دکتر نیکزاد، مقاله ۱۲۹
 2. لغت نامه دهخدا: لاریسا.
 3. ویکیپدیا: شهر لاریسا.
 4. dictionary.tn/larisa-name.
4.5/5 - (2 امتیاز)

6 نظر برای “معنی اسم لاریسا”

 1. به نظر من بهترین اسم دنیا که شناخته است اسم لاریسا است
  اگر اسم فرزند دختران لاریسا بذارید چقدر بهتر ‌. من برای اسم لاریسا میمیرم .

  2
  0
 2. اسم لاریسا، محشر، تک و کمیاب هست
  و فوق العاده اسم زیبایی است. ❤️‍

  0
  0

دیدگاه شما چیست؟ در کادر زیر بنویسید:

❤️دیدگاه شما تا دقایقی بعد از ارسال روی وبسایت قرار می گیرد.