میلاد

معنی اسم میلاد

میلاد

معنی، ریشه و فراوانی (تعداد) اسم میلاد در ثبت احوال ایران

همه چیز درباره اسم میلاد

معنی میلاد

میلاد به چه معناست؟ Milad Name Meaning

میلاد یعنی: در عربی یعنی تولد اما در فارسی صورت دیگری از مهرداد است، از شخصیت های شاهنامه و نام یکی از دلیران ایرانی در زمان کیکاووس پادشاه کیانی می باشد. پس میلاد از اسم های شاهنامه ای است. میلاد نام پهلوان ایرانی و پدر گرگین است.

بر پایهٔ گفتهٔ تئودور نلدکه (خاورشناس آلمانی)، نام میلاد دگرگون‌شدهٔ نام “مهرداد” است که با گذشت زمان به گونهٔ “میلاد” درآمده است.

ریشه اسم میلاد

ریشه نام میلاد عربی / فارسی است. گرچه برخی از دوستان عزیز بیان می دارند که چون اسم میلاد در شاهنامه فردوسی آمده است، پس یک نام اصیل پارسی است و اصلا ریشه عربی ندارد. اما باید اشاره کنیم بسیاری از واژگان و نام ها در شاهنامه نیز ریشه عربی دارند.

اگر میلاد را صورت عربی اسم مهرداد بدانیم، ریشه اصیل آن فارسی است. مثل اتفاقی که برای اسم خسرو و کسری (کسرا) افتاده است. همچنین اگر به لغت نامه دهخدا و عمید تکیه کنیم، میلاد ریشه عربی دارد.

تاریخچه اسم میلاد

ميلاد یکی از پهلوانان ایرانی شاهنامه در زمان کی‌کاووس است. وقتی که کی‌کاووس آهنگ لشکرکشی به مازندران (با استان مازندران فعلی اشتباه نشود) را می‌کند، ایران را به میلاد می‌سپارد و به او سفارش می‌کند که در صورت پیش آمدن مشکلی، نامه‌ای به زال زر در زاول (زابل فعلی) بنویسد.

علاه بر این در منابع آمده است که شهر میلاجرد واقع در استان مرکزی امروزی، به دستور میلادگرگین احداث شد. در ابتدا این شهر میلاد گرگین نام داشت سپس به میلادگرد و میلاگرد تغییر کرد و بعداز حمله اعراب به ایران تا به امروز این شهر با نام میلاجرد شناخته میشود.

میلاد در لغت نامه دهخدا

برای میلاد در لغتنامه دهخدا دو معنی آمده است. اولی به عنوان اسم عربی و دومی به عنوان اسم خاص:

 1. میلاد (ع اِ) زمان ولادت. (غیاث). وقت زادن. (منتهی الارب، مادهٔ ول د) (السامی) (ناظم الاطباء). ج، موالید. (مهذب الاسماء). زمان ولادت و روز ولادت. (ناظم الاطباء). زمان ولادت و وقت زادن. (آنندراج). گاه زادن. وقت ولادت.
 2. میلاد (اِخ) نام پهلوان ایران. (غیاث). نام یکی از پهلوانان ایران که پدر گرگین بود. (ناظم الاطباء). نام پدر گرگین بوده. (انجمن آرا). نام یکی از پهلوانان ایران.
اسم میلاد
معنی اسم میلاد

بررسی کامل تر اسم میلاد را در ادامه ببینید:

میلاد در شاهنامه فردوسی

به میلاد بسپرد ایران زمین / کلید در گنج و تاج و نگین

میلاد در ابیات دیگر شاهنامه:

چو آمد بران شارستان بزرگ / که میلاد خواندیش کید سترگ

چنین گفت پیران میلاد را / که من عهد کید از پی داد را

اسم میلاد در ثبت احوال ایران

فراوانی اسم میلاد در ثبت احوال

تعداد اسم میلاد در ثبت احوال ۲۳۱۰۵۰ نفر است. که نشان دهنده فراوانی میانه (نه زیاد و نه کم) این اسم زیبای پسرانه است.

معنی میلاد در ثبت احوال ایران

میلاد = (عربي) ۱- زمان تولد؛ ۲- (در قديم) تولد؛ ۳- (اَعلام) (در شاهنامه) پدر گرگين و از پهلوانان ايران باستان.

اسم های مشابه میلاد

اسم دختر که به میلاد بیاد

نام های دخترانه میترا، لیدا، دالیا، لادن و نیلا از جمله اسم های دخترانه متناسب با میلاد هستند.

اسم پسر که به میلاد بیاد

نام های پسرانه مهراد، ایلیا، مهرداد، ایلیاد، مهیار، آتیلا و لاوین از جمله اسم های پسرانه متناسب با نام میلاد هستند. قسمت اسم پسر با م را نیز ببینید.

اگر شما هم به دنبال متناسب ترین نام ها با معیار های مد نظر خود هستید قسمت مشاوره اسم را ببینید.

اسم میلاد به انگلیسی

عکس اسم میلاد به انگلیسی برای پروفایل Milad name را در زیر قرار داده ایم. نوشتن اسم میلاد به انگلیسی به صورت Milad درست به نظر می رسد. برای اطلاعات بیشتر قسمت نگارش اسم های ایرانی به انگلیسی را ببینید.

Milad
اسم میلاد به انگلیسی

اسم میلاد به زبان فرانسوی

میلاد به فرانسوی به شکل Milad نوشته می شود و تفاوتی با نگارشش در انگلیسی ندارد.

لقب برای اسم میلاد

برای دریافت پیشنهادات اسم و لقب برای نام میلاد یا هر اسم دیگری (مشاوره اسم هنری و …) قسمت مشاوره اسم را ببینید.

شعر برای اسم میلاد

از دوستان شاعر اگر شعری در وصف نام میلاد دارند، در قسمت نظرات بنویسند تا با نام ایشان در وبسایت ما درج شود.

نظرسنجی اسم میلاد

اسم میلاد قشنگه؟

نظر شما درباره اسم میلاد چیست؟ آیا این نام را می پسندید؟ در قسمت نظرات دیدگاه خود را درباره این اسم زیبا بنویسید.

منابع

 1. وبلاگ نام فارسی، نوشته دکتر نیکزاد، مقاله ۲۱۲
 2. لغتنامه دهخدا: میلاد.
 3. ویکیپدیا: میلاد.
4.8/5 - (23 امتیاز)

72 نظر برای “معنی اسم میلاد”

   1. میلاد اسم قشنگیه من اسمم میلاده ولی شانس زیادی ندارن بنظرم

    15
    10
   1. میلاد اسم عربیه یا فارسی؟ تو شاهنامه اومده؟

    0
    0
 1. آخه چرا میاین چرت میگین زمان شاهنامه عرب کجا بود بعد عربهای کپی زبان پارسی بردن الان کردنش عربی زمانی ما سواد نوشتن خواندن داشتیم عرب کجا بود بعد دکتر معین معلوم برای عربا کتاب نوشت

  12
  3
  1. خخخخ توهین نکن به اسم میلاد بی تربیت زشت بی همه چیز مگه تو تو دوران بودی تازه به دوران رسیده هی هیچی بهش نمیگم پرو شدی تازه به دوران رسیده از همون زمان آومده

   2
   3
  2. عزیز من فارسی تنها زبانیه ک هیچ جا ثبت نشده عربی و انگلیسی حتی و…همه تو تاریخ هستن ولی دو زبان اصلی عربی و انگلیسیه نه فارسی و ن غیره و اولین لغتی ام ک نسل بشریت داشت عربی بود ک زبون انبیا و کلا الله هست

   2
   6
  1. ایرانیه و خیلی از واژه ها برگردان شده پارسی هستند واژه کتاب وارد زبان عربی شده و کتاب تلفظ میشه میلاد نام پدر گرگین پهلوان باستلنی بوده در زمانی که کیکاووس شاه لشگر کشی میکرد ایران را میلاد میسپرد مثلا دانشگاه گندی شاپور بعد از حمله اعراب شده جندی شاپور پولاد شده فولاد اصلا دستور زبان عربی و شعر و فرهنگی وجود نداشته قهرمانان قید شده در شاهنامه مربوط به دوره قبل اعراب و پادشاهی جمشید شاه و کیکاووس و ایرج و فریدون و…بوده هرچی اسم پهلوان و پادشاه بوده در ایران ذکر کرده عرب دیده برای زمان تولد لغتی پیدا نکرده از واژه میلاد که برگردان مهرداد هم هست استفاده کرده مهری که داده شده به زن و شوهر و اون فرزند هستش

   0
   0
 2. معنی میلاد در فرهنگ لغات عمید:
  اسم (عربی) میلاد یعنی: هنگام ولادت، روز تولد. میلاد مسیح: روز ولادت حضرت عیسی که مبدا تاریخ مسیحی است

  2
  0
 3. در ایران برخلاف واقعیت تصور عمومی این است که اسم میلاد از فعل عربی ولد به معنی تولد گرفته شده است
  یعنی بر اساس صحبت من، دهخدا هم شعر یا جوک گفته است (در متن این پست هم اشاره شده به معنی میلاد در دهخدا)
  ولی واقعیت این است که این نام از مشتقات اسم میثرا-داتا (قهرمان ایرانی) است که بعدا به مهراداتا،سپس به مهر-دات و بعد از آن به مهرداد، مهلاد و در نهایت به میلاد(به معنای پسر خورشید) تبدیل شد.
  میلاد نام سپهسالاری است که در شاهنامه فردوسی نیز آمده است. علاوه براین میلاد گرگین شهر میلادگرد را در استان مرکزی امروزی بنا نهاد که در عهد ساسانی نیز به همین نام خوانده میشد ولی بعد از حمله اعراب به ایران به میلاجرد تغییر نام یافت.
  بنابراین اسم میلاد یک نام اصیل ایرانی است. (البته بسیاری نام و واژه عربی در شاهنامه هست)
  از آنجا که اعراب در طول تاریخ از اسامی متداول در تمدنهای همسایه شان الهام میگرفتند و آنها را با الفبای عربی وارد لغت نامه های خودشان میکردند (؟ سند؟) بنابراین میتوان نتیجه گرفت که اعراب اسم اصیل ایرانی میلاد را به این طریق وارد فرهنگ خودشان کردند.
  نداشتن حرف و ریشه عربی ولد در کلمه میلاد و دوم اینکه اعراب میلاد (به معنای تولد) را فقط برای اشخاص خاص نظیر پیامبران به کار میبرند و نه برای عموم مردم، بنابراین کاربردش در عربی بسیار محدود است زیرا اصلا ریشه عربی ندارد!
  مثال نقض گفته من: واژه “وهم” که عربی هست، واژه ایهام هم از آن گرفته شده است و حرف “و” ندارد.

  ممنون از این سایت دقیق که ریشه اسم میلاد را به درستی فارسی ذکر کرده اند (خلاف سایر پیج ها و سایت های زرد) و این جای بسی افسوس دارد که به عنوان یک ایرانی واژگان خود که بخشی از تاریخ و هویت کهن ایرانی به شمار میروند را بر خلاف واقعیت به بیگانگان متعلق بدانیم!

  2
  0

دیدگاه شما چیست؟ در کادر زیر بنویسید:

❤️دیدگاه شما تا دقایقی بعد از ارسال روی وبسایت قرار می گیرد.