اسم نامی

معنی اسم نامی

نامی

معنی، ریشه و فراوانی تعداد اسم نامی در ثبت احوال ایران

همه چیز درباره اسم نامی

نامی یک نام اصیل ایرانی هست. یک نام چهار حرفی کوتاه پسرانه، اسمی خوش آوا با معنی و مفهوم زیبا که ریشه پارسی دارد. یک اسم پسر با ن که فراوانی کمی در ایران دارد.

معنی نامی

معنی اسم نامی چیست؟ Nami name meaning

نامی یعنی نامدار، معروف، محبوب و مشهور. از حیث معنا، اسم نامی معادل نام های آدلی، آدلیا، آنیل و آنیلا هست که همگی ریشه ترکی دارند. در میان اسامی عربی نیز اسم های عارف و عارفه هم معنی با اسم نامی هستند. اسم نامین هم از جمله اسم های فارسی هم معنی با نامي است.

اسم نامی دختر یا پسر؟

نامی یک اسم پسرانه است!

ریشه اسم نامی

ریشه نامی فارسی است و نامی در دسته نام های اصیل ایرانی قرار می گیرد. گرچه این واژه در عربی هم معنی دارد و در ادامه معنی اش را خواهیم گفت اما به عنوان اسم فرد کاربرد ندارد.

معنی اسم نامی
معنی و ریشه اسم نامی

❤️ در ادامه بررسی کامل اسم نامی را خواهید دید.

اسم نامی در ثبت احوال ایران

اسم نامی از اسم های پسرانه زیبای مورد تایید سازمان ثبت احوال برای نامگذاری فرزند است.

فراوانی نامی در ثبت احوال

تعداد اسم نامی در ثبت احوال ایران ۸۰۴ نفر است. البته این رقم از سال ۱۳۹۶ به روز نشده است. اما نامی از نام های با فراوانی خیلی خیلی کم در ایران هست و به اصطلاح عام یک اسم پسر جدید نامیده می شود.

معنی اسم نامی در ثبت احوال ایران

معنای نامی: منسوب به نام، ۱- (به مجاز) مشهور، معروف؛ ۲- در قدیم محبوب، گرامی؛ ۳- در عربی (اسم فاعل از نموّ و نَماء) به معنی نمو كننده، بالنده، روینده.

اسم نامی در لغت نامه دهخدا

برای اسم نامي در کتاب لغت نامه دهخدا چندین معنی آمده که در پنج مورد به عنوان اسم خاص (نام اشخاص در تاریخ) است:

 1. نامی (ص نسبی) (از: نام +ی، نسبت) پهلوی نامیک به معنی نامور. مشهور. (حاشیهٔ برهان قاطع چ معین). صاحب نام نیک. مشهور. معروف. (آنندراج) (انجمن آرا). کسی که نام نیک او مشهور شده باشد. (فرهنگ نظام). مشهور. معروف. نامدار. (ناظم الاطباء). داستان.
 2. نامی (اِ) مکتوب. کتاب. (ناظم الاطباء). نامه. فرمان. (برهان قاطع). رجوع به نامه شود.
 3. نامی (اِخ) (ملا…) شمسی. از پارسی گویان هند است و این رباعی را مؤلف تذکرهٔ صبح گلشن به نام او ثبت کرده است: ای دل پی یار ناتوانی بس نیست ای دیدهٔ زار خونفشانی بس نیست عمری است که یار رفت و جان با او رفت هان ای تن زار زندگانی بس نیست. جز این از حال وی اطلاعی به دست نیامد.
 4. نامی (اِخ) احمدبن محمد دارمی مصیصی، مکنی به ابوالعباس و مشتهر به نامی. از شاعران و ادبای عرب و مداح سیف الدوله است. او را با متنبی معارضاتی بوده. او راست: دیوان شعر، الامالی، القوافی.
 5. نامی (اِخ) (الشریف…) ابن عبدالمطلب بن حسن بن ابی نمی الثانی. وی به انتقام خون برادرش با شریف محمدبن عبداللََّه حکمران مکه جنگید و او را بکشت و خود صد روز بر مکه حکمرانی کرد و سپس متواری و کشته شد.
 6. نامی (ع ص) اسم فاعل از نُمُوّ. (اقرب الموارد). رجوع به نموشود. || بالنده. نموکننده. (برهان قاطع) (آنندراج) (فرهنگ نظام) (ناظم الاطباء) (غیاث اللغات). بالان. روینده. رویا.
 7. نامی (اِخ) (منشی…) محمدحسن بن محمدبخش. از پارسی گویان هند است. وی در قرن سیزدهم در باندهٔ هندوستان میزیسته و با مؤلف تذکرهٔ شمع انجمن معاصر بوده است.

اسم های مشابه نامی

اسم دختر که به نامی بیاد

نام های دخترانه نیلوفر، نینا، نورا، ماندانا، نینا، آنا، مانیا، مانا، فرنیا و آمنه از جمله اسم های دخترانه متناسب با نامی هستند.

اسم پسر که به نامی بیاد

نام های پسرانه نیما، مانی، حامی، نیوان، یامور، بارمان، مانیار و راوی از جمله اسم های پسرانه متناسب با نام نامی هستند. قسمت اسم ایرانی با ن را نیز ببینید.

شما هم به دنبال متناسب ترین نام ها با معیار های مد نظر خود هستید؟ قسمت مشاوره اسم را ببینید.

اسم نامی به انگلیسی

طراحی اسم نامی عکس نامی

نوشتن اسم نامی (عکسنوشته و اسمنوشته نام نامی به انگلیسی) برای پروفایل با فونت زیبا.

Nami
اسم نامی به انگلیسی

نظرسنجی اسم نامی

اسم نامی قشنگه؟

نظر شما درباره اسم نامی چیست؟ آیا این نام را می پسندید؟ در قسمت نظرات دیدگاه خود را درباره این اسم زیبا بنویسید.

منابع

 1. وبلاگ نام فارسی، نوشته دکتر نیکزاد، مقاله ۱۵۵
 2. لغت نامه دهخدا: نامی.
 3. ثبت احوال ایران.
4.9/5 - (20 امتیاز)

8 نظر برای “معنی اسم نامی”

 1. من ۱۲ سال پیش به کمک مشاور شما این اسم رو برای پسرم انتخاب کردم و هنوز نامی اسم قشنگی هست و همه دوست دارند.

  14
  1
 2. اسم پسر خاله یمن نامی به. کمک این سایت اسم نامی را پیدا کردم خیلی اسم خوبی هست

  6
  1
 3. اسم پسر من نامی است و بسیار خاص و کم و پر معناست و هر کسی میشنوه براش اسم جالبی به نظر میاد و خیلی ها میگن که این اسم را نشنیدیم و بعضی ها با مانی اشتباه تلفظ میکنن

  4
  0

دیدگاه شما چیست؟ در کادر زیر بنویسید:

❤️دیدگاه شما تا دقایقی بعد از ارسال روی وبسایت قرار می گیرد.