Old Names Countries

اسم قدیم کشورها

در مطلبی قدیمی تر در وبسایت نام فارسی معنی اسم کشورها را قرار دادیم و دانستیم که نام کشورها نیز دارای معنی خاص خود هستند و در بین نام آن همه کشور به راستی که معنی اسم ایران خوش می درخشید. گرچه در چند دهه اخیر ایران به دلیل عملکرد نمایندگانش در عرصه های بین المللی، یکی از منفورترین کشور های دنیا و ایرانی از کم ارزش ترین آدم های این کره خاکی به شمار می رود (منتقدین عزیز با یک سفر به خارج از کشور متوجه خواهید شد)، اما امید هست با وجود مردم عزیز این دید جامعه جهانی به ایران به زودی ترمیم شود. سخن کوتاه کنیم؛ دانستن اسم قدیمی کشورهای جهان نیز می تواند جالب باشد:

نام قدیم کشور های جهان

در این لیست اسامی کشور های جهان که در گذشته دور یا نزدیک نام دیگری داشته اند قرار دارند. بطور کلی می توان دو دسته نام در این لیست قرار دارد:

الف) کشورهایی با تمدن بسیار قدیمی و کهن (مثل ایران و ژاپن).
ب) کشورهای جدیدی که تغییر نامشان در چند قرن اخیر صورت گرفته است (مثل الجزیره یا روسیه).

old names of countries
اسم قدیم کشور ها

همانطور که میدانید خیلی ها معتقدند اولین کشورها (یا بهتر است بگوییم اولین تمدن ها) در مناطق خاورمیانه، از شرق تا چین و ژاپن کنونی و از غرب تا یونان و روم باستان شکل گرفته اند. قاره آمریکا نیز آخرین قاره کشف شده توسط انسان بود تا تمدن در آن شکل گرفت. گرچه بومیان در آن قاره حضور داشتند اما از دید تاریخ شناسان و جامعه شناسان در آن زمان تمدنی به معنای واقعی واژه در آن قاره وجود نداشته است.

نام قدیم مراکش، ویتنام، چین، سوریه، کرواسی، عراق، فلسطین، ترکیه و سایر کشورها

countries old names
اسم قدیم کشورها countries names

اسم کشورها: نام قدیم

ایران: ایرانویج، ایرانشهر، پارس. نقشه ایران در طول تاریخ را نیز ببینید. معنی واژه ایران را نیز بدانید: ایران یعنی.

آلمان: پروس یا پروسیا.

اسپانیا: آندلس.

الجزیره: نومیبیا.

افغانستان: آریانا.

اندونزی: هند هلند.

ایتالیا: روم.

بلاروس: روسیه سفید.

بنگلادش: پاکستان شرقی.

تایلند: سیام.

اسم قدیم کشور ترکیه

ترکیه: عثمانی؛ که البته عثمانی نام امپراطوری ای بود که در میان ایرانیان، مسلمانان ساکن امپراتوری و مسلمانان خارج از آن، هندی‌ها و چینی‌ها به “روم” معروف بود، یک امپراتوری مسلمان بود که چندین قرن بخش‌های بزرگی از جنوب شرق اروپا، غرب آسیا و شمال آفریقا را تحت کنترل خود داشت. در جریان جنگ جهانی اول، نسل‌کشی‌های متعددی علیه ارمنیان، آشوریان و یونانیان توسط این دولت وقوع یافت که منجر به مرگ میلیون‌ها نفر شد و همچنین ترک‌زبانان را در آناتولی به اکثریت تبدیل و راه را برای تأسیس جمهوری ترکیه باز کرد. نام قدیم استانبول نیز قسطنطنیه بوده است.

اسم قدیم کشور سوریه

سوریه: شامانت. بد نیست بدانید شام یا شامات دربرگیرنده سرزمین‌هایی است که امروزه کشورهای سوریه، اردن، لبنان، اسرائیل ،فلسطین، قبرس، بخش‌هایی از جنوب ترکیه و شرق مصر در آن جای دارند.

فرانسه: گل Gaul.

گرجستان: ایبری یا بهتر است بگوییم پادشاهی ایبری (ایبِری: Ibery).

روسیه: شوروی.

ژاپن: دنی پالگو.

اسم قدیم کشور مراکش

مراکش در قدیم مغرب (المغرب) نامیده می شده است. کلمه مراکش یعنی سرزمین خدا.

اسم قدیم کشور فلسطین

کلمهٔ فلسطین از فلسطینی‌های باستان که نام یک گروه غیریهودی ساکن در منطقه‌ای کوچک از ساحل جنوبی به نام فیلیستا است، گرفته شده‌است. مرزهای ‘فیلیستا’ در نزدیکی نوارغزه قرار دارد و پنج شهر غزه، اشکلون، اشداد، اکرون، و جت را در بر می‌گیرد. در آثار مصری آمده‌است که افرادی که پلست (P-r-s-t) نامیده می‌شدند، از جمله کسانی بودند که در زمان حکومت رامسس سوم به مصر حمله کردند. این قضیه احتمالاً به فلسطینی‌ها اشاره دارد.

اسم قدیم کشور چین

نام انگلیسی این کشور، از زبان پرتغالی در قرن شانزدهم گرفته شد و در اواسط قرن ۱۹ رایج شد. باور بر این است که این واژه نیز وام گرفته از زبان پارسی میانه است، و برخی آن را بیشتر به زبان سانسکریت نزدیک می‌دانند. همچنین تصور می‌شود که منبع نهایی نام چین کلمه چینی “Qin” (چینی: 秦) بوده باشد که نام سلسله‌ای است که چین را متحد کرد، اما قرن‌ها پیش نیز نام یک ایالت بود. چینیان خود کشورشان را ژونگوآ Zhōngguó می‌نامند که به‌معنای دولت مرکزی است. جمهوری خلق چین در زبان ماندارین Zhōnghuá Rénmín Gònghéguó تلفظ می‌شود.

اسم قدیم کشور کرواسی

کرواسی یکی از جمهوری‌های کشور یوگسلاوی بود و در ۲۵ ژوئن ۱۹۹۱ از یوگسلاوی جدا شد و اعلام استقلال کرد.

عراق: بین النهرین.

قزاقستان: توران (اسم ایرانی و البته نام قسمتی از سرزمین ایران باستان، نامی که در شاهنامه از آن یاد شده است).

عربستان: حجاز.

نامیبیا: آفریقای جنوب غربی.

هلند: ندرلند (البته در حال حاضر نیز خیلی از کشورها و مردم کشور هلند، کشورشان را با عنوان ندرلندز Netherlands می نامند). در واقع ندرلندز شامل ۱۲ استان است (هلند شمالی، هلند جنوبی، گلدرلند، زیلند و ۸ استان دیگر) اما اغلبا مردم زمانی که می خواهند از کل این استان ها صحبت کنند می گویند هلند. بیشتر بدانید.

اسم قدیم کشور هند

نام قدیم هندوستان: Jambudvipa جامبودویپا.

اسم قدیم کشور ویتنام

ویتنام: آنام.

نام قدیم یونان: هلاس یا هلادا Hellas یا Hellada بوده است.

نظرسنجی

به نظرتون نام قدیمی کدام کشور از همه جالب تر بوده؟ ضمنا اگر شما هم نام قدیم کشور یا شهری را می دانید در قسمت نظرات بنویسید.

منابع:

4.7/5 - (22 امتیاز)

25 نظر برای “اسم قدیم کشورها”

  1. اسم افغانستان بوده آریانا
   ایران اصلا نبوده اون زمان
   ایران کشوری بوده در شمال آفریقا

   1
   31
   1. ایران در شمال آفریقا نبوده ولی اسم ایران پارس بوده

    16
    2
   2. اولین قوم عیلامی بودن پس اسم قدیم ایران بنام عیلام بود

    1
    6
   3. درودها …. پس فردوسی چرا گفته: چو ایران نباشد تن من مباد!؟
    بدین بوم و بر زنده یک تن مباد!

    6
    0
   4. بهتره چند صفحه تاریخ بخونی یا یه سرچ کوچک در گوگل در مورد ایران انجام بدی که گل عمرت بر فناست.

    0
    0
  1. فلات آناتولی منطقه ای یونانی، ایرانی، ارمنی نشین بوده و تو طولِ تاریخ به اسم هایِ آناتولی و آسیایِ صغیر معروف بوده، بعد ها و بعد از کوچِ تورک ها از آسیایِ میانه و تشکیلِ امپراطوری در این منطقه اسمش عوض شد و ریشه یِ تورکی گرفت، عثمانیه، قسطنطنیه دوتا از نام هایِ مهمِ این منطقه در هزاره یِ اخیر بوده.

   4
   1
 1. ایول
  به نظرم نام قدیم آذربایجان هم قبلا بوده آذربادگان

  3
  4
 2. این دیگ کیه میگ اسم ایران قبلا اسم افغانستان اریانا بوده اسم ایران نبوده وایران اون موقع کشوردرشمال افریقابوده خخخخ باکیاشدیم ۸۶میلیون اخه شماهایی ک هیچ اطلاعاتی ن درموردایران ن درموردپادشاهان ایران ن درموردتاریخ و کشورها کی میگ بیای کامنت بزارین ومگ شما نمیخونین نقشه نمیبینین ایران قبلا اسمش اریانا بوده وسندش هم موجوده ودومن اسم دیگ هم داشته مثل پرشیا مثل پرسیس وو وایران امپراتوری بزرگ بوده وکلا ایران وکشور روم یایونان این دوفقط بزرگترین امپراتوی روداشتن واول قدرت بودن ومساحت شونم بزرگ بودوایران بخش ازهند چین ازایران بوده ومثل پاکستان افغانستان ترکمنستان ازبکستان تاجیکستان قرقیزستان ارمنستان اذربایجان بخش ازروسیه مثلترکیه عراق سوریه کویت بحرین امارات فلستین اسرایل اردن مصرلیبی وبخش های ازیونان امروزی واوکراین ویکی دوتاکشوردیگ وتازه عربستان اینامال ایران بودن و ی سرزمین بزرگ وتازه درسته چندبارخط مرزهافرق کرده ولی تا همین چندوقت پیش ی صد تادویست سال پیش ک بخشی ازعراق وافغانستان ترکمنستان هندپاکستانوازبکستان ارمنستان اذربایحان سوریه گرجستان مال ایران بوده وکردم این کشورها اگ نگاه کنیم همه شون باهم ی ریشه ب وصل شده دارن ولی اون زمانا جنگ زیادبوده وکسی نبوده قشنگ پیگیرو ایناروبنویسه چون تهجیزات کم بوده وگرنه همشون باهم وصل هستن وبراهمینه ک مسلمان هم هستن ویچیزدیگ مردم افغانستان ایران کلا یکی هستن حتی تاریخ شون وکاش اسم ایران پارسیان باش بجای ایران

  4
  0
  1. اسم قدیمی کشور ایران، پرشیا بوده و اسم افغانستان آریانا. فکر می کنم احمدی نژاد که پول تلیاردی نفت رو گذاشت جیبش در سخنرانی ای گفت انگلیس نام شهری کوچک در شمال آفریقا هست این یارو هم گویا از جیره خور های عنتری نژاد هست.

   0
   0

دیدگاه شما چیست؟ در کادر زیر بنویسید:

❤️دیدگاه شما تا دقایقی بعد از ارسال روی وبسایت قرار می گیرد.