old names of countries

اسم قدیم کشورها

در مطلبی قدیمی تر در وبسایت نام فارسی معنی اسم کشورها را قرار دادیم و دانستیم که نام کشورها نیز دارای معنی خاص خود هستند و در بین نام آن همه کشور به راستی که معنی اسم ایران خوش می درخشید. گرچه متاسفانه در حال حاضر ایران یکی از منفورترین کشور های دنیا و ایرانی از کم ارزش ترین آدم های این کره خاکی به شمار می رود (منتقدین عزیز با یک سفر به خارج از کشور متوجه خواهید شد). سخن کوتاه کنیم؛ دانستن اسم قدیمی کشورهای جهان نیز می تواند جالب باشد:

نام قدیم کشور های جهان

در این لیست اسامی کشور های جهان که در گذشته دور یا نزدیک نام دیگری داشته اند قرار دارند. بطور کلی می توان دو دسته نام در این لیست قرار دارد:

الف) کشورهایی با تمدن بسیار قدیمی و کهن (مثل ایران و ژاپن).
ب) کشورهای جدیدی که تغییر نامشان در چند قرن اخیر صورت گرفته است (مثل الجزیره یا روسیه).

همانطور که میدانید خیلی ها معتقدند اولین کشورها (یا بهتر است بگوییم اولین تمدن ها) در مناطق خاورمیانه، از شرق تا چین و ژاپن کنونی و از غرب تا یونان و روم باستان شکل گرفته اند. قاره آمریکا نیز آخرین قاره کشف شده توسط انسان بود تا تمدن در آن شکل گرفت. گرچه بومیان در آن قاره حضور داشتند اما از دید تاریخ شناسان و جامعه شناسان در آن زمان تمدنی به معنای واقعی واژه در آن قاره وجود نداشته است.

countries old names
اسم قدیم کشورها countries names

اسم کشورها: نام قدیم

ایران: ایرانویج، ایرانشهر، پارس. نقشه ایران در طول تاریخ را نیز ببینید.

آلمان: پروس یا پروسیا.

اسپانیا: آندلس.

الجزیره: نومیبیا.

افغانستان: آریانا

اندونزی: هند هلند.

ایتالیا: روم.

بلاروس: روسیه سفید.

بنگلادش: پاکستان شرقی.

تایلند: سیام.

ترکیه: عثمانی؛ که البته عثمانی نام امپراطوری ای بود که در میان ایرانیان، مسلمانان ساکن امپراتوری و مسلمانان خارج از آن، هندی‌ها و چینی‌ها به “روم” معروف بود، یک امپراتوری مسلمان بود که چندین قرن بخش‌های بزرگی از جنوب شرق اروپا، غرب آسیا و شمال آفریقا را تحت کنترل خود داشت. در جریان جنگ جهانی اول، نسل‌کشی‌های متعددی علیه ارمنیان، آشوریان و یونانیان توسط این دولت وقوع یافت که منجر به مرگ میلیون‌ها نفر شد و همچنین ترک‌زبانان را در آناتولی به اکثریت تبدیل و راه را برای تأسیس جمهوری ترکیه باز کرد. نام قدیم استانبول نیز قسطنطنیه بوده است.

سوریه: شامانت. بد نیست بدانید شام یا شامات دربرگیرنده سرزمین‌هایی است که امروزه کشورهای سوریه، اردن، لبنان، اسرائیل ،فلسطین، قبرس، بخش‌هایی از جنوب ترکیه و شرق مصر در آن جای دارند.

فرانسه: گل Gaul.

گرجستان: ایبری یا بهتر است بگوییم پادشاهی ایبری (ایبِری: Ibery).

روسیه: شوروی.

ژاپن: دنی پالگو.

عراق: بین النهرین.

قزاقستان: توران (اسم ایرانی و البته نام قسمتی از سرزمین ایران باستان، نامی که در شاهنامه از آن یاد شده است).

عربستان: حجاز.

نامیبیا: آفریقای جنوب غربی.

هلند: ندرلند (البته در حال حاضر نیز خیلی از کشورها و مردم کشور هلند، کشورشان را با عنوان ندرلندز Netherlands می نامند). در واقع ندرلندز شامل ۱۲ استان است (هلند شمالی، هلند جنوبی، گلدرلند، زیلند و ۸ استان دیگر) اما اغلبا مردم زمانی که می خواهند از کل این استان ها صحبت کنند می گویند هلند. بیشتر بدانید.

نام قدیم هندوستان: Jambudvipa جامبودویپا.

ویتنام: آنام.

نام قدیم یونان: هلاس یا هلادا Hellas یا Hellada بوده است.

نظرسنجی

به نظرتون نام قدیمی کدام کشور از همه جالب تر بوده؟ ضمنا اگر شما هم نام قدیم کشور یا شهری را می دانید در قسمت نظرات بنویسید.

5/5 - (9 امتیاز)

14 نظر برای “اسم قدیم کشورها”

  1. اسم افغانستان بوده آریانا
   ایران اصلا نبوده اون زمان
   ایران کشوری بوده در شمال آفریقا

   1. ایران در شمال آفریقا نبوده ولی اسم ایران پارس بوده

  1. فلات آناتولی منطقه ای یونانی، ایرانی، ارمنی نشین بوده و تو طولِ تاریخ به اسم هایِ آناتولی و آسیایِ صغیر معروف بوده، بعد ها و بعد از کوچِ تورک ها از آسیایِ میانه و تشکیلِ امپراطوری در این منطقه اسمش عوض شد و ریشه یِ تورکی گرفت، عثمانیه، قسطنطنیه دوتا از نام هایِ مهمِ این منطقه در هزاره یِ اخیر بوده.

 1. ایول
  به نظرم نام قدیم آذربایجان هم قبلا بوده آذربادگان

دیدگاه شما چیست؟ در کادر زیر بنویسید:

❤️دیدگاه شما تا دقایقی بعد از ارسال روی وبسایت قرار می گیرد.