شاهین

معنی اسم شاهین

شاهین

معنی، ریشه و فراوانی (تعداد) اسم شاهین در ثبت احوال ایران

همه چیز درباره اسم شاهین

معنی شاهین

شاهین به چه معناست؟ Shahin Name Meaning

شاهین را همه جا به عنوان نام پرنده معنی می کنند. اما بد نیست بدانید وجه تسمیه شاهین در گذشته این بوده که شاهین (پرنده) به دلیل شکوه، توانایی و تقدسش میان مردم، در واقع شاه مرغان (پرندگان) نامیده می شده است. پس از نظر لغوی شاهین یعنی همانند شاه، شاهانه، باشکوه و قدرتمند. از ترکیب شاه + پسوند نسبت “ین”. شاهین به عنوان اسم پسرانه را می توان مثل شاه (با شکوه و توانمند) معنی کرد، مثل اسم شاهان.

معنی شاهین به ترکی

دوستان ترک زبان اگر اسم شاهین در ترکی معنی خاصی دارد، در قسمت نظرات بفرمایند.

ریشه اسم شاهین

شاهین از نام های اصیل ایرانی و دنیا هست. چرا که نام بیست و دو تن از سران و ناموران ایرانی و ارمنی و ترک در تاریخ ایران باستان بوده است. ریشه نام شاهین فارسی است.

معنی اسم شاهین
معني و ريشه اسم شاهين

❤️ در ادامه بررسی کامل اسم شاهین را خواهید دید.

اسم شاهین در ثبت احوال

فراوانی اسم شاهین در ثبت احوال ایران

تعداد اسم شاهین در ثبت احوال ایران در حال حاضر به طور دقیق نامشخص هست. اما شاهین از نام های با فراوانی نسبتا کم در ایران است.

معنی اسم شاهین در ثبت احوال ایران

شاهین: ۱- نوعی پرنده‌ی شکاری از خانواده‌ی باز؛ ۲- (در قدیم) (درگاه شماری) برج میزان؛ ۳- (در قدیم) (در نجوم) سه ستاره در امتداد خط مستقیم در صورت فلکی نسر طایر؛ ۴- (در قدیم) (در موسیقی) از آلات بادی موسیقی که در اوایل عهد اسلامی رایج بوده است.

اسم شاهین در لغت نامه دهخدا

شاهین در کتاب لغتنامه دهخدا معنی شده است:

شاهین =

 1. (اِ) پرنده ای باشد شکاری و زننده از جنس سیاه چشم. (برهان قاطع). پرنده ای است که بدان شکار کنند. (شرفنامهٔ منیری). یکی از مرغان شکاری بسیار جسور و باشهامت است و با وجود آنکه از قوش کوچکتر است بعلت جسارتی که دارد گاهی بعقاب و قوش حمله میکند. این پرندهٔ هوشیار و چالاک در همه جا دیده میشود، بویژه در سرزمینهای بیشه زار و کوهستانی ناگزیر ایران هم نشیمنگاه این مرغ بوده و هست و دیرگاهی است توجه ایرانیان به این هوانورد گستاخ کشیده شده است و پرش آن را بفال نیک میگرفتند. این مرغ دوبار بنام «سئن»در اوستا یاد گردیده است و اوستاشناسان اروپایی آن را بمعنی عقاب برگردانده اند از اینکه سئن همان شاهین (عقاب) است مورد شک نیست. و صفت شاهین از واژهٔ شاه درآمده و این پرنده بمناسبت شکوه و توانایی و تقدس خود شاه مرغان خوانده شده است. (فرهنگ ایران باستان ص ۳۹۶ ببعد). در کلیهٔ فرهنگها عقاب در فارسی «آله» نامیده میشود و در بسیاری از لهجه های کنونی ایران نیز چنین آمده است و در لهجه ای بهیأت شائین بجای مانده. (حاشیهٔ برهان چ معین). در وجه تسمیهٔ این پرنده بشاهین گویند چون در سیری و گرسنگی نهایت اعتدال را نگاه دارد بشاهین ترازو در اعتدال تشبیه شده است. دربارهٔ بهترین نوع این پرنده گفته اند که: باید سرخ رنگ، …
 2. (اِخ) این کلمه را بعنوان نام بکار برده اند چنانکه بیست و دو تن از سران و ناموران ایرانی و ارمنی و ترک و تازی که شاهین نام داشتند در نام نامهٔ ایرانی یاد شده اند. (فرهنگ ایران باستان ص ۲۹۶ و بعد).
 3. (اِخ) بنا بروایت تاریخ الخلفاء مادر یزید ناقص و ابراهیم فرزندان ولیدبن عبدالملک است و در جای دیگر نام مادر این دو کس را شاهفرید نوشته است. (از تاریخ الخلفاء ص ۱۷، ۱۶۸، ۱۸۹). رجوع به شاهفرند و شاهفرید شود.
 4. (اِخ) دهی از دهستان رستاق بخش خمین شهرستان کلات. دارای ۵۰ تن سکنه. آب آن از قنات. محصول آن غلات. چغندرقند، پنبه و انگور است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج ۱).
 5. (اِخ) (جرجس…) دمشقی، سریانی و رئیس اسقفان حمص و حماة و توابع آن بود در سال ۱۲۸۵ هـ . ق. بدنیا آمد و در ۱۳۲۱ هـ . ق. درگذشت. از اوست: خلاصة الآثار فی تاریخ الامصار. (از معجم المؤلفین ج ۳ ص ۱۱۹).

اسم های مشابه شاهین

اسم دختر که به شاهین بیاد

نام های دخترانه شهرزاد، مهین، شهین، هانیا، هلینا، شهرو، آناهید، هانا، شایلین، شهناز، هایلین، شهرناز، هنا و شاینا از جمله اسم های دخترانه متناسب با شاهین هستند.

اسم پسر که به شاهین بیاد

نام های پسرانه شهراد، شادمهر، شهروز، شاهوین، شاهرخ، شهسام، هامین و راستین از جمله اسم های پسرانه متناسب با نام شاهین هستند. قسمت اسم پسر با ش را نیز ببینید.

مشاوره اسم

اسم شاهین به انگلیسی

اسم شاهین با فونت زیبا

نام شاهین به انگلیسی برای پروفایل و عکس نوشته و اسمنوشته اسم شاهین Shahin.

Shahin
اسم شاهین به انگلیسی

برای دریافت طراحی خاص اسم شاهین (برای تتو، گردنبند، چاپ و …) قسمت طراحی اسم را ببینید.

طالع اسم شاهین

برای مشاهده ابجد و ارتعاش نام شاهین یا هر اسم دیگر قسمت اسم های اشرافی را ببینید.

نظرسنجی اسم شاهین

اسم شاهین قشنگه؟

نظر شما درباره اسم شاهین چیست؟ آیا این نام را می پسندید؟ در قسمت نظرات دیدگاه خود را درباره این اسم زیبا بنویسید.

منابع

 1. وبلاگ نام فارسی، نوشته دکتر نیکزاد، مقاله ۲۱۱
 2. لغت نامه دهخدا | شاهین.
5/5 - (6 امتیاز)

3 نظر برای “معنی اسم شاهین”

 1. من فکر می کردم که شاه پرندگان همان فونیکس اون ور آب Pheonix هست ولی فهمیدم فونیکس همان ققنوس است و با سیمرغ هم فرق دارد سپاس

  2
  0
 2. اسم شاهین در دهه شصت هم زیاد نبود اما یک پسر بود تو مدرسه تند می دوید مثل شاهین سریع بود

  1
  0
 3. عالی بود من همیشه فکر میکردم معنی اسمم یعنی مثل شاه اما همه جا میگفتن نام پرنده تا الان بعد ۲۱ سال اینجا دیدم عالی بررسی کردید اسم شاهین رو و به حرفم رسیدم

  1
  0

دیدگاه شما چیست؟ در کادر زیر بنویسید:

❤️دیدگاه شما تا دقایقی بعد از ارسال روی وبسایت قرار می گیرد.