girls name

اسم دختر

اسم دختر ایرانی

اسم دختر
اسم دختر زیبا جدید

لیست کامل اسم های دخترانه زیبا به ترتیب حروف الفبا

شامل اسامی دختر ایرانی اصیل (پارسی) و سایر ریشه ها. نام های ایرانی جدید با فراوانی کم (اسم دختر شیک و امروزی) و اسم های اصیل فارسی، ترکی، کردی، لری و … دخترانه.


آ ا ب پ ت ث ج چ ح خ د ذ ر ز ژ س ش ص ض ط ظ ع غ ف ق ک گ ل م ن و ه ی

برای مشاهده اسم های دخترانه روی حروف شروع شونده شان در جدول بالا کلیک نمایید.

در مرحله اول اسامی دختر فارسی اصیل را می بینید و سپس سایر اسم ها (نامهای دختر ایرانی غیر فارسی) قرار گرفته است که شامل نام های زیبای دخترانه کردی، ترکی، گیلکی (رشتی)، لری، بلوچی، اسامی باستانی، اسم های اوستایی (زرتشتی)، عربی، عبری، ارمنی و … می باشند.

اسم دختر
اسم دختر زیبا و جدید

انتخاب اسم دختر

اسم های دخترانه قرار گرفته در فهرست بالا برای نامگذاری فرزند دختر و هم چنین نامگذاری اسم کسب و کار بخصوص مشاغلی که ارتباط با بانوان و دختر خانم ها دارد می تواند کاربرد داشته باشد. مثلا کسب و کاری که محصولات زنانه دارد. البته بیشتر افراد به دنبال اسم دختر زیبا و شیک برای بچه دختر خود هستند و معمولا نام های خاص زیبا، امروزی و با فراوانی کم را برای فرزند دختر خود ترجیح می دهند.

اسم دخترانه

نام های آتوسا، میترا، نیلوفر، نگین، آرزو، مهرناز و اسامی دخترانه زیبای دیگر. از اسم های باستانی ایران زمین هستند و نام های اصیل ایرانی به حساب می آیند. همچنین خیلی اسم های ترکی یا کردی هستند که از گذشته دور فقط در ایران کاربرد دارند و دارای معانی بسیار زیبا و لطیف هستند.

اسم جدید

بسیاری از همراهان NameFarsi در این سالها از ما درخواست اسم جدید دختر داشته اند و در پست مربوط در این مورد مفصل صحبت کرده ایم. اما در این باره کوتاه بگیم که زمانی که از دید دیگری به نام ها و سیر محبوبیت آن ها می نگریم، می فهمیم که اسم ها هم گویی دوره بخصوص خود را دارند. برخی نام ها یک دوره بسیار محبوب می شوند و در دوره دیگر به دلیل زیاد شدنشان از محبوبیت شان کم می شود و برعکس… و این سیر ادامه دارد. اما هدف نام فارسی در این چندین سال، معرفی دقیق معنی و ریشه نام های ایرانی بوده است. تا دوستان با آگاهی بیشتر نسبت به اسمها، انتخاب اسم بهتری داشته باشند.

زیباترین اسم دختر

به عقیده “نام فارسی” از دید زیبا شناسی زیبایی اسم را معنی، آوا و در درجه بعدی تاریخچه آن تشکیل می دهد. نام هایی که معنی مثبتی را القا می کنند، آوای گوشنوازی دارند و در تاریخ ایران زمین یادآور شخصیت نیکی هستند، بدون شک اسم های زیباتری محسوب می شوند. دیدگاه شما چیست؟

❓به نظر شما زیباترین اسم دخترانه چه اسمی است؟ در قسمت نظرات (پایین) دیدگاهتان را بنویسید. 👇

159 نظر برای “اسم دختر”

  1. دختر چگونه موجودیست موجودیست که لامصب فرشته س. برگرفته ازکتاب بینکیو با ۳ متر دماغ

  2. به نظرمن نگار یکی از قشنگترین اسمهای ایرانیه

  1. باردارم بچمم دوقلوعه ی دختر ی پسره دنبال ی اسم قشنگیم ک بهم ربط داشته باش

  2. آیهان اسم پسر
   ویهان اسم دختر
   ترکیه ی هستن

  1. سلام یه اسم زیباودلنشین که به اسم علیرضاوشیمابیادمیخوام

 1. پردیس اسم خیلی زیباییه از زیباترین اسم های دخترانه هست

 2. بارو : نام زیبای دخترانه لری است به معنای باران .

  دالیا : نام دخترانه لری است به معنای مادرزیبا.
  نامهای دخترانه لری :
  تیارا / تیادا / تیارام / تیناز / سایدا / ساتیا/ داگل / داناز / نازتیام / ریماه / ریناز / ریگل / آرومی / آرومدا / هیلناز / هیلدا / ستیند/ ستین ناز / چیدا / سی دا / نازاره / منتیا / تیامی /بارو /

 3. ما بین دوتا اسم گیر کردیم.لیانا و گلسا.به نظرتون کدومش قشنگتره؟

  1. اسم گلسا… لیانا و اسامی ای که با نا تموم میشه، زیاد شده…

 4. مریحا : مریحا اسم دخترباریشه عربی مونث مریح است . به معنای : خوب . شادمان . آرامش . آرامش دهنده . آرام . آرام کننده .ساده و راحت وآسوده . بانشاط .خوب ومناسب . خوشایند . مطبوع وموردپسند . مریحا : حرف م بافتحه تلفظ می شود .

 5. اسم های زیبای دخترانه لری : سالیز * لیزا * سایدا *

  سالیز: saliz سالیز اسم دخترانه لری است. سالیزمرکب از سا = سایه و پناه + لیز = آرامش . سالیز= سایه گاه و جای راحت و امن و سایه ی آرامش یا پناه آرامش . ***

  لیزا : liza لیزا اسم دخترانه لری است . لیزا به معنای : لیز = آرامش + ا ( الف اسم ساز ). لیزا = آرامش .

  سایدا : sayda سایدا سایدا اسم دخترانه لری است . سایدا مرکب از سای + دا = سایه ی مادر .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *