معنی اسم آرتا

معنی نام آرتا

معنی و ریشه دقیق اسم آرتا

همانطور که در قسمت اسم پسر با آ در وبسایت و همچنین اینستاگرام نام فارسی گفتیم، اسم آرتا اسم پسرانه فارسی است. نامی خوش آوا و کوتاه (اسم پسر ۴ حرفی کوتاه دو هجایی) که چون در سال های اخیر کمتر مورد استفاده برای نامگذاری و انتخاب اسم قرار گرفته است این روزها یک اسم پسر جدید از دید پدر مادرها به حساب می آید.

آرتا
معنی اسم آرتا

توضیحات تکمیلی درباره نام آرتا را در ادامه بخوانید:

معنی آرتا

اسم آرتا یعنی چه؟

اسم آرتا به معنی درستکار، راست گفتار است؛ هم چنین نام آرتا در اوستا (اوستایی) به معنی مقدس آمده است.

ریشه اسم آرتا

همانطور که گفته شده ریشه اسم آرتا فارسی است اما نام آرتا خیلی ها اسم پسر فارسی و اوستایی می دانند که دور از ذهن هم نیست چرا که خیلی از واژگان فارسی ریشه اوستایی دارند.

فراوانی اسم آرتا

خیلی از دوستان تعداد اسم آرتا در ایران و فراوانی ایم اسم زیبای ایرانی را پرسیدند؛ اسم آرتا از جمله اسم هایی است که فراوانی خیلی کمی دارد و این بدان معنی است که تعداد اسامی ثبت شده “آرتا” در ایران بسیار کم است.

اسم های مشابه و هماهنگ با نام آرتا

اسم پسر مشابه اسم آرتا

آریو، اشکان، آرتین، آریا و … اسم های پسرانه با الف را ببینید.

اسم دختر مشابه آرتا

اسم آریانا، مارال، تارا، آرنوش، تیام و … اسم دختر با الف را ببینید.

سوالات همراهان NameFarsi.com درباره نام آرتا:

آرتا اسم دختر یا پسر؟! اسم آرتا اسم جدید پسر است.

13 نظر برای “معنی اسم آرتا”

 1. سلام، اسم آرتا اسم پسر هست واقعا؟
  ولی انگار اسم دختره در خارج از ایران….
  میشه یه توضیح بدید!

  1. آرتا در کشور های غربی اسم دختر است ولی با املایش arta نیست فرق داره

 2. اسامی پسرانه : آرتمن آرتان آرتا

  آرتا : نام پسرانه پارسی لری است .آرتا به معنی پاک ونام پهلوان ایرانی است. آرتا درزمان ایران قدیم ودوره هخامنشی نام پسربود و آرتادخت هم نام نام دختربود.اشه یا آرتا درزبانهای ایرانی ودین زرتشتی به معنای حقیقت ودرستی است.
  آرتا نام فرمانده کاسیان یعنی قوم لردرسپاه دوم خشایارشاه هنگام حمله به یونان بود. آرتا نامی پسرانه به معنای (اوستایی) مقدس راست گفتار درست کردار است. ولی ارتا با الف فتحه دار نامی دخترانه به معنای مقدس پاک راستی درستی ثبت شده است.

  آرتمن : اسم پسرانه پارسی . آرتمن یکی ازسه پندزرتشت به معنی پندارنیک می باشدازترکیب دو واژه آرت به معنی مقدس نیک پاک و واژه من به معنی پندار واندیشه وفکرایجاد شده است . آرتمن نام برادربزرگتر خشایارشاه پسرکوروش پادشاه هخامنشی است.

  آرتام : نام پسرانه پارسی است .آرتام نام والی فریگه درزمان کوروش هخامنشی است. نام آرتام هم نامی پسرانه به معنای (ایرانی باستان) دارای نیروی راستی ثبت شده است.

 3. سلام منم جای شنیدم که آرتا به معنی پیامبر هستش از آنجایی که اسم قدیمی شهر اردبیل، آرتاویل به معنی شهر پیامبر بوده، که البته مطمئن نیستم و برای همین تو اکثر سایت ها جست و جو کردم و به عنوان نامی برای پسر دیدم،حالا اینکه اسم دختر باشه رو نمدونم ولی با توجه به مطالب سایت ها به نظر میاد اسم پسر باشه.

 4. و البته اینکه نام بسیار زیبایی هستش و منم میخوام که اسم پسرم رو آرتا بذارم.

 5. این اسم پسرانه هست و در ثبت احوال هم پسرانه ثبت میشه، اما من دیدم یک سری ها این اسم رو اشتباها رو دخترشون هم گذاشتند

 6. بنظرم اینکه اسم دختره یا پسر فقد کلیشه های ذهن ما هستش….اسم رها هم خیلیا فک میکنن مختص دختره ولی برا پسر هم ب کار میره… و من دخترایی رو دیدم ک اسمشون آرتا هستش… دلیل نمیشه چون تو ذهن ما نمیگنجه اشتباه باشه

 7. اسمه دخترم آرتا هست و هشت سالشه وبسیاراسمه زیبایی برایی دخترم هستش من که خیلی خوشحالم ازاینکه اسمه دخترم آرتا هستش خوشحالم و راضی به این اراجیفه بعضیها گوش ندین وببینین دلتان چی میگه براساس اون اسم انتخاب کنین همه اینا که اسمه پسرشان گذاشتن آرتا همین سه چهار سال اخیر گذاشتن وگرنه قبلنا اسم دختراشونو آرتا میذاشتن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *