اسم ارشین آرشین آرشان و ارشان

معنی اسم آرشان ارشان آرشین ارشین

نام های آرشان، ارشان، آرشین و ارشین

اسم آرشین و ارشین و هم چنین اسم ارشان و آرشان از نام های محبوب بین ایرانیان برای انتخاب اسم فرزند هستند. همگی نام های فارسی هستند. اسم با آ. به دلیل شباهت زیاد گاها با هم اشتباه می شوند. در این پست نام فارسی به بررسی دقیق و تفاوت این ۴ اسم زیبا می پردازیم.

آرشان و ارشان

اسم آرشان و ارشان از نام های پسرانه ایرانی هستند. دو اسم ارشان و آرشان به دلیل شباهت زیاد گاها اشتباه گرفته می شوند. اما باید دانست که معنی این دو اسم در منابع متفاوت است. تفاوت آوایی فقط در صدای حرف الف است. اما معانی این دو اسم پسرانه کاملا متفاوت اند. گاها در نام های بسیاری به چشم می خورد که تفاوت آوایی تفاوت معنایی ایجاد نمی کند. مثل اسم مهرسا و مهرآسا یا مهیار و ماهیار.

اما در مورد نام آرشان و ارشان این قضیه صدق نمی کند و معنی اسم ها متفاوت است. البته باید یادآور بشیم که این دیدگاه صد در صد درست نیست و می توان آرشان و ارشان را معادل هم دانست. چرا که هر دو اسم، در منابع نام فرزند اردشیر دوم پادشاه هخامنشی آمده است. اما منابع معتبر دیگر برای این دو اسم، معانی متفاوتی آورده اند.

آرشان

اسم آرشان همانطور که قبل تر هم توضیح داده شد به معنی بسیار دانا هست. توضیح کامل اسم آرشان و نظرات درباره آن ببینید: آرشان.

Arshan name meaning
معنی اسم آرشان

ارشان

اسم ارشان به معنی دلیر و دلاور است. توضیح کامل اسم ارشان و نظرات درباره آن را ببینید: ارشان.

Arshan name
معنی اسم ارشان

همانطور که دیدیم هر دو اسم از نام های باستانی پسرانه هستند. اسم های اصیل پسرانه پارسی می باشند.

آرشین و ارشین

اسم آرشین و ارشین هر دو نام دخترانه ایرانی هستند. گاها خیلی از دوستان این دو اسم را پسرانه می دانند. اما باید دقت کرد که این دو اسم از نام های آرش، آرشان و آرشین متفاوت هستند. آرشین و ارشین اسم دختر اصیل ایرانی هستند.

آرشین

اسم آرشین به معنی دوست داشتنی است. توضیح کامل اسم آرشین را در تصویر زیر ببیند. نظرات در مورد این اسم دختر زیبا را نیز می توانید در اینستاگرام نام فارسی ببینید.

اسم آرشین دخترانه است یا پسرانه؟

توجه شود: بر اساس منابع ما اسم آرشین اسم دختر است. اما طبق استعلامی که تیم نام‌فارسی از ثبت احوال ایران داشت، نام آرشین در ثبت احوال ایران اسم پسر است.

Arshin
اسم آرشین

ارشین

اسم ارشین به معنی دوست ترین، عاقل ترین است. توضیح کامل درباره اسم ارشین و نظرات درباره آن را ببینید: ارشین.

ارشین Arshin
معنی اسم ارشین

همانطور که در معنی دوم اسم ارشین می بینید. معنی دوم ارشین شبیه به معنی اسم آرشان هست. در مجموع می توان این چهار اسم را ۴ نام مشابه از نظر معنی نیز دانست. اما باید توجه داشت که اسم های آرشان و آرشان اسم پسر هستند. و نام های ارشین و آرشین اسم دختر. گرچه ثبت احوال اسم آرشین را برای پسر به ثبت می رساند. هر ۴ اسم از نام های شخصیت های تاریخی ایران زمین هستند.

 

اسم آرشین، ارشین در لغت نامه دهخدا

برخی دوستان پرسیدند که معنی آرشين و ارشين در کتاب دهخدا چیست؟ در پاسخ باید عرض کنیم که آرشین و ارشین هیچ کدام در لغتنامه دهخدا نیامده اند.

اسم آرشین، ارشین در لغت نامه دهخدا

آرشان و ارشان نیز در فرهنگ لغات دهخدا معنی نشده اند.

نظرسنجی اسم آرشین و ارشین

آرشین اسم دختر است یا پسر؟

نظر شما درباره اسم آرشین چیست؟ این نام را برای دختر بیشتر شنیده اید یا پسر؟ به نظرتون برای دختر مناسب تر است یا پسر؟ در قسمت نظرات دیدگاه خود را درباره این اسم زیبا بنویسید.

5/5 - (10 امتیاز)

17 نظر برای “معنی اسم آرشان ارشان آرشین ارشین”

 1. سپاس از توضیحات کاملتون که خیلی دقیق و تخصصی بود
  عجیبه که آرشین رو ثبت احوال پسر ثبت می‌کنه… چون به نظر من هم اسم دختره وقتی ارشین دختره

  2
  1
 2. آرشین اسمی پسرانه منسوب به آرش است و ارشبن نامی دختران و نام یک شاهدخت هخامنشی است
  واقعا برای من عجیب هست که چرا بر خلاف ثبت احوال اطلاع رسانی می کنید من دانشجوی دکترای ادبیات فارسی هستم و دراین مورد تحقیق کردم این اشتباه از آنجایی شروع شد که نام شاهدخت در بعضی کتابها با آ ودر بعضی با ا نوشته شده بود وچون این دواسم از نظر معنی باهم فرق داشتند آرشین از بن اسم آرش بود در مورد این دو اسم کارشناسی شد و با نظر کارشناسان تایید شد که اسم شاهدخت ارشین هست و آرشین اسمی کاملا متفاوت و پسرانه منسوب به آرش هست هرچند که آرشین در زبان کردی هم به معنای پهلوان باستان و شعله آبی آتش می باشد و اسمی پسرانه و محبوب است

  6
  1
  1. دوست عزیز اگر کمی با دقت بیشتری مطالعه می کردید پاسختون در متن ما نوشته شده است. به جای تعجب متن را کامل بخوانید. در متن ما هم نظر ثبت احوال درباره این اسم نوشته شده است! ضمنا دانشجوی عزیز دکترای ادبیات، این متن زیر نظر دکتر نیکزاد، دکترای ادبیات نوشته شده است.

   1
   1
 3. با احترام و تشکر ازتوضیحاتتون
  آرشین اسمی پسرانه هست و در ثبت احوال هم به عنوان اسم پسر ثبت شده من با این قسمت توضیحات که آرشین اسم دختر هست ولی در ثبت احوال پسر ثبت شده کاملا مخالفم در هر کشور مهمترین منبع برای نامگذاری ثبت احوال ایران است در زبان فارسی آرش، آرشان و آرشین هم معنی هستند Arashan Arashin Arash . آرشین از اسم آرش درست شده با پسوند ین (پسوند نسبیت) یعنی این اسم منسوب به آرش هست مثل اسم سامین که منسوب به سام هست در برخی از کتابها به اشتباه این اسم به عنوان شاهدخت معرفی شده ودر واقع شاهدخت هخامنشی ارشین بوده و این اشتباه باید درست بشه چون وحی منزل که نیست ، البته پافشاری و تعصب من بر امر مصداق مرغ یک پا داره و صحبت من وحی منزل است .
  وسلام

  1
  0
 4. با سلام
  من کرد هستم واسم آرشین ریشه کردی دارد اسمی پسرانه ،زیبا و محبوب بین ما کردهاست .آرشین در زبان
  کردی به معنای پهلوان باستان است و به معنی آبی آتش یا شعله آبی آتش است،به نظر من این اسم زیبای پسرانه اصلا معرفی نشده وخیلی نسبت به این اسم کم لطفی شده با توجه به اینکه این اسم در زبان ترکی هم اسمی پسرانه محبوب است ودر زبان فارسی هم منسوب به آرش هست و ثبت احوال هم این اسم را برای پسر تایید کرده است .

  2
  0
  1. بدون شک اسم دخترانه است و معانی آن فقط برای دختر زیباست
   متاسفانه ثبت احوال بعضی اسمها را هم برای پسران به ثبت می رساند هم برای دختران

   1
   1
  2. دقیقا حق باشماست این اسم کوردی و پسرانه هست نه دخترانه

   2
   1
 5. سپاس از توضیحات دقیقتون.
  فکر میکردم همگی پسرانه هستند اما آرشین رو یادمه یه همسایه داشتیم زمانیکه بچه بودم و دختر بود

  1
  1
  1. سلام با تشکر از تمامی نظرات نوه من پسره و اسمش آرشین و خیلی تحقیق کردم از آرش میاد نام پسرانه است ولی ارشین نام دخترانه است ولی میتوان برای هر دو جنس انتخاب کرد مثل مهران تشکر

   2
   0
 6. دم شما گرم که انقدر کامل اسم ها رو بررسی کردید . لذت بردم . مشخصه زمان گذاشتید و تحقیق اساسی کردین

  2
  0
 7. سلام به نظر من اسم آرشین آوایی دخترانه داره اما اسم ارشین با کسره بیشتر باید برای فرزند پسر استفاده بشه گرچه اسم آرشین هم به نام پسر و هم به نام دختر میاد اما لطفاً هر چه زودتر در مورد ثبت نام آرشین به اسم دختر در ثبت احوال اقدام کنید اختلافات نباید باعث بشه که خیلی ها نتونن نام مود علاقشون رو برای فرزند دختر و پسرشون ثبت کنن

  0
  1
 8. سلام، واقعا عالی بود کاملا مشخص است که تحقیقات زیادی انجام شده و اطلاعات خوبی ارائه شد. به نظر بنده هم اسم آرشین کاملا دخترانه است حتی اگر منسوب به نام آرش باشد مونث نام آرش است مثل آرتین و آرتینا و آرمین و آرمینا که اسم پسر و دختر هستند و هرکدام منسوب به نام مذکرشان هستند. حالا بعضی عزیزان برای نام پسر هم این نام را انتخاب میکنند که به نظر مشکلی نیست مثل پویا یا… که هم برای دختر و هم برای پسر انتخاب میشود. مثلا دوستم اسم پسرش آترین است ولی یکی از اقوام نزدیکم اسم دخترشان را آترین گذاشته اند.

  0
  1
 9. با سلام و خسته نباشید از تیم تخصصی نام فارسی
  آرشین را Arshin برای دختر میخوانیم نه Arashin که بعضی از عزیزان به نام پسر نسبت میدهند. البته اسم دخترهای خودم آروشا و آرشین با سکون روی ر میباشد که خیلی هم اسماشون رو دوست دارم و خودم میپسندمشون

  1
  1

دیدگاه شما چیست؟ در کادر زیر بنویسید:

❤️دیدگاه شما تا دقایقی بعد از ارسال روی وبسایت قرار می گیرد.