ماهور

معنی اسم ماهور

اسم ماهور

معنی نام ماهور Mahour name meaning

Mahour name meaning
اسم ماهور Mahour name

اسم ماهور از جمله اسم های فارسی زیبا است که در اینکه این نام یک اسم دختر است یا نام پسر بین خیلی ها اختلاف نظر هست. خیلی ها آن را کاملا نام دختر می دانند و خیلی ها معتقدند اسم ماهورا (ماهور + الف تانیث) دخترانه است پس ماهور اسم پسر است. در ادامه در این مورد بیشتر توصیح می دهیم.

ماهور اسم دختر است یا پسر؟

اسم ماهور طبق منابعی که در اختیار تیم نام فارسی قرار داشت نام دخترانه بود. اما با تحقیقاتی که انجام شد و به دلیلی که گفته شد و انتخاب این نام برای پسران در کنار دختران، در نتیجه اسم ماهور را همانند خیلی از اسم های ایرانی (رها، تیام، عزت، رها، صفا و …) اسمی مشترک بین دختر و پسر به شمار می آوریم.

درباره نام ماهور:

ریشه اسم ماهور

 در مورد ریشه نام ماهور شک و شبهه ای وجود ندارد و ریشه اسم ماهور فارسی است و نام پارسی اصیل به حساب می آید. این نام زیبا چون سالهاست برای نامگذاری کمتر استفاده شده یک اسم خاص، شیک و جدید از دید خیلی والدین محسوب می شود.
NameFarsi.com

Mahour
ماهور Mahour

معنی ماهور

معنی اسم ماهور همانطور که در قسمت اسم دختر با م و اینستاگرام نام فارسی نوشتیم به نام یکی از دستگاه های موسیقی اصیل ایرانی است. علاوه بر این ماهور (در زمین شناسی) به برآمدگی های دامنه کوه یا برآمدگی هایی که در دشت پدید می آید می گویند.

اسم ماهور در ثبت احوال

ماهور در ثبت احوال در این سال ها هم برای دختر و هم برای پسر به ثبت رسیده است. دوستانی که اصرار بر پسرانه بودن این اسم دارند، ادعا دارند که این اسم با تلفظ متفاوتی اسم دختر است. اما متاسفانه آن تلفظ متفاوت را هیچ کس نشنیده است و در واقع کسی با آن اسم وجود خارجی ندارد.

فراوانی اسم ماهور در ثبت احوال

تعداد اسم ماهور ۳۹۳۰ نفر در ایران است که بعنوان اسم دختر ثبت شده اند. تعداد ۳۶۹۳ نفر نیز طبق طبق آمار ثبت احوال در تاریخ ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ (که البته این رقم چند سالی است که ثابت است) ماهور به عنوان اسم پسر ثبت شده است.

ماهور یعنی چه
معنی اسم ماهور

درباره دستگاه ماهور

دستگاه ماهور از گسترده‌ترین دستگاه‌های موسیقی ایرانی است و در ردیف‌های گوناگون در حدود ۵۰ گوشه دارد و به علت حالت و ملودی روانش اغلب به صورت موسیقی شاد در جشن‌ها و اعیاد نواخته می‌شود. این دستگاه دارای گوشه‌های متنوعی است که با مقام‌های کاملاً متفاوت در سه بخش بم، میانی و زیر اجرا می‌شود. ناگفته نماند تمام گوشه‌ها به وسیلهٔ فرود به درآمد رجعت می‌کنند. موسیقی در دستگاه ماهور با طمانینه و باوقار است و اگر با شعر مناسبی همراه باشد ابهت و شکوه خاصی خواهد داشت. ویکی پدیا فارسی

نام فارسی مرجع اسم های ایرانی زیبا

289 نظر برای “معنی اسم ماهور”

 1. اسم ماهور mahur در اصل پسرانه است، لازم به ذکر است ماهور نام دخترانه است اما به علت شباهت املائی آن با ماهور به اشتباه از سوی بعضی افراد برای دختر استفاده می شود. برای مثال نام پسر سالار عقیلی نیز ماهور است.

  1. ماهور صد در صد اسم دختر هست
   جوک نفرمایید
   قبل از انتخاب اسم یکم اطرافتتون رو ببینید
   یه هنربند ساندییسخور اسم پسرش رو اسم دختر گذاشته دلیل نشد که
   شما هم لابد ساندیس خوری
   اسم دوست دوران دبستان من ماهوره دختر هم هست
   الان ۳۰ سالشه

  2. همانطور که در بالا توضیح داده ایم، این نام مثل خیلی از اسم های ایرانی نامی مشترک بین دختر و پسر است. منبع موثقی وجود ندارد که ماهور اسم پسر است. هم چنین “ماهور الوند” نام هنرپیشه خانم در سینمای ایران است، اینکه یک اسم، نام فرزند شخصیت معروف یا نام خود شخصیت معروف باشد جنسیت اسم را قطعی نمی کند.

  3. در جریانم که در یکی از سایت های اسم این اسم ابتدا دخترانه بوده و با اصرار یک نفر پسرانه شده!
   ممنون که شما بدون تحقیق و بررسی اطلاعاتی را قرار نمی دهید.
   شما درست نوشتین، این اسم سالها برای اسم دختر انتخاب میشده. جدیدا بعضی از هموطنان برای پسر هم انتخاب می کنند آن هم دلیلش این است که تمایل به لطافت اسم های پسرانه هم زیاد شده است. مثل اسم رها. که سالها برای دختر انتخاب میشده اما مثلا رها اعتمادی پسر است.
   اصرار بعضی هموطنان عجیب است انگار که می خواهند وجود دختر یا پسر با یک نام را نادیده بگیرند.
   سپاس
   از قسمت راهنمای اسم و فیلم ها هم لذت بردم

  4. سلام
   سرکار خانم سمیرا به نظرم صحبت شما قابل اتکا نیست.
   بنده نظر جنابعالی را تنها به یک نکته جلب می کنم که ماهور علاوه بر یک دستگاه موسیقی که خصوصیاتی شبه دخترانه ایرانی دارد (با وقار و ….)، یک گُل است و نام یک گُل قطعا برازنده‌ی نام پسرانه نیست … البته باید بدانیم که ماهور یک اسم دخترانه در زبان کُردی است به معنای تابناک.
   موفق و پیروز باشید

  5. اونایی که میگن ماهور اسم دختره واسه پسرشون نزارن
   بزارن عبدول … خنده

  6. ماهور نام یک گل زیباست
   و ما در فرهنگ نامگذاریمون نام پسر گه گل باشد نداریم
   تو ثبت احوال هم نام دخترونه ثبت شده

  7. حالا چون اسم پسر سالتر عقیلی هست ماهم باید رو پسر بزاریمش

  8. سلام جهت اطلاع شما انتخاب نام بر اساس معنى ان است بعضى از اسامى كه مشترك استفاده ميشود به دليل معنى هاى مشترك بين مونث و مذكر است و اسامى همگى يا مذكر هستند يا مونث ماه مونث است و خورشيد مذكر پس هرانچه كه به ماه مربوط شود مونث است مثل ماه رو ماه رخ وووو پس ماهور ناميست دخترانه و اگر كسى اشتباها يا سليقه اى نامگذارى كند اتفاق خاصى نميوفتد جايى ويران يا خواب نميشه اقاى سالار عقيلى اگر گذاشته قطعا بخاطر دستگاه ماهور در موسقى است و توجهى به مذكر مونث بودن نكردن و خود ايشان در دستگاه ماهور دستى به اتش دارند

  9. اسم ماهور mahir در ترکیه هم نام پسر به شمار میره ،به پسر بیشتر میاد،ماهروخ به دختر میاد

 2. دوست دانشمند که خودت را عقل کل می دانی. منبع موثق شما توالت بین راهی مشهد قم است یعنی راه و ترابری و توالت سازی نخجوان + آیت الله حاج قاسم بندکی حاج آقای مسجد ما که ماهور را نامی پسرانه معرفی کرده است. که اگر ایشون را هم قبول ندارید بحثی نیست. خواهشمند است خودتان منبع موثقی که میفرمایید را معرفی کنید. وقتی یک دیکتاتور می گوید نام رومینا قبول نیست و دل به خواهی به نامی جنسیت ندهید. خیلی این اسم را دوست دارید میتوانید اسم دخترتان را ماهور و اسم پسرتان را مهتاب بگذارید تمامی نامهای ماه دار دخترانه است مثل مهتاب، مهسا، مه لقا، مهسان، ماهور، ماهوش و ………..

  1. کی گفته که با یه الف اسم دخترونه میشه؟؟؟!!! مگه ما عربیم؟ در ضمن ماهور اسم یک گل هم هست جهت اطلاع دوستان. ضمن اینکه اداره ثبت احوال هم مکانیست که عده ای آدم در آن مشغول به کار هستند که اون آدم ها هم جایزالخطا هستند و حرفشون آیه قرآن نیست. از همه اینها گذشته در این مملکت کدوم اداره بی نقص و درست کار میکنه و میشه روش حساب کرد که ثبت احوالش اینطور باشه! عزیزم خانه از پای بست ویران است.

 3. ماهور پسرانه: اسم پسر سالار عقیلی، اسم پسر مجتبی جباری فوتبالیست، شاخ اینستاگرام ماهور بساکی
  ماهور دخترانه: ماهور الوند هنرپیشه فیلم دختر، Mahour Rahimi محقق برجسته
  ضمنا من در ثبت احوال هم دیدم ماهور دوتا هست یکی دختر و یکی پسر

  1. آره اما کلا من که عاشق اسم دخترمم به این حرفا کاری ندارم

 4. عوض اینکه اشتباه سایتت رو درست کنی دیگرانو به اینکه منبع موثق ندارند متهم نکن. شما قبل از جواب دادن میتونستی سری به ثبت و احوال کشورت بزنی و اطلاعات درست به مردم بدی. نه اینکه تازه منو متهم کنی که منبع موثق ندارم. با دادن اطلاعات غلط به مردم باعث میشی یه عمر اون بچه اذیت شه، به اشتباه جنسیتش رو اشتباه صدا کنن و تو مدرسه و دانشگاه براش مشکل پیدا شه. فقط سایت زدن و هر چی دلمون خواست بنویسیم که نیست

  1. کشورت کشورت نکن
   همچین میگه کشورت معلوم نیست خودش کجایییه
   منم اسم دخترمو تو ثبت احوال ایران یعنی کشورم ثبت کردم
   شاید شما افغانستانی اونجا پسرونه س

  2. ماهور اسم یک مرد گی در عربستان است که تجاوز دوست داشته (مفعول بوده) به نظرم بهتره روی پسر نذارید

  3. شاسکول
   خودتو کشتی با آقا ماهورت
   من ۳ تا ماهور می شناسم همشون هم دخترن یکی ۱۴ سالشه. اون یکی ۱۸ و دختر خالم ۲۳
   باور کن ما به پسرت که اسمش ماهوره نمی خندیم!!!! به خودت رحم کن

  4. الان توی کشوهای متمدن جهان اسم های یونیسکس و بدون جنسیت برای بچه ها میزارن ۱٫ با نگاه عدم تفاوت بین دختر و پسر
   ۲٫با نگاه اینکه الان بیشتر از ۶۰ درصد جوانان در غرب و کشورهای پیشرفته معتقدند هر انسانی میتواند در مورد هویت جنسی خود در زمان مناسب خودش تصمیم بگیرد و والدین به فرزندان خود در زمینه تشخیص جنسیت و گرایش جنسی بها میدهند .
   ۳٫ اسامی که پروردگار و طبعت بر میگرده یا نام اسطوره ها … به عنوان یونیسکس انتخاب میشوند.
   تقریبا در هیچ جای دنیا امروزه چیزی به اسم پسر و دختر وجود ندارد و کاملا سلیقه پدر و مادر در نظر گرفته می شود بحز کشورهای بر پایه مذهب و تعصیات مذهبی مثل ایران ، افغانستان ، و کشورهای عرب زبان.

 5. دوست عزیز، چراپیامها رو تایید نمیکنی؟؟ از چی میترسی؟ بگو یکی از اون منابع موثقی که تیم!!!! شما دریافت کرده، که به این نتیجه رسیده منبع من که ثبت و احواله موثق نیست و منبع دریافتی تیم!!! شما موثقه، چرا منتشر نمی کنی اون منابع موثق رو، راستی تیم داری شما؟ :razz: :razz:

  1. نظرات شما تایید شده. گرچه ادبیات شما در کامنت ها مناسب نبود، سایت و اینستاگرام نام فارسی سال هاست خدمات رایگان ارائه می دهد و البته به این امر مفتخر است. این طرز صحبتتان کمی بی انصافی است.
   در جواب صحبت های شما فقط شما رو به اینستاگرام نام فارسی و اسم “ماهور” ارجاع میدم. اکثر دوستان مراجعه کننده یا نام دخترشان ماهور است یا خانوم هستند که نام ماهور دارند و خیلی ها بر خلاف شما از اینکه این اسم پسرانه هم هست تعجب کرده اند.
   در هر صورت این نام، نام خیلی زیبایی است. به نظرم فهم و درک مردم در قرن ۲۱ باید در حدی باشد که سر این مسائل با هم جنگ و جدل نکنند و بیشتر روی زیبایی معنایی نام ها تمرکز کنند. پس اگر نام فرزند پسرتان ماهور است نگرانی نداشته باشید.

  2. عزیزم ثبت احوال چیش موثق بوده که اسم گذاریش موثق باشه؟ اصلا ماهوَر یعنی چی؟!!! اگه بخوای به ثبت احوال توجه کنی اسم محمدآرش رو هم ثبت کرده ، محمد آرش اسمه آیا؟؟؟؟؟

 6. سلام. اسم ماهور اسم یک گل هست. چطور می تونه پسرانه باشه؟
  اما درسته بعضی اسم ها مشترکه مثل رها، تیام، ماهان

  1. چیزی که من میدونم اینه که ماهور پسرانه و ماهور دخترانه هستش. خیلی ها اون فتحه رو نمیزارن و اشکال ایجاد شده. اونایی که ماهور و اسم دختر میدونن اون فتحه رو کتمان میکنن و نادید میگیرن. mahoor-mahvar

 7. من می خوام این اسم رو برای دخترم انتخاب کنم
  خوب شد گفتیند اینستاگرامتون رو. من به اتفاق همسرم تو اینستاگرام شما و یک پیج دیگه هم چک کردیم دیدیم اکثریت به اسم maohour و mahoor دختر هستند.

  1. منم تو اینستاگرام نام فارسی دیدم اکثرا خانوم بودن
   فکر کنم این هم یکی از سوتی های دیگه ثبت احواله که جدیدا پسرونه ش کرده این اسم رو. من یه دوست قدیمی به این اسم دارم (دختر) اگه ثبت احوال پسرونه زده پس چجوری به این همه دختر خانوم مجوز داده؟؟؟؟

  2. ماهور اسم پسره هرکی دختر ماهور هست خر هست

  3. توی کشور ترکیه هم این یه اسم پسرانه هست؟ روی پسر میزارن با اینکه ریشه فارسی داره!؟؟؟؟ به هر حال نمیشه قطعی گفت که پسرانه یا دخترانه هست

  1. آره از وقتی فیلم ترکیه ای ماهور را تو ماهواره گذاشتند
   بعضی ها که مرجع تقلیدشون سریال های مزخرف ترکی هست و تقلید کور کرانه و بدونه مطالعه از فرهنگ اونا می کنند
   جدیدا اسم پسرشون را گذاشتند ماهور
   شاید تو فرهنگ اونا این نام پسرونه باشد
   اما تو فرهنگ ما این نام یک نام اصیل و ایرانی دخترونه هست چون نام گل
   و تو فرهنگ ما نام گل را رو پسر نمی گذارند
   قابل توجه سالار عقیلی که هر روز پسرش را میاد تو صداسیما
   در ضمن مسئولین ثبت احوال کمتر سریال های ماهواره ای ببینند

 8. سلام این انکار نشدنیه که ماهور یک نام مشترکه که هم دخترانه اس همه پسرانه. من بخاطر اسم دخترم تحقیقات زیادی کردم و پی بردم که برای هر دو میذارن. اما بخاطر آوای دخترانه ای که داره بیشتر مناسب دختر هستش.

 9. سلام من تحقیقات زیادی کردم و متوجه شدم این اسم برای هر دو جنسیت انتخاب می شود ولی چیزی که واضح است این است که نام ماهوربه دلیل معنی و .. بیشتر برای دختر مناسب است

 10. مهم اینه که اولین بار یه اسم رو چطوری شنیده باشیم بعد اصرار می کنیم که پسرونست یا دخترونست شاید این اسم دو اسمه باشه ولی من اسم پسرم رو گذاشتم ماهور ، البته اون زمان چون دیدم تو سایت ثبت و احوال ثبت شده پسر ،
  ولی کلا چرا بعضیا گیر دادن به این اسم ؟؟؟ مگه کم اسم برای دختر داریم اسم های دیگه بگذارید

  1. واقعا نظر منم همینه منم اسم پسرم رو ماهور گذاشتم
   و از نظر من کسی نباید به خاطر دخترونه یا پسرونه بودن این اسم بحث کنه و انتخاب کنندگانش رو مورد تحقیر و تمسخر قرار بدن

  2. واقعا خیلی بی سواد تشریف دارید جناب ماهان
   من ۳۵ سالمه اسمم ماهوره. با اجازتون خانوم هم هستم

 11. کاش بجای استفاده و جا انداختن اسم ماهور برای دختر ، از اسم ماهورا، ماهواره ، ماهوَر و ماهرو برای دخترتون استفاده کنید ماشااله اسم قشنگ برای دختر هم خیلی زیادتر از پسرهاست ، این اسمو دیگه از از پسرها نگیرید ، در ترکیه (سریال ترکی شبکه جم) هم اسم پسرونست

  1. دوست عزیزم نیازی به جا انداختن نیست. این نام برای دختر هست و شما پافشاری بیجا میکنید. بجای مقابله با حقیقت اون رو بپذیرید

  2. منم روزی که رفتم ثبت احوال بهم گفتند این اسم دخترونه هست
   دخترونه

 12. عربهای هور این نام را از ایرانیان برداشته و بر دختری که هرگز ازدواج نمی کند می گذارند، در واقع نام پسرانه بر او می گذارند، نامی پسرانه که به زعم خودشان هرگز باردار نشود .
  این نام در فارسی پسرانه است

 13. فیلمی به نام ماهور در حال ساخت است که در آن دوستانی که تاکید دارند این نام دخترانه است با دیدنش متوجه خواهند شد که تنها عرب های هور این نام را بر روی دختری می گذارند که نمی خواهند ازدواج کند و باردار شود ، ریشه نام ماهور در ایران و در زبان فارسی نامی پسرانه است

  1. تو اون فیلم اسم دختر که اتفاقا عروسه ماهوره!
   چقدر راحت دروغ می گی شما

  2. علاوه بر ایران در ترکیه هم ماهور اسم پسرانه میباشد

  3. اگه منظورت اسم اون هنرپیشه سریال ترکیه تلفظش اینه Mahir مترجم های احمق شبکه جم اونجوری ترجمه کردن یه جستجو در گوگل کنی می بینی

  4. ربطی به تلفظ غلط سریالهای جم نداره ماهیر با ماهور فرق میکنه و هر دوتاش تو ترکیه اسم پسرانه هستش ماهیر همون ماهر تو فارسی هستش

 14. من چند روز پیش شناسنامه دخترم رو گرفتم. بدون بحثی نام دخترم رو ماهور ثبت کردند. برای اطمینان پرسیدم توی شناسنامه دختر ماهور با فتح و مینویسید گفتن نه ماهور مینویسیم. چون این اسم دخترونس. خود مسئول ثبت احوال گفتش که دخترونس. و خیلی دلخوش سایت ثبت احوال نباشید اون درست نیس اصلا.
  این اسم کاملا مشخصه که دخترونس

 15. من عاشق دخترم ماهورم.
  کاری به بقیه حرفا ندارم
  نمیدونم چه اصراریه بعضیا میگن پسرونس

  1. آغا ماهور گل نازنازی من عشقه همه فامیل و همسایه ها

 16. اسم برادرزاده حاج آقا نجف پناه ماهور هست اسم دخترش هم سکینه
  اسم فقط اسم آقازاده های حروم لقمه و خواننده های تخمی ایرانی که اسم و لقب جدید می ذارن برای خودشون

  1. حروم اون لقمه اییه که به تو دادن .حیف اسمی که واسه تو گذاشتن باید اسمت و میذاشتن عنی.چون نظر خودت و به دیگران تحمیل میکنی

  2. من عاشق اسم ماهور هستم، هنوز جنسیت نی نی مشخص نشده ولی قطعا این اسم و رو پسر نمی‌ذارم، خیلی دخترونه هست بنظرم ، برای پسر به دلم نمیشینه

 17. نمیدونم داریم به کجا میریم که هنوز نمیتونیم به همدیگه با هر اسم و جنسی احترام بذاریم … جنسیت و نام هر شخص هویتش نیست مهم اینه که فرهنگمون اونقد غنی باشه که سر این چیزا با هم بحث نکنیم و به هم احترام بذاریم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *