Mahour name

معنی اسم ماهور

اسم ماهور

معنی، ریشه و فراوانی (تعداد) اسم ماهور در ثبت احوال

همه چیز درباره نام ماهور

معنی ماهور

معنی اسم ماهور چیست؟ Mahour name meaning

Mahour name meaning
اسم ماهور Mahour name

اسم ماهور از جمله اسم های فارسی زیبا است که در اینکه این نام یک اسم دختر است یا نام پسر بین خیلی ها اختلاف نظر هست. برخی آن را کاملا نام دختر می دانند و اندک افرادی هم معتقدند چون اسم ماهورا (ماهور + الف تانیث یا نسبت) دخترانه است، پس ماهور اسم پسرانه است که تعبیر لزوما درستی نیست. چرا که مثال نقض زیاد دارد و برای مثال مسیح و مسیحا، هر دو نام پسرانه هستند. یا مثلا سلین و سلینا هر دو نام دخترانه هستند. در ادامه در این مورد بیشتر توضیح می دهیم.

Mahour
ماهور اسم دختر یا پسر

ماهور اسم دختر است یا پسر؟

اسم ماهور طبق منابعی که در اختیار تیم نام فارسی قرار داشت یک نام مطلقا دخترانه بود. اما چون در سال های اخیر در ثبت احوال ایران، این اسم برای پسران هم به ثبت رسیده و انتخاب این نام برای پسران در کنار نام دختران صورت گرفته، اسم ماهور را همانند خیلی از اسم های ایرانی (رها، تیام، عزت، رها، صفا و …) نام مشترک بین دختر و پسر به شمار می آوریم.

ماهور در کتاب اسم

در کتاب آوای نامها از ایران زمین نوشته پری زنگنه (نشر سال ۱۳۸۵) علاوه بر شرحی در معنی اسم ماهور، به عنوان اسم دختر آمده و اشاره شده که این اسم برای نامگذاری دختران مورد پسند است.

اسم ماهور در کتاب
ماهور در کتاب نام ها

بر اساس نظرسنجی انجام شده در مرداد ماه ۱۴۰۱ در اینستاگرام نام فارسی (بین حدود ۱۷۵ هزار عضو که حدود ۱۰ هزار نفر رای دادند)، بیش از ۷۰ درصد معتقد بودند که اسم ماهور برای دختر مناسب تر است:

نظرسنجی ماهور
نظرسنجی اسم ماهور

بررسی کامل تر نام ماهور:

ریشه اسم ماهور

 در مورد ریشه نام ماهور شک و شبهه ای وجود ندارد و ریشه اسم ماهور فارسی است و نام پارسی اصیل به حساب می آید. این نام زیبا چون سال هاست برای نامگذاری کمتر استفاده شده یک اسم خاص، شیک و جدید از دید خیلی والدین محسوب می شود. NameFarsi.com

معنی ماهور

معنی اسم ماهور همانطور که در قسمت اسم دختر با م و اینستاگرام نام فارسی نوشتیم به نام یکی از دستگاه های موسیقی اصیل ایرانی است. علاوه بر این ماهور (در زمین شناسی) به برآمدگی های دامنه کوه یا برآمدگی هایی که در دشت پدید می آید می گویند.

ماهور
معنی اسم ماهور

اسم ماهور در لغت نامه دهخدا

برای نام ماهور در کتاب لغتنامه دهخدا، دو معنی آمده است. یکی به عنوان اسم خاص (نام محل) و دیگری به عنوان واژه اسم:

 1. ماهور (اِ) تپه های مسلسلی که در دامنهٔ کوه پدید باشد. (ناظم الاطباء). هریک از تپه های پیوسته که در دامنهٔ کوه پدید باشد. حصهٔ پیش آمدهٔ کوه. (فرهنگ فارسی معین). || گل ماهور. (فرهنگ فارسی معین). خرگوشک .
 2. ماهور (اِخ) دهی از دهستان عقیلی است که در شهرستان شوشتر واقع است و ۳۰۰ تن سکنه دارد که از طایفهٔ بختیاری هستند. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج ۶).

اسم ماهور در ثبت احوال

ماهور در ثبت احوال در این سال ها هم برای دختر و هم برای پسر به ثبت رسیده است. دوستانی که اصرار بر پسرانه بودن این اسم دارند، ادعا دارند که این اسم با تلفظ متفاوتی اسم دختر است. اما متاسفانه آن تلفظ متفاوت را هیچ کس نشنیده، در هیچ منبع موثقی وجود ندارد و در واقع کسی با آن اسم وجود خارجی ندارد.

فراوانی اسم ماهور در ثبت احوال ایران

تعداد اسم ماهور ۳۹۳۰ نفر در ایران است که بعنوان اسم دختر ثبت شده اند. تعداد ۳۶۹۳ نفر نیز طبق طبق آمار ثبت احوال در تاریخ ۱۷ خرداد ۱۳۹۹، ماهور به عنوان اسم پسر ثبت شده است. البته این ارقام اعلامی چند سالی است ثابت مانده است و به روز نشده.

معنی اسم ماهور در ثبت احوال ایران

ماهور = در علوم زمین هریک از برآمدگی های دامنه ی کوه یا برآمدگی هایی که در دشت پدید می آید؛ ۲- (در موسیقی ایرانی) یکی از هفت دستگاه؛ ۳- (در قدیم) (در موسيقي ايراني) از شعبه های بیست و چهارگانه ی موسیقی ایرانی.

ماهور یعنی چه
معنی اسم ماهور

درباره دستگاه ماهور

دستگاه ماهور از گسترده‌ترین دستگاه‌های موسیقی ایرانی است و در ردیف‌های گوناگون در حدود ۵۰ گوشه دارد و به علت حالت و ملودی روانش اغلب به صورت موسیقی شاد در جشن‌ها و اعیاد نواخته می‌شود. این دستگاه دارای گوشه‌های متنوعی است که با مقام‌های کاملاً متفاوت در سه بخش بم، میانی و زیر اجرا می‌شود. ناگفته نماند تمام گوشه‌ها به وسیلهٔ فرود به درآمد رجعت می‌کنند. موسیقی در دستگاه ماهور با طمانینه و باوقار است و اگر با شعر مناسبی همراه باشد ابهت و شکوه خاصی خواهد داشت.

اسم های شبیه و مشابه ماهور

اسم دختر که به ماهور بیاد

ماهرو، مهرو، ماهانا، مهری، مهرناز، هوران، مهرسا، مهسا و رها از اسامی دخترانه مشابه و متناسب با ماهور هستند. قسمت اسم های دخترانه با م را نیز ببینید.

اسم پسر که به ماهور بیاد

ماهان، همایون، مهراد، ماتیار، اهورا، هرمان، مهرزاد و مهیار از اسامی متناسب و مشابه با ماهور هستند. قسمت اسم جدید با م را نیز ببینید.

اگر شما هم به دنبال متناسب ترین نام ها با معیار های مد نظر خود هستید، قسمت مشاوره اسم را ببینید.

اسم ماهور به انگلیسی

نوشتن ماهور به انگلیسی به شکل های Mahoor و Mahour درست به نظر می رسد. گرچه درباره نگارش اسم ها و واژگان فارسی در دیگر زبان ها نمی توان قطعی نظر داد.

Mahour
اسم ماهور به انگلیسی

اسم ماهور در قرآن

برخی از دوستان پرسیدند که آیا اسم ماهور در قرآن آمده است یا نه. در پاسخ باید بگوییم که ماهور در کتاب قران نیامده است.

عکس ماهور

ماهور، عزیز دل بانمک که مامان باباش اسمش رو از نام‌فارسی انتخاب کردن:

عکس ماهور
عکس ماهور | نام فارسی

ماهور بامزه در میدان نقش جهان که مامان باباش اسمش رو از نام‌فارسی انتخاب کردن:

Mahoor
ماهور در اصفهان

❤️ اگر شما هم اسم فرزندتون رو از وبسایت یا پیج نام‌فارسی انتخاب کردید تصویرش رو برامون در تلگرام یا اینستاگرام ارسال کنید تا در پست مربوط به اون اسم روی وبسایت نام فارسی قرار بدیم.

نظرسنجی اسم ماهور

اسم ماهور قشنگه؟

نظر شما درباره اسم ماهور چیست؟ آیا به نظرتون اسم ماهور پسرانه است یا دخترانه؟ در قسمت نظرات دیدگاه خود را درباره این اسم بنویسید.

منابع:

نام فارسی | مرجع تخصصی اسم های ایرانی | از سال ۱۳۸۸

4.6/5 - (120 امتیاز)

497 نظر برای “معنی اسم ماهور”

 1. ماهور اسم پسر قشنگ منه، با افتخار این اسمو براش انتخاب کردم.. با توجه به معنی اسم…
  برای دختر با تانیث روی واو باید خوانده بشه

  10
  22
 2. واقعا از خودتون خجالت بکشید. ماهور اسم لطيف و .. نيست به معناى يكى از ساز هاى موسيقى و تپه ماهور است گل ماهور وجود ندارد.. ادم هاى معروف رو چيكار داريد كه اسمشون ماهوره؟ مگه چون اونا دختر بودن حتما ماهور اسم دختره؟ خيلى از اسم ها هم دخترانست و هم پسرانه. بهتره بيشتر از اين بيشعوريتون رو نشون نديد.. ماهور نيازى به نظر و افكار مسخره ى مردم نداره و نيازى نيست خودشو بابتش ناراحت كنه

  8
  21
  1. به نظرم مطلقااا ماهور اسم دخترانه ست و خیییلی مسخرست اگه اسم پسر باشه

   32
   11
 3. با توجه به توضیحات ماهور نامی کاملا دخترانه است
  خوبه حد و مرز اسامی حفظ بشه کی اسم گل میزاره روی پسرش

  20
  4
 4. گوه نخوریداااااا
  اسم پسر من ماهوره خیلیم برازندشه مامان فداش بشه
  شما باید این افکار مسخره و قدیمیتونو بندازید سطل اشغال جاش لجن بیارید بهتره

  3
  18
  1. ماهور اسم کاملا دخترانه است. لطافت تو تلفظش وجود داره و اسم گل هم هست. اونایی هم که اسم پسرشون رو گذاشتن سلیقه شخصیشونه ولی نحوه صحبت کردن بی ادبانشون مشخصه که چقدر از روی آگاهی اسم رو انتخاب کردن!!

   9
   0
   1. من فقط برای دختر شنیدم اسم ماهور رو از زمانی که چشم باز کردم.

    3
    0
 5. لازم نیس شما گوه خوریه اسم بچه مردمو بکنید
  باید مغزتون رو در اورد و انداخت سطل اشغال
  لجن بهتر از مغز شماس
  اسم پسر من ماهوره و خیلی هم برازندشه

  2
  21
  1. خیلی داغونی عین اون خواننده پاچه خار که اسم پسرش رو گذاشته ماهور

   9
   2
 6. به نظرم ماهور پسرانه اس و ماه ور که باید بعد از یک ماه یه مکس بشه و معنیش میشه شبیه ماه که این اسم به دختر بیشتر میاد ولی از لحاظ نوشتاری هردو یه جور نوشته میشه مهم تلفظ هست

  0
  5
 7. به نظر من سلیق ای هستش اسم پسر من هم ماهور هستش و در ثبت احوال به عنوان دو اسمه هم دختر هم پسر ثبت شده هستش پس دیگه چرا بحث میکنید که اسم گل یا فلان هزار تا دو اسمه هستش ماهور هم روش الان باید به کسی بربخوره مثل نسیم یا خیلی دیگه و حتی ماهان هم اسم دختره چون اسم پسر بزرگم هم ماهان هستش و خیلی خوشحالم که دو تا پسرام نامی زیبا روشون هستش و هر دو دو اسمه هستند

  2
  2
  1. سلام به دوستان عزیز
   اسم من ماهور هست ۳۸ ساله و خانوم هستم مادرم اسم مادربزرگم رو روی من گذاشتن( ما کرد کرمانشاه هستیم)
   ماهور از قدیم نام دختر بوده، در لغت نامه دهخدا هم اسم ماهوربه سه معنی معرفی شده
   اسم گل؛ اسم مکان؛ اسم دستگاه موسیقی
   از نظر آوایی هم این اسم برازنده دختران هست
   و ابهت مردانه نداره واقعا
   یک سری آدم برای خاص بودن میان یه اسم رو انتخاب میکنن مردم هم بی تحقیق از اونها تقلید میکنن
   چه خوبه که در هر کاری مطالعه داشته باشیم
   من خیلی از دختران تقریبا هم سن خودم رو به اسم ماهور میشناسم
   ماهور همایون فر دختر کارن همایونفر
   ماهور الوند
   ماهور جورایی
   ماهور نصیریان وکیل درجه یک و دکترای حقوق دانشگاه تهران و استاد دانشگاه تهران
   ماهور احمدی دختر استاد شاعر احمدرضا احمدی
   ماهور موساییان همسر استاد فریدون شهبازیان
   و خیلی نمونه های دیگر که با سرچ در گوگل یا اینستا مشخص می‌شوند

   2
   0

دیدگاه شما چیست؟ در کادر زیر بنویسید:

❤️دیدگاه شما تا دقایقی بعد از ارسال روی وبسایت قرار می گیرد.