معنی چیستا

معنی اسم چیستا

معنی نام چیستا

معنی و ریشه دقیق اسم چیستا

همانطور که در قسمت اسم های دختر با چ در وبسایت نام فارسی و هم چنین اینستاگرام نام فارسی دیده اید، اسم چیستا اسمی خوش آوا با ریشه اصیل فارسی است که معنی بسیار زیبایی دارد. در اوستا هم این اسم زیبا آمده است. در ادامه توضیحات تکمیلی درباره اسم چیستا را خواهید خواند.

معنی چیستا
معنی اسم چیستا

معنی چیستا

اسم چیستا یعنی چه؟

نام چیستا همانطور که پیش از این در وب سایت نام فارسی گفته شد به معنای”فرشته دانش و معرفت است” است. علاوه بر این چیستا ایزدبانوی (الهه) ایرانی است که در اوستا به‌ معنای علم، دانش، فرزانگی و معرفت آمده است.

همچنین چیستا، دارندهٔ راه‌های خوب و آموزنده و راهنمای راه‌های خوب نیز دانسته می‌شود. به همین دلیل چیستا را ایزدبانوی دانش هم می‌دانند. او را ایزدبانویی می‌دانند که به همراه سروش، همیشه میترا را همراهی می‌کنند، سپیدپوش است و در طرف چپ مهر است.

همچنین چیستی به معنی اندیشیدن و دانستن نیز از این واژه مشتق شده‌است، که با معنی اسم چیستا ارتباط دارد.

اسم پوروچیستا

پوروچیستا (اسم دختر با ریشه اوستایی)، کوچک‌ترین دختر زرتشت نیز از همین کلمه ترکیب یافته و به معنای بسیار دانا، سرشار از علم و دانش است.

ریشه اسم چیستا

همانطور که گفته شد نام چیستا یک اسم دخترانه فارسی است که البته از آنجا که در اوستا هم آمده خیلی ها ریشه اش را اوستایی (از زبان های باستانی ایرانیان) می دانند.

چیستا
چیستا Chista

اسم های ایرانی هماهنگ و شبیه با چیستا

اسم دختر شبیه چیستا:

اسم بیتا، آتوسا، تارا، سارا، پریسا، تیارا، آرتیمیس، پارسوآ، پارمیس، تینا و … اسم های دختر با چ را ببینید.

اسم پسر هماهنگ با اسم چیستا:

اسم رستم، دستان، آرتا، رامتین، آرتین، آرتان و … اسم های پسر با چ را ببینید.

سوالات همراهان نام فارسی درباره نام چیستا

اسم ایرانی چیستا، اسم دختر چیستا، اسم کتابهای چیستا یثربی، معنای اسم چیستا، معنی اسم چیستا، معنی اسم چیستا، چیستان اسم دختر و پسر

3 نظر برای “معنی اسم چیستا”

دیدگاه شما چیست؟ در کادر زیر بنویسید:

❤️دیدگاه شما تا دقایقی بعد از ارسال روی وبسایت قرار می گیرد.