Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
نظرسنجی اسم
تلگرام نام فارسی

معنی اسم یسنا

یسنا

معنی اسم یسنا

یسنا

بر طبق نظرات کاربران سایت نام فارسی اسم یسنا یک اسم محبوب برای نام گذاری به شمار می رود. مسلما آوای لطیف و معنای زیبا و خاص آن سبب این محبوبیت بین فارسی زبانان شده است.

ریشه اسم یسنا

همانطور که در قسمت اسم های دخترانه با حرف ی گفتیم اسم یسنا نامی با ریشه اوستایی – پهلوی است. هم ریشه با یشت. زبان اوستایی از شاخهٔ زبانهای ایرانی باستان است. نسک‌ها (بخش های) اوستا، کتاب مقدس زرتشتیان را بدین زبان نوشته‌اند. این زبان همریشه با سانسکریت و نزدیک به پارسی باستان است. تنها اثر به جا مانده به آن اوستا است. زبان پهلوی را نیز به دو زبان (فارسی میانه و زبان پارتی) نسبت می دهند. از نظر اشتقاق، پهلوی به‌معنی زبان پارتی است و نه فارسی.

معنی یسنا

اسم یسنا یعنی پرستش، ستایش و نماز. معنی جشن هم برای نام یسنا آمده است. همچنین یسنا یکی از بخش های پنجگانه‌ اوستا و مهمترین آن است که در هنگام مراسم مذهبی خوانده می شود.

یسنا

معنی اسم یسنا

147 نظر برای معنی اسم یسنا

 • البته اسم یسنا به نظر من خیلی اسم زیبایی هست ولی برای مردمم متاسفم که سر دین اسلام و زرتشت به مشکل برخوردند. اینکه دین ایرانیان زرتشت بوده و قبل از اسلام آمده و قدمت بیشتری داره دلیل بر برتری و اعتبار بیشتر آن نسبت به اسلام نیست و یک حرف برخواسته از عدم آگاهی کافی و طرز فکری متعصابه نسبت به دین و ملیت هست.
  نکته قابل توجه این است که دین اگر از نزد خداوند آمده پس ماهیتا هیچ تفاوتی نسبت هم ندارند. منتها گاهی افرادی در طول تاریخ به عمد یا سهو تغییراتی در آن ایجاد کرده اند که ما تفاوت هایی در آنها می بینیم. نکته مهم دیگر اینکه آمدن پیامبران الهی صرفا در جهت تکمیل تر کردن دین بوده و اسلام نسبت به زرتشتی کامل تر و بسیار بهتر است. گفتن اینکه زرتشتی قبل اسلام دین ایرانیان بوده و قدمت و اعتبار بیشتری داره شبیه این میمونه که چون اول ابتدایی رو سی سال پیش خوندید پس مدرکش معتبرتر از دکتری شماست. دکتری رو بعدا گرفتید. و در پایان نه زرتشت پیامبر ایرانیان بوده و نه پیامبر اسلام. هر دوی پیامبران بزرگوار برای کل جهان آمده اند. لطفا پیامبران رو اختصاصی نکنیم.

  • بطور خیلی تصادفی به مطلب شما رسیدم..
   به دو نکتهٔ از جانبِ خودتون مهم اشاره کردین:
   ① دین اسلام چون جدیدتر است، پس بهتر است
   ② اگر دین زرتشت رو بعلت قدیمی‌‌‌‌تر بودن بگیم بهتره، مثل اینه که دورانِ دبستان رو بر دورانِ دانشگاه ارجح بدونیم.

   من از بابِ ایران‌دوستی بهتون پاسخ میدم:
   اولاً اگر همین الآن یک موجود بی‌شاخ و دم با دینِ X به شما حمله کنه، نوه و نتیجه و نبیرهٔ شما هم به اون آیین خواهند درآمد، ربطی هم به امام و پیغمبرش نداره..
   ثانیاً اگر به دین اسلام بعنوانِ دینی مترقی و جدید نگاه میکنید، پس احکامِ طهارت (همچون غسل) و احکامِ محاکمات و تنبیهات (همچون شلاق و سنگسار) رو بعنوان نمونه مد نظر بگیرید..
   اگر به یکی از علمای اسلام تونستید تفهیم کنید که این احکام مال هزار سال پیش بوده و باید به‌روز بشن و نگرفتن بعنوانِ بدعت (نوآوری) در دین اعدامتون کنن، اونوقت از جدید بودن و بهتر بودن سخن برانید بانوی بزرگوار!
   ثالثاً زرتشت پیامبر نبوده چون پیامی نیاورده، هرچی گفته نصایحِ حکیمانه‌س؛ پیامبرِ اسلام بوده که با جنابِ ابوبکر توو غار حرا به درجات پیامبری نائل شدن و الله بهشون وحی نازل کرد؛ زرتشت که الله نداشت.
   رابعاً اگه خیلی دنبالِ دین‌داری هستین، یه دین به زبانِ مادری انتخاب کنین، خدا که یکیه خب!!!

 • اسم یسنا بسیار زیبا با معانی بسیار زیبا
  کاملا فارسی
  به نظر من توجهی به اینکه اسم امامته و اینا نکنید
  وقتی نماز میخونید تموم که میشه و سر به سجده میزارید همه حرفها رو به فارسی میگین پس یعنی خدا به زبان فارسی مسلطه پس میشه فهمید که اسم فارسی و عربی هیچ فرقی نمیکنه اینکه اسم زهرا خیلی خوبه برکت میاره همش چرته اسم همسایه ما فاطمه بود همش بدبختی کشید بعدم سکته کرد بدنش بی حس شدو بد راه میرفت اخرشم با ماشین تصادف کردو مرد
  اسم دخترش مرضیه اون هم ام اس گرفته عمرشو با بد بختی زندگی کرد الانم که دیه مادرشو گرفته و یه ماشین خریده که یکم راحت باشه با این مریضی راه رفتنش با مسیبت انجام میشه
  پس به این حرفا که این افراد میزنن توجه نکنید خدا بهتون عقل داده خودتون اول ببینید هر حرفی واقعا درسته بعد به اون عقیده پیدا کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *