معنی اسم مانیا

اسم مانیا

خیلی از دوستان معنی اسم مانیا را در پست های قبلی نام فارسی و اینستاگرام نام فارسی NameFarsi@ پرسیدند، لذا در این پست معنی این اسم بین المللی را قرار داده ایم.

معنی نام مانیا

مانیا

معنی مانیا

ریشه اسم مانیا

اسم مانیا یک اسم بین المللی است. برخی ریشه مانیا Mania را عبری (مراجعه شود به زبان عبری) می دانند. مانیا به این شکل Mania در لهستان بسیار برای نامگذاری دختران مورد استفاده قرار می گیرد و آن را شکل دیگر اسم مریم می دانند. اسم مانیا Manya در هندی به معنی شایسته احترام است. نام مانیا در فارسی به معنی علاقه بسیار زیاد است. اسم مانیا در روسی و اوکراینی نیز به معنی تلخ است.

معنی اسم مانیا

همانطوز که در قسمت اسم های دخترانه با حرف م گفتیم اسم مانیا در فارسی به معنای علاقه بسیار زیاد است. مانیا به شکل لاتین Mania و Manya یک اسم دخترانه بین المللی است. در عبری به معنی دریای تلخی که به یکی از معانی اسم مریم Mary (دریای غم) خیلی نزدیک است، اسم مانیا در لاتین به معنی تلخ، در هندی به معنی شایسته احترام و محترم است.

علاوه بر این اسم مانیا در پارسی باستان خانه و سرای معنا شده است این گونه که در زبان پهلوی برابر با واژه‌ مان به معنی خانه و مسکن است. در یونانی، mania شیدایی، عشق شدید، شوق مفرط، شیفتگی معنی شده است.

مانیا در تاریخ

 • نام زن زِنیس حاکم ولایت اِاُلی جزو ایالات تحت فرماندهی فرناباذ (سردار بزرگ ایران در زمان اردشیر دوم هخامنشی)
 • مانیا نام خواهر ماری کوری، دانشمند مشهور لهستانی، نیز بوده است.

مانیا در اساطیر روم

مانیا یا مانئا در اساطیر رومی و اتروسکی، ایزدبانوی مرگ بوده است. واژه مانیا با کلمه “مِنوس” در زبان یونان باستان (که به معنای زندگی، و قدرت است) و با کلمه اوستایی “ماینیو” به معنای روح، قرابت واژگانی دارد.

مانیا در علم روانشناسی

خیلی از همراهان نام فارسی معتقد بودند که اسم مانیا یک نوع بیماری است، لذا در این قسمت توضیحاتی درباره مانیا در علم روانشناسی می دهیم. مانیا یا شیدایی عکس حالت افسردگی است. در مانیا خُلق (mood) و انرژی بیمار بسیار بالاست. تظاهرات اصلی مانیا عبارت اند از سرخوشی، تحریک پذیری، پرکاری و عقاید خود مهم انگاری. مانیا به صورت شادی، خوش بینی افراطی و خوشحالی سرایت کننده تظاهر می‌کند.

ممکن است خیلی از اسامی مثل خیلی از واژگان در زبان های مختلف یا اصطلاحات علوم مختلف معانی متفاوتی دهند (معانی مثبت یا منفی). بسته به این که فرد به چه میزان به معانی منفی و مثبت آن اسم اهمیت دهد می تواند آن اسم را انتخاب نماید یا انتخاب ننماید!

34 نظر برای معنی اسم مانیا

 • منم عاشق اسمم هستم و همه جا با افتخار اسمم رو اعلام میکنم در ضمن مانیا اصلا معنی بدی نداره من ۳۰ ساله و روانشناس بالینی هستم و بارها با اختلال دوقطبی سرو کار داشتم اما هیچ موقع بابت این معنی مشترک اذیت نشدم .

 • درود … سپاس از نظر سایر دوستان … به نظر من یکی از پر معناترین اسم های دنیا که آوای قشنگی هم موقع صدا زدن داره اسم مانیا هستش … و همین الان دختر ۵ ساله من کنارم دراز کشیده و داره اذیتم میکنه … نمیزاره بخوابیم به امام خمینی قسم اگه دروغ بگم

 • سلام اسم دختر منم مانیا هست الانم ۶ ساله هست من که دوست دارم اسمش رو

 • سلام.اسم دختر منم مانیا
  با افتخار صداش میکنم
  خیلیا عاشق اسمش شدن و دوسش دارن
  از دیدگاه من معنیشم جالبه

 • منم عاشق اسم مانیام
  ولی باید توجه داشت که اسم هارو معنایش نمی سازه بلکه صاحب اسم می سازه

 • اسم دختر اولم مانیاست به نظرتون اسم دختر بهدیم که تو راههچی بزارم

 • منم اسمه خواهرمو مانیا امتخاب کردم حتی از همون دقتی ک هنوز مشخصنبود ک دختره الانم چخار روزشه و خیلیم از اسمش خوشم میاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *