آراد

معنی اسم آراد

اسم آراد

معنی و ریشه اسم آراد

معنی نام آراد
اسم آراد

اسم آراد یک اسم پسرانه پارسی ایرانی اصیل است. همانطور که در قسمت اسم پسر با الف نوشتیم اسم آراد اسم پسر ایرانی است که ریشه فارسی دارد. بنا به درخواست هم زبانان عزیز در این قسمت به توضیحات بیشتری درباره نام آراد می پردازیم.

Arad name meaning
Arad name meaning

معنای اسم آراد

برای نام آراد ۲ معنی یاد شده است: اسم آراد در آیین زرتشتی نام فرشته‌ موکل بر دین و تدبیر امور و مصالحی که به روز آراد متعلق است، روز آراد: روز بیست و پنجم ماه شمسی به نام اوست (معنی اسم ماه ها را ببینید)؛ هم چنین در زبان پهلوی آراد معادل آرای است و معنی آراد می شود: آراینده.

ریشه اسم آراد

همانطور که گفتیم ۲ ریشه زرتشتی و پهلوی برای نام آراد یاد شده است.

آراد
معنی اسم آراد

اسم پسر زیبا

اسم آراد یکی از محبوب ترین نام های ایرانی است و دلیلش پارسی اصیل بودن، تلفظ راحت و خوش آوا بودن این اسم زیبا و البته معنی نام آراد است.

396 نظر برای “معنی اسم آراد”

  1. آراد، یکی از محبوب ترین نام های پسرانه ایرانی است از مهمترین دلایل آن می توان به پارسی اصیل بودن، تلفظ راحت آن در ایران و خارج از کشور، خوش آوا بودن این اسم زیبا و البته معنی نام آراد است. از طرفی ریشه زرتشتی وآیینی آن در ایران قدیم به مطلوبیت و مورد اقبال بودن آن افزوده است. در اوستا و آیین زرتشت، ۲۵ امین روز هر ماه آراد نامیده می شد. لذا آراد نام فرشته ی تدبیر یا فرشته ی خوبی ها که موکل بر دین ، تدبیر امور و مصالحی در این روز است خوانده می شود. ایرانیان باستان در این روز نو پوشیدن را مبارک و از سفر کردن پرهیز می کردند. آراد دارای ریشه پهلوی به معنی : آرای ، آراینده ، سپید دست،آراسته و نگاریده بوده و گاهی نیز آراج یعنی فرشته تدبیر معنا شده است. در لغت نامه استاد علی اکبر دهخدا ،لغت کلمه راد به معنی: جوانمرد ، آزاده ، سخی ،کریم ،بخشنده ،گشاده دل و در فرهنگ لغت استاد معین علاوه بر معانی فوق راد را به معنی :دانشمند و دانا نیز برشمرده اند. لذا کلمه آراد را به معنی : آقای جوانمرد، صحاب همت و سخاوت ، آرامش دهنده و تسکین دهنده معنی بخشید. در زبان ترکی و ترکمنی آراد ، متشکل از دو واژه ” آر ” و ” آد” است. آر به معنی مرد جوان و نیرومند، و آد به معنی اسم مشهور است. بدین ترتیب معنی آراد را می توان مرد جوان مشهور و قدرتمند اطلاق کردو در آذربایجان معنی فرمانده لشگر می دهد چرا که باور این است کهآراد از سپهسالاران کوروش کبیر بوده است و دلیل انتخاب میدان آراج و محله آراج تهران در منطقه یک و شرق دارآباد و نزدیک محله اقدسیه و کاخ نیاوران و آجودانیه به دلیل منطقه نظامی ( ارتش) و به دلیل خوش آب و هوا بودن با درختان بلند و سرسبز در منطقه ای مرتفع نیز همین باشد. یعنی آراج را به معنی همواره بلند نیز معنی کرده اند.

  1. پسرم آراد دو ماه دیگ بدنیا میاد . عالیه این اسم تک و خاصه

  2. سلام اسم من آراد هست
   ممنونم از نظرات با ارزش شما

  1. اسم‌های زیادی مال مادها یعنی کوردا هستن فارس ها ازش استفاده میکنن اما با کمال پر روی میگن فارسی است متأسفم واقعا

 1. آراد یعنی عشق مامان باش ک هنوز ۲ ماه دیگه مونده تا پا به عرصه وجود بذاره
  فداش بشم

  1. منم اسم خودم هادی هستش و آراد بابا به امید خدا چهار ماه دیگه به دنیا میادبرامون دعا کنید

  2. به امید خدا هادی جان. پیشاپیش قدم آراد جان مبارک باشه.

 2. آراد اسم زیبای فارسی است ولی برای من سوال است چرا بیشتر مراکز پزشکی با این نام نامگذاری شده است ؟ البته با توجه به معنی آن که آراینده است برای مراکز دندان پزشکی و کلینیک های زیبایی مناسب است ولی برای دیگر مراکز درمانی چرا؟

  1. سلام ، ما دو تاش رو دوتا پسرمون گذاشتیم ، اسماش قشنگ و تلفظ هم راحت هستش

 3. من بین فرداد و آراد گیر کردم خودم فرهاد و یه پسر دارم فرشاد حالا موندم بعدی رو آراد بزارم یا فرداد

 4. اراد. یکی از نامهای اصیل. ایرانی. پارسی میباشد
  تلفظی اسان. با معنی ودرخور یک ایرانی اصیل. اریایی واقعا ک نامی زیبا وشیکی هست

 5. اراد بابا دوماه دیگه میاد تو اغوش باباش اراد سلطان ماست

 6. اسم آراد خیلی جذاب و خاص هستش و معنی بسیار زیبایی داره من میخوام اسم دفترمو بزارم آراد

 7. من الآن شصت سال دارم ، حدود نیم قرن پیش یه هم کلاسی داشتم که نام فامیلش آراد بود ، الآن اون یادم افتاد دیدم از اون زمون تابحان کسی رو ندیدم که اسمش آراد باشه !! البته این هم هست که تو مناطق آذری چندان از اسم آراد استفاده نمیکنن .

 8. اسم آراد نام یکی از فرشتگان زرتشتی بوده و ریشه کوردی دارد دیگر اسمی نمانده که به فارسی نصبت دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *