اسم ارمیا

معنی اسم ارمیا

اسم ارمیا و آرمیا

معنی، ریشه، فراوانی و تعداد اسم ارمیا (آرمیا) در ثبت احوال ایران

همه چیز درباره اسم ارمیا و آرمیا

اسم ارمیا همانطور که در قسمت اسم پسر با آ و اسم پسر با ا گفته شد اسم پسرانه عبری است و آرمیا در بیشتر منابع معادل ارمیا است. ارمیا یکی از پیامبران قوم یهود و مولف کتاب‌های ارمیا، اول و دوم پادشاهان و مراثی ارمیا است (با همکاری کاتب و شاگردش باروخ بن). از دیدگاه یهودیت، ارمیا دومین پیامبر بزرگ تاریخ بشریت، و کتاب ارمیا توضیح دهندهٔ احکام شریعت دین یهود است. مسیحیان نیز ارمیا را یکی از پیامبران می‌دانند. هنگامی که بختنصر اورشلیم را در ۵۸۶ پیش از میلاد فتح کرد، دستور داد ارمیا را آزاد سازند و با وی به نیکی رفتار کنند. معنای ارمیا “گرامی داشته شده از سوی خدا” است.

اسم ارمیا درسته یا آرمیا؟

آرمیا Armia

در برخی وبسایت ها و صفحات اینترنتی، اسم آرمیا لقب حضرت علی (ع) ذکر شده است که منبع موثقی برای این فرضیه پیدا نکردیم. عده ای نیز واژه آرمیا را از ریشه آرمیدن می دانند که برای این نظر هم منبع موثقی موجود نیست.

نام آرمیا در لغتنامه دهخدا نیز وجود ندارد و مورد تایید ثبت احوال ایران نیست. اما ارمیا در کتاب لغت نامه دهخدا هست و از اسامی مورد تایید ثبت احوال کشور.

ارمیا در لغتنامه دهخدا

 1. [ اَ / اِ / اُ ] (اِخ) ارمیاء. نبی است. (منتهی الارب). نام یکی از پیغمبران بنی اسرائیل. (برهان). یرمیا. لفظ یرمیا یعنی یهوه بزیر می اندازد. وی پسر حلقیا و دومین از انبیای اعظم عهد عتیق بود.
 2. ارمیا [ اِ ] (اِخ) (سِفْرِ…) نام کتابی است از توراة. (الفهرست چ مصر ص ۳۴). ترتیب این کتاب در احکام نبوت های متنوعه و وعده های الهیه اش امری مشکل است.
 3. [ اِ ] (اِخ) (نیاحات…) مرثیهٔ منطوی است که ارمیا در زمان انهدام اورشلیم تصنیف کرد و مطالب ابواب آن چنین است: باب اول و دوم در بیان بلاهای محاصرهٔ اورشلیم.

از هم زبانان عزیز، پارسی زبانان ایرانی و غیر ایرانی گرامی نیز دعوت می کنیم اگر دیدگاه دیگری درباره اسم ارمیا و آرمیا دارند همراه با منبع در قسمت نظرات درج نمایند تا اطلاعات درباره نام ارمیا در صورت لزوم تکمیل تر شود.

در ادامه بررسی کامل تر اسم ارمیا را بخوانید:

ریشه اسم ارمیا

اسم ارمیا همانطور که گفته شد نامی عبری است. عبری را با عربی اشتباه نگیرید! بسیاری از نام های مرسوم در ایران و دنیا ریشه عبری Hebrew دارند.

تلفظ اسم ارمیا

تلفظ صحیح اسم ارمیا به صورت کسره روی الف است یعنی Ermia.

ارمیا اسم پسر یا دختر؟

خیلی از دوستان و همراهان نام‌فارسی در این سال ها از ما پرسیدند که اسم ارمیا نام دخترانه است یا پسرانه؟ در پاسخ باز هم باید عرض کنیم که ارميا اسم پسرانه است. این شبهه که ارمیا نام دختر است با پخش مسابقه استعدادیابی خوانندگی و شهرت کوتاه خواننده خانم با این نام ایجاد شد که البته بعدها مشخص شد که نام اصلی آن فرد چیز دیگری بوده است.

ارمیا اسم ارمیا
معنی اسم ارمیا

اسم ارمیا در ثبت احوال ایران

اسم ارمیا در ثبت احوال ایران به عنوان اسم پسر با تلفظ Ermia به ثبت می رسد و معنی زیر برایش آمده است:

معنی ارمیا در ثبت احوال

ارمیای نبی= یرمیا، ارمیا یعنی “یهوه به زیر می‌اندازد”.

فراوانی ارمیا در ثبت احوال

تعداد اسم ارمیا در ثبت احوال ایران ۸۷۸۵ نفر است. البته این این رقم مربوط به سال ۱۳۹۶ است و آمار به روزی اعلام نشده است. ارميا از جمله اسم های با فراوانی کم در ایران است که در ۵ سال اخیر بیش از پیش شناخته شد و به همین دلیل یک اسم پسر جدید محسوب می شود.

تاریخچه اسم ارمیا

ارمیا نام یکی از پیامبران بنی اسرائیل (حدود ۶۵۰-۵۷۰ پیش از میلاد)، پسر حلقیا و دومین انبیاء اعظم عهد عتیق که در زمان سلطنت یوشیا و یهویاقیم و صدقیا و هم در زمان اسیری صدقیا نبوت کرده است. مدتی به وسیله‌ی شاه اسرائیل زندانی شد، سپس به اسارت به بابل برده شد، مدتی هم در مصر بود. مراثی ارمیای نبی در عهد عتیق منسوب به او و کتاب ارمیای نبی در عهد عتیق شرح حال اوست.

اسم ارمیا به انگلیسی

ارمیا در انگلیسی معادل اسم Jeremiah هست. اسم Jeremy که صورت دیگر این اسم هست به گوش ما ایرانی ها هم آشناست و معادل نام ارمیاست. جرمی به معنی “خداوند بالا می برد” است که به نوعی واژه ای در ستایش خداست.

طراحی اسم ارمیا به انگلیسی برای پروفایل

ارمیا
اسم ارمیا به انگلیسی

اسم مشابه ارمیا

اسمهای دختر که به ارمیا بیاد:

نام های دخترانه آرمانا، آریانا، رومینا، ریما، رونیا، مارال، هلیا، ملینا و مریلا از جمله اسم های دخترانه متناسب با نام ارميا هستند.

اسم پسر که به ارمیا بیاد:

نام های پسرانه رامیار، اروین، آریا، آروین، مهراد، مهیار و رامین از جمله اسم های پسرانه متناسب با نام ارمیا هستند. قسمت اسم های پسرانه با ا را نیز ببینید.

اسم ارمیا
معنی نام ارمیا آرمیا

عکس ارمیا

ارمیا، خوشتیپ بانمک که مامان باباش اسمش رو از نام‌فارسی انتخاب کردن:

ارميا
عکس ارمیا

❤️ اگر شما هم اسم فرزندتون رو از #نام_فارسی انتخاب کردید تصویرش رو برامون ارسال کنید تا در پست مربوط به اون اسم روی وبسایت نام فارسی قرار بدیم.

نظرسنجی اسم ارمیا

اسم ارمیا قشنگه؟

نظر شما درباره اسم ارمیا چیست؟ آیا اسم ارميا را می پسندید؟ در قسمت نظرات دیدگاه خود را بنویسید.

منابع

 1. وبلاگ نام فارسی، نوشته دکتر نیکزاد، مقاله ۴۱، خرداد  ماه ۱۳۸۹
 2. لغت نامه دهخدا: ارمیا.
 3. wikipedia.org/Jeremiah
4.4/5 - (42 امتیاز)

355 نظر برای “معنی اسم ارمیا”

 1. من عاشق اسم آرمیا شدم قبل از بارداریم نذر کردم باردار شدم بچم پسر بود اسمش یکی ازالقاب امام علی بزارم فعلا جنسیت مشخص نیست تا خدا چی بخواد

  8
  3
  1. سلام تونستین اسم اسم رو بذاربن ؟؟؟ من هم اسم آرمیا رو دوست دارم ولی فکر نکنم بزاره ثبت احوال

   1
   0
   1. اسم پسر من آرمیا هست و ۸ سالشه مشکلی هم با ثبت احوال نداشتیم

    1
    0
 2. اسم گل پسر منم ارمیا ست
  دخترم ک هفت سال بزرگتره هم مانیا
  عاشق خودشون و اسمشون هستم خدا همه ی بچه ها رو حفظ کنه❤

  7
  0
  1. اسم پسر منم آرمیا هست خیلی دوسش دارم امیدوارم خودشم این حسو به اسمش،داشته باشه

   4
   0
 3. این اسم نام یک دختر چادر به سر بود که در مسابقات فکاهه خوانندگی شبکه فیک من و تو برنده شد.
  بعدها مشخص شد که این دختر: ارمیا در کودکی از عاشقان آقا امام خامنه ای بوده
  حالا هم معلوم نیست کدام قبرستانی هست کسی که انقدر مصمم بود در مسابقات اول شود
  همش سر کاری و مردم رو سر کار گذاشتن که مثلا یک دختر محجبه اول میشه تا سر و صدا به پا کنه
  یکی از بچه ها گفت بودجه شبکه من و تو از بیت رهبری هست

  0
  5
  1. همین مونده که بودجه یک برنامه آشغال و بی مصرف رو بیت رهبری تامین بکنه
   یکم با خودتون فکر کنید ببینید واقعا یه همچین چیزی با عقل جور در میاد ،واقعا متاسفم برای افرادی که هنوز به یه سری از اراجیف توجه می‌کنند

   4
   2
 4. بله بسیارزیبا و خاصی هست این اسم،،اسم پسرم رو گذاشتم اقا ارمیا….همیشه خوش پوش و مهربان وخوش آوا

  2
  0
 5. اسم پسرم رو گذاشتم ارمیا متولد سال ۹۰ هستش یعنی عزیز خدا ، اسم باید جهانی باشه و همه دوسش داشته باشند و بتوانند با هاش ارتباط برقرار کنند

  2
  0
 6. سلام. اسم آقا پسر من ارمیا هست. این اسم رو براش انتخاب کردم چون از دوران مجردی عاشق این اسم بودم. توی کتاب های درسیمون اومده بود که نام یکی از پیامبران هست که ۱۰۰ سال بعد از مرگش زنده میشه و منم به این نیت اسمش رو گذاشتم ارمیا که همیشه خوش نام باشه و نامش جاودان باشه

  3
  0
 7. اسم پسرمو گذاشته ام ارمیا و افتخار می کنم که
  به اسمش

  1
  0
  1. سلام.این نام مبارک رو انتخاب کردم واسه فرزندی که در آینده پروردگار به لطف و کرمش عطا خواهد کرد،آرمیا…انگار به همراه نامش دریایی از آرامش و نجابت و صد البته دوستی بین همه آدیان رو بهمراه داره…آرمیا…تو را خواهم دید.ایمان دارم

   1
   1
 8. سلام اسم مهم نیست مهم فرزند سالم و صالح بودن اینکه اسمشو بزاری حسین فردا بشه صدام حسین چه ارزشی داره ولی فرزند باید صالح وسالم بشه

  5
  1
  1. صدام به معنی کسی که به دیگران صدمه می زنه که واقعا این طور شد

   1
   0
   1. اسم ارمیا صحیح می باشد عزیزم آرمیا اشتباهه

    3
    0
  1. اسم پسر اول من ایلیا هست و اسم پسر دومم رو گذاشتم ارمیا. هر دو اسم در معنا از القاب امام علی ع هستن. چون اسم خودم هم علی هست پسرام هم اسمشون هم معنی اسم خودمه

   5
   1
   1. منم پسر خالم اسم یکی شون ایلیا و اسم اون یکی ارمیا

    3
    0
  2. اسم پسر اول من ایلیا هست و اسم پسر دومم رو گذاشتم ارمیا. هر دو اسم در معنا از القاب امام علی ع هستن. چون اسم خودم هم علی هست پسرام هم اسمشون هم معنی اسم خودمه

   4
   1
 9. اسم پسر من ارمیا و خواهرش هلیا هست … اسم هاشون رو خیلی دوست دارم… به نظر من اسم زیبا به افراد شخصیت میده..

  1
  0
 10. سلام، اسم پسر گل من هم ارمیا هست که الان پنج سالشه و یه خواهر بزرگتر هم داره که اتنا اسمشه، ارمیا اسم زیبایی هست خواهرش در زمان بارداریم انتخاب کرد که برای داداشش بزاره ماهم پسندیدیم براشون دعا کنیین که فرزندان پاک و نجیبی باشن

  2
  0
 11. نام اِرمیا در دعای اُمّ داوود هم اومده. من اسم دوقلوهام رو ایلیا و اِرمیا گذاشتم. دوتا اسم مذهبی و شیک.

  3
  0

دیدگاه شما چیست؟ در کادر زیر بنویسید:

❤️دیدگاه شما تا دقایقی بعد از ارسال روی وبسایت قرار می گیرد.