اسم ارمیا

معنی اسم ارمیا

اسم ارمیا و آرمیا

معنی، ریشه، فراوانی و تعداد اسم ارمیا (آرمیا) در ثبت احوال ایران

همه چیز درباره اسم ارمیا و آرمیا

اسم ارمیا همانطور که در قسمت اسم پسر با آ و اسم پسر با ا گفته شد اسم پسرانه عبری است و آرمیا در بیشتر منابع معادل ارمیا است. ارمیا یکی از پیامبران قوم یهود و مولف کتاب‌های ارمیا، اول و دوم پادشاهان و مراثی ارمیا است (با همکاری کاتب و شاگردش باروخ بن). از دیدگاه یهودیت، ارمیا دومین پیامبر بزرگ تاریخ بشریت، و کتاب ارمیا توضیح دهندهٔ احکام شریعت دین یهود است. مسیحیان نیز ارمیا را یکی از پیامبران می‌دانند. هنگامی که بختنصر اورشلیم را در ۵۸۶ پیش از میلاد فتح کرد، دستور داد ارمیا را آزاد سازند و با وی به نیکی رفتار کنند. معنای ارمیا “گرامی داشته شده از سوی خدا” است.

اسم ارمیا درسته یا آرمیا؟

آرمیا Armia

در برخی وبسایت ها و صفحات اینترنتی، اسم آرمیا لقب حضرت علی (ع) ذکر شده است که منبع موثقی برای این فرضیه پیدا نکردیم. عده ای نیز واژه آرمیا را از ریشه آرمیدن می دانند که برای این نظر هم منبع موثقی موجود نیست.

نام آرمیا در لغتنامه دهخدا نیز وجود ندارد و مورد تایید ثبت احوال ایران نیست. اما ارمیا در کتاب لغت نامه دهخدا هست و از اسامی مورد تایید ثبت احوال کشور.

ارمیا در لغتنامه دهخدا

 1. [ اَ / اِ / اُ ] (اِخ) ارمیاء. نبی است. (منتهی الارب). نام یکی از پیغمبران بنی اسرائیل. (برهان). یرمیا. لفظ یرمیا یعنی یهوه بزیر می اندازد. وی پسر حلقیا و دومین از انبیای اعظم عهد عتیق بود.
 2. ارمیا [ اِ ] (اِخ) (سِفْرِ…) نام کتابی است از توراة. (الفهرست چ مصر ص ۳۴). ترتیب این کتاب در احکام نبوت های متنوعه و وعده های الهیه اش امری مشکل است.
 3. [ اِ ] (اِخ) (نیاحات…) مرثیهٔ منطوی است که ارمیا در زمان انهدام اورشلیم تصنیف کرد و مطالب ابواب آن چنین است: باب اول و دوم در بیان بلاهای محاصرهٔ اورشلیم.

از هم زبانان عزیز، پارسی زبانان ایرانی و غیر ایرانی گرامی نیز دعوت می کنیم اگر دیدگاه دیگری درباره اسم ارمیا و آرمیا دارند همراه با منبع در قسمت نظرات درج نمایند تا اطلاعات درباره نام ارمیا در صورت لزوم تکمیل تر شود.

در ادامه بررسی کامل تر اسم ارمیا را بخوانید:

ریشه اسم ارمیا

اسم ارمیا همانطور که گفته شد نامی عبری است. عبری را با عربی اشتباه نگیرید! بسیاری از نام های مرسوم در ایران و دنیا ریشه عبری Hebrew دارند.

تلفظ اسم ارمیا

تلفظ صحیح اسم ارمیا به صورت کسره روی الف است یعنی Ermia.

ارمیا اسم پسر یا دختر؟

خیلی از دوستان و همراهان نام‌فارسی در این سال ها از ما پرسیدند که اسم ارمیا نام دخترانه است یا پسرانه؟ در پاسخ باز هم باید عرض کنیم که ارميا اسم پسرانه است. این شبهه که ارمیا نام دختر است با پخش مسابقه استعدادیابی خوانندگی و شهرت کوتاه خواننده خانم با این نام ایجاد شد که البته بعدها مشخص شد که نام اصلی آن فرد چیز دیگری بوده است.

ارمیا اسم ارمیا
معنی اسم ارمیا

اسم ارمیا در ثبت احوال ایران

اسم ارمیا در ثبت احوال ایران به عنوان اسم پسر با تلفظ Ermia به ثبت می رسد و معنی زیر برایش آمده است:

معنی ارمیا در ثبت احوال

ارمیای نبی= یرمیا، ارمیا یعنی “یهوه به زیر می‌اندازد”.

فراوانی ارمیا در ثبت احوال

تعداد اسم ارمیا در ثبت احوال ایران ۸۷۸۵ نفر است. البته این این رقم مربوط به سال ۱۳۹۶ است و آمار به روزی اعلام نشده است. ارميا از جمله اسم های با فراوانی کم در ایران است که در ۵ سال اخیر بیش از پیش شناخته شد و به همین دلیل یک اسم پسر جدید محسوب می شود.

تاریخچه اسم ارمیا

ارمیا نام یکی از پیامبران بنی اسرائیل (حدود ۶۵۰-۵۷۰ پیش از میلاد)، پسر حلقیا و دومین انبیاء اعظم عهد عتیق که در زمان سلطنت یوشیا و یهویاقیم و صدقیا و هم در زمان اسیری صدقیا نبوت کرده است. مدتی به وسیله‌ی شاه اسرائیل زندانی شد، سپس به اسارت به بابل برده شد، مدتی هم در مصر بود. مراثی ارمیای نبی در عهد عتیق منسوب به او و کتاب ارمیای نبی در عهد عتیق شرح حال اوست.

اسم ارمیا به انگلیسی

ارمیا در انگلیسی معادل اسم Jeremiah هست. اسم Jeremy که صورت دیگر این اسم هست به گوش ما ایرانی ها هم آشناست و معادل نام ارمیاست. جرمی به معنی “خداوند بالا می برد” است که به نوعی واژه ای در ستایش خداست.

طراحی اسم ارمیا به انگلیسی برای پروفایل

ارمیا
اسم ارمیا به انگلیسی

اسم مشابه ارمیا

اسمهای دختر که به ارمیا بیاد:

نام های دخترانه آرمانا، آریانا، رومینا، ریما، رونیا، مارال، هلیا، ملینا و مریلا از جمله اسم های دخترانه متناسب با نام ارميا هستند.

اسم پسر که به ارمیا بیاد:

نام های پسرانه رامیار، اروین، آریا، آروین، مهراد، مهیار و رامین از جمله اسم های پسرانه متناسب با نام ارمیا هستند. قسمت اسم های پسرانه با ا را نیز ببینید.

اسم ارمیا
معنی نام ارمیا آرمیا

عکس ارمیا

ارمیا، خوشتیپ بانمک که مامان باباش اسمش رو از نام‌فارسی انتخاب کردن:

ارميا
عکس ارمیا

❤️ اگر شما هم اسم فرزندتون رو از #نام_فارسی انتخاب کردید تصویرش رو برامون ارسال کنید تا در پست مربوط به اون اسم روی وبسایت نام فارسی قرار بدیم.

نظرسنجی اسم ارمیا

اسم ارمیا قشنگه؟

نظر شما درباره اسم ارمیا چیست؟ آیا اسم ارميا را می پسندید؟ در قسمت نظرات دیدگاه خود را بنویسید.

منابع

 1. وبلاگ نام فارسی، نوشته دکتر نیکزاد، مقاله ۴۱، خرداد  ماه ۱۳۸۹
 2. لغت نامه دهخدا: ارمیا.
 3. wikipedia.org/Jeremiah
4.5/5 - (46 امتیاز)

386 نظر برای “معنی اسم ارمیا”

 1. ببینید هر کی گفته ارمیا با (اِ) اسم دختره یه بی سوادی بیش نیست اون المیرا هست که اسم دختره ما اسم دختر با ارمیا نداریم چون ما پیامبر زن نداریم پیامبران مرد هستن و ارمیا اسم یکی از پیامبران هست

  0
  1
 2. سلام ببخشید معنی اسم آرمیارو تو کجا نوشتن که دقیق باشه وقبول کنن شما گفتین اسم پدر شما آرمیاس از کجا معنی شو در آوردن

  0
  0
  1. از جایی در نیاوردن. آرمیا بمعنی آرمش دهنده است . مثل کوشا که معنی کوشنده است

   1
   0
  2. سلام معنیش گرامی داشته شد ه از سوی خدا هستش واسم پسرم ارمیا هستش خیلی آرام بخش هنگام تلفظ اسمش

   0
   0
 3. اسم بسیار زیبا ‌قشنگی هست اسم پسرم ارمیا هست وقتی صداش میکنم حس خوبی دارم

  0
  0
 4. سلام عليكم
  نام پسر قشنگ من ارمیا است و ازداخل دعای ام داوود انتخاب کردم، آنجا که نام پیامبران برده میشود،، و در قران هم به ارمیای نبی که همان عُزیز پیامبر است اشاره شده،، سال ۱۳۸۵ که این نام را برای پسر ارشدم انتخاب کردم، خیلیها مخالف بودن و نمیدانستن نام یکی از پیامبران است،،، پسر ارشدم ارمیا فرزین، امیدوارم یه روزی مثل نامش بزرگمرد شود

  0
  0
 5. سلام عليكم
  نام پسر ارشد من ارمیا است که انتخاب از دعای ام داودبود و ور قران هم اشاره به داستانهای لرمیای نبی آمده است، سال ۱۳۸۵ خیلی به ندرت نامی از ارمیا بود و خیلیها مخالف بودن و ذهنیتشون این بود که ارمیا یه نام قرآنی نیست، امیدوارم ارمیا فرزین پسرم یه روزی مثله نامش بزرگمرد بشه

  0
  0
   1. هر دو درست هستند
    توی شناسنامه من زده armia چون اسمم اینه ولی وقتی بگی ermia توی شناس نامه هم ermia میزنن

    0
    0
 6. ارمیا اسم زن یهودی شرکت کننده در مسابقات آکادمی گوگوش بود که بعد ها مشخص شد از سجده کنندگان به درگاه آقا خامنه ای بوده و نقاشی های عاشقانه برایش می‌کشیده
  در حال حاضر هم در مشهد خدمت می‌کند

  0
  0
 7. سلام.
  من عاشق اسم ارمیا هستم.
  پسر بیارم حتما اسمش ارمیاس

  0
  0
 8. اسمی که ریشه ایرانی داشته باشه به نظر من البته بهتره مثل شایان

  0
  0
  1. سلام. اسم ارمیا با کسره هست. حتی در دعای ام داوود. من نم یدونم چرا مقاومت می کنید و میگید آرمیا. حتی یکی گفته توی دعای ام داوود نوشته. بابا إرمیا. و بسیار هم اسم قشنگی هست. خدا انشاالله به من پسری صالح و سالم عنایت کند اسمش رو ارمیا میذارم.

   1
   0
 9. اسم پسرانه (ارمیا) یکی از پر طرفدارترین اسمهادر سالهای اخیره.این اسم در کشورهای اروپایی هم بسیار دیده شده و به معنی (هدیه ای از سوی خداست)

  0
  0
 10. اسم پسرم رو آرمیا گذاشتم یعنی آرامش دهنده همیشگی یعنی برگزیده از سوی خدا و بسیار خوش آواست خیلی هم تعدادش کمه در دعای آل داوود هم ذکر شده

  1
  0
   1. خیلی اسم قشنگیه اسم پسر منم ارمیا هست

    0
    0
  1. اسم ارمیا هست و تو دعای ام داود …اسم پسر منم ارمیا هست

   0
   0
   1. بسیار زیباست. اسم پسرم ارمیا ست. و خیلی پسر آروم و با اخلاقیه

    0
    0
   1. اسم پسر بزرگم ایلیاس لقب حضرت علی دومین پسرمم ارمیا گذاشتم که اونم لقب حضرت علی هر دوتا اسم خیلی زیبا و امروزی هستن

    0
    0
  1. ارمیا اسم زن محجبه عاشق آقا خامنه ای بود که از سمت مذبیون به آکادمی گوگوش رفت و با کمک های مالی بسیار توسط بودجه ان سال و رئسای شبکه منوتو که نانشان از بیت رهبری تامین می شود، توانست مقام اول را کسب کند وی پس از این ماموریت به بیت رهبری بازگشت.

   0
   0
  2. نه اشتباه نکن در لغت نامه های کروواسی به شکل ERMIAنوشته شده پدر کتابی های مصری که به انگلیسی ترجمه شده اسم ارمیا به ERMIAهست و آن ی هستش که در نوشتن نمیاد اگر نیامد میشود ERMIYA

   0
   0
  3. اسم پسرم ارمیا هست و خیلی دوسش دارم و از انتخاب عالی که کردم پشیمون نیستم یعنی بزرگ بزرگ داشت شده

   0
   0
  1. خوشحالم که خداوند نوه ای به نام ارمیا به من عطا کرد انشاالله در دنیا عاقبت به خیر شود و در آخرت با اولیاء همنشین باشد

   0
   0
 11. خدا را شکر ایندفعه هموطنان کردزبان ما نریختند اینجا و بگن این اسم کردی است و هزارتا لایک هم بخوره

  0
  0
   1. من خودم ترک هستم و با افتخار میگم کردها جزو اصیل ترین های ایران هستند

    0
    0
  1. الان آرمیا اسم دختره با پسر
   من خوندم نوشته بود ارمیا اسم پسر آرمیا اسم دختر

   0
   0
  2. کوردها به حدی اسم زیبا دارن که هرکس بخواد اسمی انتخاب کنه اول به اسامی کوردی رجوع میکنه

   0
   0
  3. نریختن اینجا؟ عزیزم کورد ها نوقل و نبات نیستن که بریزن یه جا ، بهتره وقتی هنوز شعور درست حرف زدن نداری هیج جا نظر ندی ،نصیحت مجانی☹

   0
   0
   1. ارمیا اسم بسیار زیبا و جدید است و جزو اسامی خاص و با کلاس محسوب میشه

    0
    0
 12. خیلی خوشم اومده نی نی تو راه داریم ک جنسیتش معلوم شد ک پسره منم این اسم و براش انتخاب کردم.

  0
  0
   1. عزیز جان با این اوصاف باید نصف اسمای مردم ایران رو بگی یهودی؛ موسی، عیسی، یعقوب، یوسف، یونس و ده ها اسم دیگر

    1
    0
 13. اسم نامزد من ارمیا هستش
  خیلی اسم قشنگیه و معنیش هم خیلی خوبه
  یعنی گرافی داشته شده از سوی خدا❤

  1
  0
 14. تلفظ دقیق این اسم همان ارمیا با کسره در اول هست و نام پیامبر یهود هست و معادل جرمی در اروپا هست, نوشتار انگلیسی اون هم ermia درسته, چون اسم ماریا که در روسیه و اروپای شرقی زیاد استفاده میشه هم اینگونه نوشته میشه(maria) اسم پسرم متولد ۸۹ ارمیا و دخترم متولد ۹۴ ماریا است

  1
  0
 15. اسم باید امامی باشد از نیکوترین اسم باشه چون در بهشت به همین نامها خوانده می شود

  0
  0
   1. من هم اسم پسرام رو ارمیا و ایلیا گذاشتم
    خیلی نامهای قشنگی هستن .

    1
    0
 16. من میخوام بزارم امیرعلی الان موندم امیرعلی امامی چون اون دنیا اسم فرزند بازخواست میشه بزارم امیرعلی یا ارمیا

  0
  0
  1. اسم باید نیکو باشه و معنی بد نداشته باشه .الزاما ک نباید اسم امام باشه.با خیال راحت اسم انتخاب کن برا نی نیت عزیزم❤

   0
   0
   1. چون اسم ارمیا لقب نوه ام می‌باشد و او نام لقب پیامبر یهودیان می‌باشد و منصب آقا حضرت علی علیه السلام است او را از صمیم قلب دوست دارم اینم یه دعای زورخانه ای امیدوارم در دنیا عاقبت به خیر شود و در آخرت با اولیاء همنشین شود

    1
    0

دیدگاه شما چیست؟ در کادر زیر بنویسید:

❤️دیدگاه شما تا دقایقی بعد از ارسال روی وبسایت قرار می گیرد.