معنی اسم روزهای هفته

معنی اسم روزهای هفته

در مطالب قبلی در مورد معنی اسم ماه های ایرانی و اینکه هر یک از اسم های ماه های سال ایرانی معنی و مفهوم جالبی دارند، صحبت کردیم و در این قسمت معنی نام روز های هفته و دلیل نامگذاری اسم هر روز هفته را قرار داده ایم.

معنای نام روزهای هفته

آیا می دانید نام روزهای هفته‌ انگلیسی (لاتین)، برگرفته از اسم روزهای هفته کهن ایرانی است؟!

معنی نام روزها
معنی اسم روزهای هفته

نام روزهای هفته در ایران باستان:

کیوان شید (شنبه):

نخستین روز هفته کیوان شید نامگذاری شده است که تشکیل شده از کیوان + شید است. سیاره کیوان بعد از مشتری بزرگترین سیاره منظومه شمسی است که اندازه آن ۷۰۰ برابر زمین است. آنرا زحل نیز نامیده اند. شید نیز به معنای نور و روشنایی است. همانطور که در نام دخترانهآرشیدا” یا “مهشید” هست و معنی روشنایی می دهد. از این رو، روز نخست ایرانی یعنی شنبه حکایت از سیاره روشن و نورانی را دارد.

کیوان خود به تنهایی اسم پسر است و از جمله اسم های ایرانی در منظومه شمسی محسوب می شود.

کیوان شید: شنبه

Saturday = Satur + day
Satur همان Saturn است و به معنی کیوان (سیاره کیوان).

مهر شید (یکشنبه):

روز دوم از هفته مهرشید است که مهر آن به معنای دوستی و مهربانی در پهلوی میترا است. مهر برگرفته شده از آئین هفت هزار ساله میترایی است. همچنین مهر ایزد عهد و پیمان است و در اوستا آمده است که هیچ چیز بر ایزد مهر پوشیده نخواهد بود. نامگذاری این روز به مهرشید حکایت از تعهدی است که بین مردمان باید برقرار باشد زیرا در ایران باستان پیمان شکنی و دروغ بزرگترین گناهان به حساب می آمده است. علاوه بر این مهر به معنی خورشید و شید هم همانطور که گفتیم به معنای روشنایی و نور است.

مهرشید نیز خود اسم دخترانه است و از جمله اسم های ترکیبی با مهر که تعداد این اسامی زیبا در زبان فارسی کم نیست.

مهرشید: یکشنبه

Sunday = Sun + day
Sun یعنی خورشید: مهر، خور (خورشید).

مهشید (دوشنبه):

مه همان ماه است که این نیز از آیین میترایی کهن ایرانی آمده است. خورشید و ماه از تندیس های آئین میترایی بوده اند که نشان از قدرت و پویایی جهان آفرینش دارند. سومین روز هفته در ایران باستان به نام این نماد خداوند نامگذاری شد و آنرا مهشید به معنای ماه روشن و نورانی نام گذاشتند.

مهشید: دوشنبه

Monday = Mon + day
mon همان Moon است و به معنی ماه

بهرام شید (سه شنبه):

بهرام برگرفته شده از ورهرام زبان پهلوی باستان است و از یک سو نام ستاره مریخ است. خوب است بدانید که بهرام ایزد پیروزی در ایران باستان شمرده می شده است و اندیشه نیاکان ما بر این بوده است که خداوند یکتا (اهورامزدا) نیروی هایش را برای اجرا در بین افراد بشر بین ایزدان (فرشتگان) خود تقسیم نموده است تا آنان، آنرا برای مردمان پیاده کنند. از این رو بهرام، ایزد پیروزی نامیده شده بود و چهارمین روز هفته به نام روز پیروزی روشنایی بر تاریکی و غلبه انسان بر بدی ها و اهریمن نامگذاری شد.

بهرام شید: سه‌شنبه

Tuesday = Tues + day
Tues = god of war = Mars= بهرام (سیاره مریخ)

تیرشید (چهارشنبه):

تیر برگرفته شده از تیشتر پهلوی است. نیاکان ما تیر را ایزدان و نگهبان باران نامگذاری نموده اند و اینگونه می پنداشته اند که اهورامزدا برای یاری رسانی به کشاورزان و جلوگیری از خشکسالی و باروری زمین و سبز و سالم و پاکیزه ماندن جهان به ایزد باران فرمان می داده است که به یاری مردمان برسد. در کل این روز به نام روز روشنایی باران و خواست پروردگار برای حفظ طبیعت نامگذاری شده است.

تیرشید: چهارشنبه

Wednesday = Wednes + day
Wednes = day of Mercury = Mercury = تیر (سیاره عطارد)

اورمزد شید (پنجشنبه):

اورمزد نام دیگری از دهها نام اهورامزدا است که همگی حکایت از قدرت و توانایی پروردگار دارند. این نام از واژه های پهلوی ارمزد، هرمزد، اورمزد، هورمزد، اهورامزدا، مزدا گرفته شده است. از این رو پنجمین روز هفته به نام روز روشنایی خداوند نامگذاری شده است. این واژه هنوز به گونه ای دیگر در شب های جمعه برقرار است و هنوز تصور مردمان ما بر این است که شب های جمعه روز ارتباط با خداوند و فوت شدگان است.

هرمزشید: پنج‌شنبه

Thursday = Thurs + day
Thurs = Thor = day of Jupiter = Jupiter = هرمز (سیاره مشتری)

ناهید شید (آدینه، جمعه):

ناهید همان آنهیته یا آناهیتا است که ایزد آب قرار گرفته است. در اوستا (اوستایی) آناهیتا به صورت دوشیزه ای بسیار زیبا، قدی بلند و اندامی تراشیده نام نهاده شده است و نام دیگر ستاره ونوس نیز آناهیتا یا ناهید است. به این ترتیب، روز جمعه روز روشنایی آب و مظهر بخشندگی و عنایت پروردگار نامگذاری شد.

ناهیدشید یا آدینه: جمعه

Friday = Fri + day
Fri = Frig = day of Venues = Venues = ناهید (سیاره ناهید)

متولد چه روزی از سال هستید؟

در قسمت نظرات

4.2/5 - (8 امتیاز)

3 نظر برای “معنی اسم روزهای هفته”

  1. خیلی جالب بود نامهای کهن ایرانی و ای کاش به همان نامها روزهای هفته را نام میبردیم.

    0
    0

دیدگاه شما چیست؟ در کادر زیر بنویسید:

❤️دیدگاه شما تا دقایقی بعد از ارسال روی وبسایت قرار می گیرد.